Zespół Enej

barbasia17

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Zespół Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie. Z racji ukraińskich korzeni niektórych członków zespołu, jego początkowe fascynacje związane były właśnie z kulturą Ukraińską.
Przez pierwsze trzy lata w zespole dochodziło do wielu zmian personalnych. Właściwą działalność Enej rozpoczął w roku 2005. Po latach poszukiwań zespół odnalazł swój kierunek muzyczny- energetyczny rock
z dokładką folku, dolewką reggae, całość okraszona niebanalną nutą wschodniego akordeonu przeplatanego dźwiękami szeroko rozbudowanej sekcji dętej.
W 2007 roku Enej nagrał oficjalny hymn jednych z największych juwenaliów w Polsce, czyli olsztyńskiej Kortowiady. W roku 2008 zespół nagrał swoją debiutancką płytę „Ulice”. Dwa lata później, 12 listopada 2010 roku, ukazał się drugi album zatytułowany „Folkorabel” pod oficjalnym patronatem Polskiego Radia Jedynka. Singiel promujący płytę- „Pan Babilon”, znalazł się
w propozycjach do listy przebojów radiowej Trójki.
W roku 2010 Enej wziął udział w eliminacjach do XVI przystanku Woodstock. Jury spośród 700- set zgłoszonych zespołów wybrało 5-ciu laureatów, wśród których znalazł się właśnie zespół Enej. Koncert na Przystanku Woodstock przed półmilionową widownią okazał się ogromnym sukcesem i zaowocował występami podczas finału WOŚP w Warszawie- jeden
z nich miał miejsce w studiu TVP 2, natomiast drugi pod Pałacem Kultury.
Jednakże przełomowym momentem w karierze zespołu okazał się udział w programie „Must be the Music- Tylko Muzyka” w telewizji Polsat. Prezentując na scenie własne utwory, zespół Enej zyskał zarówno przychylność jurorów, jak i sympatię widzów, i został zwycięzcą pierwszej polskiej edycji programu. Każdy odcinek programu miał 4 milionową widownię. W nagrodę zespół wystąpił na festiwalu Sopot Top-Trendy 2011. Poza zaprezentowaniem własnego utworu, Enej miał również zaszczyt wystąpić wspólnie z legendą polskiego rocka- Korą.
W 2011 zespół enej został zaproszony na jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie- Heineken Opener Festiwal, oraz na swój pierwszy koncert w Londynie.
Utwór „Radio Hello” z płyty Folkorabel stał się prawdziwym zjawiskiem ponieważ był grany w playliście przez prawie wszystkie ogólnopolskie rozgłośnie radiowe w tym: Radio Zet, Jedynka, RMF-FM, Czwórka, AntyRadio, Eska.

Obecny skład zespołu:

Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon
Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa
Paweł (Bolek) Sołoducha – perkusja
Jacek Grygorowicz – gitara elektryczna
Grzesiek Łapiński- saksofon
Kuba (Czaplay) Czaplejewicz- puzon
Łukasz Przyborowski- trąbka
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Za rok o tej porze nikt nie będzie o nich pamiętał.
 

barbasia17

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Za rok o tej porze nikt nie będzie o nich pamiętał.
NO nie byłabym taka pewna :D
Ja np. znałam ich zanim wystąpili w MBTM, a ich występ w tym programie tylko spotęgował moje zainteresowanie tym zespołem. Obecnie znam prawie wszystkie teksty ich piosenek i wybieram się w przyszłym roku na kortowiade do Olsztyna. Osobiście bardzo lubię ich piosenki, szczególnie te których niestety większość ludzi nie zna, a szkoda :( Polezam piosenki takie jak:
Państwo B.; Hermetyczny świat; Noc; Kortowiada; Komu; Pan Babilon; Melancholia, Przeznaczenie, Przepraszam Cię za wszystko; Trunek; Ulice; Żyj :D To jest super zastaw :D xD
 

DoooMinO

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Gressil, mówisz za rok? Rok właśnie minął i enej jest razem z nowym przebojem !
 

lukeero

Nowicjusz
Dołączył
4 Wrzesień 2011
Posty
256
Punkty reakcji
5
Wiek
28
Miasto
Ząbkowice Śląskie
Nic nie wiadomo co będzie za rok, może coś się ciekawego zdarzy, ale raczej też bym nie był taki tego pewny.
Co do ich muzyki, zespołu. Przypadli mi w ucho, też wtedy zaczeła się ich jakby to ujać "Kariera". Kiedy to wystąpili w Must be the music.

Od tamtej pory nie słyszałem ich. Jedynie słucham w ESKA, gdzie ich własnie muzyka leci i powiem, że jest OK. Wciągająca nie powiem.. :]
 
Do góry