W co inwestujecie?

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Z akcjami w USA jest ten problem, że dolar kosztuje ile kosztuje.

Teraz dużo można na ukraińskich spółkach ugrać, ale... Tam ryzyko jest przepotężne. Niemniej jednak po wojnie jakieś firmy niechybnie zarobią grube miliony dolarów na odbudowie kraju. Tu musi już wejść wielki research, nie jestem go w stanie zrobić chyba, ale jak się dobrze trafi, to pewnie można w ciągu kilku miesięcy nawet mieszkanie ugrać na dobrej inwestycji w odpowiednią spółkę z Ukrainy.

Zresztą, sam wig Ukrain jest bardzo nisko, przy powrocie do starych wartości mówimy o wzroście 100%, a obstawiając cały indeks gra się dźwignią, także przy wkładzie 10 000 zł do "zgarnięcia" 100 000 zł. (i tym samym przy obsuwie o 5% żegnamy się z rynkiem, bo nas wywali za burtę i z 5 tysiącami), a jak wiadomo "gruby" pewnie przed odpalem włoży kupe siana w krótką pozycję, wybije stop lossy i dopiero odpali. Jednak nie ma to jak gra bez dźwigni.

Fundamentalnie jak tu wierzyć w wig Ukrainy. Jeśli kraj jest właśnie burzony. Ale jeśli wojna się zakończy i rozmowy pokojowe przyniosą skutek, to ten wykres, dziś na poziomie 310, będzie w miesiąc na poziomie 700.
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Pgnig połączy się z Orlenem, mimo zapowiedzi o dostarczaniu gazu na Ukrainę, prawdopodobnie rekordowych zysków i wykluczaniu Rosji z rynku gazowego w Europie kurs coś po informacji o fuzji ciągnie w dół. Na minusie jeszcze nie jestem, ale ciekawym czy ta informacja nie zatopi kursu kompletnie. A do samego przejęcia przecież sporo czasu.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
Dywidendy:
Acautogaz 2 zł
Bank Handlowy 5,47 zł
ING 5,30 zł
Pekao 4,30 zł
XTB 1,5 zł.
Czyli nie jest źle.
Do tego zysk netto DOMDEV OK 40 mln więcej niż w 2020
GPW ok 9 mln więcej.
Z tych których nie mam a tego żałuje rekordowy jest Alumetal i chyba dobry Arctic.
Z "wtop"

GPW zdecydowała o zawieszeniu 17 marca obrotu akcjami litewskiej spółki Inter Rao Lietuva ze względu na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu. Sprawa najprawdopodobniej dotyczy powiązań z rosyjskim oligarchą Igorem Sieczinem.

Ale oni chyba także sprzedawali prąd Rosji. Zawieszenie zawieszeniem ale dywidendę powinni wypłacić a to przy normalnym kursie ponad 15%.

Drugi problem to Asbis.
Strefa Inwestorów ze swego portfela sprzedała ich chyba jeszcze w grudniu z obawy o wojnę.
Ale ja mam ich po cenie ok 8 zł podczas gdy są notowani 12-13 zł i do tego na koniec maja powinna być rekordowa dywidenda.
Zyski spadną pewnie o 1/3 ale trzeba będzie wytrzymać.


 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
CD projekt zapowiedział nowego wiedźmina. Zastanawiam się nad wejściem, ale liczę, że grubasy po ogłoszeniu takiego newsa będą chciały zbić do okolic 150 zł za akcję. Jak to zrobią, to wejdę za kilkanaście tys. Prędzej, czy później podjedzie do 300.

Jutro publikacja raportu za pgnig. wyniki mają być rekordowe, kilkukrotnie lepsze, niż rok temu, ciekawe jak zareaguje na to rynek. Liczę na wybicie w okolice 7.50 i wtedy się pozbywam papierów.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
Od czasu awarii peceta nie śledzę aktualnych wyników(z powodu swojej ...wybitności). Z posiadanych spółek w okresie środa-piątek roczne będą od:
Asseco Poland środa
Mobruk
PZU
Handlowy
Kęty
R22
Budimex

Liczę na rekordowe wyniki może dwóch z niżej wymienionych
Asseco Mobruk R22 no i liczę zwłaszcza na Kęty.
Dywidendy na jakie bym liczył:
Asseco 3,11zł
Mobruk 25 zł
PZU minimum 2,5 zł
Mateusz Samołyk z investomat.eu tu liczył na 3,7 zł
Moim i nie tylko zdaniem to przesada no chyba że się doda niepodzielone wcześniej zyski.
Handlowy już podał
Kęty liczę na min. 50 zł
R22 może ok 1zł
Budimex wypłacił zaliczkę 14,9 zł więc szału nie będzie.
W kwietniu znowu zacznę się szlajać po stolicy u lekarza czy też z badowiczkami(a są nowe) zatem zobaczę jak im remont Zachodniej wychodzi.
Typy podaje "z głowy" bo nie chce mi się nawet zapisków szukać.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
A to osobna kwestia, że może się okazać, iż coś osadzonego w uniwersum wiedźmina nie przyniesie tak dużej popularności i sprzedaży (zwłaszcza po wpadce z cyberpunk). Niemniej jednak tutaj ewidentnie redsi grają na sentymentach. W sporej części pewnie przyniesie to skutek.

Tauron atakuje 3 zł. Już któryś raz się odbija od tego oporu, kupiłem mega drogo, bo po 2.90, jak przebije 3 zł (uruchomienie KPO powinno pomóc), to poleci wysoko, ale jak tego nie zrobi, to pewnie w końcu wróci na okolice 2.60 i znów będę czekał i czekał, aż NABE go tam wyniesie (ale to będzie pod koniec roku, a dywidendy tam nie ma).
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
A to osobna kwestia, że może się okazać, iż coś osadzonego w uniwersum wiedźmina nie przyniesie tak dużej popularności i sprzedaży (zwłaszcza po wpadce z cyberpunk). Niemniej jednak tutaj ewidentnie redsi grają na sentymentach. W sporej części pewnie przyniesie to skutek.
Pierwsze plotki o Wiedźminie 4 miały miejsce jesienią 2020 roku.
Ale wraz z nimi pojawiła się wersja że w Wiedźminie 4 głównym bohaterem nie będzie Geralt lecz Ciri.
Jeśli Geralt to Wiedźmin 4
Jeśli Ciri to gra w klimacie Wiedźmina.
Ale chyba najbardziej zabawnym jest to że być może same media te określenia używają zamiennie.
Jednak jest inna niepokojąca plotka.
Ponoć po CP2077 spółkę opuścić mieli najbardziej doświadczeni pracownicy którzy jak przypuszczam tworzyli Wiedźmina 3.
Pytanie ile w tym prawdy?
Jeśli to prawda to gra nie musi się udać.
Wiosną 2021 roku prezes Kiciński mówiąc o strategii na najbliższe lata powiedział że CDP odtąd będzie równocześnie pracować nad
dwie gramI wielkości AAA (gra wielkości Wiedzmina- mój domysł).
Wydaje mi się że gdzieś czytałem lub słyszałem że mają robić dodatek do Cyberpunka.
Na gry online gra jest oceniana na 8,3 czyli gdzieś między dobrze a bardzo dobrze.
Myślę że kurs 300zł jest możliwy przy okazji hossy ale tak "sam z siebie" może się skończyć na 250zł.
Tauron atakuje 3 zł. Już któryś raz się odbija od tego oporu, kupiłem mega drogo, bo po 2.90, jak przebije 3 zł (uruchomienie KPO powinno pomóc), to poleci wysoko, ale jak tego nie zrobi, to pewnie w końcu wróci na okolice 2.60 i znów będę czekał i czekał, aż NABE go tam wyniesie (ale to będzie pod koniec roku, a dywidendy tam nie ma).
Chyba koło maja sprzedałem resztki Tauronu i wtedy był kurs coś koło 3,12-3,14 zł.
Zatem ciut zyskałem.
Uważam że jak długo będzie rządzić PiS spółki PGE Tauron Enea czy Energa o ile jest jeszcze notowana nie będą płacić dywidendy.
Liczę na rekordowe wyniki może dwóch z niżej wymienionych
Asseco Mobruk R22 no i liczę zwłaszcza na Kęty.
Dywidendy na jakie bym liczył:
Asseco 3,11zł
Jednak dobrze pamiętałem że Asseco może mieć rekordowe wyniki.
Asseco proponuje 3,36 zł.
Jednak jako faworytów uważałem Mobruk i Kęty.
Chyba więc dwa będą na pewno a może nawet trzy?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
Ale numer.
Budimex rekomenduje 38,37 zł dywidendy.
Czyli jeszcze po zaliczce 23,47 zł
Dla porównania za 2020 było 16,7 zł
To najwyższa w ich historii.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Tauron sprzedany przy 3,08. Kilka stów do przodu, spodnie można kupić i jakieś buty ewentualnie XD

Tak serio, to trzeba akumulować gotówkę jakby Putin coś grubego odwalił na Ukrainie, co wstrząśnie rynkami. Generalnie rynki zachowują się tak, jakby zakładały pełne zwycięstwo Ukrainy, optymizm pełną gębą, musi wjechać jakaś korekta, bo tutaj o pełnej obronie nie ma mowy...
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
W książce Ciri była o wiele potężniejsza od Geralta, była chyba najpotężniejszą postacią w ogóle.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
R22 zysk netto na akcję 2,06 zł

najwięcej w historii

Asseco Poland zysk netto na akcję 5,64 zł

najwięcej w historii

Kęty zysk netto na akcję 61,65 zł

najwięcej w historii
Zysk netto rośnie piąty rok z rzędu.

Mobruk zysk netto na akcję 32,73 zł

najwięcej w historii
PZU wyników jeszcze nie ogłosiło ale z tego co pamiętam rekordowe im "nie groziły".
Kandydatów do rekordów jest jeszcze kilku i mam nadzieję że z radości "nie odjadę".
Ciri to nie to samo co Wiedzmin. W Wiedzminie III byly fragmenty ze grało się Ciri i dla mnie to było jakoś nudne. Wiedzmin to gra jednak dla mężczyzn.
Kto chciał ten mój wpis zrozumiał.

A jednak się mykłem.
PZU opublikował raport 24.03
Jednak na ESPI raporty są mniej czytelne.
Zysk netto wydaje się wynosić bodaj 2,35 zł.
Skąd więc K. Książek wziął prognozy o ok 3 zł dywidendy?
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
Jednak na ESPI raporty są mniej czytelne.
Zysk netto wydaje się wynosić bodaj 2,35 zł.
Wyniki pojawiły się na bankierze i tam zysk netto PZU jest 3,86 zł na akcję.
I on jest też najwyższy w historii a dokładnie wyższy o 0,05 zł od rekordu za 2019 rok.
Muszę się przyjrzeć publikacji raportów na ESPI bo coś jest dla mnie niezrozumiałego w ich publikacjach.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
Mobruk deklaruje dywidendę 31,5 zł na akcję.
Dla porównania poprzednia rok temu wynosiła bodaj 20 zł.
Pojawił się kolejny rekordzista co do zysku netto.
Jest nim PCC Rokita.
Bossa.pl wydało rekomendację kupuj z ceną docelową 126 zł.
W tym tygodniu wyniki roczne mają być od Neuci a na kolejne rekordy liczę ze strony Ferro i Asbisu.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
MLS odbija (jestem na 0 ogólnie, a z mls jeszcze 15 zł za akcję do 100 zł, czyli do poziomu gdy kupiłem, jestem jednak dobrej myśli).

Dziś plan kupienia też ok 650 akcji colubmusa. Zlecenie po 14.46. jak tylko kupię, to wystawiam po 19 i czekam, jak dobrze pójdzie, to jeszcze jutro z 3 koła zarobię.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160

Lubię sobie obejrzeć takie podsumowania gdy akurat w danym tygodniu nie miałem czasu na czytanie tego, co się dzieje dookoła. Polecam.

Inflacja pod 11%, stopy procentowe niedługo będą zabijać kredytobiorców.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 306
Punkty reakcji
199
Niby jest pięknie ale jest niedosyt.
Przegapiłem wyniki Torpolu. Okazuje się że są kolejną spółką z rekordami historycznymi zysku na akcję.
Podobnie jak Ferro jednak przy tym ostatnim zastanawiam się czy to zysk operacyjny czy zwrot nadpłaconego podatku?
Co z tego że Asbis pobił rekord kiedy kiedy zarząd zaproponował dywidendę 0,1 usd?
Liczyłem na dopłatę (w grudniu była zaliczka 0,2 usd) 0,2-0,4 usd i teraz mam dylemat czy sprzedać połowę przed dd
(dniem dywidendy) czy zacisnąć zęby i czekać kilka lat aż skończy się wojna i poprzednie zyski wrócą.
Neuca dywidenda 11,5 zł nawet nie sprawdziłem jeszcze wyników ale podobno są gorsze od tych za 2020 rok.
Kupiłem dwie akcję Kęt i kilka PCC Rokita a te ostatnie w ramach IKZE.
Przyjrzałem się relacji zysku na akcję i wypłaconych na akcję dywidend w przypadku Kęt.
Kęty liczę na min. 50 zł
Kęty zysk netto na akcję 61,65 zł
Zauważyłem że Kęty wypłacają prawie 100% zysku netto w formie dywidendy.
Co prawda to "refleks szachisty" ale z tego płynie wniosek że dywidenda będzie niespełna 60 zł na akcję zamiast 50 zł na które wcześniej liczyłem.
Gdyby tak co roku?
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Szachista ma całkiem niezły refleks :)

Mi to inwestowanie na GPW idzie "tak se", z CLC pierwszy raz uciekłem z podkulonym ogonem. Kurs spadł o ponad 10% (ja wiem, że spadał cały czas, ale to była czysta spekuła), a na dodatek dziś v-ce prezes zarządu zrezygnował z funkcji, więc... Lepiej stracić tysiąc, niż kilka tysięcy. Choć tysiąca mi szkoda, trzeba będzie na to całą noc pracować za tydzień, żeby odrobić... Ciężkie to życie.

Co do reszty inwestycji, to się wstrzymuję. Mam co mam, trzymam w gotowości gotówkę na koncie maklerskim, by w przypadku "tąpnięcia" na Ukrainie wpakować się po uszy w jakieś stabilne aktywo.

Nie ukrywam, że gram teraz pod czarnego łabędzia o którym mówi się coraz głośniej, czyli pod użycie broni atomowej przez Rosjan.

Póki co mogę tylko z zazdrością przeglądać posty kibica o jego dywidendach, ja nie mam żadnej, chyba, że PGNiG coś wypłaci, ale po wypowiedzi Sasina wnoszę, że wypłaci mało.
 
Do góry