W co inwestujecie?

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199

Biomed-Lublin: fiasko badań nad lekiem na koronawirusa. Kurs akcji runął​

W sobotę 27 listopada dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski otrzymał od Agencji Badań Medycznych dane wskazujące, że preparat Biomedu-Lublin nie przeszedł pomyślnie testów – na temat ten żywo dyskutowali inwestorzy z forum Bankier.pl poświęconego spółce, która zajmuje numer 1 w rankingu popularności.

Chyba na początku roku przestałem w nich wierzyć i sprzedałem.
Wcześniej trochę spekulowałem bo kurs poruszał się w pewnych ograniczeniach.
Szło dobrze do czasu opracowania szczepionki.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Po drugie jeśli user sądził, że polska firma ma jakiekolwiek szanse w światowym wyscigu o kawałek torta w covidowym interesie, to jest user strasznie naiwną osobą.

To pewnie jestem bo nadal w to wierzę.


Nie chcę mówić "a nie mówiłem", ale... a nie mówiłem?

Polska spółka NIGDY nie wygra w światowym wyścigu na taką skalę i z taką ilością zawodników.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
"Ten się nie myli kto nic nie robi".
Czy ja się z Twojego JSW śmiałem?
Niewielkie straty dawno już odrobiłem a przed chwilą kupiłem kolejne Ferro na przecenie.
Głupki sprzedają bo mają za trzeci kwartał wyniki gorsze niż rok temu a nikt nie widzi że w pierwszym półroczu mieli prawie cały zeszłoroczny zysk netto.
Wczoraj na przecenie TIM (z prawem do zaliczki na konto dywidendy 23 grudnia) dziś Ferro a jutro może ifirma czy Asbis.
Jak tu nie zostać milionerem?
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Nie śmieję się z samej inwestycji, można zarobić na wszystkim, nawet jeśli spada, ale polska firma kogucik nie zostanie z dnia na dzień, ani z roku na rok światowym gigantem.

Co do samych inwestycji zainteresowałem się ML system, szyby z kroplą kwantową bardzo ciekawie się zapowiadają, od 16.12 start fabryki quantum glass, a dodatkowo robią też nowatorskie testy na covid, które zostały dopuszczone w Austrii.

CLC to bankrut najwidoczniej, a jak clc, to trudno ufać i saule, aczkolwiek wejdę w saule niewielkim kapitałem, bo inaczej będę żałował w przyszłości. Niewielkim, bo January i jego spółki to przekręt jak nic (wychodzę jednak z założenia, że na początkującym przekręcie można zarobić tysiące procent. Choć przy okolicach 70 mln akcji i cenie 9 zł za każdą... mam małe wątpliwości)

Pytanie - jeśli spółka wpuszcza nowe akcje do obrotu, to zawsze dostajesz prawo poboru, które możesz sprzedać?
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
Pytanie - jeśli spółka wpuszcza nowe akcje do obrotu, to zawsze dostajesz prawo poboru, które możesz sprzedać?
Nie wiem.
Jednak jeśli spółka wypuszcza nową emisję to wcześniej taką decyzję zaaprobowało Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Trzeba więc wejść na stronę spółki i odszukać ustaleń z WZA.
Z tego co kojarzę nie zawsze nowa emisja ma prawo poboru.
Poszukaj na stronie albo w infostrefa.com
Takie informacje zwykle są w takich mediach.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Nie byłbym taki do przodu z tym złotem, długoterminowo jest zawsze na plus, ale krótkoterminowo to raczej wtopa będzie. Osobiście żałuję, że nie sprzedałem już rok temu. 50% zysku w 3 lata, to średnio 16% w skali roku. Mogło być lepiej.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Nie wiem.
Jednak jeśli spółka wypuszcza nową emisję to wcześniej taką decyzję zaaprobowało Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Trzeba więc wejść na stronę spółki i odszukać ustaleń z WZA.
Z tego co kojarzę nie zawsze nowa emisja ma prawo poboru.
Poszukaj na stronie albo w infostrefa.com
Takie informacje zwykle są w takich mediach.
Bardziej hipotetycznie pytałem, bo nie chciałbym sytuacji, w której kupuję spółkę i ona nagle robi emisję akcji o powiedzmy 50% więcej i elo, moje akcje są gówno warte.

Właśnie spółki Januarego w taki sposób ciągłe robią...
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
i ona nagle robi emisję akcji o powiedzmy 50% więcej i elo, moje akcje są gówno warte.
Może nie g... ale mniej.
Ja z reguły takie spółki omijam ale w tym roku jednak wpadłem na Geotrans.
Wydaje mi się że od tej reguły są wyjątki i emisja może służyć zdobyciu środków na nową gałąź działalności.
Na wszelki wypadek bym takie spółki omijał.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
Od jakiegoś czasu jestem konserwatystą co znaczy że zamykam się na nowości i nie pcham pieniędzy w coś co dla mnie nie jest proste i zrozumiałe.
Gdybym chciał wyjść poza polską GPW kupowałbym amerykańskie spółki dywidendowe być może niektóre ETF-y i pewnie by mnie zainteresował Finax.

Nie wiem jednak czy się zdecyduje ponieważ i tak mam w portfelu prawie 40 spółek (razem z IKE i IKZE) a czytanie wszystkich raportów jest dość męczące.
Choć przy spółkach dywidendowych z USA nie trzeba wiele kombinować
Przypuszczam że wystarczy dobrze wybrać a potem już "jeść nie woła"
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ja tam poczekam, aż NCLH dotknie dna (okolice 15$, może niżej) i wskoczę w niego za sporą kasę, tylko jeszcze dolar musi zlecieć poniżej 4 zł (czyli pewnie wszystko w przyszłym tygodniu). Z 15$ droga na 30$ to kwestia dni, docelowo te akcje i tak wrócą na 60$.

Dolar, tak jak myślałem już leci w dół. Pewnie do końca roku zobaczymy dolara po 3.70
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
Dolar, tak jak myślałem już leci w dół. Pewnie do końca roku zobaczymy dolara po 3.70
Myślę że w tym celu muszą być spełnione trzy warunki:
  • musi zniknąć strach przed wariantem omikron bo to on wyniósł kurs dolara
  • musi zniknąć obawa przed lockdownem i minąć szczyt zachorowań
  • podwyżka stóp procentowych o 0,75%
To dopiero początek miesiąca więc teoretycznie te warunki mogą się spełnić jeszcze w grudniu.


A ciekawe co wybitny ekspert w dziedzinie ekonomii znany jako stalowy o tym myśli?
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Na mikołajki dostałem od dziewczyny książkę "Giełda- podstawy inwestowania". Jest sporo o GPW, co z pewnością mi nie zaszkodzi.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
Przypuszczam że ona jest dla bardzo początkujących.
Ja bym raczej proponował w kolejności:

Mówią czym się kierować wybierając spółki inwestując na zasadzie: :kup i trzymaj".
Można to nazwać analizą fundamentalną.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
W czym ona jest lepsza od Kruka?
W tym roku perełkami były Asbis Ferro czy ifirma ale Best?
Nie wspomnę już o Eurotelu ale nie każdy ma go zakupionego po cenie poniżej 20 zł.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
Kombinuję nad nową strategią na GPW. W miejsce dotychczasowej: "kup i zapomnij byle dywidendę co roku płacili" zamierzam kupować jedynie te które np od czterech lat wykazują co roku:
-wzrost przychodów
- wzrost zysku netto
Powyższe powinno się przekładać na wzrost kursu (jeśli na dywidendę spółka przeznacza mniej niż 50% zysków) lub na wzrost dywidendy
(jeśli spółka przeznacza do 100% zysku na dywidendę) jednak w ostatnim przypadku kurs może nie rosnąć.
Moi pierwsi faworyci spełniający te warunki to

-Autopartner
  • Ambra
  • Mobruk
Jednak jestem dopiero w połowie analizowania pod tym kątem swoich spółek więc lista się wydłuży.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 311
Punkty reakcji
199
Pytałeś kiedyś o to:

Wydaje mi się że w innych tematach gość trochę przesadza

ale ogólnie to chyba strona godna polecenia.
 
Do góry