Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

wwikka

Zbanowany
Dołączył
21 Czerwiec 2021
Posty
15
Punkty reakcji
0
Moja mama własnie dostała taką diagnozę. Podpowiecie jak sobie z tym radzić na co dzień? Dostała oczywiście jakieś leki, ale co z dietą?
 

niedzwiedzica

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2017
Posty
89
Punkty reakcji
2
bliska mi osoba choruje na to, z tego co wiem to unika wysoko przetworzonego jedzenia, ale nie musi eliminować mięsa czy nabiału, dalej może jeść te produkty. Dobrze, że jest pod opieką lekarza, a co jej przepisał?
 

wwikka

Zbanowany
Dołączył
21 Czerwiec 2021
Posty
15
Punkty reakcji
0
Dziękuję za odpowiedzi.
Nie wiem konkretnie jakie leki bierze, nie interesowałam się tym, zakładam, że są dobrze dobrane, ale sprawdzę przy okazji co konkretnie dostała.
Może to nie działa, bo z tego co wiem to biegunki ma nadal, chyba, że potrzeba czasu. Już sama nie wiem
 

koozka

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2011
Posty
331
Punkty reakcji
3
Niektóre tabletki mogą powodować biegunki, bo zawierają takie substancje pomocnicze jak dwutlenek tytanu. Jeśli w składzie jest właśnie ta substancja to warto zmienić leki
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 021
Punkty reakcji
17
Miasto
Oświęcim
Mięso i nabiał na spokojnie, ryby też. Jesz wszystko, o ile nie są to produkty wysoko przetworzone, tłuste lub ostre. Każdy organizm jest inny, ale jak będziesz bardziej wybierać gotowane lub pieczone w folii, niż smażone, to raczej sobie nie zaszkodzisz. :) Moja mama zmaga się z tym schorzeniem od dwóch lat, więc jestem w miarę na bieżąco. Jak coś to pytaj, może będę mogła podpowiedzieć. :)
 

Bagietka

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2022
Posty
31
Punkty reakcji
0
Na pewno warto wiedzieć czego nie jeść i dobrze jest unikać
  • mięso przetworzone, np. kiełbasy, pasztety;
  • ryby wędzone oraz ryby z puszki;
  • żółty ser, sery pleśniowe i topione;
  • smażone jajka, jajecznica;
  • napoje gazowane;
  • mocna kawa i herbata,
  • alkohol;
 

wwikka

Zbanowany
Dołączył
21 Czerwiec 2021
Posty
15
Punkty reakcji
0
Mięso i nabiał na spokojnie, ryby też. Jesz wszystko, o ile nie są to produkty wysoko przetworzone, tłuste lub ostre. Każdy organizm jest inny, ale jak będziesz bardziej wybierać gotowane lub pieczone w folii, niż smażone, to raczej sobie nie zaszkodzisz. :) Moja mama zmaga się z tym schorzeniem od dwóch lat, więc jestem w miarę na bieżąco. Jak coś to pytaj, może będę mogła podpowiedzieć. :)
Mogłabym spytać jakie leki bierze Twoja mama? Moja mama myśli o zmianie, bo chyba się nie sprawdzają, bierze od ponad miesiąca i poprawy praktycznie nie ma.

Dziękuję za wszystkie informacje, przekazałam, mama od razu wprowadziła w życie i mamy nadzieję na szybką poprawę :)
 

niedzwiedzica

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2017
Posty
89
Punkty reakcji
2
czytałam też że przy tabletkach też często trzeba uważać z tym cos się je bo niektóe produkty mogą jeszcze bardziej zmniejszać wchłanianie
 

koozka

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2011
Posty
331
Punkty reakcji
3
Dlatego lepsze są granulki, przy nich nie ma znaczenia co jesz, bo jedzenie ani picia nie wpływa na ich działanie
 

Caraoka

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2017
Posty
237
Punkty reakcji
7
Ciekawe czy takie granulki przyjmuje się też raz dziennie jak większość tabletek ?
 

Bagietka

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2022
Posty
31
Punkty reakcji
0
Tak, takie granulki właśnie wystarczają przyjęte raz dziennie. Bierzesz pod język i popijasz. Jak trafi do żołądka to praktycznie od razu zaczyna swoje działanie. Tabletki niestety dopiero w dalszych częściach przewodu pokarmowego. Tu duża przewaga takich granulków.
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 021
Punkty reakcji
17
Miasto
Oświęcim
Tak, u nas właśnie w granulkach i dobre jest też to, że nie musisz brać na czczo, możesz spokojnie w trakcie jedzenia. Mam w rodzinie przypadek gdzie choruje dziecko, więc to idealny sposób na przemycenie leku bez stresowania go.
 

Bagietka

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2022
Posty
31
Punkty reakcji
0
Plus też taki, że w granulkach mesalazyna uwalniana jest z granulatu w sposób ciągły na całej długości jelita, niezależnie od wartości pH. To daje większe możliwości jeśli chodzi o dietę.
 

wwikka

Zbanowany
Dołączył
21 Czerwiec 2021
Posty
15
Punkty reakcji
0
Dziękuję za tak duży odzew, to bardzo miłe :) Dieta wprowadzona, granulki również, poprawa jest bardzo wyraźna, mam nadzieję, że na dłuższą metę uda się praktycznie zapomnieć o chorobie
 

Caraoka

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2017
Posty
237
Punkty reakcji
7
Dużo czasu minęło zanim poczułaś różnicę? Bierzesz granulki raz dziennie pewnie, ale czy dieta dalej jest taka sama czy teraz prowadzasz nowe produkty do swojej diety?
 
Do góry