alkohol na komuni

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Obywatelu to uważasz za głupotę że dzieci mają nie pić alkoholu?
To już może pijcie na komuniach do oporu może dzieci same (naocznie) stwierdzą że gorzałka jest be.
 

tommy66692

Jestem Bogiem
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
1 953
Punkty reakcji
2
Miasto
Polska
Obywatelu to uważasz za głupotę że dzieci mają nie pić alkoholu?
To już może pijcie na komuniach do oporu może dzieci same (naocznie) stwierdzą że gorzałka jest be.
ja nie stwiedziłem :p
dzieci komunijne nie powinny, ale wez nie wypij w wieku 16-17 lat a wtedy jeszcze ten głupi nakaz obowiązuje
 

magdalapaj

chrześcijanka
Dołączył
12 Marzec 2009
Posty
1 595
Punkty reakcji
0
A co Ci się stanie jeśli wypijesz dopiero na osiemnastkę, co? Tylko stracisz to, że nie będziesz trendi!!
 

tommy66692

Jestem Bogiem
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
1 953
Punkty reakcji
2
Miasto
Polska
to ze Ty lecisz za trendem to twój problem, ja nie lece-nie musze pic w towarzystwie równie dobrze mogę samemu skoczyc do baru kupic kilka browarków i w domu wypic

czy człowiek po 18 jest dorosły? to tylko takie umowne...
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Jamsen :D
coś się taki dociekliwy ostatnio zrobił, hę?
na katolicyzm chcesz przejść?
 

magdalapaj

chrześcijanka
Dołączył
12 Marzec 2009
Posty
1 595
Punkty reakcji
0
to ze Ty lecisz za trendem to twój problem, ja nie lece-nie musze pic w towarzystwie równie dobrze mogę samemu skoczyc do baru kupic kilka browarków i w domu wypic

czy człowiek po 18 jest dorosły? to tylko takie umowne...
Osiemnaście lat to umowna granica na abstynencję, ale też chodzi o to, że do tego czasu człowiek najwięcej rośnie, rozwija sie itp a alkohol może jedynie zaszkodzić...
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
dzieci komunijne nie powinny, ale wez nie wypij w wieku 16-17 lat a wtedy jeszcze ten głupi nakaz obowiązuje
Obywatelu to jest wiek umowny którego należy się trzymać, jeśli zaczniemy rozważać to jaki wiek byłby odpowiedni?
A ja myślałem, że jest już jak każdy chrześcijanin z chwilą chrztu...
Poza tym, jakie znaczenie w poznaniu Boga ma komunia?
Jamsen a jak to jest u Ciebie? Spowiadacie się Bogu, ale ktoś musi dziecku wytłumaczyć co robi.
I co jak dziecko zrozumie to cieszysz się?
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
A choćby takie, że wtedy po raz pierwszy dziecko się spowiada i przystępuje do Stołu Pańskiego. Mało?
Pierwszy raz się spowiada?
Z czego?

Co to jest "Stół Pański" i kto może do niego zasiąść?

Jamsen a jak to jest u Ciebie? Spowiadacie się Bogu, ale ktoś musi dziecku wytłumaczyć co robi.
I co jak dziecko zrozumie to cieszysz się?
Wytłumacz mi analogię do komunii.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
"Stół Pański" - sakrament eucharystii - czyli właśnie komunia. A "się wzięła" z Ostatniej Wieczerzy, we czwartek, przed Meką Pańską.
Myślę, że warto najpierw dowiedzieć się czegoś o temacie, który poruszasz.
Pytasz, z czego spowiada się dziecko - z grzechów. Wykroczeń przeciwko miłości do Boga i bliźniego. Ośmioletnie dzieci bezlitośnie wyśmiewają, wyzywają swoich rówieśników, wrzeszczą "nienawidzę cię" do swoich matek i plują na nie, gdy nie uda im się wymóc tego, co chcą, dręczą i zabijają zwierzęta, kłamią, zwalając winę na inne dziecko.
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
"Stół Pański" - sakrament eucharystii - czyli właśnie komunia. A "się wzięła" z Ostatniej Wieczerzy, we czwartek, przed Meką Pańską.
Myślę, że warto najpierw dowiedzieć się czegoś o temacie, który poruszasz.
Pytasz, z czego spowiada się dziecko - z grzechów. Wykroczeń przeciwko miłości do Boga i bliźniego. Ośmioletnie dzieci bezlitośnie wyśmiewają, wyzywają swoich rówieśników, wrzeszczą "nienawidzę cię" do swoich matek i plują na nie, gdy nie uda im się wymóc tego, co chcą, dręczą i zabijają zwierzęta, kłamią, zwalając winę na inne dziecko.

Tylko dziecko. Dorosły już nie? Tylko, że dziecko nie ma jeszcze rozwiniętego pionu moralnego, i nie wie, że kiedy rzuci kota kamieniem, to robi mu krzywdę, nie myśli o tym. Wyzywa innych, bo inni go wyzywają. Kłamie, bo uważa, że kłamstwo uchroni go od kary itd. Natomiast dorosły powinien być świadomy tego co robi. Jedyna różnica jest taka, że ma bardziej wyrafinowane wytłumaczenie, dlaczego postąpił źle...
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Mt26
26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje».
27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy,
28 bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.
29 Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego».
30 Po odśpiewaniu hymnu wyszli ku Górze Oliwnej.
Oczywiście musicie jeszcze zatwierdzić cytat z Vivere ale nie powinien zbyt odbiegać.
Wytłumacz mi analogię do komunii.
Jest taka że do przyjęcia Chrystusa musimy oczyścić się z grzechów.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Tylko dziecko. Dorosły już nie? Tylko, że dziecko nie ma jeszcze rozwiniętego pionu moralnego, i nie wie, że kiedy rzuci kota kamieniem, to robi mu krzywdę, nie myśli o tym. Wyzywa innych, bo inni go wyzywają. Kłamie, bo uważa, że kłamstwo uchroni go od kary itd. Natomiast dorosły powinien być świadomy tego co robi. Jedyna różnica jest taka, że ma bardziej wyrafinowane wytłumaczenie, dlaczego postąpił źle...


Temat dotyczy I Komunii św. Przystępują do niej dzieci. Jeden z poprzedników pyta, z czego spowiadają się dzieci. Dlatego w/w wypowiedź nie dotyczy dorosłych.
Do pierwszej spowiedzi przystępują ośmiolatki - dlatego, ze dziecko w tym wieku już zaczyna sobie zdawać sprawę co jest dobre a co złe. Moralności nie nabywa się z sufitu, moralność kształtuje sie także w procesie wychowania. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi może byc elementem wychowania moralnego. Nie chodzi o to, by dziecko pokutowało we włosienicy. Chodzi o to, by przy pomocy rodziców i katechety zdalo sobie sprawę, że okreslone zachowania ranią innych. Bezkrytyczne rozgrzeszanie dzieci ze wszystkiego (to tylko dziecko) także czyni mu krzywdę. Młody rośnie na amoralnego bysia. A dzieci nie są tak głupie i tak nieświadome jak się czasem wydaje.
 

balalajka

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2007
Posty
1 206
Punkty reakcji
0
Można prosić jaśniej nieco?
Bo nie wiem czy ma być: pierw Komunia potem spowiedź?

Nie wiem szczerze mówiac.
Ale jesli jest tak jak mowisz - troche mnie to dziwi.
Chrystus umarl za grzechy, a ty chcesz sie oczyszczac jakos zeby przyjac jego ofiare.
W koncu to ofiara/krew oczyszcza, a nie wyznanie.
Tak mi to wyglada dziwnie troche. Po katolicku.

Po mojej mysli powinno byc : '' Zeby oczyscic sie z grzechów trzeba przyjac Chrystusa. ''
Ot co.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Ale by być godnym tej ofiary muszę grzechy wyznać i wyrazić żal za nie.
Czyż nie?
Czy korzystając z tego że Chrystus się poświęcił mogę sobie folgować do oporu?
 
Do góry