Zasady tworzenia kompozycji

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Kompozycja – w sztukach wizualnych układ elementów zestawionych ze sobą elementów w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.

Innymi słowy, kompozycja to taki odpowiedni układ elementów na zdjęciu dający odpowiedni przedstawienie całości w możliwie najlepszy i najkorzystniejszy sposób. Ważne jest, żeby nauczyć się stosowania niepodstawowych zasad tworzenia kompozycji, bo dzięki nim nasze zdjęcia będą lepsze i ciekawsze.

Kompozycja, to element decydujący o wartości zdjęcia od strony technicznej, a także od strony praktycznej przejawiającej się w niepowtarzalności i ciekawości zdjęcia.


1. Pomysł
Ważne jest, aby na początku przemyśleć, jak zrobić zdjęcie, a nie "strzelać" fotki na ślepo.

2. Unikaj umieszczania głównych obiektów w centrum kadru.
To najczęściej popełniany błąd przez amatorów. Niemalże każdy w rodzinnym albumie ma zdjęcia, gdzie poszczególne osoby znajdują się w samym środku kadru, przy okazji przesłaniając całe tło, które także chcieliśmy pokazać. Później pokazując komuś zdjęcie mówimy: "o a tam z tyłu jest ten kościół". Może i jest, ale cóż z tego skoro nie widać go na zdjęciu ponieważ tułów osoby na pierwszym planie nie zasłania tylko rogów bryły budynku. Tutaj w grę jeszcze wchodzi zachowanie proporcji, ale o tym będzie w kolejnych częściach niniejszego poradnika. Takie zdjęcia bardzo dobrze, że są w rodzinnym albumie, bo tylko tam się nadają. Schować i pokazywać tylko, kiedy już naprawdę trzeba.
Kolejny błąd robiony przez początkujących to zamierzone i celowe umieszczanie w samym centrum fotografii obiektów, które chcemy uwiecznić. W jakiś sposób, ma to uwydatnić ten obiekt, a w praktyce po prostu sprawia, że zdjęcie jest tak nudne, że nawet najpiękniejszy obiekt traci swój blask.
Zasada jest więc następująca: Należy unikać centralnego kadrowania tam, gdzie jest to możliwe.


3. Nie ściskaj rzeczy na zdjęciu.
Robiąc zdjęcie należy zachować pewną swobodę. Nie można zamykać rzeczy w ciasnych granicach zdjęcia.
Zasada jest następująca, albo zachowaj odpowiednią swobodę, albo tnij zdecydowanie.
Absolutnie nie można "dotykać" obiektem, który fotografujemy do brzegów fotografii.
Poniżej przykład:



DOBRZE


ŹLE


DOBRZE


Ciąg dalszy wieczorem...
Przestrzegam przed kopiowaniem jakichkolwiek tekstów, bez mojej zgody. Teksty piszę sam, wiec mam do nich prawa autorskie i nie toleruję kradzieży. Jedna kradzież miała już miejsce, ale została szybko wychwycona, a winny ukarany, dlatego ostrzegam.

Pozdrawiam, omickal
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Przedstawiam Państwu ciąg dalszy zasad tworzenia kompozycji.

4. Zasada trójpodziału
Zasada jest prosta. Zdjęcie dzieli się dwoma liniami w pionie i dwoma w poziomie. Oczywiście tak, aby każda część była równa. W ten sposób na skrzyżowaniach tych linii twarzą się tzw. mocne punkty. W tych punktach powinien znajdować się główny temat zdjęcia. Nieumiejętne lub przypadkowe rozmieszczenie elemantów na zdjęciu może sprawić, że zamiast zdjęcia przedstawiającego pocałunek będziemy mieli historię o uchu.



5. Złota zasada
Stosowana od można powiedzieć, od zarania dziejów. Obowiązuje w sztuce, malarstwie, a także w fotografii.
Zasada ta, to nic innego jak zasada symetrii. Często to po prostu mieszczanie obiektu w centrum kadru. Stosunek prawej krawędzi zdjęcia do obiektu jest taki sam jak stosunek lewej krawędzi do obiektu.



6. Zasada symetrii
Unikaj stosowania symetrii. To nie matematyka, gdzie wszystko musi być idealnie równe i proste. ALE! W niektórych przypadkach należy korzystać z zasady symetrii. Głównie stosuje się ją przy fotografowaniu architektury, ale nie tylko.


7. Zwracaj uwagę na tło
Drugi plan często bywa tak samo ważny, jak pierwszy.

8. Uważaj co tniesz
Zwróć uwagę na to, co chcesz obciąć przy robieniu fotografii. Przemyśl co obcinasz, zanim to zrobisz.

9. Łam wszystkie reguły
Łam reguły, żeby Twoje zdjęcia były niezwykłe, ale tylko wtedy, kiedy dobrze je znasz i wiesz jak się je stosuje.


Czekam na pytania. Pozdrawiam, omickal
 

carpathia

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2007
Posty
131
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Rzeszów
Pozwole sobie dodac ;)

Linie prowadzące - elementy, ktore przykuwajac uwage widza kieruja oko wzdluz jakiejs linii, najczesciej wykorzystywane w pejzazach i fotografii panoramicznej. Najczesciej spotykanym elementem prowadzcaym jets droga badz tez rzeka. Przyklad: klik oraz klik2.

Obramowanie - elementy otoczenia stanowiace swoistego rodzaju obramowanie zdjecia, np. drzewa, mury, luki itd. Powinny byc calkowicie ostre badz calkowicie zamazane. Przyklad: klik. (Slaby ale zawsze cos ;p)
 

martusiek

Zosia
Dołączył
12 Marzec 2007
Posty
1 259
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
piekło .
dziękuję za informacje ;) będę dalej się kształcić i mam nadzieję że mi śniegu napada, to pójdę na zdjęcia :)
 

piepia

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2006
Posty
263
Punkty reakcji
1
Miasto
Jak narazie wyklady sa o tym co wiem ale podejrzewam ze nastepne beda juz o rzeczach, ktorych jeszcze nie poznalem.. :) Fajnie, ze ktos pisze takie tematy i stara sie, zeby mniej umiejetni wiedzieli wiecej ;) Czekam na nastepne lekcje :p
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Jak narazie wyklady sa o tym co wiem ale podejrzewam ze nastepne beda juz o rzeczach, ktorych jeszcze nie poznalem.. :) Fajnie, ze ktos pisze takie tematy i stara sie, zeby mniej umiejetni wiedzieli wiecej ;) Czekam na nastepne lekcje :p

Właśnie czytając takie komentarze człowiek utwierdza się w przekonaniu, że warto.
Dzięki.
 

caramella

|wredotka|
Dołączył
8 Sierpień 2005
Posty
2 466
Punkty reakcji
0
Ja bym chciała jeszcze o tej złotej zasadzie. Wykorzystuję się ją chyba tylko wtedy, gdy naprawdę wygląda to znacznie lepiej? Chodzi mi tu o osoby znające się na fotografii, bo żółtodzioby używają jej b. często.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Ja bym chciała jeszcze o tej złotej zasadzie. Wykorzystuję się ją chyba tylko wtedy, gdy naprawdę wygląda to znacznie lepiej? Chodzi mi tu o osoby znające się na fotografii, bo żółtodzioby używają jej b. często.

Dokładnie tak, jak napisałaś. :)
 

esencja

Nowicjusz
Dołączył
20 Luty 2007
Posty
704
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Miasto
Krakau.
Ja uważam, że centralny kadr wcale nie jest zły, trzeba tylko potrafić wykonać zdjęcie dobrze z takim kadrem.
Oczywiście, że w wielu momentach bywa zbędny i lepiej zdjęcie wyglądałoby w jakimś ciekawszym,
ale wielu wielce profesjonalnych fotografów od razu potrafi zdjęcie przekreślić, bo jest centralny kadr.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
w niektórych przypadkach centralny kadr jest niezastąpiony, po prostu, trzeba umieć stosować
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
A można coś więcej na temat kadrowania w architekturze? I jak unikać efektu walących się budynków?
 

opiolica

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2007
Posty
241
Punkty reakcji
0
dobre, dobre, bardzo ...jestem na TAK
duzo lepiej niz w ksiazkach. moze warto przelac na papier i wydac:p(zart)
 

Aim

Nowicjusz
Dołączył
20 Lipiec 2009
Posty
22
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Bardzo dobry pomysł : )) Ciekawie napisane, czekam na dalsze porady ; )
 

natalia1986

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2011
Posty
222
Punkty reakcji
1
Dzięki wielkie za fajne podpowiedzi. Kadrowanie, wbrew pozorom nie jest proste. Pierwszy plan "stłamszony" gdzieś w kącie zdjęcia, pojawiają się dysproporcje w tle itd. W kadrowaniu najważniejsza jest chyba moim zdaniem harmonia i proporcja.
 
Do góry