20 Mln Zł Na Świątynię Opatrzności Bożej

Status
Zamknięty.

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Jest miejsce na budowanie, ale nie za pieniądze podatników. Ja się nie zgadzam, żeby płacone przeze mnie podatki szły na ten cel!
Prosze odliczyć moją skromną sumę podatku od tej mamony na świątynię :p :D

A po drugie Taboretix - nie jesteśmy "państwem katolickim" jesteśmy państwem w którym katolicyzm przeważa a to nie to samo.
"pństwo katolickie" to brzmi jak "państwo policyjne" :/
jeszcze tego brakuje by narzucali mi wiarę...
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
Nikt Cie do tej wiary nie zmusza.
A jeżeli znasz Historię :p to musisz wiedzieć że jesteśmy państwiem Chześcijańskim czyli Katolickim od 966 r.n.e :) a pozatym mi sie wcale nie kojaży takie cos z policją. Raczej z tradycją i DUMĄ :)
 

Reagle

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2005
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Kraków
Te pieniądze powinny być przeznaczone dla ludzi,którzy ich potrzebują.Myślę,że to zakrawa nawet o bluźnierstwo jeśli uważamy,że rezygnacja z pomocy biednym na rzecz budowania kolejnej świątyni jest darem dla Boga.
 

adamuso

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2006
Posty
52
Punkty reakcji
0
Ja jako katolik osobiście uważam, że takie decyzje parlamentu tylko zniechęcają ludzi do kościoła. Kościół na tym traci a nie zyskuje. Potem nie ma co się dziwić, że tylko garstka młodych ludzi chodzi na msze. Wg. konstytucji RP państwo nie może wspierać budowy obiektów sakralnych (i nie pomogą tu tłumaczenia, że te 20 mln zł jest na muzeum w tej świątyni - bo to tylko wybieg by oszukać prawo, wybieg dokonany przez PIS, który tak mówi o przestrzeganiu prawa).
 

cruel_woman

....::::sinner::::....
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
2 197
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
by nie było...71
Taboretix chrześcijanizm to nie to samo co katolicyzm..

Naprawdę te pieniądze przydały by się służbie zdrowia.. Szpitale są zamykane, a te co nie są jeszcze zamknięte toną w długach. Co by nie powiedzieć, ze służby zdrowia korzystają wszyscy..
 

Darkstar

Nowicjusz
Dołączył
7 Styczeń 2006
Posty
319
Punkty reakcji
0
Ten cholerny dewotyzm wykończy ten kraj.

Tyle mam do powiedzenia na ten temat.
 

john wayne

Zbanowany
Dołączył
5 Luty 2006
Posty
62
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Hmmm... zasadniczo popieram samą ideę budowy Świątyni, ale wydaje mi sie że suma przeznaczona na ten szczytny jakby nie patrzeć cel jest za wysoka. Są pilniejsze potrzeby, np. na moim ukochanym :) Podkarpaciu mamy jeden (!) śmigłowiec ratownictwa medycznego który ledwo ledwo już lata. A w górach
wiadomo jak bywa, nie wszędzie da się dojechać... A takich przykładów każdy mógłby podać mnóstwo...

A minęły już chyba czasy "wszystko dla Boga i jego chwały" prawda? (to hasło popularne było w średniowieczu). Może taka suma ale w skali kilku lat wyglądałaby inaczej? Jak myślicie?
 

Rapid

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2005
Posty
1 190
Punkty reakcji
21
Taboretix, o rzekomym umieszczeniu dotacji państwowej na budową Świątyni Opatrzności Bożej w budżecie rządu Belki to nie ktoś ale Ty napisałeś. Powołujesz się zatem sam na siebie co jest w sumie dość zabawne.
Finansowanie z pięniędzy publicznych budowy sakralnej jest kolejnym przejawem nieustannego marszu nowej władzy w kierunku wdrażania państwa wyznaniowego, dyktatu jednej religii i łamania prawa w imię realizacji prywatnych poglądów. Pieniądze z budżetu maja służyć całemu społeczeństwu i do realizacji faktycznych potrzeb państwa i narodu. Kolejna świątynia taką potrzebą nie jest. Kościołów wnet bedzie więcej niż parafian ale to problem kościoła a nie władz RP. Budowanie kolejnych i to za pieniądze podatników jest nadużyciem władzy.
 

Taboretix

Bondziorno. Mateista.
Dołączył
6 Listopad 2005
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Wiek
36
Miasto
El Dorado
Taboretix, o rzekomym umieszczeniu dotacji państwowej na budową Świątyni Opatrzności Bożej w budżecie rządu Belki to nie ktoś ale Ty napisałeś.
W tym temacie tak :p .... ale gdzieś podczas rozmowy na temat rządu ktoś napisał, tylko już nie pamiętam kto, i napisał to w sensie umniejszenia zasług dla NASZEGO rządu. A pokazania że Belka zrobił dobrze... ale naprawde niepamiet gdzie. Więc nie rób ze ni głupka, bo wim co piszę i czytma.
 

fuser

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2005
Posty
183
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
inąnd
Jestem po prostu tym faktem oburzony. :eek: 20 mln! Co to za pieniądze są, jakieś ochłapy.
Kościół w Polsce powinien czuć się obrażony. W Polsce standard życia jest chyba najwyższy na świecie (jakiś kolo mówił o drugiej Japoni, później mówiło się o drugiej Irlandii), budżet pęka w szwach i ma olbrzymią nadwyżkę. Kraj mlekiem i spirytusem płynący, a tu brakuje chociażby marnych 100 mln (o przypomniało mi się Wałęsa oddawaj). A tak wogóle to zrezygnowałbym z budowy tej świątyni. Po prostu bedzie zbyt małych rozmiarów. Coś na kształt bazyliki w Rzymie byłoby w sam raz. Ktoś jeszcze podziela moje zdanie? Może zbierzmy podpisy pod jakąś petycją albo coś.
 

monika0o

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2005
Posty
60
Punkty reakcji
0
20 mln? Hm... może dla zwykłego śmiertelnika brzmi to bardzo poważnie, ale jeśli bierze się pod uwagę zarządzanie pieniędzmi na skalę całego kraju jest to naprawdę niedużo.

Mimo to spożytkować można byłoby go znacznie lepiej - wielu jest ludzi potrzebujących pomocy, chociażby w szpitalach. Za taką kwotę można zakupić dla szpitali trochę dobrego sprzętu, rozwinąć system ratowania ludzi... no, wszyscy wiemy, że wydatków jest wiele. Kościół jest ważny, oczywiście, ale myślę, że wybudowanie kolejnej świątyni nie jest obecnie najważniejsze. W końcu w religii nie chodzi o to, żeby budować kościoły, ale o to (m.in.) żeby pomagać innym. Jednak nie burzy mnie jakoś przesadnie ta decyzja. Byleby tylko nie roztrwonić tego, co udało się zaoszczędzić, na same kościoły.

Pozdrawiam.
 

wielki_mis

Nowicjusz
Dołączył
8 Listopad 2005
Posty
130
Punkty reakcji
0
Wiek
19
Miasto
JAWORZNO
Ja uważam że raczej nie powinno się budować światyni za pienądze państwowe,to powinno się dziać z składek wiernych.Takie działanie tylko szkodzi kościołowi.Kościół to są wierni i kościół powinien sie utrzymywać się z datków tych wiernych.
 

sewilla

Nowicjusz
Dołączył
15 Luty 2006
Posty
52
Punkty reakcji
0
Miasto
z księżycowej doliny
Ja uważam że rząd nie powinien przeznaczać aż tylu pieniędzy na budowe tej świątyni, jest znacznie więcej ważniejszych spraw na które potrzebne są pieniądze, np. slużba zdrowia ale widocznie nie wszyscy chcą to zauważyć. Budowa jakiegokolwiek kościola nie zmieni stosunku wielu Polakow do religii czy kleru, a wręcz może doprowadzić do konfliktów i różnych niepotrzebnych dyskusji. Ale jak będą chcieli to i tak wybudują tylko co mi po tym jak i tak pewnie tam nie pojade bo nie będzie mnie stać na bilet lub zlikwidują wszystkie pociągi którymi bym mogla tam dojechać.
 

furley

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Krk
OSOBIŚCIE UWAŻAM TĄ DECYZJĘ ZA BŁĘDNĄ. LEPIEJ NIECH ROZDADZĄ TE PIENIĄDZE BIEDNYM ALBO PRZEKAŻĄ NA SŁUŻBĘ ZDROWIA ...
NO I POJAWIA SIĘ PYTANIE CO JEŻELI CZŁOWIEK INNEJ WIARY LUB ATEISTA NIE ZYCZY SOBIE ABY JEGO PIENIĄDZE PRZEZNACZAĆ NA ŚWIATYNIĘ KATOLICKĄ ...
WYBUDYJMY BOGU WIELKI ZŁOTY OŁTARZ NA RYNKU W KRAKOWIE !!!! ZŁÓŻMY NA NIM OFAIRĘ ... PRZECIEŻ JEMU TYLKO O ZŁOTO I PIENIĄDZE CHODZI ...

A DRUGIEJ STRONY WINSZUJE OSOBIE KTÓREJ LEPIEJ SIĘ MODLI W BOGATSZEJ ŚWIĄTYNI (TO APROPOS WYPOWIEDZI ŻE LUDZIE ODDALAJĄ SIĘ OD BOGA BLA BLA BLA)
 

szefu

Nowicjusz
Dołączył
5 Luty 2006
Posty
57
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Krakoff
Kościół katolicki nigdy nie był i nadal nie jest biedny.
Jednakże o wiele łatwiej jest wyciągnąć łapę po pieniądze do państwa (podobno świeckiego).
Nie jestem katolikiem i nie podoba mi się pomysł przekazania z budżetu 20mln złotych na świątynię.
Ponadto należy przypomnieć, że Świątynia Opatrzności Bożej już istnieje w Warszawie, o czym chyba wszyscy już niestety zapomnieli. W beznadziejny sposób dokonano błędnej interpretacji obowiązującego prawa, które nie zezwala na podobne praktyki.
Moim zdaniem ta decyzja narusza przepisy Konstytucji, a także zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego, które powstały już 150 lat temu w Austrii. Łamie także zasadę, która mówi, że państwo powinno mieć świecki charakter. Przerażają mnie argumenty w stylu: "Polska jest krajem katolickim".:/
Chciałem zapytać wielce oświeconego autora tego zdania, w którym akcie prawnym znalazł taki zapis.
Uważam, że każdy związek wyznaniowy i kościół działający w RP powinien sam siebie finansować i nie wymagać od państwa pomocy w realizowaniu jego interesów.
Ile mieszkań można było wybudować za 20 mln zł?? W przybliżeniu jakieś 200 lub więcej. Dom znalazłoby ok. 1000 ludzi. I na takie przeznaczenie tych pieniędzy mógłbym się w pełni zgodzić.
 

silvel2

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2005
Posty
414
Punkty reakcji
0
Wiek
40
To nie Kościól pcha łape po kase do państwa, ale dobroduszni, wspaniali bracia K. sami tą pomoc oferują. Oczywiście całkowicie bezinteresownie...20 baniek to niewiele w porównaniu z potrzebami, ale to "muzeum" to nawet nie jest inwestycja :|
 

jimmy

:) 8575292 :)
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
1 395
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Śląsk
Kościołow jest ogrom, a potrzebujących o wiele wiecej. Więc czy naprawdę potrzena jest następna świątynia?!
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Lepiej wykorzystali by te pieniądze, dając je biednym rodzinom,głodującym,potrzebującym czy nawet na te drogi jak wspomniał Jamon. A nie, kolejny Kościół, po co on? Czy w Warszawie brakuje tych instytucji?
 

jimmy

:) 8575292 :)
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
1 395
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Śląsk
Nasze państwo jest najlepsze?! I władza ma ciekawe pomysły!!! :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry