Zabytkowe wieże ciśnień w Polsce - historia, architektura

Kopczyńska

Nowicjusz
Dołączył
8 Październik 2023
Posty
13
Punkty reakcji
3
Wieża ciśnień w Będzinie, zwana również nitowaną wieżą ciśnień w Będzinie-Grodźcu, jest wieżą ciśnień w Będzinie, w województwie śląskim, w Polsce. Został zbudowany w 1902 roku i jest jednym z ostatnich zachowanych przykładów tego typu obiektów w Polsce.
Wieża jest wykonana ze stali i ma wysokość 25 metrów. Ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona kopułą. Konstrukcja jest bardzo wytrzymała i jest w dobrym stanie. Wieża została zbudowana w celu dostarczania wody do pobliskiej kopalni Grodziec, browaru i osiedla robotniczego. Została wycofana z użytku w 1992 roku i od tego czasu stoi pusta. W 2015 roku wieża została zrewitalizowana i otwarta dla zwiedzających. Obecnie jest atrakcją turystyczną i miejscem wydarzeń kulturalnych. Zdjęcie : Andrzej Otrębski / Wikipedia

Bedzin_Grodziec_wieza_cisnien_1.jpg

W Bielsku-Białej znajduje się kilka wież ciśnień, ale dwie najbardziej znane to:

Wieża ciśnień przy ulicy Komorowickiej w Bielsku , została wybudowana w 1907 roku i jest przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z czerwonej cegły. Obecnie jest wykorzystywana jako restauracja i miejsce wydarzeń kulturalnych. Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana w 1910 roku i jest przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z cegły. Obecnie jest wykorzystywana jako biurowiec.
 

Kopczyńska

Nowicjusz
Dołączył
8 Październik 2023
Posty
13
Punkty reakcji
3
W Bieruniu znajduje się jedna wieża ciśnień, która znajduje się na terenie zakładów tworzyw sztucznych ERG-Bieruń S.A. Została zbudowana w 1926 roku i jest wykonana z żelbetu. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zwieńczona zbiornikiem o pojemności 500 metrów sześciennych.
Wieża została zbudowana w celu dostarczania wody do pobliskiej fabryki materiałów wybuchowych „Lignoza”. Fabryka czerpała wodę z pobliskiej rzeki Mlecznej, jednak po wybudowaniu zanieczyszczającej wodę papierni konieczne było przestawienie na wodę ze studni głębinowych.
pobrane.jpg
W 2019 roku wieża została zrewitalizowana i otwarta dla zwiedzających. Obecnie jest atrakcją turystyczną i miejscem wydarzeń kulturalnych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień w Borucinie, w gminie Rudziniec, w województwie śląskim, w Polsce, została zbudowana w 1916 roku. Jest to wieża żelbetowa o wysokości 30 metrów. Wieża jest w dobrym stanie i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża została zbudowana w celu dostarczania wody do pobliskiej gminy Rudziniec. Jest to wieża typu słupowego, z cylindrycznym zbiornikiem na wodę umieszczonym na szczycie. Wieża jest zwieńczona kopułą. W 2019 roku wieża została zrewitalizowana. Prace obejmowały remont elewacji, wymianę pokrycia dachowego i instalację oświetlenia. Obecnie wieża jest wykorzystywana do celów edukacyjnych i turystycznych. Jest dostępna dla zwiedzających i oferuje panoramiczne widoki na okolicę.

Dane techniczne:

  • Wysokość: 30 metrów
  • Pojemność zbiornika: 100 metrów sześciennych
  • Materiał: żelbet
  • Rok budowy: 1916
  • Status: wpisana do rejestru zabytków
Lokalizacja:

Borucin, gmina Rudziniec, województwo śląskie, Polska
Współrzędne GPS: 50°23'59.6"N 18°38'23.9"E
Dostępność:

Wieża jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00.
Wstęp jest bezpłatny.
Atrakcje turystyczne w okolicy:

  • Zamek w Rudzicku
  • Kościół św. Anny w Rudzicku
  • Park zamkowy w Rudzicku
  • Lasy Rudzińskie
  • Góra Św. Anny
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 074
Punkty reakcji
191
Może spróbujesz poszukać coś w lokalnych opracowaniach ? Może konserwator zabytków lub miejscowe muzeum, będzie w posiadaniu, ciekawych info ?.

Nie mam na to szans.
Ale to nie jest tak ważne.

Parę ogólnych pytań.

Akant w architekturze występuje w kilku rodzajach.
Ale w takim neobaroku występuje on podobnie
w kilku odmianach czy neobarok ma jakąś "ulubioną" jego odmianę
która w tym stylu występuje częściej?

Ogólnie to jak odróżnia się pierwotny styl
od jego późniejszego "powrotu" czyli neo?

W Polsce na skutek wojny większość musi być neo
ale gdyby zaplątała się gdzieś dawno wersja
to czym ona się różni od wersji neo?
 
Do góry