Czy Jezus pierwszy zmartwychwstał?

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Po przeczytaniu Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny ani razu nie spotkałem wiersza zawierającego atak Mesjasza z Nazaretu na Esseńczyków.
Przecież w czasach Jezusa takie stronnictwo polityczno - religijne istniało na terenie Palestyny.
Gwoli ścisłości to w Ewangelii jest wiele gwałtownych ataków Jezusa na Faryzeuszów oraz na Saduceuszów.
a z jakiego powodu miałby atakować lub wspierać Esseńczyków?
dla nas XX/XXI wiecznych to jedyna poważna sekta jaką znamy, ale wiemy, że było ich więcej (większości nazw nawet nie znając), mógł nawet nie wiedzieć o ich istnieniu...

Irish, ja z zaufaniem do Pawła zwanego apostołem, mam czasami problemy....
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
7Teen napisał:
A co jeśli Jezus Chrystus powstał z martwych od założenia świata?
No... według Biblii zmartwychwstał, w rzeczy samej. Od założenia świata, no raczej nie przed :p
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Malefitz napisał:
A co jeśli Jezus Chrystus powstał z martwych od założenia świata?
No... według Biblii zmartwychwstał, w rzeczy samej. Od założenia świata, no raczej nie przed :p
Wierzę, że Jezus Chrystus umarł oraz zmartwychwstał gdzieś w ciągu sześciu dni stworzenia [lub wcześniej]. W 33 rne, śmierć Jezusa była tylko demonstracja dla ludzkości, jak On zwyciężył śmierć.


8) I będą się jej kłaniać wszyscy mieszkający na ziemi, których imiona nie są napisane w księgach żywota Baranka zabitego od założenia świata. (Apokalipsa (Objawienie) 13:8, Biblia Gdańska)


(Bo inaczej musiałby był częstokroć cierpieć od początku świata), lecz teraz przy skończeniu wieków raz objawiony jest ku zgładzeniu grzechu przez ofiarowanie samego siebie. (List do Hebrajczyków 9:26, Biblia Gdańska)


(3) I rzekł Bóg: Niech będzie światłość; i stała się światłość. (Ks. Rodzaju 1:3, Biblia Gdańska)
Myślę, że [nie jestem pewny] "światłość" w widoku jest zbawieniem, które następuje po śmierci Jezusa Chrystusa.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
7Teen napisał:
Wierzę, że Jezus Chrystus umarł oraz zmartwychwstał gdzieś w ciągu sześciu dni stworzenia [lub wcześniej].
Chodzi Ci o to, że umarł (więc istniał) w pierwszych dniach istnienia świata, czy po prostu, że zmartwychwstał w ciągu do maksymalnie sześciu dni?



7Teen napisał:
Baranka zabitego od założenia świata
Co znaczy "od założenia świata"? Jeśli został on "założony" to wszystko dzieje się od tego "założenia".



7Teen napisał:
Myślę, że [nie jestem pewny] "światłość" w widoku jest zbawieniem, które następuje po śmierci Jezusa Chrystusa.
Jak dla mnie to po prostu opis stworzenia Słońca. Więc "światłość" odbieram jako światło.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Chodzi Ci o to, że umarł (więc istniał) w pierwszych dniach istnienia świata,
Tak, myślę że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał w pierwszym dniu stworzenia. Kolejno dzieląc dobro od zła [dzień od nocy]. To można znaleźć w Księgi Rodzaju 1:1-5.
Oczywiście, Jezus istniał, On jest Bogiem w drugiej osobie.


Jak dla mnie to po prostu opis stworzenia Słońca. Więc "światłość" odbieram jako światło.
Mogę się mylić, ale sądzę, że Słońce stworzył dnia czwartego, Księgi Rodzaju 1:14-19.

"Pan [Jehowa] światłem i zbawieniem moim..." (Ks. Psalmów 27:1, Biblia Tysiąclecia)
Tutaj Bóg oświadcza że jest światłem: On jest tym samym światłem, które jest wymienione w Księgi Rodzaju 1:3.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
7Teen napisał:
Tak, myślę że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał w pierwszym dniu stworzenia.
Daleko wysunięte wnioski ;)



7Teen napisał:
Oczywiście, Jezus istniał, On jest Bogiem w drugiej osobie.
I modlił się sam do siebie w Ogrójcu. :) Na krzyżu też stwierdził, że sam siebie opuścił.



7Teen napisał:
Mogę się mylić, ale sądzę, że Słońce stworzył dnia czwartego
To najpierw stworzył koncepcję światła - na przykład wydobywającą się z pochodni, dzięki ogniu, a następnie wyszedł z założenia, że łatwiej będzie, jeśli pojawi się sam w sobie dzień dający światło i dlatego stworzył Słońce.

Fakt, światło nie musi być jednoznaczne ze Słońcem.



7Teen napisał:
Tutaj Bóg oświadcza że jest światłem: On jest tym samym światłem, które jest wymienione w Księgi Rodzaju 1:3.
A jeśli ja na przykład powiem, że jakaś bardzo ładna niewiasta jest "boginią", to faktycznie oznacza, że jestem jej gorliwym wyznawcą? Czy może jednak mam wówczas na myśli, że jest niesamowicie piękna? ;)

Jak dla mnie te słowa oznaczają nic innego jak to, że Bóg "prowadzi" tego człowieka i w nim człowiek widzi nadzieję. Takie podkreślenie swojej wiary.

Dlaczego w jednym miejscu wskazujesz na metafory i nawołujesz do postrzegania danych słów jako przenośni, a w innym miejscu, gdzie ewidentnie ta przenośnia występuje (jako że podobne zabiegi stosuje się w codziennym życiu) traktujesz dane słowa bardzo dosłownie? :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
cóż "sprzedam" ciekawostkę, ludzie będący świadkami działalności Jezusa (byli obserwatorami, a nie czytelnikami opowieści o nim, lub słuchaczami), wierzyli, że stał się Synem Boga z momentem chrztu (gołębica, etc), do tego momentu był zwykłym człowiekiem z misją

Modlitwa w ogrójcu jest bardzo wymowna


swoją drogą, czy Bóg może umrzeć i zmartwychwstać
jeżeli jest nieśmiertelny?


przypominam, że kilkadziesiąt postów wyodrębniłem do innego wątku
http://www.forumowisko.pl/topic/216446-jhwh-a-jezus/
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
ludzie będący świadkami działalności Jezusa (byli obserwatorami, a nie czytelnikami opowieści o nim, lub słuchaczami), wierzyli, że stał się Synem Boga z momentem chrztu (gołębica, etc), do tego momentu był zwykłym człowiekiem z misją
Jestem trochę zakłopotany Twoim oświadczeniem tutaj; Powinno to służyć jako dowód, że Jezus nie jest Bogiem?

Nie jestem pewien dokąd idziesz z tym, ale Jezus "w ciele" nie jest tu na ziemi z nami. Tak więc nie ma mowy abyśmy dosłownie mogli Go obserwować i słuchać.
Ale to nie jest w ogóle problemem, ponieważ według Biblii, możemy obserwować i słuchać Jezusa w postaci "Słowa". Tak, czytając Biblię, obserwujesz i słuchasz Jezusa.

do tego momentu był zwykłym człowiekiem z misją
Brave, to tylko twoja osobista opinia, nie znajdziemy tego w Biblii.

swoją drogą, czy Bóg może umrzeć i zmartwychwstać
jeżeli jest nieśmiertelny?
Według Biblii, Prawo Boże, wymaga zapłaty do odkupienia grzesznika. Jakim kosztem? Przez śmierć samego Boga drugiej osoby, śmierć Syna, śmierć Juzusa Chrystusa.

Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie, zadam Ci pytanie:
W momencie śmierci Jezusa Chrystusa [Bóg jedyny w swej drugiej osobie czyli Syn] czy Ojciec [Bóg jedyny w swej pierwszej osobie] był żywy czy martwy?
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
7Teen napisał:
W Biblii znajdujemy wersety dotyczące Jezusa które twierdzą że On pierwszy zmartwychwstał:

(23) To jest, iż Chrystus miał cierpieć, a będąc pierwszym z zmartwychwstania opowiadać miał światłość ludowi temu i poganom. (Dzieje Apost. 26, Biblia Gdańska)
(20) Lecz teraz Chrystus z martwych wzbudzony jest i stał się pierwiastkiem tych, którzy zasnęli. (1 list do Koryntian 15:1-58, Biblia Gdańska)

Ale również znajdujemy te przeczące wersety:

(23) A gdy przyszedł Jezus w dom przełożonego, i ujrzał piszczki i lud zgiełk czyniący, (24) Rzekł im: Ustąpcie; albowiem dzieweczka nie umarła, ale śpi. I naśmiewali się z niego. (25) Ale gdy wygnany był on lud, wszedłszy, ujął ją za rękę jej, i wstała dzieweczka. (Ew. Mateusza 9, Biblia Gdańska)
(22) I wysłuchał Pan głos Elijaszowy: i wróciła się dusza dziecięcia w ciało jego, i ożyło. (1 Ks. Królewska 17, Biblia Gdańska)

(30) A oto dwaj mężowie rozmawiali z nim, a ci byli Mojżesz i Elijasz; (Ew. Łukasza 9:, Biblia Gdańska)


Jak pogodzić te wersety? Ktoś chętny?
Zależy, jak interpretować te dwa wersety. Można by powiedzieć, że Dziewczynka otrzymała 'pomoc' w zmartwychwstaniu. a Jezus dokonał tego samodzoelnie.
Ponadto Jezus nigdy nie był i nie będzie pierwszym 'zmartwychwstałym', gdyż wszyskie bóstwa 'wstecz' zmartwychwstawały.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
irish napisał:
komu bardziej wierzyć?

czy Mietkowi, który pisze:


po Zmartwychwstaniu Jego duch połączy się z martwym ciałem i w takiej właśnie postaci Bóg Ojciec przyjmie Go do Królestwa Niebiańskiego.
czy Pawłowi, który pisze


1 Koryntian 15:50 napisał:
To jednak mówię, bracia, że ciało i krew nie mogą odziedziczyć królestwa Bożego ani skażenie nie dziedziczy nieskażoności.
rozsądźcie sami
Odpowiadam:

Recenzent Brave 20 marca 2014 roku napisał na stronie "5":

Irish, ja z zaufaniem do Pawła zwanego apostołem, mam czasami problemy.

Wygląda na to, że bardziej należy wierzyć Mietkowi.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
skoro tak to faktycznie możecie sobie włożyć Biblię do dolnej szuflady. i powodzenia w odkrywaniu Prawdy Bożej
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Guzik ma Biblia z bogami wspólnego, Irishu. Tylko z jednym, dość oględnie.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
irish napisał:
skoro tak to faktycznie możecie sobie włożyć Biblię do dolnej szuflady. i powodzenia w odkrywaniu Prawdy Bożej
Odpowiadam:

Biblię napisało około 40-tu natchnionych przez Boga mężczyzn i nie wszystkich Duch Święty jednakowo Oświecił !!!!!!!
Nie powinno się wyciągać ostatecznych wniosków na podstawie wywodów tylko jednego Proroka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

( napisał MD )
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Ponadto Jezus nigdy nie był i nie będzie pierwszym 'zmartwychwstałym', gdyż wszyskie bóstwa 'wstecz' zmartwychwstawały.
To niemożliwe. Przede wszystkim, Bóg jest jeden. Po drugie, Jezus jest od wieczności. On stworzył wszystko; światy, w tym Ziemię.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
7Teen napisał:
Ponadto Jezus nigdy nie był i nie będzie pierwszym 'zmartwychwstałym', gdyż wszyskie bóstwa 'wstecz' zmartwychwstawały.
To niemożliwe. Przede wszystkim, Bóg jest jeden. Po drugie, Jezus jest od wieczności. On stworzył wszystko; światy, w tym Ziemię.
Odpowiadam:

a) Mesjasz z Nazaretu był Pierwszym Zmartwychwstałym do życia wiecznegow Królestwie Boga, przecież Sam o tym mówił.

b) Otwieram Biblię Tysiąclecia i czytam:
Na początku Bóg stworzył niebo i Ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem:
Duch Boży unosił się nad wodami.
Wtedy Bóg rzekł:
( dalej jest opis o stworzeniu świata znanego Nam z perspektywy Ziemi ).

Jaśniej to ja już nie wytłumaczę, kim był Mesjasz z Nazaretu i kto stworzył świat !!!!!!!!!!!!!!!!

( napisał MD )
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
Malefitz napisał:
Guzik ma Biblia z bogami wspólnego, Irishu. Tylko z jednym, dość oględnie.
oczywiście że miałem na myśli tylko jednego. Prawdziwego :)
MietekD napisał:
Biblię napisało około 40-tu natchnionych przez Boga mężczyzn i nie wszystkich Duch Święty jednakowo Oświecił !!!!!!!

Nie powinno się wyciągać ostatecznych wniosków na podstawie wywodów tylko jednego Proroka
nigdzie nie napisałem że Biblia opisuje życie i proroctwa tylko jednego męża Bożego albo że tylko jeden prorok był prorokiem Prawdziwego Boga. "cała Biblia jest natchniona"
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
b) Otwieram Biblię Tysiąclecia i czytam:
Na początku Bóg stworzył niebo i Ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem:
Duch Boży unosił się nad wodami.
Wtedy Bóg rzekł:
( dalej jest opis o stworzeniu świata znanego Nam z perspektywy Ziemi ).

Jaśniej to ja już nie wytłumaczę, kim był Mesjasz z Nazaretu i kto stworzył świat !!!!!!!!!!!!!!!!

( napisał MD )
MietekD,

Fragment powyżej w ogóle nie dyskredytuje Jezusa jako stwórcę, lecz raczej potwierdza. Brałeś pod uwagę następujące wersety? Gdzie Jezus, Syn, druga osoba Boga jest stwórcą wszystkiego, w tym światów?

"a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat." (List do Hebrajczyków 1:2, Biblia Tysiąclecia)

"bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone." (List do Kolosan 1:16, Biblia Tysiąclecia)

Powinieneś przemyśleć swoje doktryny, są one zbudowane na piasku.
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
7Teen napisał:
Powinieneś przemyśleć swoje doktryny, są one zbudowane na piasku.
masz podobnie albowiem Syn Boży nie nie jest drugą osobą Boga. jest odrębnym bytem.
 
Do góry