W co inwestujecie?

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
XTB niby zbliża się do miliarda przychodów, ale jest tak wysoko, że nie wiem, czy chciałbym w to wchodzić. To jak z dino. Niby się pnie, rozwija i w ogóle, ale... ma skąd spadać.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Myślę że nie ma w kraju lepszego biura maklerskiego niż XTB.
Oni pierwsi wprowadzili W8BEEN drudzy Bossa.pl a trzeci nikt.
Przypuszczam że z ułamkowymi akcjami będzie podobnie.
Natomiast to nie musi przełożyć się na dużo wyższy kurs akcji.
Te 80 zł akcja w rekomendacji teraz na chłodno wydają mi przesadzone.
Jak przezwyciężę "wybitność" poszukam omówienia ich rocznego raportu.
 

wwwatujest

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2023
Posty
56
Punkty reakcji
8
Szkoda, że Mateuszek nie dał mi cynku. Teraz to starcza mi tylko na bieżące potrzeby.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
24.05.2023 r. to data kiedy wpłynęła największa dotychczas dywidenda.
3326 zł na zwykłym rachunku oraz trochę ponad 100 zł na emerytalnych od spółki Eurotel.
Śmiać się chce ale na Stockwatch temat dywidendy jak i tej spółki jest poruszany jedynie "od święta".

Prócz wspomnianej dywidendy na rachunkach "rozstania i powroty".
Sprzedałem Acautogaz i R22.
Powód?
Brak dywidendy z AC i słaba z R22.
Przedkładam dzisiejsze zyski nad przyszłość
dlatego w ich miejsce kupiłem Domdev i Livechat.
AC sprzedałem z 20% stratą R22 z 30% zyskiem na koncie zwykłym
lecz na emerytalnych z 60 i 100 procentowym zyskiem.

A jakie są "powroty"?
Orlen ale już kilkanaście tygodni temu
i po cenie ok 65 zł.
GPW chyba po cenie 37,90 zł
Dektra chyba 13,70 zł
i planuję jeszcze zakup Stalprofi.
Ta ostatnia to będzie nowość w portfelu.

Co do GPW i Orlenu wierzę w ich przyszłość.
Co ciekawe w 2020 roku kiedy inne spółki zysk
przeznaczały na kapitał zapasowy a nie na dywidendę
te dywidendy wciąż płaciły.


Pamiętam że głowonog chwalił się że ma bądź miał Pekao.
Przypomniałem sobie że Polski Fundusz Rozwoju domaga się od Pekao
dywidendy na poziomie ponad 5 zł.

Polski Fundusz Rozwoju zgłosił wniosek na walne zgromadzenie Banku Pekao, by z zysku netto za 2022 rok bank wypłacił 5,42 zł dywidendy na akcję, co daje łączną kwotę dywidendy na poziomie 1,423 mld zł - poinformowało Pekao w komunikacie. Wcześniej zarząd rekomendował wypłatę 3,65 zł na akcję.​




Nie pamiętam na kiedy była planowana wypłata ale pamiętam że w "dobrych czasach" czyli jeszcze w 2018 roku płacili ok 24 lipca.
W dalszej części komunikatu jest sugestia PFR by wypłata miała miejsce 18 lipca.
Czyli jakby pierwotnie planowali ją później.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Miałem, ale już nie mam. Niska dywidenda skłoniła mnie do wyjścia z zyskiem i przerzucenia kasy na Orlen.

Obecnie sprzedałem citi handlowy, tak jak zakładałem za 82.60 (cena zakupu przed dywidendą), na citi handlowy jestem 645 zł netto zysku, całą kasę wyciągniętą z citi handlowy wrzuciłem w Orlen i czekam na drugą dywidendę (obecnie mam prawie 670 akcji Orlenu przy średniej 63.13 zł), czyli dywidenda powinna być ~3600 bruto, czyli ok. 3000 netto.

Zastanawiam się jeszcze nad moim MLS, bo troszeczkę go wybiło (co prawda mam średnią cenę zakupu 100, ale w okolicach 80 chętnie bym z MLS jednak wyskoczył nawet ze stratą i także wszedł w Orlen, ale tylko jeśli jego cena spadnie poniżej 63 zł, by zbić średnią.

Scenariuszem idealnym byłoby wyjście częścią kapitału z Orlenu po wypłacie dywidendy (liczę na to, że do jej wypłaty kurs urośnie co najmniej o kwotę odcięcia) i wejście nim na powrót w Handlowy, ponieważ jeśli bank nadal będzie ogłaszał takie zyski jak w Q1, to dywidenda za rok będzie w okolicach 20% od dzisiejszej ceny akcji.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Pamiętam że głowonog chwalił się że ma bądź miał Pekao.
Przypomniałem sobie że Polski Fundusz Rozwoju domaga się od Pekao
dywidendy na poziomie ponad 5 zł.
Okazuje się że wypłacą.

Obajtek nadal szaleje

Rozumiem PGNiG , Energa czy Lotos ale Puławy?
Albo gość zgłupiał albo być może Orlen ma najlepszego prezesa w historii.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 442
Punkty reakcji
166
Miasto
Polska
Rozumiem PGNiG , Energa czy Lotos ale Puławy?
Albo gość zgłupiał albo być może Orlen ma najlepszego prezesa w historii.
Prezes Orlenu nic nie miał do gadania. Puławy Azoty to bankrut, zakład praktycznie nie pracuje, PiS nie może pozwolic przed wyborami na taki upadek giganta przemysłowego niedawno jeszcze. Prezes Orlenu dostal polecenie z centrali PiSu i musi to wykonać.
 

fivanna

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2023
Posty
8
Punkty reakcji
0
W ciuszki :) A tak na poważnie to u mnie inwestowania praktycznie nie ma poza lokatami, choć ostatnio znalazłam ciekawe kanały na youtube i zaczynam opracowywać jakiś plan.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Lokaty to oszczędzanie.
Inwestowanie to takie wkładanie pieniędzy gdzie można zarobić ale źle włożone
można także stracić.
Spojrzałem notowania i "kopara mi opadła".
Synektik osiągnął 67 zł.
Jeśli dobrze pamiętam pierwsze ich akcje kupowałem poniżej 30zł
na koncie emerytalnym chyba ze dwa lata temu.
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Sprzedałem ML System, ale po 71 z hakiem (dlatego potem dobiło do 80, jestem antywskaźnikiem, brakuje mi chyba po prostu cierpliwości, bo zazwyczaj dobrze przewiduję ruchy, a nawet cel, ale brak mi "jaj", by w tym siedzieć aż do końca).

Za to co sprzedałem nabyłem akcje Orlenu po ~63 zł (przy średniej poprzedniego zakupu, więc jest OK). Obecnie mam ich ponad 730. Dywidenda będzie syta.

Za resztę nabyłem 1100 akcji polimexu mostostal, oczywiście już po informacji, ze robią deal z Orlenem, moja cena zakupu to 5.12. Drogo? drogo, bo już leży po 4.8, jak spadnie więcej, to trochę dokupię. Myślę, ze jest tutaj mała potencjalna strata (~20%) przy firmie, która może dostać jeszcze jakiś kontrakt, m.in przy budowie małych reaktorów jądrowych dla Orlenu. Liczę na kolejną podbitkę i w okolicach 7 zł chciałbym wyskakiwać z pozycji.


Generalnie warto byłoby sprawdzić z jakimi firmami budowlanymi Orlen współpracował w przeszłości i pakować w nie pieniądze, bo ta spółka zacznie zaraz ogłaszać kontrakt za kontraktem i to na miliardowe kwoty. Każda mała spółka, która zostanie wybrana poleci kilkadziesiąt % w dzień. Oczywiście mam tą samą przypadłość co Kibic Polski i mi się nie chce tego robić XD Prokrastynacja to straszna rzecz.


Jeszcze co do Orlenu i jego inwestycji, to kupili też 266 stacji paliw w Austrii. Jednym ruchem przejęli 14% Austriackiego rynku paliwowego. Orlen to gigant, nie mieć go w swoim portfelu w tym momencie to grzech.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Czerwiec miesiącem „biedy”.
Wpływy to niewiele ponad sto złotych od Budimexu.
Niespełna sto od iFirmy (plus grosze na kontach emerytalnych).
Pierwsza dywidenda od amerykańskiego Amcor.
Grosze dywidendy z ETF-u.
Odsetki od obligacji od PCC Rokita.
Łącznie może trochę ponad trzysta złotych.

Dalsza część lipca to znowu „bieda” ale już nie taka.
Ale pierwszy tydzień to
-dywidenda z Coca Coli
-dywidenda z Total Energies
-dywidenda z Domdev
-dywidenda z Asbis

Lekko licząc (bo nie policzyłem do tej pory)
ponad dwa tysiące złotych.
W kolejce jeszcze czekają
Mobruk, Mirbud, Orange i Neuca.
Powinien dojść jeszcze
  • Leggett& Platt
  • jeden ETF
  • odsetki od obligacji PCC Rokita

To tyle w temacie „dostał”.
Teraz temat „wydał”.
Kupiłem trochę Dektry i Stalprofil.
Z pierwszą się przeprosiłem po sprzedaniu jej chyba w 2021 roku.
Stalprofil to nowość.
Kupiłem też „pakieciki” (znaczy małą ilość Orlenu i Ferro).
W planach mam dokupienie jeszcze Stalprofil bo to dywidendowo lepiej
się opłaci od PZU.

Gdzie liczę u siebie nas wzrost kursu?
Liczę u Ambry, Asbisu, iFirmy, Synektika.
Zwłaszcza ten ostatni może mieć znacznie lepszy zysk roczny od poprzedniego.
Generalne jednak liczę na dywidendy a wzrost kursu ma być dodatkową premią.

Sprzedałem ML System, ale po 71 z hakiem (dlatego potem dobiło do 80, jestem antywskaźnikiem, brakuje mi chyba po prostu cierpliwości, bo zazwyczaj dobrze przewiduję ruchy, a nawet cel, ale brak mi "jaj", by w tym siedzieć aż do końca).
"Ten się nie myli kto nic nie robi".
Przemyśl czy mogłeś to przewidzieć.
Jeśli wyjdzie że nie daj sobie na razie spokój ze spekulacją.
Każdy kiedyś wtapia.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Gdzie liczę u siebie nas wzrost kursu?
Liczę u Ambry, Asbisu, iFirmy, Synektika.
Zwłaszcza ten ostatni może mieć znacznie lepszy zysk roczny od poprzedniego.
Generalne jednak liczę na dywidendy a wzrost kursu ma być dodatkową premią.
To jest mało precyzyjne. Kurs tych spółek już wzrósł.
Raczej należy tu mieć na myśli wzrost przychodów i zysku netto.
To może skutkować wyższą dywidendą ale kurs akcji
może mieć już w sobie spodziewany wzrost.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
351
Punkty reakcji
47
Orlen sprzedany po ponad 63 zł, mały zysk ponad 550 zł plus dywidenda, która wpadnie 31 sierpnia (ok. 3300 netto). Myślę, że do wyborów Orlen będzie zjeżdżał i zahaczy 5 z przodu (oby, bo chciałbym go złapać). Dużym plusem jest jednak kupno waloru pod dywidendę i jego sprzedaż za większą kwotę+ zysk z dywidendy

Polimex to póki co niewypał, mocna strata.

Oczywiście jak coś, to "zmieniłem" konto, na starym kazało mi wpisywać jakieś kody zabezpieczające, a już mi się pokończyły te zapisane. Nowych nie mam, bo utraciłem dostęp do maila xd
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
351
Punkty reakcji
47
Mógłbyś opisać mi ten mechanizm, albo odesłać do jakiejś lektury? Pierwsze słyszę o takim mechanizmie.

Odcięcie dywidendy od ceny akcji było 8.08, DD był 10.08. Jeśli sprzedałbym np. 9.08 dostałbym dywidendę bez potrącenia podatku? Jak?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Odcięcie dywidendy od ceny akcji było 8.08, DD był 10.08. Jeśli sprzedałbym np. 9.08 dostałbym dywidendę bez potrącenia podatku? Jak?
Musisz sobie przyswoić jedno pojęcie takie jak Dzień Dywidendy.
Otóż Dzień Dywidendy jest nie dla Ciebie a dla Biura Maklerskiego.
Jeżeli dd wypada 10.08 to dla Ciebie on przypada 08.08 czyli dwa dni robocze wcześniej
W tym przypadku trzeba było sprzedać akcje najpóźniej 07.08.
I tu byś nie dostał dywidendy bo ona by była zawarta w cenie akcji.
Korzyść polega na tym że od tej "dywidendy" (która to nazwa jest tak naprawdę moim skrótem myślowym)
byś nie zapłacił podatku.
Natomiast teraz podatek zapłacisz czyli dostaniesz (x*5,5)*0,81
gdzie
x- to liczba posiadanych akcji.

Jeśli dywidendę od akcji liczy się w tysiącach a co więcej spodziewasz się spadku kursu po dd
to lepiej jest sprzedać akcje przed dd .
Policzmy
3300*0,81= 2673 zł.
To jest kwota jaką otrzymasz po potrąceniu podatku.
Czyli oddajesz Państwu bodaj 627 zł.
Po co kiedy oddać to mógł ktoś inny?
Natomiast nie biorę pod uwagę jaki był kurs Orlenu w dniu 07.08 ale zakładam że powyżej 70 zł.

Podsumowując:
jeśli chcesz uzyskać dywidendę i spodziewasz się spadku kursu papieru
lepiej go sprzedaj przed dd niż po bo uzyskasz w cenie dywidendę
natomiast po dd zapłacisz od niej podatek tym samym zysk będzie mniejszy.
 
Ostatnia edycja:

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
351
Punkty reakcji
47
No dobrze, ale i tak zapłaciłbym podatek w rozliczeniu pit w kolejnym roku, a tak mam już kasę, od której nie muszę wirtualnie odejmować podatku. Te ok. 3300 to netto, z dywidendy będzie 4000-podatek. Generalnie przespałem, biłem się z myślami czy nie sprzedawać po 66 już po odcięciu, ale bałem się, że nie dostanę kasy na konto jak to zrobię przed 10.

Czyli dzien dywidendy dla biura maklerskiego mnie nie interesuje, tak? Mogłem sprzedać 10 np. O 12 akcje nadal dostając 31 sierpnia dywidendę na konto?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
No dobrze, ale i tak zapłaciłbym podatek w rozliczeniu pit w kolejnym roku, a tak mam już kasę, od której nie muszę wirtualnie odejmować podatku
Czyli na koniec kwietnia 2024. Lecz do tej pory pieniędzmi byś obracał.
Sposób jaki wskazałem jest bardziej korzystny i przyjdzie taki czas że sam to dostrzeżesz.
Czyli dzien dywidendy dla biura maklerskiego mnie nie interesuje, tak? Mogłem sprzedać 10 np. O 12 akcje nadal dostając 31 sierpnia dywidendę na konto?
Dzień dywidendy dla DM Cię nie interesuje bowiem ten dzień dla akcjonariusza przypada dwa dni robocze wcześniej.

Na koniec sesji 7.08 Orlen kosztował 69,97 zł a 4.08 70,42 zł.
Ja bym go sprzedał wtedy i pomyślał co za te pieniądze kupić.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 302
Punkty reakcji
199
Sierpień miesiącem „bidy” gdyby nie lato chętnie bym go pożegnał.
Wpływy z Livechat, GPW, Dektry i oczekuję jeszcze z PKN Orlen.
Szału nie ma więc się nie chwalę.
1 września kupuję „pakieciki” PZU i Ferro.
Co dalej?
We wrześniu będą wypłaty z Livechat, Kęt, Ifirmy, Stalprofi, PZU i drobne z obligacji PCC Rokita.
Wykorzystam je do zakupu Ambry która w listopadzie jak sądzę wypłaci 1,05 zł dywidendy
(wzrost do poprzedniej o 5%).
Następnymi celami będą Ifirma oraz Asbis.
Moje plany na razie kończą się na grudniu kiedy to kupie Livechat który powinien wypłacić
zaliczkę za rok obrotowy bodaj lipiec-czerwiec która będzie 10% wyższa niż ta rok temu.
Innymi słowy z głodu nadal nie padnę.
 

tinderowiec

Bywalec
Dołączył
10 Sierpień 2023
Posty
351
Punkty reakcji
47
U mnie właśnie sierpień coś ruszyło w końcu, Orlen złapałem w piątek po 62.9, dziś sprzedałem po 64. Malutkie kółko, ale kółko warte 770 zł. Na orlenie więc ok. 5300 przed odjęciem podatku do przodu, a na polimex ok. tysiąca w plecy.

Nadal czekam na spuszczenie Orlenu w kiblu, ale w zależności od siły spadków przy 61 warto chyba dobierać małe pakiety.

Pod kątem dywidendy nie myślę, bo niestety w tym roku może nastąpić potrzeba ulotnienia całości kapitału z giełdy i zawieszenie zabawy w inwestowanie 😐

Kiedyś poruszaliśmy temat PPK - kurcze jakie to jest opłacalne... Mam tam już ponad 3 tys, a przystąpiłem "przymusowo" w tym roku. Serio żałuję, że wcześniej się wypisałem.

Jeszcze na pewno w tym roku wejdę na maxa w IKZE, ponieważ wejdę w 2 próg podatkowy, a wrzucając kasę w IKZE po prostu ją odliczę od podatku.
 
Do góry