Ceremonia ślubna

Status
Zamknięty.

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
CEREMONIA ŚLUBNA

Ślub - Obyczaje i przesądy ślubne

Niejedna para młoda zastanawia się jak to będzie podczas samej ceremonii ślubnej? Czy nie sparaliżuje ich trema, czy na pewno będą wiedzieć, kiedy mają wypowiedzieć te najważniejsze słowa? Boją się czy, dadzą sobie radę i czy wszystko pójdzie po ich myśli.

ORSZAK

Pierwszym elementem ceremonii ślubnej jest wejście do kościoła. Zgodnie z stanowiskiem Kościoła Katolickiego to para młoda decyduje, kto będzie kroczył w orszaku ślubnym. W tradycyjnym orszaku ślubnym w pierwszej kolejności idzie para młoda, za nimi podążają świadkowie, rodzice, chrzestni, a na końcu reszta zaproszonych gości. Innym modelem może być orszak, gdzie na czele podąża para młoda wraz ze świadkami. W miedzyczasie rodzina i zaproszeni goście zajmują miejsca w ławach kościelnych. Rodzina panny młodej gromadzi się po lewej stronie kościoła, a pana młodego po prawej stronie.

W jeszcze innej wersji orszak ślubny tworzy cała rodzina. W pierwszej parze podąża panna młoda wraz ojcem, w drugiej parze idzie pan młody wraz ze swoja mamą, w trzeciej parze ojciec pana młodego prowadzi mamę panny młodej, a czwarta para to oboje świadków.

Najprostszy orszak ślubny to taki gdzie, pierwszą parę stanowią młodzi, następnie idą rodzice panny młodej, rodzice pana młodego oraz świadkowie.

PANNA MŁODA Z TATĄ

Bardzo sympatycznym wręcz symbolicznym akcentem jest, gdy ojciec panny młodej prowadzi córkę do ołtarza. Gest ten mówi o przekazaniu opieki nad córka przyszłemu mężowi. W takim orszaku do kościoła w pierwszej kolejności wchodzi cała rodzina panny młodej na czele z mamą panny młodej, dziadkami i chrzestnymi, oraz resztą gości. Następnie cała rodzina pana młodego, czyli dziadkowie, chrzestni i zaproszeni goście. Dalej podążają w orszaku świadkowie lub druhny i drużbowie. Kościół katolicki nie nakłada żadnych ograniczeń w tym temacie i w ceremonii ślubnej może brać dowolna liczba druhien i drużbów. Na końcu do Kościoła wchodzi pan młody prowadzony przez rodziców. Pan młody przy ołtarzu oczekuje na swoja przyszłą żonę. W momencie, kiedy w głównej nawie kościoła pojawi się panna młoda, krocząca pod rękę z tatą, goście powinni wstać, wyjść przed ławki i obrócić się w jej stronę.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Podczas mszy świętej ksiądz zadaje parze narzeczonych pytania, na które powinni zgodnie odpowiedzieć – „ chcemy”

* Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
* Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, dobrej i złej doli, aż do końca życia?
* Czy chcesz z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

PRZYSIĘGA W KOŚCIELE

Nowożeńcy podają sobie prawe dłonie, które ksiądz przewiązuje stułą. Pierwsze słowa przysięgi wypowiada pan młody, powtarzając za kapłanem.

Ja ( imię pana młodego) biorę sobie Ciebie ( imię panny młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójce Jedyny i Wszyscy Święci.

Po panu młodym ten sam tekst przysięgi powtarza panna młoda. Złożenie ślubowania jest równoznaczne z zawarciem sakramentu małżeństwa.

PRZYSIĘGA W USC

Jest prostsza i krótsza, ale wygłaszana na tych samych zasadach.

„ Świadomy(a) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z ( imię) i przysięgam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

OSTATNI ETAP

Najważniejszym symbolem zawarcia związku małżeńskiego są obrączki, które zakłada się podczas ceremonii ślubnej.
W pierwszej kolejności pan młody wkłada obrączkę na palec panny młodej, a następnie panna młoda na palec narzeczonego.
Słowa wypowiadane podczas wymiany obrączek to:

„ Żono ( Mężu ) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Jeżeli obrączki spadną podczas wypowiadania przysięgi, może się po nie schylić tylko ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek.
Złym znakiem jest zgubienie lub zapomnienie obrączek.

Po zakończeniu ceremonii ślubnej i po opadnięciu emocji i stresu każdą parę młodą czekają następne wyzwania. Wyzwania, które są równie ważne, także pełne emocji, ale już mniej stresujące i wymagające. Czeka ich wesele i zabawa do białego rana!
Źródło: //www.kobieta.info.pl/obyczaje-i-przesdy-lubne/478-ceremonia-lubna
 
Status
Zamknięty.
Do góry