Co Sądzicie O Reggae?

maniek099

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich. Widze ze temat poszedl troche w zapomnienie, a wiec odswiezam. Osobiscie muzyką reggae i kultura rasta fascynuje sie od nie dawna...czytalem duzo o tym i wogole z tekstow piosenek mozna duzo wiedzy o tej kulturze wyniesc. Ale mimo to pewnie malo jeszcze wiem i tak mam kilka czysto teoretycznych pytanek do was. Zawsze mnie zastanawiało czym dokładnie różni się zespół od sound systemu? Jak dokładnie odróżnić czyste reggae od ragga dub'u i dancehall'u (ktoś pisał o tym kilka stron wcześniej chyba ale tak pokrótce tylko). Co to jest silasilan? Co oznacza rockers (kilka zespołów ma ten wyraz w nazwie). I co to jest cheeba?? Wiem, że nawijacz east west rockers, ale to jest 'kto' a nie 'co' :p a w jednej ze swych piosenek śpiewa: "za mało ludzi wie do czego służy dobra cheeba". Więc do czego służy?

A tak nie teoretycznie tylko z ciekawości....kilka osób pisało, że zastanawiają się nad przyjęciem do religii Rasta. zastanawia mnie w jaki sposób to zrobić. Aby stać się katolikiem trzeba przyjąć chrzest i potem inne sakramenty, a jak to jest u Rastafarian??

Mam nadzieję, że ktoś kompetentny zaspokoi moją ciekawość

Bless
 

Biernat

Nowicjusz
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
952
Punkty reakcji
29
Wiek
32
Miasto
USA and Jamajka
bardzo ciekawe pytania zadałes ;) niestety nie umiem na nie odpowiedziec ale przeczuwam ze na tym forum malo kto bedzie umial zapraszam cie na www.rrr.com.pl tam na bank ci na te pytania odpowiedza ;) jak by dali ci odpowiedzi fajnie jak bys je umiescił na forumowisko bo tez jestem ich ciekaw ;)


Bless ;)
 

Stuq

Mr. Complicated
Dołączył
10 Lipiec 2007
Posty
1 491
Punkty reakcji
3
maniek099
Soundsystem to po prostu ekipa Djów etc, która tworzy podkłady. Tak pi razy drzwi. Np. Masala Soundsystem. Poszukaj na google sobie o soundsystemach to się dowiesz bardziej szczegółowo.
Cheeba = Marihuana.
Rockersi to na przykład. taka subkultura młodzieżowa. Punk rockers - to muzyka punk rockowa. Może reggae rockers - to reggae-rock? Nie trzymałym się sztywno reguł w nazywaniu zespołów.
Rastafari także mają chrzest... Normalnie dziecko do chrztu zanieść można.
Jak brzmi reggae to chyba oczywiste. Ragga to skrót od raggamuffin - posłuchaj np. Vavamuffin to zobaczysz różnicę. Dancehall jest o niebo żywszy i bardziej taneczny, nawija się pod riddimy. A w dubie wyczujesz rytmiczne sekcje basowe i bębnowe.

Tak w ogóle to google.pl :| Bo jak widzę twoje lenistwo nie zna granic :/
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
maniek099

Rastafari także mają chrzest... Normalnie dziecko do chrztu zanieść można.

Jak brzmi reggae to chyba oczywiste. Ragga to skrót od raggamuffin - posłuchaj np. Vavamuffin to zobaczysz różnicę. Dancehall jest o niebo żywszy i bardziej taneczny, nawija się pod riddimy. A w dubie wyczujesz rytmiczne sekcje basowe i bębnowe.

Jestem ciekaw w którym "kościele" są chrzczone dzieci w wierze Rastafari? I kto ich chrzci? są kapłani? ja siez czymś takim nie spotkałem. Jedyne co można by nazwac "kościołem" reggae to najabingi.

vavamuffin gra zarówno dancehall, dub jak i reggae wiec nie jest to dobry przykład.. W dancehallu nie koniecznie nawija się pod riddimy, można też tak jak przy pozostałych gatunkach z żywymi instrumentami, i w drugą strone.

Pojawiło sie również pytanie "Co to jest silasilan?" Silesian ( bo tak to się pisze ) pochodzi od nazwy Boga Jah w którego wierzą rastafari Haile Selassie I czyli imię jak wybrał Ras Tafari (ksiąze Etipoii) jak został koronowany na ostatniego cesarza etiopii.. Silesian Suond można interperetować jako muzyka tworzeona dzieki i dla Boga Jah
 

Stuq

Mr. Complicated
Dołączył
10 Lipiec 2007
Posty
1 491
Punkty reakcji
3
W ich kościele...
Tak czytałem przy okazji o ich wierzeniach. I w jakimś tam odłamie dziecko chrzci się. Czy prawda czy nie prawda nie wiem, nie wgłębiałem się.
 

maniek099

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Kod:
czytalem duzo o tym i wogole z tekstow piosenek mozna duzo wiedzy o tej kulturze wyniesc.
nie jestem leniwy :p

A co do tego to napisaliście, to:
Rozumiem że soundsystem mogą tworzyć ludzie z różnych zespołów i solowi DJ.
Zastanowił mnie właśnie fakt chrztu u Rasta...

Kod:
Jestem ciekaw w którym "kościele" są chrzczone dzieci w wierze Rastafari? I kto ich chrzci? są kapłani? ja siez czymś takim nie spotkałem. Jedyne co można by nazwac "kościołem" reggae to najabingi.

Właśnie są jacyś kapłani??

A na jakimś forum czytałem, że Silesia to Śląsk po łacinie. Prawda to??
 

maniek099

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
A co do chrztu to na stronie podanej przez Birnata pisze w dziale 'Reggae słownik' coś o koptyjskim kościele....może o to chodzi??
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
Z tego co mi wiadomo to jest 12 plemion rastafari (tak było przynajmniej na początku powstawania tej religii) każde z nich czymś sie rózniło.. niektóre wyznwałay koptyjski kościół, a nie które Etiopski a nie któe tylko najabingi. To coś na zasadzwie Chrześcijaństwa... masz katolicyzm, protestantyzm itp.
A z tym silesia że to śląsk to nawet nie widziałem.. :)
 

sheiscool

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2009
Posty
74
Punkty reakcji
0
Ja słucham reggae, lecz nie sądze by to wypłynęło na mój styl ubierania. Owszem, znajdują się w mojej szafie branzoletk w kolorze rasta, lecz bez przesady. Dla mnie ważne jest to ,że rozumiem przesłanie tej muzyki, lecz by być prawdziwym rastamanem, nie trzeba jarać, jedynie rozumieć sens ich słów. :)
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
tak jak juz wspominałem nie istnieje nic takiego jak ubiór Rasta. Od słuchania reagge to po za dodatkami nie zmienia się ubiór. Jedynce co sie zmienia, zwłaszcza jeśli ktoś poczuje sercem i umysłem to muzykę i ją pozna, to podejscie do życia, do spraw codziennych. Stosunek do ludzi też sie zmienia.

By być prawdziwym Rastamanem to nie wystarczy słuchać tej muzyki i ogarniać ją. Jeżeli ktoś wierzy w to co wierzą wyznwacy rastafari czyli między innymi w Jah Rastafari i żyje tak jak oni, ale nie przestrzega niektórych rzeczy jak sprawy dotyczące pożywienia na przykład to uważam że może się nazywać Rastamanem na równie z człowiekiem, który nazywa się Katolikiem, a nie chodzi do kościoła, nie przyjmuje komunii i nie kożysta z sakramentów kościoła.
 

evily

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
97
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
tu i teraz
nie orientuję się w tej kulturze itp
natomiast bardzo podoba mi się muzyka! porusza ważne tematy, często skoczna i wpadająca w ucho.
Pozwala się zrelaksować ;D
 

Rakkauslaulu

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
osobiśsie częściej słucham cięższych brzmień, ale bardzo lubię reggae wyłączając dancehall i ska (są beznadziejne;/ zniszczyły moje zdanie o wielu zespołach;/)
Fajnie się buja przy DAABie :D
 

Salseńka.

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
154
Punkty reakcji
0
Miasto
Wlkp
Lubię reggae.
Koi nerwy i rozluźnia. Jednak nie staram sie pokazac na siłę śwatu, że słucham tej muzyki, bo lubię tez inne gatunki. Dlatego też nie mam dredków ani ubrań z jamajską flagą.
 

lupin

marynarz szuwarowo-bagienny
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
830
Punkty reakcji
21
dla mnie jest zamulone jak woda w baltyku a ludzie ktorych znam tak samo, chodza i sie bojaja z lewej na prawa. osobiscie wole mocna muzyke, pogo, szarpanie struny machanie wlosami itp

Heavy Metal is The Law
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
Są odmiany reggae bardziej i mniej zamulające wiec uwazam że znalazłbyś tam coś dla siebie. Ostatnio podobają mi sie kwałki Power of Trinity, to takie połączenie reggae i rock'a. Godne polecenia.
 

Tancerkaa

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2009
Posty
74
Punkty reakcji
0
Miasto
W świecei reggae..
dla mnie jest zamulone jak woda w baltyku a ludzie ktorych znam tak samo, chodza i sie bojaja z lewej na prawa. osobiscie wole mocna muzyke, pogo, szarpanie struny machanie wlosami itp

Heavy Metal is The Law

Jak kto woli. Ile ludzi tyle gustów/zdań. Ale no bez przesady - "zamulone"... Reggae ma naprawdę świetny klimat! Pozatym tak jak powiedział Rasmatis są różne odmiany i każdy znajdzie coś dla siebie!

Osobiście nie mam nic przeciwku bujaniu się z lewej strony na prawą lub machaniem włosami do metalu {chodz to dla mnie bezsensu}!
 
Do góry