Zasady tworzenia kompozycji

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
Dawno temu zobaczyłem w jakimś dodatku do Gazety Wyborczej mnóstwo rewelacyjnych zdjęć. Były "inne", nieszablonowe. Przeczytałem artykuł i okazało się, że ktoś z wyborczej pojechał gdzieś na wieś, dzieciom, które nigdy nie fotografowały porozdawał aparaty...no i część wyszła rewelacyjnie (wszystkich oczywiście nie publikowali). Warto znać zasady kompozycji, ale jak widać zasady warto też łamać...oczywiście te dzieci nic o kompozycji nie słyszały.
W poznańskiej galerii Fotoplastykon obejrzałem przed laty wystawę, na której każde zdjęcie naruszało jedną z ogólnie przyjętych zasad. Mi się podobało.
Niemniej zachecam prawie wszystkich do poznania zsad przedstawionych wyżej.
 

rybka-plum

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
204
Punkty reakcji
1
wiadomo, że żeby zasady łamać, najpierw trzeba je znać ;) bez tego ani rusz. natomiast wątek fajny, bardzo przystępnie opisane wszystko, nawet dziecko załapie o co w tym wszystkim chodzi :)
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
wiadomo, że żeby zasady łamać, najpierw trzeba je znać ;) bez tego ani rusz. natomiast wątek fajny, bardzo przystępnie opisane wszystko, nawet dziecko załapie o co w tym wszystkim chodzi :)

niby tak...ale...poznałem ludzi fotografujących rewelacyjnie, którzy nigdy nie uczyli się kompozycji. Robią na wyczucie piękne zdjęcia...trzymając się zasad lub je łamiąc. W muzyce jest podobnie. Część wybitnych muzyków nie wie nic o muzyce. Potafi tylko pięknie grać. Co to jest C dur już nie wiedzą.
Tu jest przykład...http://www.jtrzcielinska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=2
te zdjęcia wykonała moja koleżanka, która nie uczyła się nigdy zasad kompozycji. Moim zdaniem foty są rewelacyjne
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
Otóż to. Nie zawsze trzeba być ekspertem, by robić coś dobrze. Mnie średnio interesują jakieś zasady i szczerze mówiąc nie znam się na tym. Nie chodziłem na żadne kursy i nawet nie czytałem takowych w internecie. Jedyne co łamię to wszelkie granice wyobraźni. Ja po prostu wyjmuję telefon i robię zdjęcie, a potem korzystam z pewnej magicznej aplikacji do końcowej obróbki. Póki co zdaje egzamin.
 

Py Ra

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2016
Posty
30
Punkty reakcji
2
Kadrowanie zawsze można wykonać w PS ale jak wspomniał kolega umożliwi to jedynie szerszy plam za wyjątkiem zdjęć fragmentów ciała np dłoni, twarzy itp
 

Krzys_M

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2018
Posty
16
Punkty reakcji
0
Ja staram się zawsze kadrować od razu przy robieniu zdjęcia. Czasem, przy obróbce, kiedy patrzę na zdjęcie które wyszło nienajgorzej, żałuję, że nie skadrowałem go troszkę szerzej. Tu ręka ucięta, tam ucho i wtedy za późno na poprawki :)
 
Do góry