W co inwestujecie?

W

weteran

Guest
Jak oszczędzacie, w co inwestujecie? Bardzo jestem ciekaw wyników :)
Mieszkania i domy na dalekim wschodzie, Indie i okolice. Dziś takie M3 w dużym mieście kosztuje 12-15tys.zł, za 10lat będzie kosztowało znacznie więcej, wtedy się opitoli i w skarpety napcha. Kupuje się chatę za chatą co kwartał i za pół ceny najmuje. Jedynie u Ruskich jest wiecznie w plecy, bo tam nic nie drożeje. Jak 10lat temu dom stał za 35000zł, tak dziś stoi za 35 i nic a nic w górę no ale u Kazachów poszło wpistuuu w górę solidnie.
A w ojrolandzie nie opłaca się w nic wchodzić, wał na wale, ustawki giełdowe, ustawki cenowe, windowanie akcji i inne chore akcje. Europa zwariowała, tutaj już nigdy nie będzie ok. Różnica między zakupem działki 300m2 i domu pod np. Monachium a identycznego domu i działki np. w NurSułtanie (Kaz.) to jakaś ojropejska już paranoja. W DE dom = 5.500.000-6.000.000 euro a tam gdzie mówię 80-100tys.zł czyli 25000 euro.
Pośmigajcie po stolicach na wschodzie np. z GoogleEerth, to zobaczycie jaki Bangladesz jest w ... Warszawie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196

Przy osiągnięciu zysków kapitałowych każdy udziałowiec ma obowiązek zapłaty 19% tzw. podatku Belki. Propozycja polega na tym, aby każdy inwestor indywidualny, który kupi akcje spółki w ramach IPO i zachowa je przez 3 lata, nie zapłacił podatku od zysków z ich sprzedaży. Korzyści z takiego wsparcia odnosi bezpośrednio inwestor, ale pośrednio także firma, która weszła na giełdę.

Korzyści dla inwestorów indywidualnych


  • możliwość inwestycji w akcje bez podatku,
  • więcej możliwości inwestycyjnych na giełdzie.

Ale czy Nowy Ład został już uchwalony?
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
No to jest ciekawe, wchodzi chyba od 1 stycznia.

Inna sprawa, że 3 lata to sporo. Lepiej zapłacić 19% podatku od powiedzmy 30% zysku i uciekać z profitem, niż nie zapłacić go i mieć 10% zysku po 3 latach.

Co do JSW, napisałem przecie, że liczę na srogą zimę w połączeniu z wysokimi cenami energii. Zresztą, słowo "liczę" jest tu mało adekwatne. Zainwestowałem pilotażowo 1000 zł, nawet jeśli mocno wzrośnie, to zarobię śmieszne pieniądze, to tylko nauka.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Co do JSW, napisałem przecie, że liczę na srogą zimę w połączeniu z wysokimi cenami energii.
To że na coś liczysz nie znaczy zaraz że musi mieć to miejsce.
W przypadku JSW utkwiło mi w pamięci że w lepszych czasach oni byli dużym producentem koksu.
Bodaj chyba czołowym na Europę.
Więc powiązałem to raczej z hutnictwem.
Jednak wychodzi na to że tej zimy inni też się boją.
To ciekawe w połączeniu z nawoływaniem do odejścia od węgla.
Inna sprawa, że 3 lata to sporo. Lepiej zapłacić 19% podatku od powiedzmy 30% zysku i uciekać z profitem, niż nie zapłacić go i mieć 10% zysku po 3 latach.
Ale tu działają te same algorytmy.
Sprzedajesz gdy uznasz że już nie wzrośnie.
Trzymasz jeśli uważasz że będzie wciąż rosło.
Milionerem od tego nie zostaniesz ale akurat takie "rozdawnictwo" to ja aprobuję.
Tyle czy zawsze się uda kupić?
Ja tak kupowałem jedynie raz i to obligacje Rokity.

Tylko mam takie głupie wrażenie że oni tą ulgą chcą coś ukryć.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196

Dane operacyjne za III kwartał wywołały popłoch wśród inwestorów. Jeszcze przed publikacją raportu kurs akcji JSW rósł a za jeden walor płacono ok. 61,30 zł. Po komunikacie notowania JSW zapikowały i około 15:00 przecena wynosiła 7,5 proc. W dołku za jeden walor płacono 55,30 zł.


Nie mam żyłki hazardzisty a dane operacyjne to jeszcze nie oficjalny raport.
Jednak teraz bym miał dylemat.
Twój scenariusz wciąż może się spełnić ale gdyby udało się kupić po 50-52 złote?
Ja bym postawił dolary przeciw orzechom że w poniedziałek słabo tę zwałę będzie się pamiętać.
Oraz że kurs 60 zł jeszcze ponownie mogą osiągnąć.
Pytanie kiedy?
A z kursu 50-52 zł zysk że szału nie ma ale lepszy od straty.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Życie 🙄 wczoraj 88 zł do przodu, dziś 23 w plecy. Biorąc pod uwagę, że tylko dziś wydałem 2 koła na naprawę samochodu, jakoś mnie te kwoty nie ruszają. Kurs odbije, dopóki ceny energii śrubują kolejne rekordy, przesyły gazu i ropy są ograniczone, Niemcy myślą o wyłączaniu ładowarek do samochodów elektrycznych (hehe, tyle z ekologii), węgiel będzie drożał. Potem już będzie szukał tylko dna :) Będzie okazja do nauki gry na krótkich pozycjach. Generalnie jak politycznie się uspokoi, to na każdym polu energetycznym będzie taka możliwość.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Rafał Irzyński ze Strefy Inwestorów w podcaście 21% rocznie twierdzi że węgiel energetyczny nie ma w zasadzie wpływu na zyski spółki.
Przyczyną wzrostu kursu ich akcji ma być wzrost cen węgla koksującego do ok 350 usd i w ostatnim kwartale ta cena miała wzrosnąć ponad 40%.
Irzyński twierdzi że te 350 dol to "cena kosmiczna" ale każdy tydzień przez który cena ta się utrzyma to mega zyski dla JSW.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ podtrzymał rekomendację kupuj dla JSW i podniósł cenę docelową do 70 zł za akcję. Raport powstał 10 października, czyli kilka dni przed publikacją danych operacyjnych za III kwartał, które mocno rozczarowały inwestorów.

Wychodzi na to że coś Ci się udało.
Ale na StockWATCH tej rekomendacji jeszcze nie ma.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
tzw. Szczęście początkującego. W sumie od początku miałem założenie sprzedać przy 70 zł, ale to czysty strzał.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Dziś wyszedłem z akcji w revolucie, tak jak planowałem.

Moja przygoda z platformą trwała rok, zysk na obrocie wszystkimi akcjami to niespełna 93%, myślę, że wynik całkiem całkiem.

Teraz muszę się zastanowić - xtb, czy zakładać drugie konto w bossie ze względu na saule.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Teraz muszę się zastanowić - xtb, czy zakładać drugie konto w bossie ze względu na saule.
Podobno w xtb nie płaci się prowizji od transakcji. Tak na StockWatch twierdzą.
Mała ale zawsze jednak korzyść.
Nie słyszałem żeby na awaryjność bossy narzekali. Oni mają tylko jak dla mnie wredny NOL3.
Ogólnie to bym chyba wolał mieć dwa niezależne rachunki choć szkoda że nie można w mgnieniu oka przy awarii systemu kasy z jednego na drugi przenieść.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Wydaje się, że obecnie sprzedaż dolarów i wszelkich aktywów liczonych w dolarach jest bardzo dobrym pomysłem, uważam, że w ciągu 2-3.tygodni dolar wróci pod granicę 4 zł
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Ale jeśli stopy procentowe w USA podniosą to dolar powinien zyskać.
A przecież Glapiński tam nie rządzi.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Podnieść podniosą, pytanie kiedy. My już podnosimy, teraz pewnie znów podniesiemy, a Glapiński zrobi jakąś interwencję na rynku walutowym (można to wywnioskować ze słów Morawieckiego).

Tak, czy inaczej wyskoczyłem z dolarów, złota i srebra. Niech się dzieje wola nieba, złotówka w pół roku straciła prawie 13%, w ciągu ostatnich 2 tygodni - 5%. To nie potrwa wiecznie, chyba, że idziemy na dno jako państwo i wtedy będę musiał zjeść swoje pieniądze, ale aż takim czarnowidzem nie jestem, a Morawiecki nie jest durniem (mimo wszystko gość kierował sporym bankiem).

Uważam, że dolar niedługo znów zejdzie poniżej 4 zł i wtedy rzeczywiście warto będzie ulokować w nim większość oszczędności ze względu na nieuchronne podwyżki stóp przez FED i groźbę ataku na Ukrainę (oby nie napadli). W każdym razie złoto i srebro czeka pikowanie w dół, a cały świat wkracza raczej w okres wysokich stóp procentowych.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Podnieść podniosą, pytanie kiedy
Ponoć mają inflację powyżej 6% więc wydaje się że niebawem. Ja bym raczej od dolara uciekał w normalnych czasach ale przy groźbie lockdawnu
bym przy nim pozostał a ta właśnie jest w Polsce.
Jednak spekulacja na walutach to nie moje hobby więc nie muszę mieć racji.
 
Do góry