Wschod/Zachod Oriona/innych gwiazd-jak policzyc?

Status
Zamknięty.

gs111

Nowicjusz
Dołączył
2 Lipiec 2007
Posty
2
Punkty reakcji
0
witam wszystkich.

Przegladajac dzisiaj atalas astronomiczny,chcialem dowiedziec sie czegos wiecej o gwiazdozbiorach,ich polzeniehc na niebie itp.Wydaje sie,ze kazdy powinnien to wiedziec gdzie jest "duzy woz", "maly woz",dlaczego zmieniaja one pozycje i raz sa widoczne a raz nie.

Na koncu artykulu bylo kilka pytan podsumowujacych wiedze z tego teamtu.Niby proste i w ogole,ale na ostanie nie mam pojecia jak odpowiedziec.

Oto one: skoro dzisiaj gwizada oiona wschodzi 0 21:00,to o ktorej godzinie wzejdzie za miesiac?

Nie ma tam zadnych dofatkowych inforamcji o szerokosci itp.,ale podejrzewam ze w ogole ich nie powinno byc ,bo to chyba proste pytanie,ale janie potrafie sobie z nim poradzic.

Co prawda w artykule tym byla mowa o "zludnym" efekcie obrotu cial ze wschodu na zachod na skutek obrotu ziemi w okol wlasnej osii,o odchylaniu sie cial na polkuli S w prawo na skutek dzialania sily Corriolisa.Byl tez podatny przyklad,ze wlasnie na skutek wedrowki Ziemi w okol Sonca,po miesiacu wybrana gwiazda moze wschodzic lub zachodzic 2 H WCZESNIEJ.I nie wiem czy jest to tylk przykald,czy zasada ze po miesiacu czas wschodu/zachodu zmienia sie o rowne wlasnei 2h.

Czy w takim razie na powyzsze pytanie na podstawie tego artyukulu wystarczy odpwiedziec: o 19:00(jak w jeden dzien wschodzilo o 21;00 to za miesiac 2h wczesniej czyli o 19:00).watpie zeby na tym plegala zada liczenia czasu wshcodu zachodu gwiazd,tak samo nie wiem jak pliczyc np. wschod/zachod slonca.Co prawda szukalem w internecie odpowiedzi na te pytania,ale znalazlem tylko jakies algorytmy php do liczenia wbudowane w strony www.

pozdrawiam i z gory dziekuje za wyjasnienia
 
Status
Zamknięty.
Do góry