Czy można poznać drugiego człowieka?

mżawka

Nowicjusz
Dołączył
16 Sierpień 2010
Posty
92
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Nie chciałabym.
Myślę, że każdy człowiek jest na tyle indywidualną tajemnicą, że inni nie są w stanie go rozgryźć do końca. Zresztą, nawet gdyby każdemu się udało, to patrzyłby przez inny troszkę pryzmat i by się tylko pokłócili, a do prawdy by nie doszli.
 

USSJ

so fucking bad :]
Dołączył
11 Czerwiec 2009
Posty
3 208
Punkty reakcji
169
Wiek
32
Miasto
pdkrpc
W pełni nawet sami siebie do końca nie znamy.. a drugiego człowieka da się poznać tylko na tyle, na ile on sam nam pozwoli.

Dokładnie. W pełni nawet samych siebie nie dane jest nam poznać, sam czasem się sobie dziwię, do czego jestem zdolny w skrajnych sytuacjach.
 

astenoth

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2010
Posty
25
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Polska
Nigdy do końca nie poznamy drugiego człowieka. Nawet jeżeli znamy go od zarania dziejów. Można przewidzieć co ktoś zrobi w jakiejś sytuacji, bo na tyle orientujemy się w zachowaniach drugiej osoby. Ale sto procent poznania jest nieosiągalne. Nawet siebie samych nie znamy tak naprawdę do końca, gdyż przychodzą w życiu pewne sytuacje kiedy trzeba postąpić wbrew sobie lub ideom. Możemy mówić, że nikogo nie zabijemy, ale kiedy ktoś zagraża życiu naszej rodziny, jesteśmy w stanie to uczynić. Sytuacji takich można mnożyć wiele.
 

radioaktywna

Bywalec
Dołączył
13 Sierpień 2009
Posty
1 123
Punkty reakcji
37
Miasto
opolskie
Nie jesteśmy w stanie poznać dogłębnie drugiego człowieka, skoro sami nie potrafimy odkryć i zrozumieć wielu prawd, dotyczących nas samych. Jest to po prostu niemożliwe. Sami do końca nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy.
 
A

Aulelia

Guest
Ja samej siebie do końca nie potrafię rozgryźć, a co dopiero poznać w 100% drugiego człowieka. Nie, nie da się.
 

MartusKotuS

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Miasto
Bydgoszcz
Dopiero całkowite poznanie siebie swoich lęków obaw miłości pasji itp i w szczególności zaakceptowanie siebie pozwala na próbę poznawania osób następnych ... jak to ktoś kiedyś powiedział "Żeby potrafić kochać drugiego człowieka najpierw musisz nauczyć się kochać siebie" uważam że tak jest. Jeżeli wmawiamy sobie że nigdy nikogo nie zabijemy "Wiedząc" że jesteśmy do tego zdolni w drastycznych przypadkach to nie idzie nam poznawanie siebie -.^ bo się najzwyczajniej okłamujemy. Szczerość wobec siebie jest ważna bo jeżeli będziemy wiedzieć jak się denerwujemy kiedy dlaczego jak tego unikamy kiedy dlaczego a w stosunku do kogo nie zdenerwujemy się wcale to przy obserwacji poznawczej ludzi zauważymy podobne proporcje lub zupełne inne które wynikają z jeszcze innych rzeczy... trochę zamieszałam -.^ Żyję w zgodzie ze sobą i swoim ciałem akceptuje siebie i czasami moje dziwne zachowania do których się przystosowałam, ale też uwielbiam obserwacje ludzi i ich zachowań mogę powiedzieć że wiele już wiem , wiele jeszcze nie wiem i pewnie wiele pomyłek przede mną -.^
 

Alice111

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2010
Posty
57
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
okolice Koszalina
Moim zdaniem, nie. Nawet psycholodzy którzy próbują wchodzić nam do głowy nie są w stanie tego zrobić. Dlaczego? Ano bo każdy ten świat postrzega na swój indywidualny sposób. Wkurza mnie jak ktoś mówi że kogoś rozumie gdy temu zmarli rodzice bo on sam to przeżywał. Wszyscy mamy różne wspomnienia, mamy różnego rodzaju psychikę i ten sam problem, choć z początku może wydawać się taki sam to tak naprawdę się różni, przechodzimy przez życie indywidualnie. Nikt tak nas do końca nigdy nie zrozumie, jest to po prostu niemożliwe.
 

Endriu.

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2010
Posty
108
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Kluczbork
Człowiek przeciętny czy nie jest istotą skomplikowaną, ale też przewidywalną. Cóż tu dużo mówić zgadzam się z Montaggamer iż człowieka można poznac na tyle ile on sam nam pozwoli. Ale dodam swoje 3 grosze iż człowieka nie da się do końca w pełni poznać ponieważ w wielu przypadkach, w większości przypadków człowiek nie zna samego siebie, nie zna swoich reakcji, zachowań. ;)
 

lemog

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
W 100% nie, choćby z powodu zmienności w czasie.
Ale mam czasem nieodparte wrażenie, że są osoby, które znają mnie lepiej niż ja sama siebie. Jeśli ktoś nie ocenia drugiej osoby tylko patrzy poznawczo, czasem dystans daje mu większe szanse na obiektywne spostrzeżenia. Może moje przeświadczenie wynika z tego że marnie sobie ze sobą radze ale chyba każdy miał kiedyś okazje otworzyć komuś oczy na jego prawdziwe uczucia, intencje lub leki. Wydaje mi się, że często po prostu nie chce się nam, wolimy od razu przykleić etykietkę, i nie zastanawiać się co komu w głowie siedzi.
 

Keyvee

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2010
Posty
131
Punkty reakcji
4
Moim zdaniem nie da się, bo charakter się zmienia, kiedyś bylo się takim, teraz takim.
 

Wikta

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2009
Posty
151
Punkty reakcji
3
Wiek
26
Miasto
Poznań
Da się przemyśleć to co może czuć dana osoba w chwili, ale do tego potrzeba znajomości ludzi i ich zachowań, a nie jest to prosta nauka :) zawsze jednak jest to jedynie przypuszczenie, często nie dokładne, więc tak teoretycznie się nie da :b.
 

CynicznyDoktor

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2010
Posty
46
Punkty reakcji
7
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Wbrew pozrom znaczna większość ludzi jest bardzo podobna do siebie.Jeżeli porozmiawiasz z kilkoma osobami na jakieś codzienne i zwykłe tematy, to zauważysz mnóstwo podobieństw w sposobie myślenia, postępowania i bycia.

Jeżeli poznasz większość, to uda ci się poznać praktycznie każdą osobę, którą spotkasz, wystarczy być bardzo uważnym i zwracać uwagę na pewne schematy, które się powatrzają.

Tylko człowiek jest na tyle arogancki by mógł twierdzić, że jest jedyną oryginalną i niepowatrzalną postacią na tym świecie

Jedyną przeszkodą w poznaniu kogoś jest chęć tej osoby do otwarcia się przed nami, to jedyna bariera obronna jaką mają ludzie przed pokazaniem nam wszystkiego czego chcemy wiedzieć o nich.

Inny w każdym człowieku jest jedynie obraz siebie, jaki kreuje i wystawia na widok, kurtyna zachowań, słów.
 
Do góry