Co to są witaminki?

Angel Christopher

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Co to są witaminy? Jaki mają na nas wpływ? Co jeśli mam niedobór witamin? Co jeść by uzupełnić "braki"?
Zachęcamy do dyskusji!
 
M

magiczna

Guest
Ogólnie pożywienie powinno nam dostarczać wszystkich niezbędnych witamin, chyba tylko kwas foliowy trzeba dodatkowo zażywać (o ile planuje się ciążę).
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Dokładnie sie zgadzam w kwestii kwasu foliowego. Ten nawet jak zalecaja lekarze powinno sie przyjmowac nawet 3mc przed planowana ciąza.
 
N

nianiaSweet

Guest
jeśłi chodzi o kwas foliowy to rzeczywiście większość z nas kojarzy go jedynie z ciąże, ale jak się okazuje pomaga w sprawnym funkcjonowaniu wątroby, jelit i żołądka oraz tworzy sok żołądkowy. Ponadto kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, żołądka, szyjki macicy. A nawet działa uspokajająco i kojąco na zmysły.
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 023
Punkty reakcji
19
Miasto
Oświęcim
Powinno, ale nie zawsze dostarcza.

Dlatego warto uzupełniać witminy i mikroelementy. Zwłaszcza, jeśli ktoś jak ja prowadzi nieregularny tryb życia i niekoniecznie pilnuje zawartości takowych w posiłkach. Ja akurat regularnie łykam Falvit, dla zdrowia i urody. Przeglądałam wiele ulotek i Falvit zdecydowanie najlepiej dostosowuje się do potrzeb kobiet w różnym wieku. W tym również tak specyficznych jak w przypadku mam czy kobiet, które przechodzą menopauzę. Myślę, że branie takich suplementów ma bardzo dobry wpływ na nasze organizmy, zwłaszcza teraz - kiedy wchodzimy w przesilenie związane z nadejściem wiosny.
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Dobre... Od 1998r nie wziąłem do ust nic z apteki. Ani jednej tableteczki z marketu. Od 1998r byłem u lekarza może ze 2 razy. Serce jak dzwon, kości całe, zęby komplet, kichy marsza nie grają. Od 1998r na owocach i warzywach. Na katar? Dla Was pewnie AKATAR a dla Mnie cebula, cukier i syrop własnej roboty. Dzieciaka mam w wieku 11 i drugiego w wieku 9lat. Nigdy w życiu nie dostali nic z apteki. Szczepienia i przeglądy to mus a resztę pseudo-farmaceutów (czyt. biznesmenów) mam gdzieś. Nie choruje nikt. Ani dzieci, ani My! Można?
A inni?
Lekki mrozik i pół szkoły z receptami biega! Wy naprawdę nie widzicie że ta cała chemia jest tylko po to by zrobic na tym kasę?
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Jeśli chodzi o kwas foliowy to niestety ale trzeba go dostarczać w postaci folika bo nasz organizm sam go nie wytwarza, a dla kobiet w ciąży jest wręcz niezbędny.
 
N

nianiaSweet

Guest
to prawda planują ciąże trzeba również zadbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego w naszym organizmie, bo jest on niezbędny przy tworzeniu układu nerwowego naszego malucha.
 

kasia735

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2012
Posty
42
Punkty reakcji
0
Ja jestem zdania, że witaminy warto przyjmować, ale w rozsądny sposób. Na pewno nie w takich zwykłych tabletkach, bo strasznie słabo się przyswajają (coś czytałam o 3%...). Ja np. używam oleju omegaregen (pomaga mi na skórę). Dlaczego tak? Bo witaminy się rozpuszczają w tłuszczach, a ten olej to cenne kwasy omega-3 i to w najlepszej formie. Dlatego są same plusy - w oleju mam witaminy, które na pewno mój organizm dobrze wykorzysta, a sam środek dodatkowo daje mi najlepsze tłuszcze, jakie wpływają rewelacyjnie na skórę. Do tego jeszcze jest koenzym q10, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu tego wszystkiego.
 
N

nianiaSweet

Guest
ale z witaminami też nie ma co przesadzać, całkiem niedawno dowiedziałam się że witaminy można łatwo przedawkować, np. nadmiar witaminy A może nawet uszkodzić płód, dlatego trzeba o tym pamiętać i przywiązywać uwagę do tego zwłaszcza w okresie ciąży.
 

kasia735

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2012
Posty
42
Punkty reakcji
0
No pewnie, że z witaminami trzeba uważać. Ale na szczęście ten problem nie dotyczy tłuszczu omega-3 w formie estrów - lekarz, kardiolog, mi tłumaczył, że to jest taki bezpieczny depozyt w naszym ciele, który, jak jest taka potrzeba, przekształca się w w bardziej aktywne formy. Nie da się tego za bardzo przedawkować (tzn. podobno jak zjesz tego baaaaardzo dużo, to możesz mieć biegunkę tłuszczową, ale nie wiem ile tego trzeba zjeść, żeby ją dostać).
 
N

nianiaSweet

Guest
nie mówię że wszystkie witaminy mogą nam szkodzić, ale odnoszę się tutaj raczej do kwestii ciąży, jest to na tyle wyjątkowy dla każdej kobiety okres w życiu, że trzeba w szczególności w tym okresie dbać o siebie i o swojego malucha.
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Na pewno kwas foliowy nie szkodzi- one jest konieczny jesli chodzi o zdrowie naszego dziecka. Natomiast juz kilka razy spotkałam sie z takim zdaniem lekarzy ze nie ma konieczności przyjmowania innych suplementów w ciązy.
 

Master557

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2013
Posty
93
Punkty reakcji
2
Suplementów (poza kwasem) nie pwinno się podawać kobietom. W szczególności podczas pierwszego trymestru.
 
N

nianiaSweet

Guest
w pierwszym trymestrze podstawą jest kwas foliowy i o to na pierwszym miejscu powinnyśmy zadbać, inne suplementy nie ochronią naszego malucha przed wieloma wadami, jak zrobi to kwas foliowy.
 
N

nianiaSweet

Guest
a chcesz je brać podczas ciąży, jesteś pewna że nie zaszkodzi to maluszkowi, wiesz że nadmierne suplementowanie nie jest skazane w stanie błogosławionym.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Ale nie folikiem. Kwas foliowy jest niezbędny, nie możemy ryzykować i narażać dziecko na wady. A o nadmiarze także nie ma mowy, bo jest wydalany z moczem.
 
N

nianiaSweet

Guest
to prawda folik jest bezpieczny bo dostępny na polskim rynku przeszło 10 lat, chodzi mi głównie o suplementy które nie przechodzą żadnych kontroli i nawet nie mamy pojęcia co jest w ich składzie, takich należy się wystrzegać w czasie ciąży.
 
Do góry