Yerba Mate - co to takiego?

N

nextboy

Guest
Próbowaliście może Yerba Mate? Szczerze mówiąc trochę mnie to zainteresowało.
A może wy macie jakieś przeżycia z tym związane i moglibyście się nimi podzielić.
 

olapol1993

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
408
Punkty reakcji
5
Wiek
31
Miasto
No one knows :)
Chciałam zacząć pić Mate, ale w moim za:cenzura:u nie ma sklepu który by sprzedawał akcesoria do picia i sama Yerbę.A zakupom przez net nie za bardzo ufam, także na tym mój zapał się skończył :( Podobno smak ma obrzydliwy, ale jest dużo lepsza i zdrowsza od kawy.
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
Kwestia gustu. Ja uwielbiam smak mate (chociaz nie każdej, ale Pajarito ma genialny smak). Działa świetnie - o wiele dłużej niż kawa, mocniej, a przy tym nie miewam żadnych nudności (kawy nie pijam własnie przez to, że zawsze mnie po niej boli brzuch). Oprócz pobudzenia mate zapewnia także sporą porcję witamin. Ponadto ułatwia chudnięcie.
 

brytfanna

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2008
Posty
50
Punkty reakcji
0
A gdzie można kupić Yerba Mate przez internet, polećcie jeśli macie sprawdzone miejsce, nie chcę się naciąć i kupić trochę siana :bag:
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
O istnieniu YM dowiedziałem się oczywiście z programów Cejrowskiego. Ze spróbowaniem czekałem jednak dobrych kilka lat, aż pewnego dnia stwierdziłem, że niezbyt dobrze wpływa na mój organizm kawa pita w pracy.

Zacząłem od jedynej yerbki, którą udało dorwać mi się w pobliskich sklepach: droga No Name z herbaciarni + najprostszy zestaw początkowy.

Ta YM okazała się być w smaku bardzo podobna do zielonej herbaty (czym się zawiodłem, mimo że mi smakował napar). Zdecydowanie spodobała mi się reakcja organizmu: delikatne, bardzo długotrwałe pobudzenie + wyraźnie pozytywne sygnały od żołądka.

Zamówiłem więc kilka paczek markowych YM.
Zacząłem od Pajarito SE:
Bez zbędnego cackania: zasypałem 60% 350 mnl kubka, przechyliłem lekko na bok tworząc pseudo-kopczyk, wsadziłem rurę i zalałem wodą o nieznanej temperaturze.

Cóż: zachodzę w głowę skąd się biorą opinie typu "megagorzki smak", "jakbym przeżuwał garść mleczu", "zalana popielniczka", "zamulone jakimś pyłem błocko".
Grapefruit jest IMO nieporównanie bardziej gorzki (pewnie nie bez znaczenia jest fakt, że lubię zajadać te owoce).
Petów, ani tytoniów żadnych nie czuję (jakiś tam delikatny dymny posmak głęboko w tle). Pyłu było pełno w paczce, ale nie mam pojęcia jakby miał negatywnie wpływać na sam napar.
Pobudza: tak. Smakuje: tak. Miłe żołądkowi: tak.

A więc - Yerba Mate jest z niezrozumiałych przeze mnie powodów bardzo demonizowana.
Może taką straszną gębę dorobili temu ziółku ci co zwykli sypać cukier do zwykłej herbaty? (ja nie lubię słodzonych, czy smakowych herbat).

Z drugiej strony - smak YM nie jest wcale jakiś wyjątkowy, niespotykany, nie z tej ziemi. Określił bym go wręcz jako dość pospolity.

Nic tylko obmyślać plan logistyczny powiększenia obszaru yerbamatowania o miejsce pracy i pomachanie na pożegnanie "dużej mocnej czarnej".
 

Wichajsterek

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2010
Posty
13
Punkty reakcji
1
Piję właśnie CBSe Silueta - pycha! :) Zakupy robię w sklepie internetowym Kawa czy herbata.
 
E

Ejan87

Guest
Yerba Mate - super sprawa, zamiast kawy, której nadmiar także szkodzi ;) a yerba ma nawet właściwości lecznicze, o których więcej tutaj: http://www.yerbafreaks.pl/wlasciwosci-zdrowotne-yerba-mate.html :) a co do kupowania, pod tym linkiem jest sklep, tylko, że chyba jeszcze nie ruszyli ;/
 

matrioszka

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2008
Posty
177
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Mazury
Jakieś dwa lata temu pijałam mate, szczególnie w czasie sesji. Pomagało w koncentracji i odstresowywało. Na smak nie narzekałam, chociaż na początku był bardzo gorzki, ale później coraz bardziej mi smakowała (oczywiście ja nie zalałam sobie jednej łyżeczki suszu, jak zalecają na pierwszy raz, tylko duży kopczyk usypałam ;)). Kawy nigdy nie piłam dla pobudzenia, bo po kawie zawsze chce mi się spać, więc ja nawet nie porównuje w tym sensie mate z kawą.
Swoją mate kupowałam na allegro, zawsze dostawałam próbki innych smaków, także byłam zadowolona.
Sama nie wiem czemu przestałam pić, nastawiam się teraz do powrotu. ;)
 

Ladyinblack

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2010
Posty
458
Punkty reakcji
7
Wiek
43
nie wiem skąd pomysł ze yerba mate jest gorzka, mam kolo siebie niedaleko herbaciarnie, gdzie sobie po pracy funduje szklankę i smak określiłabym jak slodkawy
 

muspat

Nowicjusz
Dołączył
16 Październik 2013
Posty
20
Punkty reakcji
1
Ja też pierwsze słysze i co lepiej ciekawi mnie to bo kawy nie pijam i nie znosze.
 
Do góry