W co inwestujecie?

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8
T
Postanowiłem nieco uporządkować konta emerytalne.
Sprzedałem z nich kolejno CCC , Celon Pharma , Ing Bank Śląski oraz Pekao.
Każde na sporej stracie.
Na szczęście pakiety nie były wielkie więc i straty „do przełknięcia”.
Ostatnią korzyścią sprzedaży wcześniej wymienionych spółek jest mniejsza iloś spółek w portfelu a tym samym większa możliwość ich „ogarnięcia”.
Dotąd po prostu prowadzić pewnych wyliczeń czy sporządzać odpowiednie z danymi tabele mi się nie chciało.
Postanowiłem zmienić dotychczasową swoją strategię.
Dotychczas kierowałem się rekomendacjami i „przeczuciami” zaś w kwestii
dywidend zyskiem netto.
Pozostając przy rekomendacjach skierowałem swą uwagę na Orange gdzie przewidywano dywidendę 0,30 zł na akcję.
Okazało się że rekomendują 0,35 zł na akcję.
Według rekomendacji w 2025 roku dywidenda osiągnie 0,5 zł na akcję.
Moim zdaniem to oznacza wzrost kursu Orange do ok 10 zł (obecnie dochodzi do 7,00 zł).
To dlatego trochę ich nabyłem.
Dwa następne typy to Synektik i XTB czyli ochrona zdrowia i finanse.
Stawiam że z czasem będą mieć wyniki coraz lepsze.
Ich dywidendy które w tym roku będą najwyższe w ich historii.
Ich kurs w przypadku obu spółek z czasem trwale przekroczy barierę 40 zł.
Rezygnuję natomiast z wskaźnika jakim jest zysk netto zastępując go kombinacją
  • przychody
  • zysk operacyjny

Uważam że powtarzalne wysokie dywidendy wynikają z rosnących(rok do roku)
przychodów spółki oraz wzrostu (rok do roku) jej zysku operacyjnego.

Na chwilę obecną wstępnie do tej ostatniej strategii wytypowałem takie spółki jak:
Ambra , Asbis , Budimex , Eurotel czy Ferro.
Łączy je to że rok do roku (w przedziale 2019-2021) rosną im przychody jak i zysk operacyjny.


PS Banki sprzedałem wczoraj ale chyba Pekao nie było umoczone w kredyty frankowe.
Tak z ciekawości, imwestowałeś kiedykolwiek w jakieś ryzykowne aktywa np z lewarem? Typu kontrakty terminowe cfd? Opcje na akcje?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Nie.
Zacząłem od dywidendowego próbowałem spekulować nie poniosłem jakichś większych strat wydaje się że w spekulacji raczej wyszedłem do przodu.
Natomiast nie mam jakiegoś takiego parcia na inne sposoby inwestowania.
Po prostu dywidendowe nie wymaga wielkiej wiedzy a jedynie stosowania pewnych reguł
i pochłania znacznie mniej czasu na różnego rodzaju analizy.
No i możesz jeszcze "zapakować się" w tzw Królów czy też Arystokratów dywidendy czyli spółki nie dość
że od lat płacących dywidendę to ta jeszcze rok do roku minimalnie rośnie.
No ale to już tylko w USA.
Przykładem niech tu będzie Coca Cola.
W ubiegłym roku wypłacali co kwartał dywidendę 0,44 usd na akcję.
Wczoraj przeczytałem że w kwietniu wypłacą 0,46 usd na akcję
pewnie podobnie będzie w następnych kwartałach.
Podatek tam jest 15% jeśli się korzysta z XTB czy z bossa.pl
 
Ostatnia edycja:

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8
Jak za jakiś czas wejdę z inwestowaniem na giełdzie to raczej przez dif broker, też właśnie myślałem o bardziej spółki dywidendowe, albo ETFy na jakieś rynki.
Ostatnio kupiłem trochę złota by kasę w tym trzymać a kolejną część myślę że na giełdzie zacznę.


Ogólnie w UE jest to zakazane,ale poza UE są brokerzy co mają cfd z lewarem x500 , zastanawia mnie czasem kto w takie coś wkłada kase,bo jak się policzy to aktywo może spaść o 2% i się traci cały kapitał.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Jak za jakiś czas wejdę z inwestowaniem na giełdzie to raczej przez dif broker, też właśnie myślałem o bardziej spółki dywidendowe, albo ETFy na jakieś rynki.
Jeśli Jesteś początkujący to moim zdaniem to najlepsze wyjście.
Kokosów z tego nie będzie ale z czasem zyskasz wiedzę czy doświadczenie
które pozwoli na większe zyski.
Co do etf to poszukaj w necie takich gości jak Mateusz Samołyk
czy bodaj Marcin Iwuć.
Chyba na youtube też ich znajdziesz.

Na forum VIP Longterma wbili mi jedną rzecz do głowy
lepiej stracić okazję niż stracić pieniądze
to oznacza że np nie należy się angażować w działanie w czyms czego zasad działania się nie zna bądź nie rozumie.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Jeśli ktoś pisze: "fundusze" no to należy dodać "jakie fundusze"?
Fundusze akcyjne nie gwarantują zysku ponieważ nie wiemy w którą stronę
pójdzie polska giełda.
To się może udać jeśli mamy perspektywę np pięciu lat.
Ja bym stawiał na akcje spółek dywidendowych(czy to polskich czy to zagranicznych)
ale ja mam w tym pewne doświadczenie natomiast nie potrafię
już się postawić w położeniu całkowicie początkującego.
Nie ma zysku bez ryzyka więc nie wchodząc w giełdę pewnie bym postawił na obligacje indeksowane inflacją.
To te minimum 4- letnie.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Jeśli chodzi o fundusze, to jako "inwestycję" w przyszłość postanowiłem, że w tym roku nie wypisze się z PPK i w sumie to żałuję, że w 2019 roku się wypisałem. Ze wstępnych wyliczeń na stronie ppk wyszło mi, że idąc po minimum (2% z mojej wypłaty i 1,5% od pracodawcy) w wieku 60 lat powinienem wyciągnąć ponad 72 000 zł netto i przez 10 lat co miesiąc będę miał wypłacane ponad 2000 zł netto.

Jeśli tak ma to wyglądać, to jestem za.

Jeśli chodzi o giełdę, to banki trochę zleciały, więc dziś wykupiłem 147 akcji pekao po 87.66 zł za akcję. Z resztą gotówki czekam, aż pojawi się 7 z przodu.

Muszę się jeszcze wczytać w IKE i IKZE, bo ponoć się opłaca, a ja nie wiem nawet co to jest.
 

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Z tego co kojarzę to chyba tak
Rozpędziłem się.
To jest potrzebne gdybyś wszedł na giełdę w USA.
Na wszelki wypadek nie kojarz tylko upewnij się choć jeśli nie planujesz wejść do USA to nie ma to znaczenia.
Jeśli tak ma to wyglądać, to jestem za.
A podobno ludzie niczym głupcy chcą się z tego wycofać.
Muszę się jeszcze wczytać w IKE i IKZE, bo ponoć się opłaca, a ja nie wiem nawet co to jest.
W 2018 wziąłem pożyczkę z Pekao 2800 zł z czego nie pamiętam 2400 lub 2600 wpłaciłem na IKZE.
Oddać musiałem niewiele ponad 3100 zł.
Po odliczeniu od podstawy opodatkowania w picie za 2018 rok powstały z tytułu zwrot podatku był minimalnie
(31 czy 36 zł) wyższy od odsetek jakie musiałem od tej pożyczki zapłacić.
Można by było jeszcze dodać wpływy z dywidend w latach 2019-2021.
Ale od tamtej pory oprocentowanie i podatek pit zmieniły się na niekorzyść takich jak ja natomiast jeśli głowonog zarabia jakieś 10 000 miesięcznie
to musi sam ocenić na ile się to opłaca.
Generalnie IKE można wypłacić po 60 roku życia i nie płaci się wtedy podatku (wpływy z dywidend czy spekulacji też nie są podatkiem obarczone)
IKZE po 65 roku życia i jest obarczone 10% od kwoty jaką się wypłaca(a nie od zysku) ale wpłaty na konto można odliczać w pit od podstawy
i również na koncie nie płaci się podatku od dywidend czy spekulacji.

Trzeba jednak pamiętać że jeśli mamy zagraniczne spółki to one płacą podatek u źródła wynikający z tamtejszego prawodawstwa więc dostaniemy
dywidendę pomniejszoną niezależnie czy jest to zwykłe konto czy emerytalne.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
natomiast jeśli głowonog zarabia jakieś 10 000 miesięcznie
to musi sam ocenić na ile się to opłaca.

Nie zarabiam tyle, osiągam czasem 5-cio cyfrowe wypłaty, ale brutto. Mierzenie długości penisa wraz z kręgosłupem nie ma większego sensu.

To odliczanie podatku od tego co się wrzuci w IKZE brzmi fajnie, ale ja nie planuję pracować do 65 roku życia, wolałbym w wieku 60 lat przejść na emeryturę, bo będę miał 40 lat pracy już na koncie wtedy i po osiągnięciu wieku emerytalnego (wówczas to pewnie będzie ok. 70 lat) będę zasługiwał na pełna wypłatę z ZUS. Dymanie do 70, aby mieć pieniądze na zakup chleba mnie nie interesuje.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
To odliczanie podatku od tego co się wrzuci w IKZE brzmi fajnie, ale ja nie planuję pracować do 65 roku życia, wolałbym w wieku 60 lat przejść na emeryturę, bo będę miał 40 lat pracy już na koncie wtedy i po osiągnięciu wieku emerytalnego (wówczas to pewnie będzie ok. 70 lat) będę zasługiwał na pełna wypłatę z ZUS. Dymanie do 70, aby mieć pieniądze na zakup chleba mnie nie interesuje.
Nie wiem czy głowonóg zrozumiał.
IKZE nie nakazuje pracować do 65 roku życia a jedynie wtedy umożliwia wypłatę zgromadzonych pieniędzy.
To że ktoś przejdzie wcześniej na emeryturę nie znaczy że nie może dalej mieć IKZE.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
A co mi po tym, że będę je miał, jeśli nie będę mógł wypłacić pieniędzy? W wieku 60 lat chciałbym zacząć otrzymywać zgromadzone środki na konto bez potrącania podatków. Innymi słowy: zbieram kasę do 60, a od 60 odcinam tylko kupony.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Pozostaje więc IKE ale tam nie ma odliczenia od podatku lecz zgromadzone pieniądze wypłaca się bez podatku.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Ogólnie WIG20 nie jest najlepszym indeksem do inwestycji bo jest tam dużo spółek zależnych od państwa, bardziej swig80 ,mwig40.
Uważam inaczej.
Wig 20 "obrywa" bardziej gdy coś się złego dzieje.
Pozostałe indeksy obrywają mniej.
Ale kiedy coś pozytywnego pojawia się na horyzoncie Wig 20 drożeje szybciej od wspomnianych indeksów.
Ogólnie zgadzam się że lepiej jest go omijać.
Ale tak całkiem ominąć się nie da dopóki są tam PZU Orlen Asseco Orange czy Kęty.
Zwróć uwagę że z pięciu wymienionych SP są tylko dwie.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Niezłe promki przez te zamieszanie z bankami.

Póki co mam pekao po średniej 85.26 (uśredniłem przy 81 z hakiem i 79,6) i dziś złapałem orlen po niecałe 57 za akcję... Orlen sprzedam pewnie w kilka dni za 60+, a z bankami zobaczymy, może zjadą niżej i będzie można jeszcze pouśredniać :)
 

maci3k

Nowicjusz
Dołączył
15 Marzec 2023
Posty
2
Punkty reakcji
0
Ponoć dobry czas na inwestowanie w Złoto i w Krypto.. zaraz kolejny raz pociąg odjedzie :)
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Porównałem sobie dywidendy wypłacone przez Pekao i Bank Handlowy za lata 2015-2018
Za każdym razem Pekao miał je wyższe czy nawet sporo wyższe.
Wygląda na to że za 2022 rok Handlowy może mieć dywidendę dwa razy większą niż Pekao.
Sprzedałem Pekao a niewiele dokupiłem Handlowego i nie jestem ciekaw z czego ta różnica za ubiegły rok będzie wynikać.
Ale gdybym miał Pekao więcej pewnie odpowiedzi w wynikach bym poszukał.
Wydaje mi się że wakacje kredytowe to jednak za mało i coś jeszcze musi "nie grać".

Dokupiłem Coca Colę i Leggett& Platt a także ETF-a na rynki rozwijające się.
Ponadto ETF-y na europejskich arystokratów dywidendy.
Na koniec marca oba ETF-y wypłacą dywidendę.
Domdev dziś powiadomił o dywidendzie 11 zł na akcję czyli kolejny rok jej wzrostu.
Tak jak prognozowałem w tym roku z głodu nie umrę.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Wczoraj Bank Handlowy zaproponował 9 zł na akcję.
Piszę z pamięci ale moim zdaniem jest to największa dywidenda w ich historii.
Będę zaskoczony jeśli Pekao zaproponuje więcej niż 4,5 zł na akcję.
Tak się zastanawiam czy czasem rządzący czegoś z Pekao nie "wysysają".

Glowonog zastanawiałeś się kiedyś jak różnią się ETF-y na złoto od
kursu fizycznego złota?
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Glowonog zastanawiałeś się kiedyś jak różnią się ETF-y na złoto od
kursu fizycznego złota?
Ale pod jakim kątem?

Jak inwestowałem w złoto, to liczyło się dla mnie tylko przeniesienie wartości pieniądza w razie kryzysu. Dlatego kupiłem 3 jednouncjowe sztabki w fizycznej formie i je sobie ukryłem w razie W. Nie interesowało mnie wówczas to, by na złocie zarobić (dlatego nie kupowałbym ETF). To, że zarobiłem to czysty fart (kupowałem złoto po 4570 za uncję już z prowizją mennicy). Obecnie od złota trzymałbym się z daleka, jest za wysoko.

Wczoraj Bank Handlowy zaproponował 9 zł na akcję.
Piszę z pamięci ale moim zdaniem jest to największa dywidenda w ich historii.
No obecnie ponad 10%.

Generalnie pekao odłożyło kupę kasy na wakacje kredytowe i jeszcze więcej na frankowiczów w przypadku, gdyby wyroki TK były bardzo nie po myśli banków. Wrzucili to w straty za rok 2022, dlatego wynik netto jest gorszy, niż w 2021.

No nic, póki co to ja juz nie wrzucam więcej na inwestycje, jak to co mam odbije, to będę myślał. Obecnie 6 koła na minusie, ale średnia cena pekao po 85, orlenu po 56.90 i ccc po ok. 40 powinny się obronić. Na lewarach nie gram, te firmy raczej nie upadną, orlen i pekao jakąś dywidendę rzuci, więc stracić w długiej perspektywie nie powinienem. Pieniądze na życie mam z pracy, więc z głodu tez nie umieram :)
 
Do góry