Czego Używać Aby Nie Zaliczyć Wpadki

Status
Zamknięty.

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
Objawy uboczne uzywania spirali...


Czy lewonorgestrel powoduje suchość śluzówki pochwy?
Stężenia estrogenów nie ulegają zmianie w czasie stosowania Mireny. W rzadkich przypadkach, kobiety stosujące Mirenę zgłaszały jednak suchość śluzówki.

Czy w trakcie stosowania Mireny mogą tworzyć się torbiele jajnika?
Powiększone pęcherzyki jajnikowe przypominające torbiele mogą występować u około 12% kobiet stosujących Mirenę. Są one widoczne w badaniu USG - zwykle nie dłużej niż przez 5-7 tygodni, i nie ma potrzeby leczenia zabiegowego. Takie same powiększone pęcherzyki jajnikowe są obserwowane u kobiet stosujących minipigułki (czyli doustne preparaty antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen).

Torbiele zastoinowe jajnika? Zalecamy powtarzanie badania USG, a co potem?
Jeżeli torbiel zastoinowa lub powiększone pęcherzyki jajnikowe są wykryte w trakcie badania oburęcznego ginekologicznego i/lub badania ultrasonograficznego, pacjentka powinna zgłosić się na ponowne badanie za dwa miesiące. Zwykle, powiększone pęcherzyki znikają przed upływem tego czasu. W przypadku ponownego stwierdzenia obecności takiej zmiany w jajniku, zaleca się przeprowadzenie badań, które pozwolą wykluczyć obecność procesu patologicznego.

Jak częste są zaburzenia miesiączkowania po rozpoczęciu leczenia systemem Mirena?
Najczęstszym objawem ubocznym stosowania Mireny są zmiany w przebiegu krwawień miesiączkowych. Zmiany te mogą obejmować: plamienia, krótsze lub dłuższe okresy, a także zanik miesiączek. W pierwszym miesiącu po założeniu Mireny średnio jest 9 dni z plamieniami. W kolejnych miesiącach plamienia stają się coraz rzadsze i po sześciu miesiącach obserwuje się mniej niż 4 dni z plamieniami, co jest ilością porównywalną z tą, która charakteryzuje klasyczne spirale antykoncepcyjne z miedzią. W pierwszym miesiącu po założeniu, 20% kobiet zgłaszało przedłużające się krwawienie miesiączkowe (ponad 8 dni). U wielu kobiet miesiączki stają się coraz krótsze i w trzecim miesiącu od założenia systemu tylko 3% pacjentek miało przedłużone krwawienia.

Jak należy reagować w przypadku epizodów bólów głowy w czasie stosowania Mireny?
W przypadku ciężkich, migrenowych i długotrwałych bólów głowy, należy usunąć system i przeprowadzić badanie neurologiczne. Zwykła migrena nie ulega nasileniu w czasie stosowania Mireny.

Jak należy postąpić w przypadku pojawienia się trądziku?
Trądzik jest zazwyczaj słabo nasilony i ma charakter przejściowy (występuje u około 3% użytkowniczek Mireny). Obserwowano jedynie pojedyncze przypadki nasilonych zmian trądzikowych na tułowiu. W takich wyjątkowych przypadkach należy rozważyć usunięcie systemu z macicy.

Mirena i stany depresyjne.
Nastrój depresji jest znanym, chociaż dość rzadkim, subiektywnym objawem ubocznym antykoncepcji hormonalnej. W większości przypadków znika po kilku miesiącach. Odsetek depresji w czasie stosowania Mireny wynosi 2,5% po trzech miesiącach od założenia i 0,6% po pięciu latach (Andersson et al. 1994).

Z drugiej strony, w ciągu roku, częstość występowania depresji w populacji szwedzkiej (kohorta 2612 Szwedów i Szwedek z Lundby) została określona jako 0,7% wśród kobiet (Rorsman et al. 1990). Zatem częstość depresji wśród użytkowniczek Mireny ze Szwecji jest po pięciu latach taka sama jak w całej populacji kobiet.

Mirena i wypadanie włosów?
W postmarketingowym badaniu Mireny, w grupie 15391 kobiet sześć zgłosiło fakt wypadania włosów. Nie ma precyzyjnego wyjaśnienia tego zjawiska, poza podejrzeniem szczególnej wrażliwości tych kilku kobiet na androgenowy efekt działania lewonorgestrelu.

Niezależnie od wszystkiego, wypadanie włosów zdarza się czasami także bez obecności Mireny. Zatem związek przyczynowo-skutkowy jest w tym przypadku przynajmniej częściowo niewyjaśniony.

Jak zatem należy postąpić, w razie stwierdzenia wypadania włosów po założeniu Mireny? Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Natychmiastowe usunięcie Mireny rzadko jest najlepszą metodą postępowania. Jednakże jeżeli zjawisko wypadania włosów pojawiło się w krótkim czasie po założeniu systemu i jest bardzo nasilone, należy rozważyć usunięcie Mireny.
 

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
Czemu mnie o to pytasz, ja niejestem zwolenniczka spirali tylko tabletek???Moja kumpela ma spirale, ma ja od lutego czy marca juz niepamietam i ma ciagle problemy z @
 

motylek

^CzArNa MaMbA^
Dołączył
27 Maj 2005
Posty
4 177
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraina Czarów
ja na spiralę bym się nie zgodziła... jak dla mnie to tylko tabletki, plasterki, kondomy (dla chłopak) i ewentualnie jakies globulki dopochwowe :)
 

Martina

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2005
Posty
778
Punkty reakcji
0
moja mama miała spirale
ciocia miała - po zdjęciu przez 3 lata nie mogła zajsc w ciąże
jak dla mnie odpada :) nie lubię nosić czegoś 'wewnątrz'
 

Misiek04

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2005
Posty
23
Punkty reakcji
0
Miasto
Ścinawa
hehe .. ja na szczescie nie musze wybierac... ale mysle ze spirala odpada... zgadzam sie z poprzednikami: tabletki, plasterki lub globulki. :p
 

Misiek04

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2005
Posty
23
Punkty reakcji
0
Miasto
Ścinawa
Cieszy mnie to, ze wiele osob zgadza sie z moim zdaniem.. Ja tez wiele osob tu popieram... ale ANTYKOCEPCJA to szeroki temat :p :D
 
Status
Zamknięty.
Do góry