W co inwestujecie?

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
No nie wiem.
Po co mieć dwie spółki skarbu państwa jeśli wystarczy jedna?
Sprawdź Handlowy.
Handlowy faktycznie dywidenda konkretna, ale jak już się załadowałem to może lepiej trzymać. Choć kilka stów do przodu jestem już, zawsze mogę sprzedać i kupić coś z wyższą dywidendą, przemyślę, liczyłem, że KPO trochę wpłynie na kursy, ale ani drgnęły.


To co radzisz ? Złoto ? jeśli tak to w sztabki czy takie złoto inwestycyjne ?
Co do złota, to złoto było moją pierwszą inwestycją, zarobiłem na nim i na srebrze kilkanaście tys zł, ALE kupowałem po 4700 za uncję już po prowizji mennicy (za srebro dałem średnio 83 zł za uncję). Wszystko co miałem (złoto, srebro), sprzedałem w listopadzie ubiegłego roku, bo było już bardzo wysoko. W życiu nie załadowałbym się w metale szlachetne przy obecnych cenach (zarówno cenach złota w dolarach, jak i dolarów), jak spadną, a wojna się zakończy, to nie zejdziesz z haka przez kilkanaście lat.
 

CHVOS

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2022
Posty
12
Punkty reakcji
0
Handlowy faktycznie dywidenda konkretna, ale jak już się załadowałem to może lepiej trzymać. Choć kilka stów do przodu jestem już, zawsze mogę sprzedać i kupić coś z wyższą dywidendą, przemyślę, liczyłem, że KPO trochę wpłynie na kursy, ale ani drgnęły.



Co do złota, to złoto było moją pierwszą inwestycją, zarobiłem na nim i na srebrze kilkanaście tys zł, ALE kupowałem po 4700 za uncję już po prowizji mennicy (za srebro dałem średnio 83 zł za uncję). Wszystko co miałem (złoto, srebro), sprzedałem w listopadzie ubiegłego roku, bo było już bardzo wysoko. W życiu nie załadowałbym się w metale szlachetne przy obecnych cenach (zarówno cenach złota w dolarach, jak i dolarów), jak spadną, a wojna się zakończy, to nie zejdziesz z haka przez kilkanaście lat.
Wg mnie cena złota aktualnie jest napompowana przez pandemię, bo kurs wrócił do notować sprzed 24.02. Mówię i cenie w USD.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
197
Handlowy faktycznie dywidenda konkretna, ale jak już się załadowałem to może lepiej trzymać. Choć kilka stów do przodu jestem już, zawsze mogę sprzedać i kupić coś z wyższą dywidendą, przemyślę, liczyłem, że KPO trochę wpłynie na kursy, ale ani drgnęły.
Pewien nie jestem ale wydaje mi się że to zwykle Pekao miał procentowo wyższą dywidendę.
Na początku roku też KNF wydał jakieś zalecenie co do dywidend.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
KNF dał pekao zielone światło do wypłacenia większej dywidendy, ale pekao z tego przywileju nie skorzystało. W momencie, gdy pisałeś post o handlowym, ich dywidenda wynosiła ok 10% w stosunku do ceny akcji (wówczas 55zł), a dywidenda pekao wynosi niecałe 5% przy cenie, po której kupiłem. W międzyczasie jednak cena handlowego wyleciała znacznie do góry.

Na cenę złota składa się nie tyle pandemia, co niepokój o jutro związany z wojną, inflacją i drogimi surowcami. Gdy ten niepokój ustanie, cena złota zjedzie niemiłosiernie (jak sprzedawałem w listopadzie, to nawet nie myślałem o wojnie, cieszyłem się, że udało mi się sprzedać na jednej z ostatnich podbitek spowodowanych pandemią).
 

CHVOS

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2022
Posty
12
Punkty reakcji
0
KNF dał pekao zielone światło do wypłacenia większej dywidendy, ale pekao z tego przywileju nie skorzystało. W momencie, gdy pisałeś post o handlowym, ich dywidenda wynosiła ok 10% w stosunku do ceny akcji (wówczas 55zł), a dywidenda pekao wynosi niecałe 5% przy cenie, po której kupiłem. W międzyczasie jednak cena handlowego wyleciała znacznie do góry.

Na cenę złota składa się nie tyle pandemia, co niepokój o jutro związany z wojną, inflacją i drogimi surowcami. Gdy ten niepokój ustanie, cena złota zjedzie niemiłosiernie (jak sprzedawałem w listopadzie, to nawet nie myślałem o wojnie, cieszyłem się, że udało mi się sprzedać na jednej z ostatnich podbitek spowodowanych pandemią).
Ale inflacja też zrobiła swoje, na stałe podbiła cenę o "kilka" dolarów.
Poza tym, zamine te wszystkie niepokoje miną to może trwać i z dekadę, a do tego czasu na pewno pojawią się nowe, małpia ospa(?).
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
No to kupuj złoto, powodzenia :) Nie jest moją intencją Cię przed tym powstrzymywać...

Jak dla mnie to po prostu cykl koniunkturalny. Obecnie giełdy trochę zleciały, w sumie sporo, bo o kilkadziesiąt procent, co jest dobrym momentem na kupowanie akcji. Złoto jest wyraźnie drogie, co jest złym momentem na kupowanie złota. Społeczeństwo jest zdecydowanie przekonane, że będzie już tylko gorzej, co jest dobrym prognostykiem, iż niedługo będzie lepiej.

A inflacja wcale nie podbiła ceny złota o ileś tam dolarów, w sensie no może i złoto jest trochę droższe, ale dolar kosztuje ~4.30 zł, a to nie potrwa wiecznie. Jak złotówka razem z całą resztą walut typu szekl, korona czeska, itd. wrócą tam, gdzie były przed wojną, to złoto będzie musiało z 1850$ zrobić 2000$ za uncję, żebyś w ogóle wyszedł na zero, więc... powodzenia. A złoto nie jest walorem, który kupisz dziś i sprzedasz jutro. Pół roku musisz sztabki trzymać byś podatku nie płacil, zanim w ogóle do Ciebie przyjdą poczekasz z miesiąc. Przy kupnie zapłacisz jeszcze prowizję powyżej ceny SPOT, a przy sprzedaży opylisz je poniżej tej ceny. Więc do 2000$ dodaj jeszcze 100$ do wyjścia na 0.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
197
KNF dał pekao zielone światło do wypłacenia większej dywidendy, ale pekao z tego przywileju nie skorzystało
No nie wiem. Trzeba by było ich zysk netto porównać a nie chce mi się.
o. W momencie, gdy pisałeś post o handlowym, ich dywidenda wynosiła ok 10% w stosunku do ceny akcji (wówczas 55zł), a dywidenda pekao wynosi niecałe 5% przy cenie, po której kupiłem. W międzyczasie jednak cena handlowego wyleciała znacznie do góry.
To świadczy że "giełdowe grubasy" czasem śpią.
No dobra, spółka proponuje 3 zł dywidendy na akcję.
Ile więc może ona kosztować zakładając że to jest wysoka dywidenda?
40 a może...30zł?
Albo nie zgaduj tylko sprawdź Torpol.
I to jest ta różnica między spółką skarbu państwa a normalną spółką.
 
Ostatnia edycja:

CHVOS

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2022
Posty
12
Punkty reakcji
0
Co według Was jest teraz najbezpieczniejsza przystanią na najbliższe 5 lat? Dzisiaj kupuje i za 5 lat sprzedaje bez straty.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
197
Za dywidendę z Eurotela kupiłem Kęty.
Na IKZE natomiast kupiłem 40 akcji Torpol.
Z Torpolem jest ciekawa sprawa.
Proponowana dywidenda przez zarząd to 3 zł.
Gdyby spółka była z indeksu Wig20 dziś jej cena by wynosiła 30zł
zaś przed dniem dywidendy jej cena by wynosiła 35-45 zł.
Za ile kupiłem kupiłem Torpol?
Zapłaciłem 19 zł za akcję!
Zwykle przed dd. spółki mają najwyższy kurs i czasem bardziej opłaca się wtedy akcje sprzedać niż czekać na 81% dywidendy.
W moim przypadku będzie to 100%(bo jest na IKZE) ale zastanówmy się:
Dywidenda obecnie wynosi ponad 15%!
Uważam że przed dd. kurs wzrośnie maksimum do 30zł.
Lecz jeśli np kurs wzrośnie do 24 zł to teoretycznie zysk gdy po tej cenie się sprzeda to 200 zł
podczas gdy zysk z dywidendy to 120 zł.
Sprzedane akcje przypuszczam że po pewnym czasie znów po cenie ok 19 zł da się odkupić.
Mniej więcej takie działania miałem na myśli w cytowanym swoim wpisie.

Czyli zamiast próbować spekulować lepiej jest kupować spółki dywidendowe
które poprawiają swoje wyniki finansowe.
Natomiast przed dniem dywidendy ocenić czy trzymamy je pod dywidendę
czy też sprzedamy je jeśli osiągną taką cenę że zysk ze sprzedaży będzie
znacząco wyższy od zysku z dywidendy.
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Pytasz o perpetuum mobile.
Odpowiadam że dotychczas nie wynaleziono.
No jak, premier kupił obligacje indeksowane inflacją rok temu :)

Cwaniak, bo w pierwszym roku na obligacjach się nie zyskuje. Kupując w tym jest to strzał w kolano.

Co do dywidend, to giełda tak leci na pysk, że niektóre spółki będzie się opłacało kupić, by trzymać pod dywidendy latami, a co do "na trupiaka cała paka", to w tym roku ewidentnie się nie sprawdziło.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
197
No jak, premier kupił obligacje indeksowane inflacją rok temu :)
Kupuję trochę co styczeń od 2020 roku ale jakoś nie uważam tego za Wunderwaffe.
Zresztą ewentualny zysk obniża 19% podatku.
Tamten forumowicz ewidentnie pytał o zysk.
Co do dywidend, to giełda tak leci na pysk, że niektóre spółki będzie się opłacało kupić, by trzymać pod dywidendy latami, a co do "na trupiaka cała paka", to w tym roku ewidentnie się nie sprawdziło.
Longterm zna się dużo lepiej niż ja choć do rozpaczy na jego forum doprowadzała mnie jego wiara w gaming i w takie właśnie spółki.
A co do wspomnianej reguły ona jest na normalne czasy.
W sumie wszystkie reguły są tworzone i dotyczą normalnych czasów.
Ostatni raz normalne były w 2019 roku.
Więc teraz raczej się nie potwierdzi.
A właśnie co do Longterma i CD-Project wyszła jakaś rekomendacja na cenę 50 zł.
To jednak czasem dobrze że się nie ma kasy gdy się pojawia "okazja".
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
No CD projekt to mocno spekulacyjny instrument teraz, sam pisałeś, że się zmieniła prawie cała ekipa najważniejszych ludzi... Było wiele firm, które zrobiły gry kultowe i już nie istnieją :) Np firma, która stworzyła grę, na której wiedźmini trochę się wzorowali (gothic). Sam fakt powstania wiedźmina nie determinuje więc kolejnych sukcesów, to raczej taki kot w worku obecnie.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
hsbc obniżyło cenę docelową pekao do 121 zł, a PKO do 46. Wczoraj dokupiłem trochę pekao (posprawdzałem dywidendy, oczywiście po czasie, ale ze sprawdzania wynikało, że pekao regularnie wypłaca dość spore dywidendy, a inne banki raz tak, a raz nie i raczej niższe niż wyższe. Zatem gdy będę miał okazję, pozbędę się PKO na rzecz żuberka.

Co do Torpolu - nie śmierdzi Ci te kilkanaście % dywidendy? W sensie... strasznie dużo w stosunku do kursu, za łatwy zarobek jak dla mnie. Poprzednie były, no rzekłbym nijakie. Może to pułapka?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
197
Co do Torpolu - nie śmierdzi Ci te kilkanaście % dywidendy? W sensie... strasznie dużo w stosunku do kursu, za łatwy zarobek jak dla mnie. Poprzednie były, no rzekłbym nijakie. Może to pułapka?
Nie śmierdzi i nie pułapka.
Zwróć uwagę że ich zysk netto co roku na akcję wyglądał tak:
0,84 , 1,27 , 2,11 oraz 3,36 zł na akcję.
Wymieniam tu okres od 2018 do 2021 roku.
Każdemu należy życzyć tak "śmierdzącego" wzrostu.
Problemem jest to że Torpol na ten rok ma mniejsze zamówienia więc zysk netto będzie niższy.
Znane są wyniki za I kw. 2022r
Zysk netto wyniósł 20 277 (w tys złotych) podczas gdy rok wcześniej jedynie 6 512 (w tys. zł).
Jeden z forumowiczów na Stockwatch ostrzegł mnie że następne wyniki będą słabsze.
Przypuszczam że z jednej strony świadomość tego z drugiej wojna a z trzeciej wzrosty cen
materiałów mogą powodować takie obawy i to one odpowiadają za spadek kursu.
hsbc obniżyło cenę docelową pekao do 121 zł, a PKO do 46
No właśnie Pekao wypłaca regularnie ale PKO to takie kukułcze jajo.
Gdybym miał się pakować w spółki skarbu państwa raczej bym wybrał zamiast PKO PZU albo GPW.
GPW wypłacił dywidendę w 2020r podczas gdy Pekao i PZU nie wypłaciły.
Szału nie ma ale w zasadzie dywidenda jest u nich pewna.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
197
Wtopa na pięć tysięcy na Interaolt(cztery tysiące jeśli odliczyć otrzymane dywidendy). Staram się wywalczyć dywidendę za 2021 rok.
Wtopa spowodowana jest wojną i powiązaniem spółki z Igorem Sieczynem rosyjskim oligarchą.

Z pozytywnych wieści: kupiłem przez XTB dwóch amerykańskich Arystoktatów Dywidendy.
Wyjaśniam co znaczy Arystokrata Dywidendy.
To jest taka spółka która nie dość że wypłaca powiedzmy od 25 lat dywidendy to one jeszcze rok do roku rosną.
(Jak się zastanowić to dochodzi się do wniosku że spółka pewnie na dywidendę przeznacza do 50% zysku netto więc jej wyniki finansowe nie mają przełożenia na wysokość dywidendy a tym samym ta co roku może rosnąć.
W Polsce wysokość dywidendy częściej wiąże się z zyskiem netto spółki.
Rosnącą dywidendę ma Neuca być może także Ambra.)
Obie to przemysł spożywczy. Pierwsza z nich to Leggett & Platt
Druga to "kupiona dla szpanu" Coca-Cola.
Dywidend z ich strony należy spodziewać się w październiku a potem nie wiem czy grudniu ale chyba w styczniu.
Tymczasem grosze wpłynęły z ETF kupionych w lutym.
 
Ostatnia edycja:

pawso44

Nowicjusz
Dołączył
5 Luty 2015
Posty
111
Punkty reakcji
3
Co myślicie o inwestowaniu w nieruchomości? Zastanawiam się czy nie kupić czegoś pod wynajem i czerpać zyski w ten sposób.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry