Zadanie z fizyki szkoła podstawowa

Ggg

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2019
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam może ktoś pomoże rozwiązać mi to zadanie, kompletnie nie mogę rozgryźć go z synem. Z góry dziękuję i pozdrawiam.5. Pan Kowalski, jeżdżący motocyklem, i pan Malinowski, jeżdżący samochodem, urządzili sobie wyścig. Przez 20 sekund od wystartowania motocykl pana Kowalskiego jechał ruchem jednostajnie przyspieszonym, potem z prędkością o stałej wartości. Samochód pana Malinowskiego jechał cały czas ze stałym przyspieszeniem.



a) Przerysuj i uzupełnij tabelę wartości prędkości pojazdów panów Kowalskiego

i Malinowskiego w kolejnych chwilach ruchu.

Czas

0

5

10

15

20

25

30

Prędkość motocykla p. Kowalskiego





0

100

Prędkość samochodu p. Malinowskiego





0

25


b) Oblicz przyspieszenie samochodu i przyspieszenie motocykla, z jakim początkowo jechał.

c) W której sekundzie od chwili startu pojazdy miały takie same prędkości?

d) Który z pojazdów był wtedy dalej od punktu startu?
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
To chyba nie byłes dobry z fizyki, tu żadnych wzorów nie potrzeba. Nie jest podane, czy to km/h, czy m/s, ale jeśli cały czas jazdy to 30 sekund, to wiadomo, że przyspieszenie z jakim poruszał sie samochód, to 30/25 m\s2 (przy założeniu, że to m/s), a motocykl 5m/s2 przez pierwsze 20 sekund. Jedyna chwila, gdy byli w tym samym momencie to punkt startu i zerowa sekunda.
 

radzislaw

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2019
Posty
38
Punkty reakcji
0
glowonog napisał:
To chyba nie byłes dobry z fizyki, tu żadnych wzorów nie potrzeba. Nie jest podane, czy to km/h, czy m/s, ale jeśli cały czas jazdy to 30 sekund, to wiadomo, że przyspieszenie z jakim poruszał sie samochód, to 30/25 m\s2 (przy założeniu, że to m/s), a motocykl 5m/s2 przez pierwsze 20 sekund. Jedyna chwila, gdy byli w tym samym momencie to punkt startu i zerowa sekunda.
W takim wypadku byłem bardzo głupi, skoro po tylu latach od zakończenia szkoły nie pamiętam wzorów
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Tu nie trzeba wzorów, jak już pisałem. Fizyka to nie j.polski, tylko dedukcja i wyciągfanie logicznych wniosków.
 
Do góry