Zmiana w kodeksie wyborczym pod osłoną nocy.

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
1 100
Punkty reakcji
134
Miasto
Dzielnica Łódzka
Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie chcę tutaj wywoływać kłótni. Jest to temat o którym jest dziś głośno i chyba większość z nas o tym słyszała.

Dziś w nocy podczas posiedzenia Sejmu doszło do głosowania dotyczącego tarczy antykryzysowej. Jak później się okazało tarcza "przykryła" zmiany dotyczące Kodeksu Wyborczego. Zgodnie z prawem konstytucyjnym taka zmiana jest niedopuszczalna, ponieważ zmiany w Kodeksie można zatwierdzić najpóźniej 6 miesięcy przed wyborami. A jak wiadomo planowane wybory mają odbyć się 10 maja.

Zmiany są następujące:

  • Głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych"
  • A także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".
  • Głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich
  • Wyborcy ponad 60-letni, zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).
  • Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.
  • Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW
Jak się do tego odnosicie?

Swoją drogą jest to ciekawe posunięcie ze strony PiS-u. Na chwilę obecną kampania wyborcza jest zawieszona. Jedynym kandydatem który jeździł po Polsce był Andrzej Duda, pomimo tego że jego przeciwnicy wycofali się z takich działań. A teraz gdy mamy 1,5 miesiąca do wyborów i z wiadomych porodów polityką się nie interesujemy, to dochodzi do takich zmian.
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Zgodnie z prawem konstytucyjnym taka zmiana jest niedopuszczalna, ponieważ zmiany w Kodeksie można zatwierdzić najpóźniej 6 miesięcy przed wyborami.

Znaczące zmiany mozna zatwierdzić najpóźniej 6 miesięcy przed wyborami. Teraz pozostaje kwestia co to znaczy "znaczące", bo to pojęcie mozna interpretować dowolnie. Ja osobiście nie podejmuje się oceny, bo coś co nie jest jasno i wyraźnie sprecyzowane cięzko ocenić.

A ktoś mi w ogóle wyjaśni, jak miałoby w praktyce wyglądać to głosowanie korespondencyjne? Bo to tak naprawdę chyba istota tej kwestii. Znając schemat mozna wówczas określić czy jest jakieś pole do naduzyć, jesli tak, to jak duze.


Swoją drogą jest to ciekawe posunięcie ze strony PiS-u. Na chwilę obecną kampania wyborcza jest zawieszona. Jedynym kandydatem który jeździł po Polsce był Andrzej Duda, pomimo tego że jego przeciwnicy wycofali się z takich działań. A teraz gdy mamy 1,5 miesiąca do wyborów i z wiadomych porodów polityką się nie interesujemy, to dochodzi do takich zmian.

MOIM ZDANIEM:

Opozycja wie, ze tych wyborów nie wygra. W moim odczuciu i po obserwacjach, chcą dać sobie czas na wytykanie błędów rządzącym w związku z kryzysem, który powstanie po epidemii. W ten sposób, będą chcieć zjednać sobie elektoraty, do którego teraz jeszcze nie mają dostępu. Mówiąc w skrócie- chcą zbić kapitał polityczny na pokłosiu epidemii.

PiS z kolei chce juz teraz postawić kropkę nad i.

Jeśli ktoś wierzy w to, ze opozycja chce przesunięcia wyborów z troski o bezpieczeństwo, to niech zacznie myśleć.
Jeśli ktoś wierzy, ze PiS odpuści kwestie wyborów i zgodzi się na ich przesunięcie, to proponuję to samo co w przypadku opozycji. Tutaj walka toczy się o najwyzsze stawki i nie będzie sentymentów.
 

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
1 100
Punkty reakcji
134
Miasto
Dzielnica Łódzka
Co do głosowania korespondencyjnego to polega ono głównie na tym, że my zgłaszany chęć wzięcia udziału w danym głosowaniu, oczywiście odpowiednio to uzasadniając.
Następnie otrzymujemy pakiet który zawiera m.in. kartę do głosowania. Kartę wypełniamy i pakiet wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu odsyłamy bądź zanosimy osobiście dokumenty do Urzędu z którego je pobraliśmy.


Natomiast nawiązując do działań opozycji to masz rację. Ale myślę, że tutaj PiS nie pozwoli sobie na takie zagrania. Oni mają wygraną w kieszeni, bo zjednali sobie spore grono wyborców. Jednakże sam ruch dotyczący kodeksu wyborczego według mnie jest strzałem w kolano. I to będzie im długo wypominane.
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Co do głosowania korespondencyjnego to polega ono głównie na tym, że my zgłaszany chęć wzięcia udziału w danym głosowaniu, oczywiście odpowiednio to uzasadniając.
Następnie otrzymujemy pakiet który zawiera m.in. kartę do głosowania. Kartę wypełniamy i pakiet wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu odsyłamy bądź zanosimy osobiście dokumenty do Urzędu z którego je pobraliśmy.

Dziękuję za wyjaśnienie, no powiem Ci, ze ciekaw jestem zastosowania tego w praktyce.

Jednakże sam ruch dotyczący kodeksu wyborczego według mnie jest strzałem w kolano

Zapewne tak, ale patrząc na hierarchię i nagłośnienie, to skoro TK im nie zaszkodziło, to to pewnie tez nie. Tak sądzę.
 

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 268
Punkty reakcji
155
Wiek
53
Miasto
Białystok
Opozycja ma akurat rację,to co wyczynia rząd w kwestii wyborów to jakaś farsa,niezgodna z prawem ani konstytucją.Pisząc opozycja mam na myśli opozycję merytoryczną,czyli Konfederację,nie zaś pozostałych wielokrotnie skompromitowanych ,dyżurnych krzykaczy.
Dlaczego nie wprowadzono stanu wyjątkowego skoro tak się troszczą o ludzi?Proste,bo musieliby przełożyć wybory.
Sytuacja nikt nie wie jak się potoczy,więc wymyślili wybory przez kabel .To chyba jakiś żart,gdy wielu ludzi przeżywa dramat z wielu względów.

A może by tak w trybie natychmiastowym zacząć od sprowadzenia lub wyprodukowania dziesiątków milionów masek i innych środków ochrony,najpierw służbie zdrowia,następnie obywatelom?I wtedy spokojnie wracać do normalności.A ro numer dwa to uproszczone i natychmiastowe
wdrożenie tarczy antykryzysowej

Obowiązuje "zakaz wychodzenia z domu".Tak po prawdzie to nie mogą czegoś takiego zakazać i wklejać mandatów zwykłym ludziom bez ogłoszenia stanu wyjątkowego lub klęski..Inną sprawą jest,że na szczęście przestraszeni lub też odpowiedzialni ludzie pilnują się i przestrzegają reguł..To dobrze.każdy powinien liczyć przede wszystkim na siebie i się doedukować,wspierając innych wokół
Aczkolwiek nie zmienia to faktu,że panuje chaos
Przecież nadal są otwarte markety budowlane,narzędziownie typu mrówka,warsztaty samochodowe a w dyskontach spożywczych dalej tłok.Z kolei targowiska na świeżym powietrzu mają zakaz
Natomiast te nieszczęsne kościoły mają limit 5 osób.Aha 5 osób w katedrze i 5 osób w małej kaplicy to to samo.

Powiedzmy sobie szczerze ludzie sami się pilnują a polityka i system to jest prostytucja
 

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
1 100
Punkty reakcji
134
Miasto
Dzielnica Łódzka
Zanim odniosę się do powyższych odpowiedzi, chciałabym Wam coś pokazać. 😀

 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
A może by tak w trybie natychmiastowym zacząć od sprowadzenia lub wyprodukowania dziesiątków milionów masek i innych środków ochrony,najpierw służbie zdrowia,następnie obywatelom?I wtedy spokojnie wracać do normalności.A ro numer dwa to uproszczone i natychmiastowe
wdrożenie tarczy antykryzysowej

Co do tarczy- Senat czyli marszałek Grodzki zapewne zechcą opóźniać wdrozenie tego projektu. Dopiero po zgodzie senatu trafi ona do podpisu prezydenta. Prezydent apelował do Grodzkiego, by ta ustawa przeszła raz, dwa i była wprowadzona w zycie. Grodzki stwierdził, ze będą sobie o niej debatować kolejne kilka dni, bo tak było w USA...

A może by tak w trybie natychmiastowym zacząć od sprowadzenia lub wyprodukowania dziesiątków milionów masek i innych środków ochrony,najpierw służbie zdrowia,następnie obywatelom?

Sprowadzić tak, wyprodukować nie jesteśmy w stanie, my niczego nie jesteśmy w stanie wyprodukować....

Przecież nadal są otwarte markety budowlane,narzędziownie typu mrówka,warsztaty samochodowe a w dyskontach spożywczych dalej tłok.Z kolei targowiska na świeżym powietrzu mają zakaz

Bo lwia część tych obostrzeń istnieje tak samo jak kodeks pracy czyli tylko na papierze. W realnym świecie prywaciarze i tak robią co chcą.


Haha Wiki, te opisy trumien jak najbardziej trafione.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Odniosę się do tego tak, że to tylko szachowa zagrywka ze strony PiS-u. Zbyt długo rządzą, bym dał się na to nabrać, ale opozycja chyba jest ślepa, a głupia na pewno.


Wyborów 10 maja nie będzie. Jestem o tym przekonany. Powody?
-> Wybory nie odbędą się za granicą z powodu obostrzeń dotyczących zgromadzeń. I ten powód w sumie już wystarczy.
-> Samorządy się zbuntują i już się buntują.
-> Wielu ludzi nie wybierze się na wybory BO NIE CHCĄ SIĘ NARAŻAĆ.
-> Konflikt o wybory jest w samym obozie rządzącym.

Jaki będzie schemat? Dokładnie ten, co zawsze, czyli:
->PiS na początku odpowiada na pytanie o wybory, że w sumie nie wiadomo, czy odwołają.
-> Opozycja zaczyna szczekać, bo złapała punkt zaczepienia do szczekania, więc PiS widząc to podejmuje rękawicę. Zaczyna zmieniać retorykę i mówić, że nie widzi powodów do odwołania wyborów.
-> Opozycja zaczyna już bardzo mocno drzeć japę i mówi tylko o wyborach, więc PiS podjudza ją jeszcze bardziej, wprowadzając zmiany w kodeksie wyborczym. Pokazuje, że robi realne działania.
-> Opozycja dostaje białej gorączki, ich jedynym tematem i jedynym postulatem podczas toczącej się przecież kampanii wyborczej są wybory. Opinia publiczna najpierw się będzie mobilizować, a potem, im bliżej wyborów, będzie coraz bardziej ZNUDZONA tematem.
-> Kiedy znudzenie będzie bardzo duże, a wybory będą się zbliżały, PiS lekkim machnięciem ręki przesunie wybory i tym samym odbierze opozycji ich jedyny postulat. Zamknie im usta, wyrwie im z ręki najważniejszą i jedyną kartę wcale się przy tym nie wysilając.
-> SZACH MAT.

Sprowadzić tak, wyprodukować nie jesteśmy w stanie, my niczego nie jesteśmy w stanie wyprodukować....


Mylisz się. Marek ma rację z maskami, jest Polska firma zajmująca się produkcja masek. Generalnie jestem zwolennikiem wolnego rynku, ale są sytuacje, w których państwo musi interweniować. Sytuacja, w której podczas epidemii maseczka sprzedawana niegdyś za 10 groszy, jest sprzedawana legalnie za 10 złotych to kpina. Używam takich masek w pracy, zmieniam je 2-3 razy dziennie Nie rozumiem, jak można brać 10 zł za sztukę! Państwo powinno zamrozić ceny maseczek na jakichś 20 groszach za sztukę tak, by ta firma i tak wyszła na swoje i skupować od niej wszystko, co wyprodukuje. Ludzie powinni mieć błyskawiczny i tani dostęp do środków przeciwdziałających epidemii, Czechy pokazały nam, że maseczki dają BARDZO DUŻO.
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Mylisz się. Marek ma rację z maskami, jest Polska firma zajmująca się produkcja masek. Generalnie jestem zwolennikiem wolnego rynku, ale są sytuacje, w których państwo musi interweniować. Sytuacja, w której podczas epidemii maseczka sprzedawana niegdyś za 10 groszy, jest sprzedawana legalnie za 10 złotych to kpina. Używam takich masek w pracy, zmieniam je 2-3 razy dziennie Nie rozumiem, jak można brać 10 zł za sztukę! Państwo powinno zamrozić ceny maseczek na jakichś 20 groszach za sztukę tak, by ta firma i tak wyszła na swoje i skupować od niej wszystko, co wyprodukuje. Ludzie powinni mieć błyskawiczny i tani dostęp do środków przeciwdziałających epidemii, Czechy pokazały nam, że maseczki dają BARDZO DUŻO.


Co nie zmienia faktu, ze niestety "rodzimych masek" szpitale nie dostaną, a to istota sprawy. A co do cen maseczek, no to mamy ten cudowny "wolny rynek", o którym ktoś wspominał w innym temacie, więc... U mnie w okolicznych sklepach maski są nawet po 15-18 zł... O ile w ogóle są.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Co nie zmienia faktu, ze niestety "rodzimych masek" szpitale nie dostaną, a to istota sprawy. A co do cen maseczek, no to mamy ten cudowny "wolny rynek", o którym ktoś wspominał w innym temacie, więc... U mnie w okolicznych sklepach maski są nawet po 15-18 zł... O ile w ogóle są.
No i tu, Panie kolego jest rola rządu i pole do popisu dla opozycji, żeby z gołą d***ą nie zostać, jak PiS wspaniałomyślnie wybory przesunie, ale to trzeba się myśleniem w kampanii wykazać.
 

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
1 100
Punkty reakcji
134
Miasto
Dzielnica Łódzka
No i mamy głosowanie korespondencyjne. To co się teraz dzieje to jest jeden wielki cyrk. Rozwalił mnie fakt, że Kaczyński poprosił o listę posłów którzy głosowali za i przeciw zmianie. Ponieważ to wyglądało tak jakby każdy robił coś pod dyktando jednego człowieka. A przecież w sejmie mamy dorosłych ludzi, którzy mają swój rozum.
Takie głosowanie będzie kosztowne, ale czy ktoś się z tym liczy?
Inna sprawa to taka, że PiS niezależnie od tego czy w maju czy też w późniejszym terminie terminie odbyłyby się wybory, to ma wygraną w kieszeni. A teraz strzelają sobie w kolano.
Ja do tej pory brałam udział w wyborach, ponieważ uważałam że jest to mój obowiązek. Dziś wiem jedno: 10 maja udziału w wyborach nie wezmę. Nie mam zamiaru brać udziału w tym cyrku. Jeżeli jednak termin ulegnie zmianie, to i ja zmienię zdanie. 🙂
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ja mam nadzieję, że im UE dokopie tak, że się nie pozbierają. Kaczyński i cała ta banda powinni siedzieć w więzieniu, to co oni robią podchodzi pod zamach stanu. PiS to partia reżimowa. Po prostu.

Nie wiem co oni sobie myślą, czy to nadal jest element gry... Głosowanie korespondencyjne nie będzie powszechne, tajne i bezpośrednie. Jest jawnym złamaniem konstytucji.
 
Do góry