Zadanie nr 1. na jutro - pilne !

Dołączył
12 Marzec 2012
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Dwa fotony światła wysłano równocześnie w przeciwne strony. Oblicz szybkość jednego fotonu względem drugiego.


Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania...potrzebuję to na jutro...
z góry dziękuje :)
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Ok, najpierw szybkość fotonu. Jak wiadomo jest to prędkość światła [c].
Układem odniesienia jest jeden foton, który porusza się z tą samą prędkością co foton drugi.
<--o o--> to dwa fotony z zadania
oddalają się od siebie, czyli aby policzyć prędkość jednego, względem drugiego, należy zsumować ich prędkości.
Zatem prędkość jednego względem drugiego to 2c.

Można to jakoś bardziej fachowo zrobić, a na pewno dobrze wytłumaczyć. Może ktoś się pokwapi.
 

sadda

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2011
Posty
35
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Zawiercie
jak dla mnie to nie trzeba tu żadnego fachowego opisywania wprowadzać... ale mogę się mylić.
 

Humbleguy

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2012
Posty
86
Punkty reakcji
0
Kurcze nie masz książki? Wydaje mi się, że układy odniesień są na początku gimnazjalnej fizyki.
Wyobraź sobie dwa samochody jadące po dwupasmowej drodze.
Przypadek:
1. Jadą obok siebie, z tą samą prędkością [V].
I teraz ich prędkość zależy od punktu odniesienia. Jeśli rozpatrzymy to obierając Ziemię za punkt odniesienia to każdy z pojazdów porusza się z prędkością V.
Jeśli będziemy chcieli określić prędkość jednego samochodu względem drugiego to? Czy poruszają się względem siebie? Kasujesz wszystko dookoła, nic nie widzisz tylko te dwa samochody, wtedy widać, że względem siebie są w spoczynku, mają prędkość V=0.
2. Jadą z prędkościami V i 2V , wzdłuż jednej prostej.
Już podając przypadek, domyślnie punktem odniesienia jest Ziemia.
A względem siebie? Znowu, skasuj sobie wszystko, i postaraj się patrzeć tylko na te dwa samochody. Jeden będzie spoczywał, a drugi będzie oddalał się od niego z prędkością V (2V-V=V)
3. Wzdłuż prostej, tylko w przeciwną stronę, oba mają prędkość [V].
Skoro się oddalają, to nie odejmiemy ich prędkości od siebie, bo wyszłaby bzdura (V-V=0 tak zrobiliśmy gdy jechały w jednym kierunku).
Oddalają się czyli jeden względem drugiego porusza się z prędkością 2V.

Nie umiem lepiej. Mam nadzieję, że jakkolwiek pomogłem.

Najlepiej to sobie narysować.
 
Dołączył
12 Marzec 2012
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Dziękuję Ci :) na szczęście jest po kartkówce, jak dla mnie zadania chyba nie były skomplikowane :) dam znać w przyszly czwartek jak poszlo :) pozdrawiam cieplutko ;*
 
Do góry