Zioła na balkonie

GreenKat

Nowicjusz
Dołączył
17 Styczeń 2014
Posty
148
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Czy ktoś uprawia zioła na balkonie? Jakie się do tego nadają najbardziej?
Ja rok temu zasadziłam kilka rodzajów ziół..wszystkie wzeszły, ale później całą doniczkę zdominowała bazylia i reszta uschła :( w tym roku spróbuję bazylię posadzić oddzielnie..
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
A nie lepiej kupić kilka mniejszych doniczek i każde z ziół posadzić osobno?
 

taboe

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2009
Posty
71
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Szczecin/Banbury/Oxford
Hej

Generalnie nawet na małym balkonie można uprawiać wszystkie gatunki ziół.

Wszystkie zioła potrzebują bardzo dużej ilości wody(najlepiej podlewać 2x dziennie tak by podłoże było wilgotne), podłoże najlepiej dość żyzne, pulchne, z domieszką piasku, stanowisko w pełni słoneczne. Jeśli używasz dużych donic warto wypełnić ich dna keramzytem oraz częściowo wymieszać go z podłożem(zatrzymuje wilgoć w ziemi). Ważne by sadzonki pochodziły z pewnego źródła, nie były przesuszone, połamane, itp, (nie polecam zakupu w hipermarketach, raczej dobre centra ogrodnicze) . Zioła mocno korzeniące się np. mięta,rozmaryn lub właśnie bazylia możesz posadzić w lekko ponacinanej doniczce, wtedy ograniczysz ich rozrost i rywalizację. Jeśli uprawiasz zioła na balkonie w Twoim wypadku będzie lepiej też osobno posadzić zioła jednoroczne(kolendra, majeranek, bazylia, ) i wieloletnie(tymianek, melisa,mięta, oregano), ułatwi Ci to przeniesienie wieloletnich na zimę do chłodnego pomieszczenia(ok 5*C). Pamiętaj o regularnym przycinaniu, pomoże to ładnie rozkrzewiać rośliny i będzie pobudzać do wytwarzania nowych, młodych pędów. Zioła, które hodujemy są użyteczne praktycznie do każdej potrawy przyrządzanej w kuchni. Możemy spokojnie je suszyć czy mrozić. Ja zaopatrzyłem się w takie mini-szczelne plastikowe pojemniki, nadmiar ziół siekam i susze, wsypuje do pojemnika i gotowe - mam je zawsze pod ręką gdy potrzebuje, a aromat i ich smak jest nieporównywalny do tych z torebek.

Jak masz jakieś pytania to chętnie odpowiem..

Pozdrawiam Adrian
 

basiaO

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2014
Posty
65
Punkty reakcji
1
Ja ostatnio hodowałam tymianek, bazylię, oregano, szczypiorek ale miałam osobne doniczki
 
Dołączył
30 Listopad 2012
Posty
11
Punkty reakcji
0
ja mam bazylię, zioło życia oraz anginkę. niedługo pojawi się lawenda oraz mięta. Wiele ziół jest łatwych w uprawie, od pietruszki po jakieś cudactwa. W każdym razie polecam, to co mam ja - wszystko banalnie proste i "samo rośnie"
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Czytałem książkę "Zieloni śpią nago" (jest w bibliotekach)
Sporo porad i wiadomości o przyprawach oraz potrawach. Także o balkonie (z dżdżownicami tworzącymi pulchną próchnicę
 

jarzebina6

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2016
Posty
11
Punkty reakcji
0
Stosuj do jednej doniczki jeden gatunek zioła. Niektóre zioła mocno się rozrastają dlatego lepiej posadzić wszystko osobno
 

Sikorka81

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2017
Posty
2
Punkty reakcji
0
Ja mam bazylię, spaghetti od razu lepiej smakuje ;) Nie to, co paczkowane ze sklepów...
 

Marseille

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2017
Posty
77
Punkty reakcji
2
jarzebina6 napisał:
Stosuj do jednej doniczki jeden gatunek zioła. Niektóre zioła mocno się rozrastają dlatego lepiej posadzić wszystko osobno
Szczególnie ważne w przypadku mięty - rozrasta się jak nienormalna :D
 

FraxeL

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2015
Posty
13
Punkty reakcji
0
Marseille napisał:
Stosuj do jednej doniczki jeden gatunek zioła. Niektóre zioła mocno się rozrastają dlatego lepiej posadzić wszystko osobno
Szczególnie ważne w przypadku mięty - rozrasta się jak nienormalna :D

To samo szałwia. Mieliśmy kiedyś w ogrodzie i zarosła prawie całą grządkę. Na drugi rok zdrewniałe łodygi i korzenie trzeba było siłą wyrywać z ziemi, masakraaa!
 

Marseille

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2017
Posty
77
Punkty reakcji
2
W ogóle bardzo łatwe w uprawie są mięta, tymianek i bazylia. Nawet sadzonki z marketu ładnie się rozrastają ( po przesadzeniu oczywiście). Natomiast nie umiem utrzymać kolendry :/
 

robson12

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2010
Posty
552
Punkty reakcji
8
Prosty i dobry jest też rozmaryn, u mnie w jednym korytku z tymiankiem. W tym roku mam miętę bananową i faktycznie mocno się rozrasta. Łatwiejsza w opanowaniu była mięta pomarańczowa.
 

rebeka306

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2017
Posty
91
Punkty reakcji
0
mi w tym roku ponownie zioła padły ;/ co roku próbowałam z bazylią i miętę i co roku ta sama historia... zastanawiałam się w sumie o co kaman, bo przecież nie wymagają nie wiadomo jakiej pielęgnacji chyba co? w każdym razie usychały... w tym roku stwierdziłam że na zimowe wieczory załatwię sobie robótkę :) posciagalam kilkanascie palet z pakobud.com.pl i zabieram sie do roboty. mam naprawde duzy balkon i w sumie jest w nim tylko wiatr jak narazie. marzy mi sie a'la tarasik właśnie z meblami z palet - mam projekt ławki i stolika - mam nadzieje, ze se uda. Do tego chciaabym jeszcze zrobic donice na zioła z oslonkami przed słońcem czy też deszczem. może w nastepnym sezonie przetrwają :)
 

anjad

Nowicjusz
Dołączył
6 Kwiecień 2018
Posty
13
Punkty reakcji
0
Mam sporo ziół na balkonie. Wspaniale rośnie mięta, rozmaryn, tymianek, szałwia, z bazylią juz miałam więcej kłopotów bo robaczki ją lubiły.
 

Akiko

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2018
Posty
31
Punkty reakcji
0
Ja też mam sporo ziół na balkonie, jak i w kuchni, takie pospolite, z których korzystam do obiadów, jak majeranek, tymianek, mięta, bazylia, estragon, szczypior, itd.
Do tego wykorzystuje spejclane donice samonawadniające do ziół zakupione w Eko Ogród

Jest to na tyle wygodne, że rośliny są odpowiednio nawodnione bez mojej większej ingerencji. Wczęsniej wykorzystując doniczki klasyczne, często mi rośliny padały, bo jednak za dużo w pracy siedziałam, a teraz nie mam z tym problemów ;)
 

kaczucha23

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2018
Posty
1
Punkty reakcji
0
Akiko napisał:
Ja też mam sporo ziół na balkonie, jak i w kuchni, takie pospolite, z których korzystam do obiadów, jak majeranek, tymianek, mięta, bazylia, estragon, szczypior, itd.
Do tego wykorzystuje spejclane donice samonawadniające do ziół zakupione w Eko Ogród

Jest to na tyle wygodne, że rośliny są odpowiednio nawodnione bez mojej większej ingerencji. Wczęsniej wykorzystując doniczki klasyczne, często mi rośliny padały, bo jednak za dużo w pracy siedziałam, a teraz nie mam z tym problemów ;)
Na razie hoduję tylko miętę, tymianek i bazylię, ale też mogę polecić Eko Ogród (eko-ogrod.pl/12-donice-z-nawadnianiem)! Dzięki donicom samonawadniającym zioła są w zaskakująco dobrej kondycji, a też mam dużo zajęć i czasem zapominam podlewać albo nie mam czasu o tym pomyśleć, a tak - mam smaczniejsze dania ze świeżymi ziołami ;) Do tego donice są bardzo poręczne, są z dobrego materiału i super wyglądają w kuchni.
 

dawkrólikecz239

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2022
Posty
1
Punkty reakcji
0
Czy ktoś uprawia zioła na balkonie? Jakie się do tego nadają najbardziej?
Ja rok temu zasadziłam kilka rodzajów ziół..wszystkie wzeszły, ale później całą doniczkę zdominowała bazylia i reszta uschła :( w tym roku spróbuję bazylię posadzić oddzielnie..
Niektóre zioła, takie jak bazylia i mięta, bardzo dobrze rosną na zewnątrz. Inne, takie jak kolendra, pietruszka i rozmaryn, potrzebują cieplejszego otoczenia, aby rozkwitnąć. Możesz uprawiać zioła w doniczce na balkonie, ale musisz się upewnić, że otrzymuje ona wystarczającą ilość światła słonecznego.
 
Do góry