Ceny paliw

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
http://kwejk.pl/obrazek/41584/rada,na,rosn%C4%85ce,ceny,paliw.html

Nie wiem ile to rozprzestrzenianie może zdziałać, ale nie chcę żeby potem było na mnie "a ponury_murzyn to nie wysyłał, więc niech dalej płaci drogo".

A tak na serio - wszyscy wiemy, że paliwo samo w sobie wcale nie jest takie drogie, a jednak ceny świrują? Jak sądzicie czy jest szansa na zmianę? Co musimy zrobić? Może ten odnośnik faktycznie ma trochę racji?
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
wg mnie jest to ciekawa akcja i szczerze mówiąc guzik obchodzi mnie to dlaczego ktoś tam wybrał akurat te dwie firmy, a nie jakieś inne.

Myslę, że sytuacja jest już taka, że faktycznie przydałoby się coś zrobić no bo nie czarujmy się - ceny paliw w Niemczech są o 20 %, a ile litrów paliwa może kupić przeciętny Niemiec, a ile Polak to myslę, że nie warto nawet liczyć bo wiadomo, że dużo mniej.

Mnie się akcja podoba.
 

2xty

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
A moim zdaniem paliwo jest za tanie. Ropa jest za tania. Jak myślicie na jakiej podstawie określa się cenę ropy? Kto mówi ile ma ropa kosztować? Podobno mamy wolny rynek. Na wolnym rynku podobno istnieje prawo popytu i podaży. Kto z was wie jaka jest podaż ropy na całym świecie?
Pamiętajcie że prawo popytu i podaży ma się do dóbr odnawialnych znaczy takich które można wytworzyć i odtworzyć a surowców mamy ograniczoną ilość. Nie można ich wydobywać w nieskończoność bo w końcu i tak się wyczerpią. Więc pytam kto stwierdził jaka jest podaż surowców i na jaki okres czasowy ta podaż jest rozłożona.
 

alcor

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2011
Posty
325
Punkty reakcji
17
Wiek
13
Miasto
Forumowisko.pl
Ceny ropy określają ci,którzy są właścicielami jej złóż i wydobywcy,zrzeszeni w większości w OPEC.Nie wydaje mi sie,aby ta organizacja przejmowała sie perspektywą wyczerpania jej zasobów,która jest jeszcze odległa.Gdyby zmalał popyt-ograniczą wydobycie ropy co i tak spowoduje wzrost cen.Dla tego ta skąd inąt szczytna akcja zapewne na niewiele sie zda:(.
Ciekawa sprawa z tym zróżnicowaniem cen paliw w Europie,wziąwszy pod uwage to,że wszyscy kupują rope po zbliżonych cenach(o USA nie wspomne)...:
http://www.e-petrol.pl/index.php/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa
Ktoś nas tu,u nas robi w konia na tym paliwie i zapewne akurat nie OPEC.
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
Gdyby byla mowa o rynku to sprawa wygladala by tak, ze byloby chociazby nie 5-10 stacji paliwowych roznych firm, a 100. To co jest teraz to jest oligopol, mafia, klika i zwyczajna zmowa cenowa - jak jeden podwyzsza to podwyzsza drugi i wciska jakis tam tani kit. Gdyby bylo 100 stacji paliwowych roznych firm to zawsze ktos by sie wylamal, zawsze by powiedzial - a ja nie podwyzsze bo mnie wystarcza obecna marza.

Prawdziwy rynek odpowiada w praktyce takiemu malutkiemu ryneczkowi z setka straganow. Prawie w zadnym sektorze nie ma juz takiego rynku. Dlaczego ? Bo to nie jest w interesie tych, ktorzy kiedys dali jednak radę uzyskac pozycję dominującą. Oni nie chca rynku, oni nie chca niewidzialnej reki rynku, oni chca byc na szczycie wiec lobbuja, przekupuja, wykupuja mniejszych - w ten sposob zawsze sa monopolistami / oligopolistami. Tak to dawny kapitalizm przeksztalcil sie w ... czort wie co, w jakiegos kapitalistyczno-socjalnego mutanta.
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
Gdyby zmalał popyt-ograniczą wydobycie ropy co i tak spowoduje wzrost cen.

ale właśnie dzięki tej akcji popyt na ropę nie zmaleje. Zmaleje tylko popyt na paliwo (czyli już przetworzoną ropę) firmy BP i Statoil ! będziemy wszyscy tankować taką samą ilość paliwa tylko nie od gigantów, a giganci będą chcieli odzyskać klientelę... itd. itd. :)
 

alcor

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2011
Posty
325
Punkty reakcji
17
Wiek
13
Miasto
Forumowisko.pl
Wygrać z gigantami?Ile mamy w Polsce rafinerii?I giganci i ci maluczcy nie mają wielkiego wyboru między Płockiem i Gdańskiem.Orlen czy BP mają kapitał,który pozwolił im rozbudować gęstą sieć stacji benzynowych.Znam takich,którzy mając pod nosem benzyne o 10 gr droższą,jadą tankować tam,gdzie jest o te 10 gr. taniej,chociaż 20 km dalej.Jednak to sporadyczne przypadki.Ludzie na ogół myślą linearnie.
Tym dużym łatwiej jest sie dogadać z rafineriami,włodarzami,,samo,,rządami.Tam,gdzie są duże,łatwe pieniądze jeszcze długo będzie trudno mówić o rynku-prędzej o korupcji politycznej.Tak było i jest z węglem,energią elektryczną,telekomunikacją,adwokatami...Jeszcze nie wynaleziono takich grabi,które grabią od siebie.
 

2xty

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
jeśli miałbym przejechać 40km (20km w jedną i 20 km w drugą stronę) tylko po to aby zatankować paliwo o 10 gr taniej to ekonomicznie mi się to nie opłaca. spalam wtedy na sam dojazd ponad 3 litry paliwa( zwiększam w ten sposób popyt o 3 litry) czyli 15 zł musiał bym wtedy zatankować przynajmniej 150 litrów paliwa żebym wyszedł na ZERO a ja mam bak 60 litrów. Do tego nie liczę innych kosztów takich jak zużycie samochodu i materiałów eksploatacyjnych.
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Z paliwem jest jak z praca w sluzbie zdrowia. Pracownicy szpitali beda mieli ciagle prace, bo ludzie beda ciagle chorowac i umierac. Z paliwem jest podobnie, poniewaz paliwa to krew bez ktorego serce czyli gospodarka nie pracuje. Nie ma znaczenia jaka bedzie cana paliwa, wlac trzeba, bo jak dojedzisz 30km do pracy?
 

Igrys

Stały bywalec
Dołączył
5 Wrzesień 2009
Posty
1 038
Punkty reakcji
167
Wiek
47
Miasto
.
a ic, ja tankuje co drugi dzien jadac do pracy (renault master) za 25€, juz mi te ceny bokiem wychodza...

a zblizaja sie swieta to jeszcze podniosa, zlodzieje...

u mnie cena disla 1.49€

maskabra...

a powiedz klijentowi, ze za paliwo policzysz to cie wysmieje...

(robie w ogrodnictwie)
 

Murzyn Biznesmen

Nowicjusz
Dołączył
24 Kwiecień 2011
Posty
85
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Kraków
Nasi POlitycy w tej sprawie zachowują się jak małpy. Dlaczego? dlatego, że jedni jadą na stacje paliw, tankują i mówią, że karnister kosztuje 100zł i za ich rządów było lepiej bo było taniej, a drudzy znów tłumaczą się, że akcyzy już się nie da obniżyć. Właśnie g*wno prawda, że się nie da, da się, tylko że się nie chce, bo muszą się nachapać kasy, podnieść podatki, opłaty, wszystko drożeje, na wszystko podnoszą podatki i akcyzy, ale obniżyć akcyzy na paliwo się już nie da... :zly:
A poza tym rząd też nie wiele ma do gadania, bo baryłka(baryłka to ok. 160litrów) kosztuje 116 USD, co daje nam w tej chwili cenę nieco ponad 4zł za litr, a stacja paliw ma przebitkę 10 góra 20gr na litrze paliwa, więc cieszcie się, bo wcale nie jest tak źle jakby się mogło wydawać...
 

imaginary246

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2010
Posty
334
Punkty reakcji
6
Wiek
31
Miasto
Piotrków Tryb.
Windujące ceny paliw są przyczyną coraz częściej pojawiających się złodziei. Pewnie wiele osób słyszało, a na pewno jeszcze o nich usłyszy.

Niedawno w mojej okolicy spuszczono paliwo z całego sprzętu budowy drogi (koparki, dźwigi, ciężarówki). W jedną noc taki cwaniaczek może sobie ładnie "dorobić".

Inny przykład to grupa, która kradnie paliwo z samochodów zaparkowanych na parkingach. Metoda prosta: wywiercenie otworu w baku. Pewnego dnia można się bardzo zdziwić, jeśli samochód nie będzie chciał zapalić. :/

Niestety nic nie możemy poradzić. Może naprawdę trzeba zacząć chodzić pieszo? :eek:k:
 

FestBaba

Nowicjusz
Dołączył
16 Listopad 2010
Posty
76
Punkty reakcji
0
Jak tak bardzo ktoś chce walczyć i obniżyć ceny zakupu paliwa to lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie sobie instalacji LPG na ten autogaz.
Stacje montażu czy jak zwał znajdziesz na przykład na favore.pl i tam masz różne oferty od 1700 zł. Nie znam się na tym i nie wiem czy do każdego samochodu to coś pasuje.
Koło mnie jest stacja i tam gaz kosztuje dwa razy mniej niż benzyna, więc takie coś chyba się opłaca?
Ostatecznie możesz kupić sobie rower i nie wydasz na benzynę ani grosza.
Walka z koncernami o tańsze paliwo nie ma sensu, bo one na tym zarabiają krocie choć tak płaczą, że im źle.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Walka z koncernami o tańsze paliwo nie ma sensu, bo one na tym zarabiają krocie choć tak płaczą, że im źle.

Koncerny to najmniejszy problem.

137741.jpg


Źródło
 
Z

zypek84

Guest
Z tymi paliwami to jakaś prawdziwa masakra jest. Jedyny pozytyw taki, że specjaliści zapowiadają poprawę -->
http://szukajeksperta.com/blogs/view/358/mocne_uderzenie_po_kieszeniach_kierowcow__co_dalej
Z historii wynika, że teraz ceny będą już wyłącznie niższe.
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Nic sie nie zrobi, mozna jedynie lac i plakac. Moze kiedys tam bedziemy lepiej zarabiac i ceny paliw az tak nas nie beda interesowac, ale w to tez watpie. ;)
 
Do góry