W Polsce podobno trwają zbiórki. Daliście jakąś kasę albo rzeczy dla Ukraińców?

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Nie i nie mam zamiaru. Ukraińcy w Polsce mają lepiej niż Polacy.
Bezpłatna służba zdrowia bez płacenia na NFZ, cały socjal 500+ bez płacenia podatków, nezpłatna komunikacja miejska, bezpłatne przejazdy PKP, wszystkie leki z apteki bezpłatne, to jako uchodzcy ale dostają to wszyscy, nawet jak ktoś już jest w Polsce 10 lat.
Do tego ci co pracują legalnie po przepracowaniu w Polsce 1 miesiąca mają prawo do emerytury co najmniej 1338 zł brutto.
Do tego ukraińcy w Polsce płacą połowe podatku jaki płacą Polacy. Co najciekawsze każdy ukrainiec może w Polsce bezpłatnie studiowac i ma praktycznie pierwszenstwo przed Polakami.
W zasadzie Polacy w Polsce są tymi gorszymi w porównaniu do ukraińców.
Myślę podobnie i ani złotówki...mnie nikt nic nigdy nie dał i nie ma zamiaru dokładać się tego co rząd nam ściągnął na głowę!
 

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
To poproszę, choćby tysiączek...jestem bezrobotny i chory, chętnie też przygarnę jakieś gadżety!
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
2014 rok, czyli 8 lat temu to było. Może im wyremontowali mieszkania. U mnie , w innym mieście, też były podobne mieszkania i pewnie są nadal jakieś takie. Co jakiś czas media podawały że jakiś stary budynek został odnowiony. Zresztą dużo ludzi wyjechało z małych miast czy gdzieś do wiekszych miast czy za granice i niektóre miasta się wyludniały z upływem lat. Bo brak pracy, albo niskie płące były itd itp.

https://duckduckgo.com/?q=mieszkania+socjalne&iar=videos&iax=videos&ia=videos&iai=https://www.youtube.com/watch?v=5OJ4g65XY0k U mnie w mieście jest taki stary 3 piętrowy chyba albo dwupiętrowy że nie ma kibelków tylko toitoi stoi pod blokiem czy wode ludzie czerpią z hydrantu i nosza w wiaderkach czy butelkach do domu. Jeden jakiś budynek to niemalże na nowo postawili tak go wyremontowali że dużo pieniedzy to kosztowało... też się zastanawiałem czy tam to wszystko uczciwie było robione czy nie zawyżane były ceny tych usług remontowych za ktore miasto płaciło itd itp. Może nie... nie jestem od tego specjalistą a prywatnego śledztwa nie robiłem:)
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Zresztą dużo ludzi wyjechało z małych miast czy gdzieś do wiekszych miast czy za granice i niektóre miasta się wyludniały z upływem lat. Bo brak pracy, albo niskie płące były itd itp.
Pokaż mi takie normalne miasto tak wyludnione. Tobie chyba dawne NRD pomyliło się z Polską? W każdym miescie w Polsce ludzie czekają w kolejce po mieszkania socjalne. Mówosz że tym ludziom nie powinno się dawać mieszkań tylko dać te mieszkania ukraińcom?

Można wiedzieć dlaczego Polacy mają ustąpić miejsca cudzoziemcom? To dla ciebie Polacy to gorszy sort?
Zresztą ukraińcyu nie chcą mieszkać w małych miastach, dla nich liczą się w Polsce tylko duże miasta.
Duże to takie minimum poł miliona mieszkańców. Pooglądaj filmy na YT zrobione przez ukraińców. Dla nich Toruń, Elbląg to małe miasteczka. Ba są tacy co mówią że Kraków to nieduże miasto.

Populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., a Warszawy o 15 proc.​


Jak wynika z zebranych danych, przeważająca większość Ukraińców (ponad 70 proc.) zdecydowała się zatrzymać na dłużej w 12 największych polskich miastach i ich okolicy, w tym przede wszystkim w obszarach metropolitalnych należących do UMP (Unia Metropolii Polskich to organizacja zrzeszająca 12 największych polskich. Powstała z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy, aby realizować partnerstwo stolicy Rzeczypospolitej z innymi głównymi miastami Polski - przyp. red.)
 
Ostatnia edycja:

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
Zaszło chyba nierpozozumienie. Akurat w poście poprzednim z godziny 16:12 nie miałem na myśli Ukraińców tylko własnie naszych rodaków i chodziło mi o sytuacje jeszcze sprzed fali ukraińskich uchodźców, sprzed kilku lat powiedzmy - trzeba kliknać w link i pooglądać programy o warunkach mieszkaniowych w jakich przyszło mieszkać co nie którym z Nas - podałem link w poprzednim poście. Pewnie to moja wina, że nie wyraziłem się w sposób na tyle jasny by zostać dobrze zrozumianym. To jest wątek o uchodźcach to fakt... a ja nie zawsze tu pisze o uchodźcach tylko ogólnie jak jest czy jak było w PL i w jakich warunkach mieszkaniowych czy finansowych żyją nieraz , czy żyli Polacy - nasi rodacy.

Napisałeś: Warszawa, Rzeszów. Ja wspomniałem o małych miastach a nie dużych. Ja mieszkam w mieście takim poniżej 100 tys. mieszkańców i akurat w moim mieście z roku na rok ubywa mieszkańców. Jak w takim tempie moje miasto będzie się wyludniać to za ileś lat w ogóle chyba zniknie to miasto z mapy ;) Akurat zgłębiałem temat opłat za wywóz śmieci i ich podwyżek i jak to się liczy ile ma płacić mieszkaniec i sprawdzałem liczbę mieszkańców swojego miast. Ja akurat się urodziłem w wyżu demograficznym lat temu wiele... Dużo ludzi wyemigrowało, sam też kiedyś byłem nieco ponad rok za granicą... W dużych miastach może przybywać mieszkańców bo ludzie tam lgną bo jest praca, inne perspektywy itd. Przynajmniej jak ja wchodziłem kiedyś na rynek pracy to miałem duże problemy aż wyjechałem za granice a może trzebabyło najpierw poszukać w wiekszych miastach w PL a nie od razu za granice? No ale potem wróciłem bo... O Warszawie to w ogóle nie ma co mówić bo to jedno z większych miast albo w ogóle największe miasto w Polsce chyba. Stolica w końcu.

Można wiedzieć dlaczego Polacy mają ustąpić miejsca cudzoziemcom? To dla ciebie Polacy to gorszy sort?
Jak to się mówi: Nie wkładaj mi w usta słów, których nie wypowiedziałem/nie napisałem. W którym miejscu napisałem że Polacy mają ustąpić miejsca cudzoziemcom? Możesz mnie zacytować? :)

Tak przy okazji chciałem tylko pokazać jak Polacy nieraz mieszkają czy mieszkali jeszcze przed tym napływem emigrantów, który nastapił w tym roku. To akurat nie ma związku z Ukrainą / Ukraińcami ale pokazuje polskie realia. Nie zawsze są to ćpuny czy alkoholicy i nie z własnej winy mają jak maja ... Jestem w trakcie oglądania tych filmików co to podałem linka wcześniej, sporo takich materiałów filmowych jest w internecie wszystkich nie widziałem jeszcze a i też się nie zobaczy wszystkiego w Internecie. Widziałem też jak w USA też mieszkają bezdomni że w przyczepie kempingowej czy w jakiś kartonach na ulicy...
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
. Ja mieszkam w mieście takim poniżej 100 tys. mieszkańców i akurat w moim mieście z roku na rok ubywa mieszkańców. Jak w takim tempie moje miasto będzie się wyludniać to za ileś lat w ogóle chyba zniknie to miasto z mapy
Ja mieszkam w małym 30 tysiecznym miescie na wschód od Warszawy i też ubywa mieszkańców ale o dziwo cały czas są braki mieszkaniowe.
Nie ma nadmiaru mieszkań w stosunku do ludnosci. Zresztą możesz sprawdzic ze w Polsce mamy mało metrów kwadratowych mieszkan w przeliczeniu na mieszkanca.

Liczba pokoi na osobę​


W krajach europejskich występują też ogromne różnice pod względem wielkości, rodzaju i jakości mieszkań. Jednym z mierników stosowanych przez Eurostat jest wskaźnik pokazujący liczbę pokoi przypadających na jednego obywatela danego kraju.


W naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,1 pokoju, co jest wynikiem najgorszym w całej UE, gdzie średnia to 1,6 pokoju. Podobnie jak u nas jest jeszcze w Rumunii i Chorwacji. Na drugim biegunie są takie kraje jak Malta, Belgia i Irlandia, gdzie na osobę przypadają przeszło dwa pokoje.
Eurostat podaje, że aż 17,2% ludności UE mieszkało w przeludnionych mieszkaniach. Niestety w naszym kraju ten wskaźnik jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi 37,6%.
Tak że nie mamy wolnych mieszkań dla ukraińców i nasi obywatele mieszkają przeciętnie w gorszych warunkach niż mieszkańcy innych państw UE. Powinnismy myśleć przede wszystkim o Polakach a nie o ukraińcach.
Ale neo-banderowski PiS woli wydawać pieniądze państwowe na potrzeby ukraińców.
 
Ostatnia edycja:

snusmumriken

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2022
Posty
3
Punkty reakcji
1
Dałem kilka stówek na zbiórki PCK i oficjalnej zbiórki z mojego miasta. Jak przybędzie kolejna fala uchodźców to też pewnie coś wpłace ale jednak uważam że priorytetem powinna być pomoc systemowa a nie zbiórki.
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
Zrobiłem kopie żeby to uwiecznić http://web.archive.org/web/20220414123945/https://zrzutka.pl/kekckp

Poszperałem troche w necie i znalazłem jeszcze taki artykuł, z którego wynikało że na 1 uchodźce było przeznaczane 120zł dziennie - to policzcie sobie ile to jest miesięcznie...
https://radioostrowiec.pl/2022/03/1...hodzcow-wojennych-zostaja-w-hotelu-accademia/
i gmina czyli miasto dopłaci jeszcze dodatkowo ze swoich... Wcześniej też czytałem w lokalnych mediach (ale link mi zaginał) że miato wystapiło z zapytaniem do spółdzielni mieszkaniowych odnośnie tego czy dysponują wolnymi lokalami...

No i rząd przedłużył na kolejne 2 miesiące systemową pomoc dla uchodźców (finansowanie z rządu czy województw) (czyli będzie to już 4 albo 3 miesiące chyba ) ich zakwaterowania w różnych miejscach...
Wojna prędko się chyba nie skończy a i tak niektórzy nie mają do czego wracać.

Polski rząd mógłby też pomyśleć nad sprawdzeniem kont bankowych itp. tych uchodźców (posiadanych w ukraińskich bankach) bo może niektórzy są majętni i mogli by się sami utrzymać... czy zapłacić za udzieloną pomoc...


Słuchałem też PolskiegoRadia24 (PiSowskiego:) i ktoś tam gadał, że ma nadzieje że za 2 miesiące się wojna skończy (od momentu jej wybuchu)... a dziś coś media piszą że Putin zaatakował czy będzie atakował Mołdawię... a może tylko wojska przemieścił..

To tyle mniej więcej (300zł) wynosił w ostatnim czasie tzw. Zasiłek Okresowy z MOPS dla osób, które w danym miesiącu nie osiągneły żadnego dochodu bo np. straciły prace i nie mają środków do życia bo zyły "od wypłaty do wypłaty" (albo komuś zmarła osoba bliska , która była zywicielem rodziny... ), taki zasiłek okresowy to był przyznawany na 2 miesiące i ewentualnie można go było przedłuzyć na kolejne 2 miesiące ale czytałem kiedyś że w jednym MOPSie to kazali petentowi pokazać jakieś zaświadczenie itp. że szuka pracy, że jest zajestrowany w urzędzie pracy itp. ... że aktywnie szuka pracy bo nikt też za darmo nikomu nie bedzie dawał "jałmużny"... Zasiłek okresowy to były środki na zakup wyżywienia jedynie czy tam mydła itp.
https://radioostrowiec.pl/2022/03/16/mops-gotowy-do-pomocy-uchodzcom-wojennym-z-ukrainy/ czyli to bęzie to tzw. kieszonkowe wypłacane jednorazowo na okres 2 miesiecy...
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Słuchałem też PolskiegoRadia24 (PiSowskiego:) i ktoś tam gadał, że ma nadzieje że za 2 miesiące się wojna skończy (od momentu jej wybuchu)... a dziś coś media piszą że Putin zaatakował czy będzie atakował Mołdawię... a może tylko wojska przemieścił..
A znasz mapę Europy? Rosja do Mołdawi musi przejsć przez całą południową ukrainę i zdobyć Odesse. Przy Mołdawi jest malutkie Nadniestrze ale Mołdawia ma 3 razy tyle wojska co te no własnie, nie wiadomo co bo nie państwo. Nadniestrze ma szerokosc z 30 km. Cały obszar Nadniestrza jest w zasięgu artyleri ukrainskiej lub Mołdawskiej. Predzej uwierze że ukrauina zaatakuje, to imperium w porównaniu do Nadniestrza.
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
27.04.2022 Obawy, że wojna na Ukrainie może przerodzić się w szerszy konflikt, wzrosły we wtorek, gdy Kijów oskarżył Moskwę o próbę wywołania niepokojów we wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Mołdawii
kopia
tłumaczenie Google
nowe wiadomości
mapa_ukrainy.jpg

PS. Słuchałem takich różnych pogadanek jednego pana co to wtedy jeszcze nie był a teraz jest posłem Konfederacji i opowiadał, że w dawnej przeszłości wśród społeczności żydowskiej mieszkającej na terytorium Polski pojawiały się żądania / szemrania aby utworzyć tzw. wolne miasta, w których mogli by oni samodzielnie się rządzić... czy jakoś podobnie, np. Wolne Miasto Białystok - tak jak było Wolne Miasto Gdańsk, czyli takie jakby republiki separatystyczne żeby się odseparować od państwa polskiego?
 
Ostatnia edycja:

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
To było jeszcze przed obecną rosyjską inwazją na Ukraine, nie wiem dokładnie kiedy, może nawet przed wysłaniem emigrantów na granicę polsko-białoruską...
dam tu sobie linka żeby później przeczytać jak nie zapomne ;) http://web.archive.org/web/20220503...ian-troops-are-in-several-ex-soviet-republics

Pamiętam, że była taka informacja w mediach w 2014 roku chyba że do polskiej ambasady w Rosji czy do Polskiego MInisterstwa spraw zagranicznych itp. miało wpłynąć oficjalne pismo z Rosji z propozycją taką aby Polska wraz z Rosją wspólnie doknali rozbioru Ukrainy... ale nikt nie udzielił ponoć żądnej odpowiedzi, nawet odmownej tylko zignorowano to... ale ja tam nie wiem jak to tam było do końca ... troche tam czytałem o tym na różnych stronach a tutaj teżcoś jest https://www.fakt.pl/wydarzenia/poli...i-rzekomy-rozbior-ukrainy-i-bialorusi/lsc4dve

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/473393,putin-przypomina-ze-lwow-byl-polski.html A Potem "na deser Putin zjadłby Polskę" ? To może cofnać siędo czasów gdy państwo polskie było mocarstem (Rzeczpospolita Obojga narodów) to chyba wtedy polskie wojka doszły aż prawie do Moskwy... A znalzłem że kiedyś był w przeszłośc iteż sojusz chyba Polski, Ukrainy i Rusi... tak sie te granice zmieniały na przestrzeni wieków kiedyś... może nich będzie tak jak jest , po co coś zmieniać? i nowe wojny prowadzić...

A kilka tygodni temu sam Kwasniewski Aleksander zabrał głos, i powiedział że już w roku 2002 jak Putin był w Polsce to odbyli rozmowe na osobności i Putin mówił że mu się marzy odbudowa rosyjskiego imperium ala ZSRR

Są jakies artykuły z 2002 roku i zdjęcia Olka i jego żony jak Putin był w Polsce w 2002r. ... i Maryla Rodowicz też tam była... czy inni ... ale to było już kilka lat po wejściu Polski do NATO (12 marca 1999)


A w 2001 Kwachu był chyba na Kremlu... Vladimir Putin had negotiations with Polish President Aleksander Kwasniewski October 15, 2001 15:00 The Kremlin, Moscow http://en.kremlin.ru/events/president/news/40512

Aleksander Kwaśniewski: Myślę, że wojny nie będzie (wywiad Dorota Wysocka-Schnepf) 14 lutego 2022 https://wyborcza.pl/7,82983,28109268,aleksander-kwasniewski-mysle-ze-wojny-nie-bedzie.html

I takie tam sprawy co były dawno temu i ponoć to w ogóle nie prawda ;) klik1 klik2
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Rosja nie ma połączenia lądowego ani morskiego z Nadniestrzem. Jedyna droga to droga lotnicza nad ukrainą lub nad państwami NATO.
W całym Nadniestrzu jest około 1500 żołnierzy. Mieszkańcy Nadniestrza to po około 30% Rosjanie, ukraińcy i Mołdawianie reszta okresla siebie jako miejscowi.Musieli by być samobójcami aby zaatakować. I tak jak pisałem cały obszar Nadniestrza jest w zasięgu artyleri ukraińskiej.
Tam nie ma miejsca gdzie by mogli uciec. Oczywiscie jakby rosjanie zajeli Odesse i podeszli bliżej to być może..... ale to w przewidywalnym czasie raczej nie grozi. Podobno ukraińcy prooponowali Mołdawi wspólne zajęcie Nadniestrza ale Mołdawia nie zgodziła się na to.
Swoją drogą Mołdawia przed II wojną była czescią Rumuni i Rumuni o tym pamiętają.
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
Podobno to ukraińscy Cyganie...
https://www.radiolodz.pl/posts/78210-potrzebna-pomoc-dla-24-osobowej-rodziny-z-ukrainy
Ten mały chłopiec na zdjęciu co stoi na środku i trzyma ręce w kieszeni to podobny do prezydenta Ukrainy (według mnie).

"Nowy Ład" wprowadził dodatkowe 500+ na dzieci do lat 3-ech (czyli 1000 zł)
https://www.gov.pl/web/rodzina/najc...ia-i-odpowiedzi-o-rodzinny-kapital-opiekunczy
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Ten mały chłopiec na zdjęciu co stoi na środku i trzyma ręce w kieszeni to podobny do prezydenta Ukrainy (według mnie).
Jesli chodzi o film z Kwasniewskim menelem to myślę że on dobrze by się dogadywał z Żeleńskim. Z tym ze Żeleński prezydent ukrainy preferuje biały proszek ale alkohol też lubi. Na YT są filmy z Żeleńskim podobne do tego z Kwasniewskim. I to zrobione niektóre jak jeszcze był aktorem a nie prezydentem.
Bo Żeleński to aktor, komik który zrobił karierę jako aktor serialu komediowego o człowieku który był zerem a został prezydentem.
Potem zrobił to w życiu.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Nie będę kasował postów które już zostały napisane, ale przeczytajcie nazwę tematu i porownajcie z tym o czym piszecie. Temat dotyczy pomocy materialnej dla uchodźców wojennych z Ukrainy a nie sytuacji na Ukrainie (jest już taki temat).
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
Nie będę kasował postów które już zostały napisane, ale przeczytajcie nazwę tematu i porownajcie z tym o czym piszecie. Temat dotyczy pomocy materialnej dla uchodźców wojennych z Ukrainy a nie sytuacji na Ukrainie (jest już taki temat).

No coś tam słyszałem o Żełeńskim ale nie wszystko...

Proszę mi wybaczyć, że nie trzymałęm się ściśle tematu oraz proszę jeszcze o odrobinę cierpliwości na koniec gdyż chciałem odnieść się tylko do jednej kwesti jaka została tu poruszona...
Jest coś takiego co potocznie nazywa się rosyjską fabryką trolli...
Tutaj https://www.dailydot.com/debug/zelenskyy-musk-cocaine-debunk/ masz pokazany filmik w dwóch wersjach (oryginalnej i przerobionej) - fragment rozmowy Zelenskiego z Elonem Muskiem - rozmawiali za pomocą komunikatora internetowego... i ktoś nagrywał to kamerą - zostało to oficjalnie udostępnione w internecie. Ktoś za pomocą wideo edycji "dorysował" na tym filmiku własnie torebeczkę i biały proszek na biurku... (taka duża kupka proszku zmieściła się w tak małej torebeczce?) Są np. takie programy komputerowe jak DeepFake czy Adobe After Effects
To, że Zełenski był kiedyś aktorem to żadna ujma przecież. Ronald Reagan był aktorem, a potem został prezydentem USA https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/863703,Ronald-Reagan-aktor-ktory-zostal-prezydentem Można komuś wytykać złe decyzje jakie podejmuje/podejmował ale nie to w jakim zawodzie pracował wcześniej ;-) Zresztą prezydenci czy premierzy mają za sobą cały sztab ludzi, różnych doradców itd.
Informacja jakoby ukraińscy uchodźcy mieli w Polsce darmowe leki jest nieprawdziwa - przynajmniej tak wynika z mojego rozeznania... i jestem tego pewny na 99,99%. Ale żeby być na 100% pewnym to trzebaby wybrać się z kimś kto ma taką receptę do apteki. "Recepta wystawiona dla osoby uprawnionej na podstawie specustawy musi zawierać kod IN." Ale też była mowa o jakimś symbolu "BW". Co do recept i odpłatności za wydawane leki to obowiązują ich takie same zasady jak i Polaków...
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Zapomnialeś o tym ze ukraincy którzy przyjeżdzają do Polski przez 4 lata nie płacą podatku PiT do sumy chyba 85 tysiecy rocznie przychodu oraz przez ten sam czas nie płacą podatku CIT jesli załóżą firmę.
A jesli chodzi o narkotyki to wolę filmy w których Zelenski jest już po niż przed.
W internecie jest sporo z nim filmów. Są też wywiady z nim gdy był jeszcze komikiem. Bo jego filmy polegały przeważnie na lataniu z gołym tyłkiem o rozsmieszanie ludzi.
 
Ostatnia edycja:

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
Ciekawe czy Ukraińcy też sięzałapią na ten program?
[18 maja 2022] 1300 złotych miesięcznie za nic przez dwa lata. Eksperymentalny program w Polsce. Hahaha . To Ukraińcy dostają po 1200zł bez żadnego eksperymentu, tylko nie wiem na jak długo bo narazie dostają przez 3 miesiace ale pewnie będzie to przedłużane:
 
Do góry