zadania z ruchu zmiennego help! mam z nich sprawdzian

darkol

Nowicjusz
Dołączył
7 Styczeń 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Tak więc mam przed sobą 20 zadań, próbuje je wykonać ale nie jestem pewny czy stosuje odpowiednie wzory i czy wychodzą mi dobre wyniki, jeśli ktoś by mógł mi podać wzory do poniższych zadań byłbym wdzięczny, ale uradowany był bym gdybym znalazł tam wyjaśnienia lub rozwiązania. Niebawem mam z nich test i muszę go napisać jak najlepiej od tego zależy moja ocena. Jestem niestety z fizyki prawie, że zielony ale napisałem wzory i wyniki przy niektórych zadaniach jakie rozwiązywąłem.

1.
Samochód osiąga prędkość 108 km/h w czasie 15s od chwili startu. Jaką drogę przebędzie w tym czasie samochód, jeśli jego ruch jest jednostajnie zmienny.

zastosowałem s=1/2 (at2) i a= 1/2 (vk- vp) lub s=v*t
mam 2 wyniki 225m i 450m który jest właściwy?

2.
oblicz przyspieszenie ciała, jeśli zwiększa swą szybkość o 10 m/s w ciągu 4s.

zastosowałem a=v/t
wyszło mi 2,5m

3. Średnia szybkość piechura wynosi 125m/s, a średnia szybkość samolotu 360 km/h. Oblicz stosunek szybkości samolotu do szybkości piechura.

zastosowałem v(samolotu) / v(piechura)
wychodzi mi 80 ale czego?

4. pojazd porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. W końcu 5 s szybkość pojazdu wynosi v5= 15m/s. Jaką drogę przebył pojazd w ciągu 5s ruchu, jeżeli szybkość początkowa wynosiła v0=0?

wypisałem s1 s2 s3 s4 s5 i co dalej?

5.
ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym i w czasie t=5s przebywa drogę
s=2,5m. oblicz szybkość końcową tego ciała.

vk=s/t wynik 0,5m/s

6.
samochód osiąga szybkość 30m/s w czasie t=20s od chwili startu. jaką drogę przebędzie w tym czasie samochód, jeśli jego ruch jest jednostajnie zmienny?

zastosowałem s=v*t
wyszło mi s=600m

7.wykres (odpuściłem sobie to tu zamieszczać)

8.
oblicz szybkość, jaką uzyska ciało po 6 min od chwili rozpoczęcia ruchu jednostajnego z prędkością v=4m/s w przedziale czasu od 0 do 5 s. ile wynosi przyspieszenie dla tego ruchu?

zastosowałem s= 1/2 (at2) i wyszło mi 180m

9. oblicz jaką drogę przebędzie ciało poruszające się ruchem jednostajnie opóźnionym z przyspieszeniem 2m/s2 do chwili zatrzymania się, jeżeli jego szybkość początkowa v0=10m/s. jak długo trwał będzie ruch tego ciała?

10.
z jaką szybkością porusza się człowiek, który w ciągu 20 min przebył odcinek drogi równy 1600m?
tego jeszcze nie robiłem ale przypuszczam że 1600m/20min

11. jaką drogę przebędzie samochód jadący z prędkością 72km/h w ciągu 0,75s?
72km/h / 0,75s - dobrze myślę?

12.
oblicz czas, w którym ciało poruszające się ruchem jednostajnie przyspieszonym bez szybkości początkowej, z przyspieszeniem 3m/s2 przebędzie drogę 150m. jaka będzie szybkość końcowa ciała w tym ruchu?

13.
wagon kolejowy porusza się z prędkością 54km/h został zahamowany w czasie 1 min 40 s. jaką drogę przebył wagon w tym czasie? z jakim przyspieszeniem poruszał się wagon?

a=v/t wynik 0,15m/s
s=vp*t - 1/2 (a*t2)

14.
krążek hokejowy porusza się z prędkością 8m/s i zatrzymał się po przebyciu drogi 40m. wyznacz czas ruchu krążka.
t=2s/vp
wynik 10s

15. wstrzelony z pistoletu pocisk, którego szybkość wynosiła 500m/s wbija się w nasyp na głębokość15cm. zakładając, że ruch pocisku w drewnie jest ruchem jednostajnie opóźnionym, wyznacz czas ruchu pocisku w nasypie.
t=2s/vp wynik 30 cm / 50000 cm/s

16.
samochód porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym przez 10 s. w ciągu 5 i 6 s tego ruchu przebył drogę 25m. jaką prędkość osiągnie po 10s ruchu.

17. aby móc oderwać się od ziemi samolot musi mieć prędkość 100 m/s oblicz czas 'rozbiegu' i przyspieszenie, jeśli długość 'rozbiegu' wynosi 600m. załóż, że ruch samolotu jest jednostajnie przyspieszony.

18.
pojazd porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. w końcu 5s prędkość pojazdu wynosiła v5=15 m/s. jaką drogę przebył pojazd w ciągu pięciu sekund ruchu, jeżeli prędkość początkowa wynosiła v0=0?

19.kolejny wykres którego nie umieszczałem tu

20.
rakieta startuje z zmieni pionowo do góry ze stałym wypadkowym przyspieszeniem a=32m/s2. na jakiej wysokości nad ziemią rakieta będzie miała prędkość równą prędkości kuli karabinowej (800km/h)?
 
Do góry