Źródła wiedzy o kulturze i obyczajach Krasnoludów

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Witam!

Od kilku dni czuję wewnętrzną potrzebę zapoznania się z rasą Krasnoludów, żeby w przyszłości nie było wstydu. No bo co ja o nich wiem teraz? Mówię "Krasnolud", widzę Gimlego (i to tego z filmu). Trochę kiepsko.
Czy moglibyście mi zaproponować książki, filmy, jakieś rzetelnie napisane teksty, z których będę mógł dowiedzieć się wystarczająco dużo na temat tych istot?
Wasz wysiłek będzie doceniony i sami będziecie czuć się lepiej ze świadomością, że ktoś dzięki Wam nauczył się czegoś nowego.

Pozdrawiam
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
O uniwersalne źródło trudno, bo co uniwersum, to rasa może być trochę inna. Tolkien zaczerpnął w tym przypadku inspirację z germańskiej mitologii, ale przekuł to na własną koncepcję - a jego naśladowcy jeszcze na swoją. Z pewnością najbardziej klasyczny krasnolud występuje (prócz Tolkienowskiego rzecz jasna) w realiach Dungeons & Dragons, więc wartoby sięgnąć po jakieś materiał stamtąd właśnie. Najszybciej będzie jeśli poszukasz skanów podręczników.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Ojcem fanastyki jest Tolkien, to jest jedyne "pierwotne" zrodlo wszyskiego :)

A tak to jak kolega napisal, kazdy kolejny autor tworzy swoja koncepcje i "krasnoludy" moga sie roznic w zaleznosci od realiow w jakich sie poruszamy.
 
Do góry