W co inwestujecie?

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
Żebyś sie nie zdziwił! Dywidenda wynosi jak podałem wcześniej 0,7 zł ale dopiero gdy zobaczyłem te rzekome 3 zł zacząłem sie zastanawiać czy zgłupiałem sprzedając akcje czy zwyczajnie nadużywam wyrobów Żywca. Dopiero w piątek przez swoją "wybitność" dokopałem się info że spółka
płaci ale w dwóch ratach jedna z rat to 0,4 zł zatem druga to 0,3. Czemu wymieniam kwoty? Bo jeden "rozgarnięty" z administracji StockWatch
w kalendarium zapisał 3 zł zamiast 0,3 zł zaś kolejna grupa "rozgarniętych" kłóci sie o CD-Project czy ekscytuje sie dywidendą z PZU choć rzekoma z Mennicy by była procentowo o połowę wyższa.

raczej ja tu czegoś nie rozumiem (oby).
Też bym tak przypuszczał.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
pogrzebałem na anglojęzycznych stronach i są tam 3 terminy : ex divident date, record date i payable date.

W tym kwartale:
ex divident date 3.06
record date 4.04
payable date 21.06

dzień zapowiedzi 15.06. Nie mam pojęcia jak to rozumieć, w każdym razie wydaje mi się, że jutro powinienem dostać 1,36% wartości moich akcji.

Co ciekawe na anglojęzycznych stronach to jest jedyna dywidenda w tym roku, poza wspomnianym 29.04, który gdzieś się przewija, ale na mega groszowych sprawach i czasami jest pomijane. Więc skąd moja "wypłata" 14.04?

Co do tak głupiego błędu jak przesunięcie przecinka - na to bym nie wpadł, chyba, że dotyczyłoby to mnie :p
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
raczej ja tu czegoś nie rozumiem (oby).
W Polsce zawsze info jakoś się wyszuka. Przychodzi mi do głowy dywidenda w ratach. Jest jeden "dzień dywidendy" z prawami do wszystkich rat.
Ale jak się tak zastanowić to też powinno być o tym info w "relacjach inwestorskich" na stronie spółki.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Czy ona jest "mała" to bym polemizował
Jeszcze a'propos tego. Zależy dla kogo mała, a dla kogo duża. Ja np. materiałów budowlanych obecnie nie kupuję, więc nie odczuwam największego skoku inflacji. Miezkanie 2 pokojowe z balkonem za 1700 obecnie własnie zamieniam na 2 pokojowe z balkonem za 1500, więc koszty utrzymania się w mieście dla mnie nawet spadną. Odczuwam trochę wzrost cen gazu i benzyny, tu zgoda, ale benzyna w przeszłości już osiągała takie ceny jak dziś, tylko wartość nabywcza pieniądza była "nieco" inna (dziś jest taniej).

Produkty, które kupuję do jedzenia też jakoś szczególnie nie podrożały na przestrzeni ostatniego roku. Pewnie dlatego, że nie kupuję tych z najtańszej półki, a ich cena mam wrażenie jest na podobnym poziomie, ba! nawet czasem się obniża, by zachęcić ludzi do zdrowego odżywiania się.

Bilety na komunikację podrożały i piwo w barach, to muszę przyznać i to zauważyłem. Nie wpływa to jednak szczególnie na ilość moich oszczędności.

Przy tym wszystkim moja średnia pensja netto wzrosła w ciągu ok. roku o jakieś 2 tys, także osobiście absolutnie nie odczuwam wpływu inflacji na moje życie.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
W tym kwartale:
ex divident date 3.06
record date 4.04
payable date 21.06
"Prawa fizyki są w każdym kraju takie same". Wydaje mi się że 03.06 to dzień notowań akcji bez prawa do dywidendy
04.06!!!... to dzień dywidendy

21.06 to dzień wypłaty dywidendy
Jeśli mam rację notowania z dnia 04,06 są niższe od tych z dnia 03,06 o mniej więcej dywidendę.
Sorry ale nie można zostać milionerem bez znajomości takich spraw.
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Można. Nie można za to zostać milionerem inwestując kwoty zarabiane na etacie w giełdę, licząc na dywidendy, no nie oszukujmy się.

No i zwróć uwagę na to, że otrzymałem odpowiedź na nurtujący mnie problem, a pracę w uzyskaniu odpowiedzi wykonałeś za mnie Ty.

Co do ceny akcji, mylisz się, 4 czerwca są wyższe, niż 3.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
Co do ceny akcji, mylisz się, 4 czerwca są wyższe, niż 3.
Tak sie kończy pisanie w poważnych tematach przy "wyrobach z Żywca".
-21 to powinien być dzień wypłaty
-4 to powinien być dzień dywidendy
Pozostaje 3 czerwca i tu mam wątpliwość:
-może to być ostatni dzień notowań akcji z prawem do dywidendy nazajutrz kurs otwarcia(a nie zamknięcia o czym nie napisałem) jest niższy o dywidendę
-może to być pierwszy dzień notowań akcji bez prawa do dywidendy co oznacza że kurs otwarcia jest niższy od kursu z 2 czerwca o wysokość dywidendy.

Dla potrzeb tego wpisu porównałem kalendarium dywidend StockWatch z podobnym w Strefie Inwestorów (przy kawie).
StockWatch w kalendarium podaje date pierwszego notowania bez prawa do dywidendy
Strefa Inwestorów podaje podaje datę ostatniego notowania akcji z prawem do dywidendy.
Wniosek?
Musisz sprawdzić notowania spółki w okresie 31 maj -4 czerwca a dokładniej 2-4 czerwca porównują kurs zamknięcia z dnia poprzedniego z kursem otwarcia nazajutrz szukając kursu niższego o wysokość dywidendy.
Nic mądrzejszego nie wymyślę.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
No dobrze, dostałem wypłatę, a kurs 3 otwarcia czerwca spadł z 46 do 45$. Zatem wygląda na to, że jest dokładnie tak jak piszesz.

Ale wypłata w transzach, bo powinienem dostać 2 razy tyle (i nadal nie podoba mi się 30% podatek potrącany u źródła, chyba będę pod koniec roku myślał jak to odzyskać. Jeśli wypłacają dywidendy co kwartał i z każdej zabiorą mi po 10$ , to zacznie się z tego robic różnica w opodatkowaniu, dzięki której kupię sobie whisky na sylwestra!)
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
nadal nie podoba mi się 30% podatek potrącany u źródła,
Dowiedz się u swojego maklera jak możesz wypełnić
amerykański formularz podatkowy W-8BEN (online), w którym potwierdzamy naszą rezydencję podatkową w Polsce. W efekcie stajemy się w pełni zidentyfikowanym klientem i podatek u źródła pobierany będzie w podstawowej (a nie podwójnej) wysokości = 15%. Jednocześnie podlegamy pod umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy USA i Polską, dzięki czemu wystarczy zapłacić w Polsce brakujące 4% do pełnego wymiaru polskiego podatku od zysków kapitałowych (łącznie 19%) i w zasadzie jesteśmy OK.
Poszukaj w necie czegoś o W-8BEN.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Sprzedałem ok. 2/3 swoich akcji SQM przy 47$.

Efekt? Ze spadku początkowego wkładu o kilkanaście procent, włożyłem dużo więcej po spadku. Dziś wyciągnąłem gotówkę w kwocie, którą wrzuciłem miesiąc temu, a akcje, które były wówczas kilkanaście procent na minusie, dziś są ponad 10% na plusie. Co teraz? Czekam. Dolary na koncie mi pasują, zobaczymy, jak znów mocno spadnie, chętnie przytulę kolejne kilkadziesiąt procent w miesiąc.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
W takich przypadkach wcześniej czy później pojawia się problem. Co zrobić kiedy kupiona spółka nie chce drożeć albo sprzedana nie chce potanieć do kolejnego kupna? Kiedyś w ten sposób bawiłem się z Orange (jeszcze pod nazwą TP SA) a w 2020 r. z Biomedem ale tam chyba ostatecznie poniosłem stratę.
Za wybitny jestem żeby to sprawdzać ale uważam że są tak na polskiej jak i na amerykańskiej giełdzie spółki które zwykle poruszają się w swych kursach od wartości A do B i na odwrót. Można na tym skorzystać nawet bez większej znajomości AT. Ktoś taki zarobi mniej , zaryzykuje więcej ale to ma prawo mu się udać.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Tylko kryptowaluty :)

Ethereum do wymiany na PulsChain
Kusama aby pomnożyć środki oraz wziąć udział w air dropach i launch pulach

Chciałbym jeszcze zakupić:
Polka Dot, XRP

Zastanawiam się też nad SOLANA i z całą pewnością kupię HEX kiedy zacznie funkcjonować na PulsChain.
Miłej utraty pieniędzy :) Już raz w to wdepnąłem.

Co do opisanego przez Ciebie problemu, tutaj nigdy nie ma pewności. Wiadomo, że w końcu się skończy sielanka (dlatego zysk transportuję na konto, by nawet podczas "straty" nie stracić).
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
2021 to drugi 2017/18, zapamiętasz moje słowa.

Przypominam, że BTC jest już połowę poniżej swojego ATH w tym roku.

A poniżej wykresy Ethereum. Wcale nie wygląda jak pękająca bańka.
IMG_20210626_100008.jpg
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Shitcoiny oberwą o wiele więcej od BTC i eth. Tego możesz być pewny. No i zakładasz optymistyczny scenariusz, że ceny wrócą do ATH i je przebiją. To wcale nie jest oczywiste.

To, że szczyty były w grudniu nie oznacza, że wrócą. Zjazd o ponad 50% to nie korekta, tylko pęknięcie bańki. To już nie odbije w tym roku, będzie tylko spadać, naganiacze ostatkiem sił próbują wrzucić w rynek takich jak Ty, żeby odpowiedni ludzie mieli komu sprzedawać swój zysk. W 2017 cały czas rosło aż do osiągnięcia ATH i potem wszystko padało na ryj. Shitcoiny spadły po 90 kilka %, nie odzyskały dawnych cen nawet dziś. Wtedy też był hype, naganiacze, artykuły w gazetach, yt kipiał, giełdy czasem zawijały się z cudzą kasą (ostatnio zawinęła się giełda z ponad 18mld$, mi też się zdarzyło, że giełda wyparowała z moimi 3000 PLN).

No, ale do nauki krypto spoko, o ile nie wrzuciłeś tam wszystkiego co masz. Jak masz jakąś tam małą część kasy, to ją stracisz i się nauczysz czegoś, jak ja.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
Na IKZE zrezygnowałem z dwóch biotechów kupując ...dwa inne biotechy. Sprzedane to Medinece ze sporym zyskiem i Scope F. z niewielką stratą.
Na New Conect kupione to Blirt i Genxone. Wiele na nie nie wydałem ale te biotechy płacą skromną ale jednak dywidendę. To sugeruje optymizm ich szefostwa co do przyszłości.
Zaangażowany jestem też w kilka innych spółek jak np Synektik Celonpharma czy Neuca które też płacą groszowe dywidendy ale za to rosną w roku tak jak Neuca 10-20% zaś czym są tańsze tym rosną szybciej.
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Witam Państwa, serdecznie i bardzo miło.

Można np. zainwestować w jakąś restaurację, w jakiś bar, ale teraz w pandemii to raczej nie byłby dobry pomysł. Musi całkiem zniknąć pandemia chociaż sa już otwarte restauracje i bary, które mogą zapraszać klientów i zarabiać.
Ale inwestycja w restauracje to nie jest łatwa sprawa, ponieważ prowadzenie takiej branży bywa niepewne.
Najlepszy przykład tego to właśnie: pandemia. Właściciele spore koszty ponoszą na restaurację, bo muszą kupować towar, płacić pensje pracownikom, dość spore koszty za gaz i za prąd, ponieważ gaz jest niezbędny do tego, by przygotowywać dania i potrawy. A codziennie gaz musi być zużywany, i to w dużych ilościach. Więc same rachunki za gaz są spore w restauracjach, które płacić trzeba.
Teraz, w pandemii niektóre restauracje upadły w Polsce, bo właściciele nie dali rady finansowo. Nie mieli za co zapłacić rachunków i pensji dla pracowników. To co PiS zaproponował dla poszkodowanych w tej branży, to były kwoty niewystarczające, bo straty były dużo większe.
Gdyby to była uczciwa i właściwa polityka w Polsce, to odpowiednimi przepisami wprowadzono by, zgodnie z prawem tzw, odszkodowania dla wszystkich, którzy ponieśli straty z sytuacji losowej i nie z własnej winy, które byłyby te odszkodowania adekwatne do poniesionych strat i w całości.
Tak jak to zrobiono. np. w Czechach i w każdym, cywilizowanym państwie.
Tyle, ile ktoś miał strat w branży nie z własnej winy na rynku pracy i w gospodarce, to tyle otrzymał odszkodowania i tyle. Co do euro.
W Polsce natomiast, PiS wprowadził jakąś "sztuczną" TARCZĘ KRYZYSOWĄ, która pomijała niektórych i niektórzy nie dostali żadnych pieniędzy i prawdopodobnie zbankrutowali lub się przebranżowili na inna branże. A ci, co otrzymali jakieś pieniądze, to te kwoty były za niskie i niewystarczające, które i tak nie ratowały poszkodowanych.

Natomiast też zaczynało brakować środków w budżecie i rząd się tego przestraszył, więc "w desperacji" zlecił DODRUK pieniędzy, bo już nawet z podatków nie było z czego za bardzo to wszystko finansować.
A "dodruk" nowych pieniędzy nie zwiększy wartości pieniądza, a wręcz to będzie tzw. pusty pieniadz, a zwiększy tylko ilość pieniędzy w obiegu.
Po prostu pieniędzy w obiegu będzie za dużo niż powinno być, ilościowo. Za drukowanie pieniędzy też się płaci.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 274
Punkty reakcji
196
Fora mają to do siebie że zawsze jakiś "zakręcony" nie wie o czym jest dyskusja więc będzie pisał o polityce a potem się dziwił że nikt go poważnie nie traktuje.
Nie dość że pisze "nie na temat" to jeszcze zamieści to w 10 innych często różnych tematach.
 
Ostatnia edycja:

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Kibic Polski, Ciebie nie powinno interesować, co i jak piszę. Jak się nie podoba, nie czytaj.

Ja napisałem jak najbardziej NA TEMAT, a wspomniałem tylko na chwilę o polityce, bo to też jest z tym powiązane.

Nie podoba Ci się, możesz nie czytać.

I nie komentuj bzdur.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Nie napisałeś na temat, temat jest o pomnażanu pieniędzy. Nie masz na niego pomysłu i doświadczenia, albo chociaż pytania, to pisz w temacie o polityce na temat polityki. U mnie lądujesz w ignorowanych, jak kiedyś będę chciał poczytać kabaret, to sobie odpalę "pokaż treść ignorowaną".
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Nie interesuj się tym, co ja napisałem, glowonog.

Ja się nie wcinam w Twoje posty, to Ty nie rób też tego.

Czy Ty rozumiesz to, glowonog?


Natomiast, co do inwestycji, to chyba w dzisiejszych czasach najlepiej inwestować w nieruchomości, bo one na rynku stoją dość wysoko. A pandemia się jeszcze do tego przyczyniła, że ceny za nieruchomości wzrosły.
No ale też posiadając różne nieruchomości, są podatki które płacić trzeba i to jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości.
Im większe nieruchomości, tym są wyższe podatki.

Lokaty w bankach w Polsce, z ekonomicznego punktu widzenia mają już coraz mniejszy procent.
Tylko jakieś wielomilionowe sumy na lokatach dają konkretny procent, ale w Polsce większość ludzi takich sum nie ma.
 
Ostatnia edycja:
Do góry