Zadania Z Fizyki

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Mam tu takie 2 zadania z fizyki zadane. Tak trochę to kumam, ale tylko trochę. Gubię się i za bardzo wzorów nie znam ;P A że fizykę nie za bardzo lubię, to dlatego jakoś tak jej nie umiem. Proszę, pomóżcie mi rozwiązać. A i jeszcze dodam, że co tydzień będę miała zadawane jakieś zadania.. Wiem, że nie mogę iść na łatwiznę i dawać innym do rozwiązania, ale tak na początku wolałabym, żeby ktoś mi pomógł zrobić i zrozumieć przy okazji :]
A więc piszę.

Zadanie 1:
Autobus przejechał drogę 4km z prędkością 20km/h, a następnie drogę 12km z prędkością 40km/h. Z jaką średnią prędkością poruszał się autobus na całej trasie i w jakim czasie ją przebył?

Zadanie 2:
Samolot zwiększył prędkość od wartości 250 km/h do 340 km/h w czasie 20 sekund. Ile wynosi przyspieszenie jego ruchu i droga przebyta przez samolot w tym czasie?

Proszę też o wzory, z których korzystaliście i obliczenia po kolei też bym chciała widzieć :) Z góry dzięki bardzo!
PS: Muszę to mieć na pojutrze.
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
do not be lazy!!
fizyka jest piekna i tylko troche podobna do matematyki.
zrob tak:
1. otworz przegladarke internetowa i wpisz w szukaj np google "srednia prędkosc"
otworzy ci sie masa linkow - wybierz wikipedie i przeczytaj co to jest "srednia prędkosc" i jak ja policzyc
2. od razu w wikipedii znajdz "przyspieszenie" - reszta jak wyzej. :eek:
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
do not be lazy!!
fizyka jest piekna i tylko troche podobna do matematyki.
zrob tak:
1. otworz przegladarke internetowa i wpisz w szukaj np google "srednia prędkosc"
otworzy ci sie masa linkow - wybierz wikipedie i przeczytaj co to jest "srednia prędkosc" i jak ja policzyc
2. od razu w wikipedii znajdz "przyspieszenie" - reszta jak wyzej. :eek:

ojeej, a już myślałam, że ktoś mi pomógł. Nie no dzięki, że w ogóle zajrzałeś tutaj, ale wzory to wiadomo, że mogę znaleźć. Jak już napisałam, nie przepadam za fizyką i chyba tego nie zmienię, a matematyki też nie uwielbiam ;] wolę przedmioty humanistyczne. Po prostu mi to nie idzie, robienie zadań z fizy. Wzory jak wzory, mogę podać. Prędkość średnia równa się droga całkowita podzielić przez czas całkowity. Czyli V=s/t
A do 2 zadania wiem tylko, że droga czyli s=1/2 * a * t^2 , czyli s równa się jedna druga razy a (przyspieszenie) azy t (czas) do kwadratu. I tylko tyle wiem. Ale jak patrzę na te zadania to mnie zatyka po prostu i nie wiem jak je zrobić, bo nie mogę się odnaleźć w tej fizie.

Ehh własnie spróbowałam zrobić te 1 zadanie, niby takie łatwe a się pogubiłam i źle zrobiłam. Wyszło mi w ogóle nie wiadomo co ;/ a już się cieszyłam, że sama je zrobię.

No proszę, czy znajdzie się ktoś kto mi pomoże?? :(
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
no dobrze. przyjmijmy, ze ja rozwiaze ci te zadania. jak masz takie nastawienie, ze nie lubisz fizy, to nigdy jej nie pojmiesz. i co? ciagle ktos bedzie te zadania za ciebie rozwiazywal? to zadna pomoc.
nie rozwiaze ci tych zadan - ale postaram sie wytlumaczyc jak je zrobic.
1. masz policzyc srednia predkosc -wiesz, ze srednia predkosc(Vsred) to cala przebyta droga(S) podzielona przez czas (t)w jakim zostala ta droga przebyta.
w twoim zadaniu latwo jest policzyc calkowita droge - to suma pierwszego i drugiego odcinka. :papa:
teraz czas w ktorym ta droga zostala przebyta - trzeba policzyc czas t1 pierwszego odcinka a potem czas t2 drugiego odcinka no i zsumowac. powstaje pytanie jak policzyc czas np. 1 odcinka: wiemy ze czas t w ktorym zostala przebyta droga s jest rowny ilorazowi drogi s i predkosci v. dla pierwszego odcinka t1=s1/v1.
rozwiazujac kazde zadanie z fizyki pamietamy o jednostkach!! np. tutaj jak masz droge w [km ]; predkosc w
[km/godz] to czas bedzie w [godz]
sproboj to rozwiazac - podaj wynik - jak bedzie ok - to pojdziemy do tego samolotu!! :papa:
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
shmondon
Masz bardzo dobre podejscie, nie liczcie na gotowca ze ktos wam wszystko zrobi, tak sie niczego nie nauczycie. Co z tego ze to przepiszecie, lepiej chyba jak to zrozumiecie i w tym rozumiem pomoc w zadaniach :)
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Wiesz co? Dzięki. :) Bo mi się chrzaniło z tym czasem coś i dlatego nie mogłam go obliczyć. Ja po prostu od razu liczyłam jakoś ten czas całkowity (nawet nie wiem jak, jakoś dziwnie ;P) i zapomniałam, że można najpierw t1 a później t2 a później je dodać :D to teraz przynajmniej mi coś tam wyszło, a czy dobrze to zobaczymy. Tzn powiesz mi, nie? :p
Więc wyszło mi, że średnia prędkość = 32km/h, a czas całkowity = 0,5h. Dobrze?
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
super! :eek:k: widzisz fiza jest ok! jaka przyjemnosc, ze sama dalas sobie rade. bo widzisz te glupie glupki co
wymyslaja te zadania - to nie maja pojecia jak je wymyslac i dlatego sa nuuudne! :lol:
a teraz naucz sie oceniac czy wynik zadania jest do przyjecia! wyszlo ci 32 km/godz czyli mniej niz wieksza predkosc a wiecej niz mniejsza predkosc! czyli to ma sens! :eek:k:
a teraz
2. masz obliczyc przyspieszenie samolotu. co to jest przyspieszenie? no wiesz przeciez sama nazwa mowi! czyli zmieniasz predkosc na wieksza to przyspieszenie jest dodatnie. albo zmieniasz predkosc aktualna na mniejsza to przyspieszenie jest ujemne. to tak jakbys najpierw szla a pozniej biegla - czyli przyspieszylas. albo bieglas i nagle zaczelas isc - czyli zwolnilas - albo mialas przyspieszenie ujemne!
ale zeby porownywac przyspieszenia(a) obliczamy w jakim czasie (t) nastapila zmiana predkosci od v1 do v2 i tak oto mamy definicje przyspieszenia :
a=(v2-v1)/t gdzie v1- predkosc poczatkowa ; v2 - predkosc koncowa ; t - czas, w ktorym ta zmiana nastapila!
wiesz juz wszystko, mozesz obliczyc (rozwiazac) swoje zadanie!
podpowiedz: pamietaj o jednostkach! 1 godz=3600 sekund; 1km=1000 m
przyklad v=36 km/godz ile to m/s ?
v=36*1000/3600=10 m/s :eek:k:
podaj wynik twoich obliczen! :papa:
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Dzięki, że mi pomagasz. Chyba przydałyby mi się korepetycje z fizy :D

A w drugim zadaniu wyszło mi, że przyspieszenie wynosi 1,25 (no właśnie, jakie jednostki? Czyżby to były metry na sekundę do kwadratu? Nie jestem pewna, zawsze mi się to myli), a droga czyli s = 250 m.
Dobrze? :>
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
@Ema91
fakt, przyspieszenie podajemy w m/s^2 (metry na sekunde do kwadratu) wynik przyspieszenia dobry
a=1.25 [m/s^2]
a jak policzylas przebyta przez samolot droge (S) w czasie tych 20 ???
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Drogę policzyłam tak:

S=1/2 * a * t^2 (te pierwsze to jedna druga, nie wiem czy tak się pisze tutaj)

S=1/2 * 1,25 [m/s^2] * 20^2
i tu obliczałam po kolei...
...i wyszło mi że s=250m.
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
jestes great Ema91 i zalewasz, ze nie umiesz fizyki! ty ja juz troche lubisz! :lol:
i nie potrzebujesz korepetycji (z fizyki :p )
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
jestes great Ema91 i zalewasz, ze nie umiesz fizyki! ty ja juz troche lubisz! :lol:
i nie potrzebujesz korepetycji (z fizyki :p )

eee nieprawda, że ją lubię.. :p

hehe a z czego potrzebuję korepetycje? :lol: Fajnie to zabrzmiało ^^

Dzięki shmondon za wszystko :D
Jeszcze mi będziesz pomagał ;)
To dopiero początek zadań, co tydzień będę miała zadania do zrobienia :p

Dzięki jeszcze raz i do zobaczenia (przeczytania :p) :papa:
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Hej, mam następne zadania! Z fizyki oczywiście :D
Pomyślałam, że będę je umieszczać cały czas w tym temacie, bo nie ma sensu ciągle zakładać nowych ;]
Mam nadzieję, że mi ktoś pomoże znów :p a szczególnie liczę na Ciebie, shmondon ;)
Więc to te zadania:

1. Gepard o masie 100kg w pościgu za zwierzyną przebiega w czasie 10s drogę 150m. Ile wynosi siła nadająca gepardowi przyspieszenie?

2. Jaką prędkość uzyska ciało o masie 0,5kg, które ruszyło z miejsca i przez 5s jego ruchu działa na niego siła o wartości 2N ?


Czekam na pomoc, ale nie będzie mnie od 15.30 do 18.30 więc albo teraz albo wieczorem :)
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
hi,
wyjasnilem ci zjawisko oraz rozwiazalem zadanie 1. przeczytaj, przemysl, zrozum. :)
wtedy razem z zadaniami z poprzedniej naszej rozmowy (przypomnij sobie){zadania a nie rozmowe :D }
powinnas sobie poradzic z zadaniem 2. bedzie very nice gdy napiszesz jak je rozwiazalas. :eek:k: Pokaż załącznik: 10100
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Dzięki, przeczytałam i przeanalizowałam to, co napisałeś do zadania 1 :) Starałam się tylko opierać się na tym i zrozumieć i liczyłam sama i sprawdzałam czy mam tak samo, jak Ty :]
A co do 2 zadania, to tak mi wyszło:

najpierw dane sobie napisałam:
m= 0,5 kg
t= 5s
F= 2N

v=?
v= a*t

i teraz korzystałam z takiego wzoru: a=F/m (nie rozumiem tego, bo przecież a=v/t, są różne wzory ze względu na to co ma się dane czy co?)

więc a=F/m
a=2[N]/0,5[kg]
a=2[kg*m/s^2] /0,5[kg]
a= 4m/s^2

v=4m/s^2 * 5s
v= 20m/s

?

Is it ok? :niepewny:
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
1.uwaga: jednostki piszemy przy danych ale nie podajemy ich w dzialaniach liczbowych
2.uwaga: jednostki podajemy na koncu obliczen.(czyli wynik musi byc z jednostkami)
3.mozna wykonac sprawdzajace dzialania na jednostkach
4.wykonujemy wszystkie dzialania na liczbach ogolnych a w ostatnim rownaniu podstawiamy wartosci liczbowe

powinnas napisac wiec

v=a*t to pierwsze rownanie bo pytano o predkosc
F=m*a stad a=F/m i podstawiam to do pierwszego rownania - otrzymuje:
v=a*t=(F/m)*t =(2/0.5)*5=20m/s
sprawdzenie jednostek:

v=(F/m)*t=(N/kg)*s={(kg*m)/{(s^2)*kg]}*s=m/s correct!

ale to sa drobiazgi :) tak zebys byla naj, naj, naj. :lol:
rewelacyjnie dajesz sobie rade, jestes b. zdolna i umiesz sie skoncentrowac! :eek:k:
mysle, ze w przyszlosci bedziesz zawodowo zajmowac sie fizyka!!
congratulations! :) :) :)
 

Ema91

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2006
Posty
84
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Somewhere over the rainbow... :)
Hehe może przesadzasz z tymi, w pewnym sensie, komplementami :lol:
Ale dzięki :p

No zawsze mam problem z tymi jednostkami, miesza mi się to, gdyby wszystko było w tych samych jednostkach świat byłby piękny :lol:

Jeszcze raz dzięki za wszystko, jakoś o wiele łatwiej przychodzi mi rozwiązywanie zadań z Tobą :D
A czy nie sprawia Ci to kłopotu?
Bo za tydzień kolejne zadania :p
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
gdyby swiat byl tylko w takich samych jednostkach to bylby okropny! :D na szczescie nie jest i nie bedzie! :lol:
czy myslisz, ze gdyby na swiecie byly tylko roze (bez kolcow) a innych kwiatow nie - to byloby ladniej!? :(
I don't think so!
nie prawie ci komplementow - jestem typowy antykomplemenciarz (niezle sloweczko :/ )
nie nudzi mnie powtarzanie fizyki! ;)
a jesli ci to pomaga... to wieksza korzysc! :eek:k:
czy bede ci pomagal dalej? - odpowiem tak: w miare wolnego czasu... ;)
pozdro :) :lol:
 
Do góry