Bóg w świecie

E

Elen

Guest
Oczywiscie ze tak. Nawet jesli ludziom sie wydaje, ze - nie odpowiada, nie widac go, nie spelnia ich zyczen i ze jest niesprawiedliwy i wtedy kiedy sie buntuja itd. Ale On jest... w ciszy i spokoju, w drugim czlowieku, w przyrodzie, w sercach. Przemawia poprzez okolicznosci, spotykanych na drodze ludzi czy zdarzenia. Boska miara jest inna niz ludzka. A madrosc bezgraniczna. Naszym lustrem jest nasze sumienie.
 

stratos

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2012
Posty
11
Punkty reakcji
1
Jedynym źródłem informacji o bogu jest księga "podarowana" ludziom przez kościół, który z wartościami które głosi i które są w niej zawarte się nie liczy.
 
W

wiki9969

Guest
7Teen napisał:
Czy Bóg jest obecny w świecie?
A nie jest? Każda osoba, która wierzy i szczerze rozmawia z Bogiem jest w stanie to potwierdzić. Bóg jest, tylko trzeba umieć Go dostrzec.
 
W

wiki9969

Guest
7Teen napisał:
Czy Bóg jest obecny w świecie?
A nie jest? Każda osoba, która wierzy i szczerze rozmawia z Bogiem jest w stanie to potwierdzić. Bóg jest, tylko trzeba umieć Go dostrzec.
Czy możesz wskazać dokładnie, gdzie On jest?
Przy Tobie? Jeżeli jesteś osobą wierzącą, to pomódl się szczerze i nie mam tutaj na myśli, odmawiania regułek, tylko szczerą modlitwę i rozmowę z Bogiem. A zauważysz, że On jest.

Ja jestem osobą wierzącą. Może teraz trochę odeszlam od wiary, ale to nie oznacza, że Boga w moim życiu nie ma. Ja dzięki niemu żyję. I chyba nigdy nie zdołam Mu się za to odwdzięczyć. :(
przecajo napisał:
Czy możesz wskazać dokładnie, gdzie On jest?
Może łatwiej będzie gdy powiesz gdzie Go nie widzisz.
Osoby, które nie wierzą to nie dostrzegą Boga. By go dostrzec, nie należy patrzeć oczami lecz sercem.
 

Bronsky

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2013
Posty
58
Punkty reakcji
8
Czy Bóg jest obecny w świecie? Oczywiście, bo czym jest ogród bez ogrodnika, albo dom bez gospodarza?

"Twoja jest, o Panie wielkość, moc, sława, majestat i chwała, bo wszystko, co jest na niebie i na ziemi, jest Twoje; do Ciebie, Panie, należy królowanie i ten, co głowę wznosi ponad wszystkich. Bogactwo i chwała od Ciebie pochodzą, Ty nad wszystkim panujesz, a w ręku Twoim siła i moc, i ręką Twoją wywyższasz i utwierdzasz wszystko. Teraz więc, Boże nasz, dzięki Ci składamy i wychwalamy przesławne imię Twoje. Czymże ja jestem i czym jest lud mój, żebyśmy Ci mogli ofiarować dobrowolnie te rzeczy? Albowiem od Ciebie to wszystko pochodzi i co z ręki Twojej mamy, dajemy Tobie. 15 Jesteśmy bowiem pielgrzymami przed Tobą i przychodniami, jak byli wszyscy przodkowie nasi; dni nasze jak cień na ziemi [mijają] bez żadnej nadziei. O Panie, Boże nasz, całe to bogactwo, któreśmy przygotowali, by zbudować dom Tobie i Twemu świętemu imieniu, z ręki Twojej pochodzi i wszystko jest Twoje." (1 Kronik 29, 11-16)

"Śpiewajcie <naszemu> Bogu, śpiewajcie; śpiewajcie Królowi naszemu, śpiewajcie! Gdyż Bóg jest Królem całej ziemi, hymn zaśpiewajcie! Bóg króluje nad narodami, Bóg zasiada na swym świętym tronie. Połączyli się władcy narodów z ludem Boga Abrahama. Bo możni świata należą do Boga: On zaś jest najwyższy." (Psalm 47, 7-9)

"Świat cały przy Tobie jak ziarnko na szali, kropla rosy porannej, co spadła na ziemię. Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili. Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia, niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś, bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił. Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał? Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia!" (Mądrości 11, 22-26)

"Przecież moja ręka to wszystko uczyniła i do Mnie należy to wszystko - wyrocznia Pana. Ale Ja patrzę na tego, który jest biedny i zgnębiony na duchu, i który z drżeniem czci moje słowo." (Izaj 66, 2)

"Ty ogarniasz mnie zewsząd i kładziesz na mnie swą rękę. Zbyt dziwna jest dla mnie Twa wiedza, zbyt wzniosła: nie mogę jej pojąć. Gdzież się oddalę przed Twoim duchem? Gdzie ucieknę od Twego oblicza? Gdy wstąpię do nieba, tam jesteś; jesteś przy mnie, gdy się w Szeolu położę. Gdybym przybrał skrzydła jutrzenki, zamieszkał na krańcu morza: tam również Twa ręka będzie mnie wiodła i podtrzyma mię Twoja prawica. Jeśli powiem: "Niech mię przynajmniej ciemności okryją i noc mnie otoczy jak światło": sama ciemność nie będzie ciemna dla Ciebie, a noc jak dzień zajaśnieje: <mrok jest dla Ciebie jak światło>." (Psalm 139, 5-12)

"Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli." (J 1, 10-11)

W Biblii jest mnóstwo fragmentów, które mówią o obecności Boga w świecie. Bóg jest duchem (J 4,24), jak mówił Jezus, a Jego Duch przenika wszystko od siebie samego zaczynając ("Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego." (1Kor 2,10). Przez Ducha odczuwamy obecność Boga w Jego stworzeniu. Nie widzimy Go, bo istnieje w innej rzeczywistości, innym wymiarze, wymiarze Boskim, ale mimo wszystko można Go dostrzec.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
czym/kim jest Bóg?
czym jest świat?
odpowiadając sobie na te pytania możemy iść dalej....
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Spoglądając na Królestwo Niebieskie, będziemy mogli uzyskać odpowiedz na nasze pytanie, kim/czym jest Bóg w swiecie:

Według Ewangelii Jana 4:24, Bóg jest "duch":
(24) Bo i Ojciec takowych szuka, którzy by go chwalili. Bóg jest duch, a ci, którzy go chwalą, powinni go chwalić w duchu i w prawdzie. (Ew. Jana 4, Biblia Gdańska)

Również w Ewangelii Jana, Bóg łączy "ducha" z "Słowem Bożym" [Biblia]:
(63) Duchci jest, który ożywia, ciało nic nie pomaga; słowa, które ja wam mówię, duch są i żywot są. (Ew. Jana 6, Biblia Gdańska)

Zatem wniosek jest taki, Bóg jest obecny w świecie, w postaci Ducha, czyli Słowa Bożego [Syna] [Słowa] [Biblii]. Pismo Święte jest Bogiem w swiecie.



Jestem mniej pewny w tym zakresie, ale, czy mogę również stwierdzić, że "Ojciec" mieszka tylko w sferze niebiańskiej i nigdy w świecie? W przeciwieństwie do Syna [Słowa] i ducha, którzy są obecni w świecie?

czym jest świat?

A świat jest szeol, podziemia, grób, piekło, czeluści.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Brave,

Pomyśl nad tym, jeśli nie jesteśmy w niebie, to gdzie indziej może być?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wydawało mi się, że nagroda po śmierci, a jakby tu powiedzieć, czuję się żywy...
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Oj jest wielu tzw. bogów. o nich tez pisze ap. Paweł :)
Warto zawsze się upewnić.


Mamona też jest bogiem ;) Mijają wieki a jest nadal mamy wielu bogów w świecie. Ciągle to samo..
 
Do góry