Wojna o pomniki.

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Na podstawie wypowiedzi jednego z użytkowników, postanowiłem założyć temat, który dotyczyć będzie Pomników Żołnierzy Armii Czerwonej na terenie Polski.

Budowle te, budzą wiele kontrowersji i od dawna są przedmiotem sporów. Z jednej strony, reprezentują masę ludzi wśród których byli różni, od morderców i gwałcicieli, po zwykłych, porządnych ludzi, którzy polegli na ziemiach Polski, z drugiej jednak całość reprezentuje zbrodniczy system totalitarny, odpowiedzialny za unicestwienie milionów ludzi.


No więc właśnie, zostawiać czy burzyć? Zapraszam do dyskusji.
 
M

MacaN

Guest
Sprawa nie jest taka prosta, bo również w Rosji znajdują się pomniki Polaków. Usunięcie pomnika żołnierza Armii Czerwonej to usunięcie pomnika Polskiego bohatera.
 
E

Elen

Guest
I tu sie zgodze z MacaN-em. Mnie pomniki nie przeszkadzaja. Nie jest znow ich az tak duzo, zeby robic z tego problem. Przynajmniej mi sie w oczy, az tak nie rzucaja. Tak jak cmentarze, groby uwazam za swietosc. Uwazam, ze nie powinno sie ich naruszac. Ktos jednak ta krew przelewal... szacunek sie nalezy. Ja bym tego nie ruszala, bo zacznie sie na pomnikach, a pozniej moga komus zaczac przeszkadzac koscioly badz inne podobne miejsca kultu, czy pamieci. To jest bardzo sliski grunt.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Tu oczywiście nie rzecz w tym, żeby usuwać jakiś pomnik dla samego usuwania.Chodzi o to, żeby usunąć pomniki, które były budowane w czasach komunistycznej propagandy i wznoszono je zbrodniarzom i zwykłym oszustom. Ja z dzieciństwa pamiętam pomnik W. Lenina w Nowej Hucie. Był to potężny pomnik - Lenin wyglądał na nim jak dyktator uciskanego narodu. Jako dzieciak często wchodziłem na ten pomnik (dałem radę tylko wejść na jego podstawę). Mama mnie upominała a milicjanci grozili.
Wcale mi nie żal, że go zlikwidowali - wyglądał okropnie...komuna nic więcej.
Podczas tych świąt zorganizowano na tym placu targi świąteczne...kolorowe lampki, mnóstwo budek, sprzedawców stroików, bombek..mnóstwo ludzi. Wesoło i radośnie.
https://www.google.pl/search?q=pomnik+lenina+nowa+huta&biw=1440&bih=799&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjj_uSPrZ3KAhWpnXIKHXBND8AQ_AUIBigB#imgdii=y_4x3hxL-fwelM%3A%3By_4x3hxL-fwelM%3A%3B0B5MfAfra_LxeM%3A&imgrc=y_4x3hxL-fwelM%3A
 
E

Elen

Guest
Hm... chyba Lenin faktycznie zbedny. Trudno mi powiedziec jednoznacznie, zolnierskich bym nie ruszala na pewno. Co do innych nalezaloby ocenic zasadnosc i wartosci jakie one reprezentuja. Ogromnie delikatna jestem w takich sprawach.
 
M

MacaN

Guest
Elen napisał:
Trudno mi powiedziec jednoznacznie, zolnierskich bym nie ruszala na pewno. Co do innych nalezaloby ocenic zasadnosc i wartosci jakie one reprezentuja.
A jakie wartości reprezentują pomniki zbrodniarzy i gwałcicieli? Bo tym sie głównie zajmowali w Polsce żołnierze Armii Czerwonej.



Elen napisał:
Ktos jednak ta krew przelewal
No przelewał, przelewał. Głównie Polską, przypominam, ze armia czerwona najechała Polskę 17 września 1939 roku, a potem ta sama armia i Ci sami żołnierze gonili przez Polskę Niemców. Gonili nie po to, by nas wyzwolić, ale dlatego, ze im Polska stała na drodze. A później Ci sami komuniści wyłapywali i mordowali byłych żołnierzy AK, ten sam system mordował naszych obywateli, zabrał im majątki, zawłaszczył Polskie ziemie leżące dzis za wschodnia granicą naszego państwa.

Przelewali krew? Czyją, warto spytać.

Chodziło mi tylko o to, że usuwając pomnik jakiegoś komucha, Rosja usunie pomnik jakiegoś Polaka.

Namierzmy pomniki wszystkich, którzy maja krew na rękach i bez żadnych skrupułów je ściągnijmy, za to zostawmy pomniki ludzi, którym nic nie udowodniono. Chyba, że Rosja usunie wszystko, co mamy poza naszymi granicami. Wtedy można smiało dokonac czystki.
 
E

Elen

Guest
Tak MacaN ...tylko czy warto to wszystko teraz rozdrapywac? malo jeszcze nieporozumien? Dlatego mowie, ze madrze to trzeba rozgraniczyc, zeby nie pogarszac sprawy miedzynarodowo.
 

karolina888

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2014
Posty
13
Punkty reakcji
0
Fakt, z Rosją i tak mam nieco napięte stosunki. Ostatnio czytałam o tym, jak Polacy oceniaja stosunki z Rosją i ponoć ponad 60% uważa je za złe, o ile nie pomyliłam.

Nie psujmy jeszcze bardziej.

Mi się żaden komunistyczny pomnik do tej pory nie rzucił w oczy, a trochę po Polsce jeździłam, więc chyba aż tak źle nie jest ;P
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
karolina888 napisał:
Fakt, z Rosją i tak mam nieco napięte stosunki. Ostatnio czytałam o tym, jak Polacy oceniaja stosunki z Rosją i ponoć ponad 60% uważa je za złe, o ile nie pomyliłam.
Nie psujmy jeszcze bardziej.
Mi się żaden komunistyczny pomnik do tej pory nie rzucił w oczy, a trochę po Polsce jeździłam, więc chyba aż tak źle nie jest ;P
Nie będzie źle gdy będą obecne jedynie na fotografiach.
Jeżeli Rosji sukcesorce sowietów zależy na tych pomnikach, to powinniśmy im je oddać, wszystkie.
Nawet z dostawą do Moskwy, jeśli tylko zechcą.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
poza "pokazaniem" jacy jesteśmy silni nic to nie da

przegramy jednocześnie wojnę propagandowa na forum światowym, Rosja to wykorzysta skutecznie przeciwko nam
 
E

Elen

Guest
Herbatniczek napisał:
poza "pokazaniem" jacy jesteśmy silni nic to nie da
Polska "silna" ha ha ha. :D. Herbatniczku, dawno juz sie tak nie usmialam. Ciesze sie, ze wkrotce bede daleko od tego chorego kraju. Jak dla mnie moga sobie tu postawic przed Palcem Krolewskim ogromny pomnik Duda- Kaczynski a Szydlo w srodku. Takie 3 w 1. :muza: :lol:
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale ja wyraźnie napisałem że pokażemy siłę a nie że będziemy silni, między propagandą a realną siłą jest przepaść
 
E

Elen

Guest
Herbatniczek napisał:
ale ja wyraźnie napisałem że pokażemy siłę a nie że będziemy silni, między propagandą a realną siłą jest przepaść
Ano tak... bazant stroszy piora i krzyczy. A sokol tylko myk i juz szponami trzyma w garsci. ;)
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 437
Punkty reakcji
106
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Isen1822 napisał:
Na podstawie wypowiedzi jednego z użytkowników, postanowiłem założyć temat, który dotyczyć będzie Pomników Żołnierzy Armii Czerwonej na terenie Polski.

Budowle te, budzą wiele kontrowersji i od dawna są przedmiotem sporów. Z jednej strony, reprezentują masę ludzi wśród których byli różni, od morderców i gwałcicieli, po zwykłych, porządnych ludzi, którzy polegli na ziemiach Polski, z drugiej jednak całość reprezentuje zbrodniczy system totalitarny, odpowiedzialny za unicestwienie milionów ludzi.


No więc właśnie, zostawiać czy burzyć? Zapraszam do dyskusji.
Ta armia nie zwierała normalnych osób. Tam dominowali mordercy i gwałciciele. Kreowanie że były tam normalne osoby ma utrudnić likwidację tych pomników i ukrywa fakt że armia ta zajmowała się mordami i gwałtami . Nie żadnego uzasadnienia by naszym kraju były te pomniki. Warszawie zamiast je likwidować to marnują pieniądze na ich remonty i ochronę. Wolne społeczeństwo likwiduje pomniki okupacyjne . 2 RP po odzyskaniu niepodległości bardzo szybko zlikwidowali pomniki i inne symbole zaborców. Warszawie Rosja zostawiła sporo własnych pomników i szybko je likwidowano. Po likwidacji tych pomników powinno nastąpić zburzenie Pałacu Kultury Warszawie . Zbudowano go na część Stalina i jest pomnikiem tej osoby. Warszawie przed wojną Rosja zbudowała Największą Warszawie Cerkiew . Ta świątynia była symbolem panowania Rosyjskiego . Po odzyskaniu Niepodległości zburzono tą świątynie . Ta świątynia była symbolem Rosyjskim a wolnym kraju nie chcieli chcą żadnych symboli Rosyjskich. Zamiast po upadku rządów komunistycznych zburzyć wszystkie pomniki Armii Czerwonej a szczególnie Pałac Kultury . Zrobiono to częściowo .
Pałac Kultury zamiast go zburzyć to uznano że jest zabytkiem. Pomnik zbrodniarza stał się zabytkiem.
Według myślenia osób które bronią pomników tych żołnierzy i ulic komunistycznych powinniśmy też zostawić pomniki Wermachtu i ulice Nazistowskie.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
kolego zburzyć to możesz sobie własny domek, wyluzuj trochę bo Pałac Kultury się nieco wrósł w klimat stolicy
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
MacaN napisał:
A później Ci sami komuniści wyłapywali i mordowali byłych żołnierzy AK, ten sam system mordował naszych obywateli, zabrał im majątki, zawłaszczył Polskie ziemie leżące dzis za wschodnia granicą naszego państwa.

Też. Ale jakiś tam dosyć duży procent polskiego społeczeństwa przestał być skazany na kulturalną i biologiczną zagładę. Btw, o jakie pomniki chodzi? Wdzięczności? Tu można rozmawiać, jeśli chodzi o groby i cmentarze, to dyskusji po prostu nie ma, bo mamy obowiązek dbać o groby wojenne, bez względu na to kogo one są.
 
M

MacaN

Guest
D_K napisał:
Też. Ale jakiś tam dosyć duży procent polskiego społeczeństwa przestał być skazany na kulturalną i biologiczną zagładę.
Gdyby 17 wrzesnia nie wbili nam noża w plecy, to może losy wojny potoczyłyby sie inaczej. Drażni mnie gadanie głupot o tym, że nas bracia Sowieci uratowali.

I nie chodzi o groby, tylko o pomniki upamiętniające pamięć zbrodniarzy. Poza cmentarzem.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
D_K napisał:
Też. Ale jakiś tam dosyć duży procent polskiego społeczeństwa przestał być skazany na kulturalną i biologiczną zagładę.

Btw, o jakie pomniki chodzi? Wdzięczności? Tu można rozmawiać, jeśli chodzi o groby i cmentarze, to dyskusji po prostu nie ma, bo mamy obowiązek dbać o groby wojenne, bez względu na to kogo one są.
O czym Ty piszesz? Według ciebie sowieci uratowali społeczeństwo polskie? Możesz podać swoją narodowość?

Oczywiście że pomniki, o czym rozmawiać? Chyba tylko o tym czy chcą je w całości.
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
MacaN napisał:
Gdyby 17 wrzesnia nie wbili nam noża w plecy, to może losy wojny potoczyłyby sie inaczej.

Tia, jasne szczególnie gdy zobaczy się gdzie doszli Niemcy 16 września i w jakim stanie było WP.



MacaN napisał:
Drażni mnie gadanie głupot o tym, że nas bracia Sowieci uratowali.

A mnie drażni nadinterpretacja i przypisywani czegoś czego nie napisałem. Masz problem z czytaniem, przeczytaj jeszcze raz.



MacaN napisał:
I nie chodzi o groby, tylko o pomniki upamiętniające pamięć zbrodniarzy.
Konkretnych zbrodniarzy, bo są pomniki "indywidualne", czy wszystkich pomników A.Cz.? Mnie śmieszy radykalizm, obecny, oderwany od tego jak pokolenie, które przeżyło wojnę patrzyło na A.Cz. i okres po latach 50-tych w tym kraju.



przecajo napisał:
Możesz podać swoją narodowość?

ROTFL. Śmiechłem.
 
Do góry