Czy jestes dumny z bycia Polakiem?

hehehehehehe

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
72
Punkty reakcji
2
Proszę mnie nie zjechać, ale ja nie jestem dumny. Tak, może tylko wydaje mi się, że życie powinno być jak na filmach. Być może dlatego, że już od dzieciństwa zawsze fascynowały mnie inne kraje, wydawały mi się ciekawsze od Polski. Czemu, nie pytajcie. A jako dzieciak oczywiście kreskówki po angielsku itp, jakoś nie oglądałem typowo polskich filmów, choć parę komedii jest świetnych. Chciałbym mieszkać w Anglii/Kanadzie/USA, Chiny też są fajne, chyba większość dzieciaków im zazdrości. Teraz nieźle znam angielski. Wiem, że Stany Zjednoczone mają sporo wad, ale moim zdaniem to :cenzura: kraj, np. co weekend chodzić z rodziną na jakiś mecz. Fajne uczelnie, wszystkie nowinki tam etc.
Tak, jak wspomniałem nie mam nic do Polski, bo w większości krajach znajdujących się blisko nas także bym nie chciał. Po prostu angielska muzyka, kultura wydają mi się dużo ciekawsze.
I weźcie potraktujcie ten temat z przymrużeniem oka, beż żadnych spin... Pomarzyć można.
 

SirEnorock

Nowicjusz
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
97
Punkty reakcji
5
Jestem dumny z bycia polakiem i nie ciągnie mnie za granice.
A co do twojej wypowiedzi to chiny wyglądają fajnie tylko na filmach i to niektórych. Ameryka ma swoje wady i zalety. W sumie też mi się podoba, ale nasz kraj też jest fajny tylko słabiej rozreklamowany.

Napisane z RBM One
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Tam jest fajnie, gdzie nas nie ma. Jestem dumny z bycia Polakiem, ale gdyby jeszcze Polacy nie byli w wiekszości obciążeni kompleksem niższości, problem "co powie o nas Chinczyk, a co Japończyk", oraz malkontenctwem, było by super.
 

SirEnorock

Nowicjusz
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
97
Punkty reakcji
5
Chińczyk powie że taki to ma dobrze, co powie japończyk nie mam pojęcia. :D

Napisane z RBM One
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
sami nie wiecie, co posiadacie.
Na przykład mamy tyle rozsądku, by zauważyć, że wiodący producenci pralek i rzemieślnicy, zarobkujący naprawianiem opralek nie są zainteresowani reklamowaniem calgonu, który zapobiega psuciu się pralki i przedłuża jej żywotność.
Ten środek zmnmiejsza w ten sposób zapotrzebowanie na nowe pralki i zmniejsza częstość napraw pralek starych. To obniża zarobki wytwórców pralek i zarobki naprawiaczy
Tylko w Polsce to zauważono!

Tylko Polacy zdolni byli sforsować wąwóz Somossiera. Małoliczne wojska polskie były postrachem Moskali pod Orszą czy pod Kłuszynem.
Pod Kircholmem ... Pod Parkanami i Chocimem ... Pod Wiedniem ... Wszędzie Polak murem stał!

W Olszynce Grochowskiej Moskale dostali łupnia i tylko wybuch szrapnela we wnetrzu konia Chłopickiego uratował ich od klęski całkowitej, bo Skrzynecki okazał się kunktatorem małej wiary.

Matematycy, wynalazcy w dziedzinie techniki, muzycy, malarze, podróżnicy i badacze oraz odkrywcy lądów. Nawet w Australii uczczopno Kościuszkę i Strzeleckiego nadaniem nazw górom.

Jest wiele powodów do dumy z bycia Polakiem.
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
hehehehehehe - Mogłeś oszczędzić sobie tych słów.. Mi byłoby trudno powiedzieć/napisać takie rzeczy. Wgl. nie wiem po co to piszesz. Denerwujesz tylko ludzi. Bohaterowie nie chwalą się swoimi czynami a ty masz czelność pisać takie rzeczy? Naprawdę weź lepiej skasuj ten temat. Zbyt wielu ludzi tym urażasz. Jeśli ja teraz przesadziłem to przepraszam jednak mam małą fobię i trafia mnie szlag gdy czytam takie rzeczy.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
hehehehehehe - Mogłeś oszczędzić sobie tych słów.. Mi byłoby trudno powiedzieć/napisać takie rzeczy. Wgl. nie wiem po co to piszesz. Denerwujesz tylko ludzi. Bohaterowie nie chwalą się swoimi czynami a ty masz czelność pisać takie rzeczy? Naprawdę weź lepiej skasuj ten temat. Zbyt wielu ludzi tym urażasz. Jeśli ja teraz przesadziłem to przepraszam jednak mam małą fobię i trafia mnie szlag gdy czytam takie rzeczy.
Po to jest forum, żeby przedstawiać różne poglądy, nawet kontrowersyjne. Autor przedstawił swoją opinię dość naiwnie, ale póki robi to na zasadach normalnej dyskusji, nikt nie powinien mu tego zabraniać.

Nie jestem dumny z bycia Polakiem. Wiem, że te słowa wzbudzają emocje, bo ktoś sobie pomyśli - więc pewnie się wstydzi. Nic z tych rzeczy. Dumny mogę być z tego co sam osiągnąłem, nie z przypadku, że urodziłem się akurat w tym miejscu. Nie wybierałem tej opcji i zwyczajnie nie mam pojęcia czy bym takiego wyboru dokonał, gdybym posiadał hipotetyczny wybór. Irlandczyk jest dumny z bycia Irlandczykiem, Włoch - z bycia Włochem, Rosjanin z bycia Rosjaninem. Czy można w ogóle stwierdzić, który ma realny powód do dumy? Jeśli nie, to dlaczego my sami przypisujemy sobie taki tytuł? A jeśli każdy ma takie same prawo, to nie widzę sensu w owej dumie. Przecież w takiej sytuacji wszyscy są równi. Jako Polak nie jestem przecież lepszym człowiekiem niż przedstawiciel jakiejkolwiek nacji.
Natomiast rozumiem, że można czuć się związanym z ojczyzną, identyfikować z nią jako domem. Co więcej, uważam, że poczucie przynależności jest potrzebne, gdyż wspólna kultura spaja społeczeństwo. Widzę to jednak jako szerszy pragmatyzm, nie stricte osiągnięcie.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Moja duma z powodu bycia Polakiem bierze się przede wszystkim stąd, że inni Polacy, przeważnie w przeszłości, dokonywali rzeczy godnych uznania. Cieszę się, że jestem ich rodakiem.
A moje dokonania? Chciałbym, nawet się staram, ale siebie nie przeceniam, więc dumny ze swoich czynów być nie powinienem.
Wiem na pewno - znając naturę Polaków - że Kościuszko i inni sami siebie nie przeceniali. Czekali na uznanie innych i starali się na to uznanie zasłużyć.
Znaczy - tak było i jest najczęściej - bo pawi, bufonów, celebrytów, gwiazd itp też nie brakuje.
Jednych cenię i jestem z nich dumny - inni nie powodują mojego zachwytu. Ja sam staram się być taki, jak ci, z których jestem dumny.
Nawet gdyby był tylko jeden wybitny Polak, to byłbym dumny, że mogę mówić, iż mój naród wydał takiego asa.
 

Landwirt

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2011
Posty
31
Punkty reakcji
0
Miasto
Białoruś; Bobrujsk
Cytat od Wilk_LancaSter:
Wiem na pewno - znając naturę Polaków - że Kościuszko i inni sami siebie nie przeceniali.

Czyżby mało tobie słynnych polaków, że za Kościuszkę się abierucz uchwyciłeś? On był obywatelem Rzeczy Pospolitej, jak zresztą wówczas wszyscy Litwini, ale polakiem nie był, bo Litwin (Białorusin) z mieczu i kądzieli!
Прадстаўнік старажытнага беларускага роду Касцюшкаў гербу «Рох III». Ягоны прапрадзед Канстанцін Фёдаравіч(ад памяншальных формаў гэтага імя — Касцюшка — утварылася прозвішча роду), які служыў пісарам вялікакняжацкай канцылярыі, атрымаў Сяхновічы на Берасцейшчыне ад Жыгімонта Старога.
http://be.wikipedia....%88%D0%BA%D0%B0
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Landwirt, Kościuszko uznawał siebie za Pollaka i to jest najważniejsze.
Skąd wiesz, że było coś takiego jak obywatelstwo Rzeczypospolitej w XVIII wieku?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
obywatelstwo ówczesne to przynależność do stanu szlacheckiego Rzeczypospolitej
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
Cudze chwalicie, swego nie znacie. sami nie wiecie, co posiadacie. Na przykład mamy tyle rozsądku, by zauważyć, że wiodący producenci pralek i rzemieślnicy, zarobkujący naprawianiem opralek nie są zainteresowani reklamowaniem calgonu, który zapobiega psuciu się pralki i przedłuża jej żywotność. Ten środek zmnmiejsza w ten sposób zapotrzebowanie na nowe pralki i zmniejsza częstość napraw pralek starych. To obniża zarobki wytwórców pralek i zarobki naprawiaczy Tylko w Polsce to zauważono!
Bez sensu mogę odesłać Cię do materiałów świadczących, że na jedno wychodzi, grzałka w pralce jest wyliczona na pięć lat żywotności używanie calgonu przez 5 lat to koszt nowej grzałki :) I nawet jak grzałka wytrzyma to programator walnie spoko :)
Ja mam pralkę która ma w tej chwili 10 lat bez kalgonu i bez ani jednej odpukać awarii :) Calgon jest dla naiwnych i nie Polacy to stwierdzili. Polacy to nadal kupują :)

Tylko Polacy zdolni byli sforsować wąwóz Somossiera. Małoliczne wojska polskie były postrachem Moskali pod Orszą czy pod Kłuszynem. Pod Kircholmem ... Pod Parkanami i Chocimem ... Pod Wiedniem ... Wszędzie Polak murem stał!

To żadna duma ni żadne osiągnięcia - to są osiągnięcia na niskim poziomie. Nijak ma się to do imperium rzymskiego. Aleksandra Macedońskiego który jako jedyny zdobył Tyr próbował tego wcześniej Nabuchodonozor po 13 latach zrezygnował :) nie wspomnę o Karolu wielkim przywódcy Franków od którego mamy nazwę "król" Nijak ma się do osiągnięć innych wojsk - szwajcarzy nie bez przyczyny chronili papieży i wie to każdy na świecie. Nikt na świecie nie będzie wiedział nic o husarii, zaś wikingów, każdy zna. Polak murem stał ale wygrywał tylko pojedyncze bitwy zaś przegrywał wojny

Matematycy, wynalazcy w dziedzinie techniki, muzycy, malarze, podróżnicy i badacze oraz odkrywcy lądów. Nawet w Australii uczczopno Kościuszkę i Strzeleckiego nadaniem nazw górom.

Tak tyle , że wziąłem sobie jedynie XiX wiek i co tu widzę ;


1872 Guma do żucia Thomas Adams
1875 Gelignit Alfred Nobel
1876 Telefon Alexander Graham Bell
1876 silnik spalinowy Nikolaus Otto
1877 Fonograf Thomas Edison
1877 mikrofon Emil Berliner
1877 chłodziarka sprężarkowa Carl von Linde
1878 Mikrofon David Hughes
1878 elektryczny piec łukowy William Siemens
1879 żarówka Thomas Alva Edison
1879 Kasa rejestrująca James Ritty
1879 Pociąg elektryczny (lokomotywa o napędzie elektrycznym) Siemens(Niemcy)
1880 Sejsmograf John Milne
1880 papieros James Albert Bonsack patentuje dwukrotnie maszynę do masowej produkcji papierosów
1880-1881 Ulepszona kuchenka gazowa Leoni
1881 Stereofonia Clement Ader
1881 tramwaj elektryczny Werner Siemens
1882 Żelazko elektryczne Henry Seely
1883 karabin maszynowy Hiram Maxim
1884 Linotyp ?
1884 Wieczne pióro Lewis Edson Waterman
1884 Turbina parowa Charles Algernon Parsons
1884 Silnik benzynowy (spalinowy silnik samochodowy) Gottlieb Daimler
1884 sterowiec Arthur Renard i Charles Kerebs
1885 szybkoobrotowy silnik benzynowy patent) Gottlieb Daimler
1885 Motocykl Gottlieb Daimler
1885 Samochód z silnikiem benzynowym Karl Benz
1885 koszulka Auera Carl Auer
1885 rury bez szwów Reinhard i Max Mannesmann
1886 Coca-Cola John Pemberton
1887 film fotograficzny Hannibal Goodwin
1888 Gramofon Emile Berliner
1889 przerzutka
1890 samolot Clement Ader
1890 piec indukcyjny Edward Allen
1891 Piec elektryczny John Strychoza
1891 Czajnik elektryczny ?
1892 Silnik Diesla Rudolf Diesel
1892 gaźnik Wilhelm Maybach
1892 schody ruchome Jesse Reno
1892 galwanizacja Michael Faraday
1892 kinetoskop Thomas Alva Edison)
1893 Pistolet automatyczny Hugon Borchardt
1894 kinematograf Bracia Lumie`re (August i Louis)
1895 pierwsza projekcja filmu
1895 wiertarka elektryczna Wilhelm Fein
1895 Promieniowanie rentgenowskie Wilhelm Röntgen
1895-1896 Radio Guglielmo Marconi, Aleksandr Popow i Nikola Tesla
1897 Aspiryna Felix Hoffmann
1898 magnetyczny zapis dźwięku (zapis dźwięku na nośniku magnetycznym) Valdemar Poulsen
1900 Kino dźwiękowe Leon Gaumont
1900 Sterowiec szkieletowy graf von Zeppelin uwaga, sterowiec wymieniono drugi raz w liście
1900 torpedo rowerowe E.Sachs

A no żadnego polaka, zerknąłem więc w okres XV-XVIII i co też żadnego znaczącego dla ludzkości wynalazku. Zerkam więc w wynalazki XX wieku i mm jednego polaka ! sukces :) Niestety wszystkie przedmioty które nas otaczają zostały wynalezione po za granicami tego kraju więc nawet na patentach polska nie zarabia.

Ja wiem , że system każdego kraju każe wpajać pewne zasady dumę i patriotyzm, jednak to powoduje nie widzenia świata prawdziwym - taka ideologiczna ściema, Jestem w stanie iść o zakład możemy przedstawić wynalazki polskie kontra Anglia albo Francja czy USA, a nawet podejrzewam ZSRR i porażka - do tego trzeba się uczyć, a nie jeść pić i popuszczać pasa.

Podobna ściema jest z Kościuszko oraz Mickiewiczem, każdy twierdzi, że on polak, ale jednak ten polak napisał "Litwo ojczyzno moja" :) Chopin podpisywał sie Chopin a nie Szopen, za swój kraj zamieszkania wybrał Francję. Kopernik nie napisał ani jednego słowa po polsku tylko po niemiecku i nie wiadomo czy znał ten język, i tak można jechać dalej. białoruski Moniuszko, niemiecki Wit Stwosz, Piłsudski mówił , że jest Litwinem.
czy Matejko ojciec Czech František Xaver Matějka - guwernant w polsce, matka z domu równie z polskim nazwiskiem Rossberg :)


Czyżby mało tobie słynnych polaków, że za Kościuszkę się abierucz uchwyciłeś? On był obywatelem Rzeczy Pospolitej, jak zresztą wówczas wszyscy Litwini, ale polakiem nie był, bo Litwin (Białorusin) z mieczu i kądzieli!

A no jak się przejrzeć to nie za wielu. a jak porównać z osiągnięciami innych narodów to wręcz garstka niestety.
 

Landwirt

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2011
Posty
31
Punkty reakcji
0
Miasto
Białoruś; Bobrujsk
Cytat od Wilk_LancaSter:
Landwirt, Kościuszko uznawał siebie za Pollaka i to jest najważniejsze.

Skąd taka niewiedza? Czy tobie poprostu bardzo się chce, by tak właśnie było? Nigdy nie uważał siebie za Polaka! Oto jego słowa z jednego z listów do cara Aleksandra I:

Нарадзіўся я ліцвінам... смуга будучыні яшчэ пакрывае лёс маёй роднай зямлі...

I to, jak słusznie zauważyłeś, jest najważniejsze, że uznawał siebie mianowicie za Litwina.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Landwirt, bądź dumny z Kastiuszki. Może także Wróblewski i Olszewski są innej narodowości ...
Ten list Kościuszki to po litewsku?
Fan - Fan Tulipan nie był Francuzem?
Kopernik po niemiecku ... Hmm ...
Pietia Goras, Lonia da Vinci, Vaśko da Gama ... Mówili, że Rosjanie
 

nastia898

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2012
Posty
55
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Wrocław
można być dumnym z bycia Polakiem, jednak czasem wstyd za zaściankową mentalność, niekiedy buractwo i można narzekać na politykę. nie mniej jednak uważam, że Polacy to solidarny, dumny (zachodzi prawie o pychę) naród i generalnie wesoły naród.
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
I to, jak słusznie zauważyłeś, jest najważniejsze, że uznawał siebie mianowicie za Litwina.

Widzę, że Białorusini bardzo potrzebują bohaterów narodowych. Może jeszcze zanegujecie to, że walczył o Polskę i polskie szkoły kończył?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
on walczył za ówczesną Rzeczpospolitą, co nie wykluczało faktu że był Białorusinem w dzisiejszym rozumieniu
 

messi1996

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
803
Punkty reakcji
1
Rzczpospolita wielu narodów. Coś to oznacza ;)

Hahaha Chyba coś mi się pomyliło.. Przepraszam jeśli tak ;D
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ówcześni Litwini mówili po białorusku, oprócz tych mówiących po polsku. Nie przyjmujmy kryteriów aktualnych do sytuacji społecznej 200 lat temu
 
Do góry