W co inwestujecie?

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ja póki co to mam kilkanaście tysięcy w tym mls, ale zamiast wystrzału mam 5% straty, więc sobie poczekam, aż w końcu odbije.

W sumie jak spadnie jeszcze niżej to może dokupię...
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
23 grudnia ostatnia dywidenda tym razem od Tim.
Tegoroczny wynik (na koncie zwykłym i dwóch emerytalnych) na dywidendach i odsetkach od obligacji to 7259,6 zł.
Co do wcześniejszej analizy doszły spółki Domdev i Playway.
Szczególnie ta ostatnia mnie nie przekonuje bo to gaming.
W pozostałych mam problem jak podchodzić do wyników za 2020 rok.
Eurotel mnie tu szczególnie zadziwił bo przy mniejszych przychodach uzyskał większy zysk netto.
Wydaje mi się że z "koni pociągowych" dla moich wyników w przyszłym roku najważniejszą spółką mogą być Kęty.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Bardzo ładnie, gratulacje, ja takich zysków jeszcze nie widziałem u siebie, ale i długo nie inwestuję.

Dziś jestem trochę chory, więc niewiele myśląc zrobiłem coś, co się nazywa "optymalizacją podatkową", korzystając z tego, że obecnie jestem na minusie 2,5 tysiąca. Po sprzedaniu i odkupieniu lekko poniżej stwierdziłem, że nie ma to za dużo sensu, bo i tak potem zapłacę więcej podatku jak urośnie, ale co tam. Zawsze to 2,5 tys straty do odliczenia od zysku z giełdy USA.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Dziś wyszedłem z kryptowalut, sprzedałem co miałem (jakieś grosze, ale zawsze), zamieniłem IOTE na BTC, potem BTC na Euro i... Nie da się tego przesłać na konto bankowe, bo binance zablokowało wypłaty, można tylko na kartę, ale revoluta nie przyjmuje. Bądź tu mądry i pisz wiersze, teraz żeby wyciągnąć lekko ponad 200 euro trzeba zamawiać kartę walutową, by przesłać na nią kasę.

Jakbym miał tam naprawdę dużo pieniędzy, to chyba bym osiwiał. Omijajcie kryptowaluty :p
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Bardzo ładnie, gratulacje, ja takich zysków jeszcze nie widziałem u siebie, ale i długo nie inwestuję.
Kopara mi opadła:
(7259,6 / (25424,66 + 7955,91+113549,24)) * 100% = ok 4,94%
Patrzę na wynik i zastanawiam się:
Czego on mi ... gratuluje?
1. liczba zysk z dywidend i odsetek od obligacji korporacyjnych
2. wartość ok godz 12.00 30.12.2021 mojego IKZE
3. wartość jw mojego IKE
4.wartość jw zwykłego rachunku emakler
Dopiero po chwili dociera do mnie że:
a. poz nr 4 jest zawyżona o ok 21 tys zł ponieważ wskazuje aktualną wartość akcji i obligacji.
W zasadzie w tym miejscu powinienem podać dotychczasową sumę wpłat tylko że ja jej od kilku lat już nie kontroluje
Bazuje jedynie na wskazaniach mbanku.
b. O w/w porze index Wig20 dołował o około 0,4% ja zaś od około roku ze spółek wig-20 kupuje jedynie PZU czy Asseco
Więc mimo spadków indexu mój portfel rośnie gdyż zawiera głównie spółki indeksów Wig-40 czy Wig-80.
Po uzmysłowieniu sobie tego odetchnąłem z ulgą.
Dobre wiadomości?
Dywidenda z LIVECHAT 3 STYCZNIA
Na NWZA Asbisu pod koniec stycznia ma paść propozycja skupu akcji własnych spółki.
Złe wiadomości:
Na razie nie ma.
Na bukmacherze można tylko głównie stracić...
Według mnie nie jest to inwestycja a gra losowa.
Wygrałem trafnie wskazując wynik finału Euro.
Ale gdybym wskazał trafnie wyniki meczów
Polska- Słowacja
Dania- Finlandia
to bym dopiero wygrał.



 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ponad 7 tysięcy dochodu pasywnego w rok to dobry wynik, 13 pensja w sumie. Za nic. Przy czym, jak sam zauważyłeś, to nie uwzględnia różnicy cen akcji.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Nie no, co Ty, jest w pyte, inflacja tylko w okolicach 10%, nie przejmujcie się, chwalcie rząd.

Problem polega na tym, że w okresie wysokiej inflacji ludzi mający oszczędności chcą z nimi coś zrobić, bo tracą rocznie kupę siana, gdy ono leży na koncie w banku. Często nie wiedzą co robić z tymi pieniędzmi i napędzają kolejne bańki finansowe, które potem pękają i następuje transfer pieniędzy od klasy średniej do klasy wyższej.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Nie no, co Ty, jest w pyte, inflacja tylko w okolicach 10%, nie przejmujcie się, chwalcie rząd.
Miałem na myśli giełdę i tylko giełdę oraz sądziłem że się tego domyślisz.
No i chyba nikt nie wierzy w covidowe czy gospodarcze załamanie.
W innym przypadku "polityczny" Wig-20 byłby poniżej 2000 pkt.
Kiedy to piszę jest około 2299 pkt.
A jaki był na przełomie 2015/2016 kiedy Pisu naprawdę się bano?
Problem polega na tym, że w okresie wysokiej inflacji ludzi mający oszczędności chcą z nimi coś zrobić, bo tracą rocznie kupę siana, gdy ono leży na koncie w banku
Problem polega na tym że trzymanie pieniędzy w banku to nie jest inwestycja.
Nawet wcześniej w latach 2016-2019 trzymanie kasy na lokatach w największych bankach czyli PKO, Pekao, Santander czy mbank nie było opłacalne.
Podobnie było za rządów "nielotów" z tą różnicą że np taki Eurobank ale pewnie też i inne mniejsze banki co jakiś czas reklamowały lokaty na których mniej lub bardziej symbolicznie dawało się zarobić.
Za obecny stan rzeczy sam bym przyznał rządzącym rózgę.
Do czego zmierzam?
Otóż ci ludzie powinni wcześniej wiedzieć co zrobią gdy nadejdzie inflacja i dziś nieliczni powinni być zaskoczeni.
Zgadzam się że gość w wieku 50-60 lat nie będzie rozpoczynał gry na giełdzie ale np obligacje indeksowane inflacją mógłby nabyć a to wydaje się być stratą mniejszą jeśli pominąć pierwszy rok.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Miałem na myśli giełdę i tylko giełdę oraz sądziłem że się tego domyślisz.
i do tego piłem w drugiej części wpisu.

Obserwuję ludzi w swoim wieku, w pracy... Nie uwierzyłbyś jak wielu z nich bawi się w spekulację, nie uwierzyłbyś jak wielu z nich inwestuje ogromne środki w kryptowaluty, jak wielu bawi się w gry na spadki na lewarze.

Ludzie mają przekonanie, które staje się modne, iż pieniędzy nie wolno trzymać w złotówkach, nie wolno mieć pieniędzy na koncie. Uważam, że to błąd. Oczywiście, że trzymanie kasy w banku to nie jest inwestycja, ale nie każdy musi inwestować. Chciałbym zwrócić też Twoją uwagę na to, iż bogactwo (całego społeczeństwa) nie bierze się z inwestowania, tylko z pracy i produkowania. Jeśli większość pracuje, a mała garstka inwestuje, to wszystko się rozwija. Jeśli większość inwestuje i każdy liczy na wielkie zyski, to w końcu grube ryby ogolą tą większość z większości "zainwestowanych" pieniędzy.
 

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Obecnie jeśli chodzi o lokaty bankowe, to chyba jedynie In bank daje trochę zarobić...
Nie żebym ich reklamował, ale znam temat z autopsji ;)
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Obserwuję ludzi w swoim wieku, w pracy... Nie uwierzyłbyś jak wielu z nich bawi się w spekulację, nie uwierzyłbyś jak wielu z nich inwestuje ogromne środki w kryptowaluty, jak wielu bawi się w gry na spadki na lewarze.
Ponad rok temu będąc na forum Vip Longterma jeden z forumowiczów założył wątek:
"Jak podnieść się po dużej porażce?"
Porażka miała polegać na tym że w dwóch transakcjach gość stracił coś koło 17 czy 18 tysięcy złotych.
Byłem na tyle "bezczelny" że zapytałem go ile by zaryzykował gdyby pierwsza transakcja okazała się sukcesem?
Nie doczekałem się odpowiedzi.
Przypuszczam że wspomniani ludzie też się kiedyś podobnie zachowają.
Ludzie mają przekonanie, które staje się modne, iż pieniędzy nie wolno trzymać w złotówkach, nie wolno mieć pieniędzy na koncie. Uważam, że to błąd.
Jest taki gość który nazywa się Maciej Samcik. Poniżej link do jego strony. Proponuję zerknąć na ten artykuł.

Jeśli chce się oszczędzać pieniądze a z czasem stać się inwestorem to on proponuje taką kolejność:
- konto bankowe z możliwie częstą kapitalizacją zaś po przekroczeniu np kwoty 10 tysięcy lokata terminowa
gdy zgromadzi się np kilkadziesiąt tysięcy
- zakup obligacji początkowo skarbowych zaś w przyszłości korporacyjnych
po przekroczeniu kolejnej kwoty
- rachunek maklerski i zakup akcji ale początkowo tylko pod dywidendę
Zapomniałem dodać że to jego "plan" a nie mój ale ja się z nim mniej czy bardziej zgadzam.
Co jeszcze?
Myślę że pewną rolę do odegrania powinno tu mieć Państwo.
Raz w tygodniu TVP powinna wyświetlać program czy to przybliżający ludzi "którym się udało" (niekoniecznie inwestorów giełdowych)
czy to przybliżający sposoby na oszczędzanie pieniędzy.
Polsce bardziej by się przydał taki np lokalny Elon Musk niż kolejny Małysz czy Lewandowski.
Chciałbym zwrócić też Twoją uwagę na to, iż bogactwo (całego społeczeństwa) nie bierze się z inwestowania, tylko z pracy i produkowania.
Raczej z oszczędności i produkcji tego co najbardziej dochodowe.
Oszczędzać może każdy ale chodzi też o to aby produkować coś na tyle nietypowego aby mieć na tym dużą marżę a wtedy będzie się mieć duże zyski.
Tymczasem jeśli pojawią młodzi zdolni inżynierowie to nie potrafimy ich utrzymać w kraju.
Tylko po co tu zostawać? Patrzeć jak gamonie z PO-PiS się żrą?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Marcin Kuchciak: Kolejna moja zasada to porównywanie OCF (przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej) z zyskiem przed opodatkowaniem. Przyczyny nienadążania zysku brutto za OCF bywają różne, lecz jakakolwiek znacząca rozbieżność powinna stanowić przesłankę do refleksji i sprawdzenia, z czego to wynika.

Jacek Welc: Jeżeli przepływy operacyjne podejrzanie odbiegają (in minus) od raportowanych zysków księgowych, to prawie zawsze jest to mocny sygnał ostrzegawczy
– w szczególności, gdy zyski są dodatnie i szybko rosnące, a przepływy ujemne i pogłębiające swoją ujemność. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre techniki agresywnej księgowości skutkują zawyżaniem nie tylko zysków księgowych, ale także raportowanych przepływów operacyjnych (np. agresywna kapitalizacja nakładów badawczo-rozwojowych w aktywach niematerialnych, implikująca ich ujmowanie w przepływach inwestycyjnych, a nie operacyjnych). Czyli ten sygnał ostrzegawczy ma charakter wybitnie asymetryczny – podczas gdy podejrzanie niskie przepływy operacyjne zawsze są niebezpieczne, to ich pozornie wysokie wartości nie stanowią gwarancji wiarygodności i porównywalności danych księgowych.


Wkleiłem coś co mnie z tego artykułu zainteresowało(wytłuszczenie w wypowiedzi Welca moje)
Nie napisali tego dość zrozumiale.
,Według Tobiasza Malińskiego należy porównywać "zysk operacyjny spółki" (zysk operacyjny jest to zysk z działalności do której spółka została powołana np zysk operacyjny dla PKN ORLEN to zysk ze sprzedaży paliw a nie ze sprzedaży Coli piwa czy hot-dogów na ich stacjach)
z zyskiem netto spółki.
Nie pamiętam jaka powinna być relacja między zyskiem operacyjnym spółki a zyskiem netto wg Malińskiego jednak wydaje mi się że zysk operacyjny powinien stanowić nie mniej niż 70% zysku netto.
Jeśli więc stanowi mniej rodzić to może podejrzenie że ktoś coś ukrywa.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Znalazłem zestawienie spółek w portfelu AEGON OFE
Cieszy mnie że najwięcej mają w portfelu akcji spółki Ferro bo to moje odkrycie w roku 2019.
Ale mocno w Ferro się zaangażowałem dopiero w ubiegłym roku.
Przypuszczam że w tym roku mogą wypłacić dywidendę w wysokości ok 3 zł (nie są jeszcze znane ich wyniki za ostatni kwartał)
Wtedy stopa dywidendy to ok 10%.

Okazuje się że XTB jest pierwszym polskim domem maklerskim który oferuje swoim klientom formularz W-8BEN, który pozwala na efektywne obniżenie podatków od dywidend z USA.
O ile wpływy pozwolą to założę u nich kolejny swój rachunek inwestycyjny.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ja tam wiszę na haku i poczekam z giełdą aż z niego zejdę XD

Liczę na to, że to w ogóle nastąpi. Putin mi trochę plany popsuł.
 

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Inwestycja to bardzo dobre rozwiązanie tym bardziej w tych czasach. Ja od jakiegoś czasu kupuje złoto i srebro za pośrednictwem https://www.mennicaskarbowa.pl/ . Udało mi się już w ten sposób ulokować kilka tysięcy i jestem zadowolony z obsługi.Te środki zarobione możesz potem inaczej zainwestować właśnie w swoją firmę, czy nawet wybudowanie domu. To jest bardzo pomysł na dłuższy czas
Tylko że jak się u nich kupi online, to chyba obracają gotówką zanim wyślą produkt...
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Putin mi trochę plany popsuł.
Zafundował niespodziewaną promocję.
Mod wpis usunął ale Mennica Skarbowa to spółka z małej giełdy którą chciałbym mieć.
Niestety miał na razie nie będę ponieważ muszę schodzić z ich ilości jeśli chcę reagować na ich dane z raportów.
W tym roku zamieniłem Develię i Autopartnera na Kęty i Mobruk.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Z promocjami racja, ale promocja jest dla tego, kto czeka z zakumulowaną gotówką, a dla tego kto siedzi w akcjach promocja się nazywa spadkami :p
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 271
Punkty reakcji
196
Wszyscy tak mają. Zrobiło się z plus 21-22 tys tylko 12-13 tys a to jeszcze nie koniec.
W lutym kupuje Asseco Poland licząc na największą w historii dywidendę.
Chyba od połowy miesiąca zaczną sie raporty za 2021 rok a te w większości powinny być lepsze od poprzedniego.
Więc nastrój powinien się poprawiać.
Jeśli otworzę rachunek w XTB moim pierwszym celem są dywidendowe ETF-y.
Liczę że jeszcze w lutym.
 
Do góry