Wirus z Chin rozprzestrzenia się po świecie

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
405
Punkty reakcji
16
Miasto
Dzielnica Łódzka
Wiki, maseczki działają i nie ma co do tego ŻADNEJ wątpliwości. Przykładem jest Tajwan. Oczywiście one nie pozwalają roznosić zarazków chorym, a nie ochronić się zdrowym. Dlatego tak ważne jest, by były noszone powszechnie.

BTW. WHO powinno odpowiedzieć za propagandę odnośnie "niedziałania" i niezalecania noszenia maseczek na samym początku.
Macuś, ale głównie chodzi o to, że minister Szumowski staje się mało wiarygodny przez swoje wcześniejsze i teraźniejsze odpowiedzi, których znaczenie jest zupełnie inne. Ponadto sam nie potrafi się do tego odnieść, a na pytania odnośnie wypowiedzi sprzed kilku tygodni odpowiada milczeniem.
 

glowonog

feniks
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
798
Punkty reakcji
32
Potrafi, jak nie lubię tego rządu, tak słyszałem pytanie o maseczki i Szumowski wyraźnie powiedział, że nic się nie zmieniło, maseczki nie chronią przed wirusem.


Tylko odróżnijmy sobie 2 rzeczy:
1) Nie chronią przed wirusem jeśli wirus lata w powietrzu, a Ty masz maseczkę. Wtedy zachorujesz.
2) Jeśli Ktoś, kto ma maseczkę kichnie w nią, a nie w powietrze, powiedzmy w kolejce w sklepie, to przez najbliższe kilkanaście / kilkadziesiąt minut ludzie stojący w tym miejscu, gdzie kichnęłaś NIE ZACHORUJĄ, bo Twoja ślina i inne wydzieliny kropelkowe zatrzymały się na maseczce.

Rozumiesz różnicę? Noszenie maseczki nie jest sposobem na ochronę samego siebie, noszenie maseczki jest wyrazem odpowiedzialności społecznej.
 

Gressil

Administrator
Członek Załogi
Administrator
Moderator
VIP
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
5 718
Punkty reakcji
493
Obydwie wypowiedzi Szumowskiego o których wspominasz miały miejsce u Mazurka w porannej rozmowie RMF. I tam też, Mazurek pytał Szumowskiego o to, dlaczego mimo, iż wcześniej twierdził, że maseczki nie chronią przed zakażeniem teraz postanowili z MM wprowadzić nakaz ich noszenia w przestrzeni publicznej.
 

glowonog

feniks
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
798
Punkty reakcji
32
No i wprowadził ten nakaz, by nie rozsiewać wirusa, kurcze, piszemy o tym od kilku postów, co w tym jest niejasne? Przykład Tajwanu pokazał dobitnie, ze to działa.
 

Gressil

Administrator
Członek Załogi
Administrator
Moderator
VIP
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
5 718
Punkty reakcji
493
No i wprowadził ten nakaz, by nie rozsiewać wirusa, kurcze, piszemy o tym od kilku postów, co w tym jest niejasne? Przykład Tajwanu pokazał dobitnie, ze to działa.
To, że ludzie nie potrafią z maseczek korzystać. Wielokrotnie widziałem osoby które chodzą z maską na brodzie z odsłoniętymi ustami, albo odsłoniętym nosem. Poza tym z tego co mi wiadomo, jeżeli ktoś musi mieć maskę przez cały dzień na twarzy to powinien ich mieć minimum 5 ponieważ od wewnętrznej strony gromadzi się nasza ślina w niej zarazki. A także to, że maski należy albo prać albo wyparzać i tego też sporo osób nie robi. Jest jeszcze hipoteza której co prawda nie popieram gdyż nie jestem pewien co do jej słuszności, że maseczki powodują trudniejsze oddychanie a to może prowadzić do niewystarczającego natlenienia krwi. Nie jest to moja dziedzina więc traktuję to tylko jako hipotezę.
 

glowonog

feniks
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
798
Punkty reakcji
32
Dobrze, ale odróżnijmy sobie kwestię wyedukowania ludzi i kwestię ochrony. Wiemy dwie rzeczy:

1) Maseczki zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa.
2) Wielu ludzi nie potrafi ich używać mimo wyjaśnień, że należy zakrywać usta i nos.

Czy to prowadzi nas do konkluzji, że trzeba cofnąć nakaz chodzenia w maseczkach w miejscach publicznych? Absolutnie nie! To prowadzi tylko do wniosku, iż trzeba bardziej edukować społeczeństwo.

Tak, maseczki trzeba zmieniać, nie wiem czy 5 razy na dzień, nie przesadzajmy. Pracuję po 12h w warunkach, które narzucają mi obowiązek noszenia maseczek jednorazowych. Przed epidemią zmieniałem je 3 razy dziennie, teraz 2 razy. Wychodząc sobie do sklepu używasz tej maseczki może godzinę, więc śmiało można powiedzieć, że możesz ją założyć jeszcze kilka razy ;) Nie ma też nic złego w ściągnięciu maseczki na brodę w miejscu, gdzie nie ma ludzi, na jakimś chodniku w parku, na pustej ulicy, itd.
 

serwor

Bywalec
Dołączył
2 Maj 2007
Posty
5 456
Punkty reakcji
114
Miasto
Polska
. Jest jeszcze hipoteza której co prawda nie popieram gdyż nie jestem pewien co do jej słuszności, że maseczki powodują trudniejsze oddychanie a to może prowadzić do niewystarczającego natlenienia krwi. Nie jest to moja dziedzina więc traktuję to tylko jako hipotezę.
I dlatego w przepisach jest zapis że jesli ktoś z powodów zdrowotnych nie może nosic maski to nie musi i nie potrzeba żadnego zaswiadczenia o tym.
Co do ludzi którzy odsłaniają nosy, sam sobie wyjasniłes, być może mają problem z oddychaniem i próbują chociaż czesciowo przestrzegac noszenia maski. Z doświadczenia mogę napisać że podczas dłuższej jazdy rowerem mam w masce niedotlenienie i dlatego też zsuwam ją z nosa, to norma u rowerzystów.
A tutaj jeszcze o przełbicy, minister zdrowia osobiscie powiedział że można ją stosować zamiast maseczek.

 

Luk9000

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2020
Posty
1
Punkty reakcji
0
hej, co myślicie o tym co znalazłem w internecie?

W Wuhan Institute of Virology od lat badano wirusy nietoperzy, łączono je z innymi wirusami, przykład? W 2015 roku opublikowano badania w których naukowcy z tego instytutu wspólnie z amerykanami połączyli wirus nietoperza SHC014-CoV z wirusem SARS-Cov, efekt? Wirus chimera atakował ludzkie komórki. Te badania są ogólnie dostępne:

Oficjalna strona Wuhan Institute of Virology http://english.whiov.cas.cn/Researc...W2NftKgG0NMSwWotYGs9hwICVteRuB6_EJR0cbCnW_YPY

Czasopismo natukowe "Nature" https://www.nature.com/articles/nm.3985

wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/SHC014-CoV

To nie jest dziwne że w tym samym mieście w którym jest takie laboratorium, jedyne w Chinach wirus z nietoperza przechodzi na człowieka na jakimś targu rybnym? Mi się wydaje że to uciekło z laboratorium, a wam?

polecam też film w którym jeden z naukowców konkretnie wzkazuje laboratoria w których ten wirus mógł powstać

 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 095
Punkty reakcji
101
Wiek
26
Miasto
Polska ;)
Najlepsze są profesjonalne maski z filtrem o oznaczeniach:

FFP1 (najniższy poziom ochrony) - 80 procent
FFP2 (średnia skuteczność) - 94 procent
FFP3 (duża skuteczność) - 99 procent

Te najzwyklejsze, jednorazówki, działają od kilkunastu minut w porywach do godziny, chyba ze wcześniej zrobią się wilgotne.

Tak to wygląda w praktyce.
 
Do góry