uciążliwa działalność gospodarcza

askaT

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2015
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam serdecznie. Czy jest możliwość aby firma kurierska, która mając swoją bazę praktycznie obok mojego bloku - codziennie mniej więcej od godz. 5:30 (bywa, że i wcześniej) rozpoczyna załadunek przesyłek głośnym podjezdżaniem ciężarówek, pracownicy uderzają metalowymi trampami przeładunkowymi o burtę aut, dźwięk wózków widłowych którymi wjeżdżają na paki ciężarówek jest nie do zniesienia !!!! czy mogę jakoś zainterweniować??
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Obawiam się, że niestety nie możesz nic zrobić poza zamontowaniem dźwiękoszczelnych okien. Jeżeli firma kupiła działkę przeznaczoną pod działalność przemysłową to ma prawo do wykorzystywania jej w ten sposób.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Myślę że przeznaczenie działki nie wielkie ma w tym wypadku znaczenie. Pojęcie "ciszy nocnej" standardowo obowiązujace od 22-6 rano jest określeniem ogólnym w takim przypadku w strefie zamieszkania. Problem jednak zdaje się jest fakt, że żadna ustawa nie precyzuje czym jest owa "cisza nocna". Najlepiej jest więc moim daniem zacząć od źródła problemu i spotkać się z dyrektorem tego oddziału aby naświetlić problem. Przedstawić kwestie i zapytać "Czy potrafiłby" (wprost do ambicji) jakoś nad hałasem zapanować. Jeżeli nie, to każdoroazowo zgłaszać problem zakłócania wypoczynku i ciszy nocnej policji lub staraży miejskiej.
Wbrew pozorom upierdliwość w skargach dla obojgu stron (Firmy i Straży) bywa skuteczna. Choć przyznam, że przez kwestię samego czasu balansującego w przedziale 5:30-6:00 cienko to widzę.

To chyba dwie rozsądne drogi poza wymianą szyb i zatyczkami usznymi :)
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Kodeks wykroczeń:
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
@Kaznodzieya

Ciszy nocnej może i nie ma ale są m.in. "porządek publiczny", "spokój publiczny", "nocny spoczynek", "pora nocna" czy "odpoczynek i sen w zadowalających warunkach" :)
 
M

MacaN

Guest
Kaznodzieya napisał:
Pojęcie "ciszy nocnej" standardowo obowiązujace od 22-6 rano jest określeniem ogólnym w takim przypadku w strefie zamieszkania
No nie wiem... Firma może hałasować, tak samo np. ja mam ośrodek turystyczny i mam pełne prawo robić imprezy zaczynające się głównie po 22 i sąsiedzi mogą mnie cmoknąć w nos, że się tak wyrażę ;) Obawiam się tak samo jak Gressil, że tutaj jest dokładnie taka sama sprawa. Myślisz, że firma kurierska nie zadbała o zabezpieczenie swoich interesów ?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
MacaN trudno rozpatrywać "firma" w tak szerokim aspekcie. Czym innym jest ośrodek turystyczny czym innym działalność gospodarcza firmy kurierskiej. Chyba nie trudno zauważyć różnicę - prawda ?
Nie też aby samo posiadanie zezwolenia na działalność jedną lub drugą dawało pełnię praw zakłócania i łamania wypoczynku innym. Prawo z zasady nie może się samo wykluczać.

MacaN napisał:
Pojęcie "ciszy nocnej" standardowo obowiązujace od 22-6 rano jest określeniem ogólnym w takim przypadku w strefie zamieszkania
tak samo np. ja mam ośrodek turystyczny i mam pełne prawo robić imprezy zaczynające się głównie po 22 i sąsiedzi mogą mnie cmoknąć w nos, że się tak wyrażę ;)
Masz na to jakiś zapis z definicji czy jakiej licencji lub ustawie ? Chętnie bym się zapoznał.

dbx napisał:
Kodeks wykroczeń:
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
@Kaznodzieya

Ciszy nocnej może i nie ma ale są m.in. "porządek publiczny", "spokój publiczny", "nocny spoczynek", "pora nocna" czy "odpoczynek i sen w zadowalających warunkach" :)
Cytuję:

Żadna ustawa nie reguluje wprost czym jest cisza nocna. Godziny ciszy nocnej mogą być indywidualnie ustalane np. w regulaminie porządkowym spóldzielni. W zależności od takich uregulowań godziny ciszy nocnej mogą być interpretowane różnie. Doktryna wskazuje jednak, że to czas w porze nocnej przeznaczony na odpoczynek, który nie może zostać zakłócony. Czas powszechnie uznawany za ciszę nocną to okres między godziną 22 a 6 rano. Przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli. Jeżeli uznamy że ktoś zakłóca naszą ciszę, w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z osobami, które są winne zaistniałej sytuacji. Jeżeli sytuacja ta jest nagminna powinniśmy to zgłosić na policję lub wezwać straż miejską. Dobrym rozwiązaniem sprawy jest poruszenie problemu wśród innych lokatorów.

Częstym problemem są wykonywane preace w godzinach nocnych. Jeżeli sąsiad przeprowadza remont w czasie ciszy nocnej z pewnością zakłóca naszą ciszę nocną. Możemy z nim rozmawiać lub wezwać policję lub straż miejską.
Utrapieniem mieszkańców stają się również prace remontowe np. nawierzchni dróg przeprowadzanych w nocy. Takie prace są przeprowadzane z reguły w nocy, zwłaszcza w dużych miastach. Z praktycznego punktu widzenia głośne ich wykonywanie również zakłóca ciszę nocną. Jednak ze względu na charakter tych działań, ponieważ są niezbędne a ich wykonanie w dzień znacznie utrudniło by komunikację, wykonywanie ich jest dopuszczalne, nawet jeżeli zakłócają ciszę nocną. Jeżeli firma np. wywozi śmieci bardzo wcześnie rano, w godzinach ciszy nocnej, możemy zwrócić się do ich władz, celem przesunięcia godziny ich wywozu, ponieważ jest to naruszenie ciszy nocnej. Z pewnością uzyskamy poparcie przy wystosowywaniu takiego pisma do firmy wśród lokatorów wspólnie zamieszkujących nasze osiedle. O ewentualnych konsekwencjach naruszania ciszy nocnej jak i spokoju publicznego mówi KW w art. 51. Stanowi on że: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Oznacza to, że zakłócanie spokoju nie musi mieć tylko i wyłącznie charakteru zakłócania ciszy nocnej w porze nocnej. Może to być również działanie, którego sprawca podejmuje się poza wyznaczonymi godzinami ciszy nocną.

Źródło: http://www.forumowisko.pl/topic/219688-uci%C4%85%C5%BCliwa-dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-gospodarcza/#entry3288434
 
M

MacaN

Guest
Kaznodzieya napisał:
Masz na to jakiś zapis z definicji czy jakiej licencji lub ustawie ? Chętnie bym się zapoznał.
Nie mam, po prostu wiem, że byłem tu pierwszy, miałem taką a taką działalność i mam prawo robić imprezy. Na takiej samej zasadzie działają kluby, w których , co oczywiste po 22 tętni życie.

Natomiast opuszczanie klapy w ciężarówce, by wywieźć jakieś łądunki to charakterystyka działalności tej właśnie firmy, a nie zakłócanie ciszy nocnej.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
No ale zakładam że firma kurierska nie musiała być pierwsza :) Pani zamieszkała już tam wcześniej. To tak na marginesie tego typu argumentacji.

Natomiast działalność klubów to zgoła całkiem co innego MacaN. Twoim jedynym i pierwszoplanowym źródłem dochodów nie jest głośna muzyka i balanga. Ktoś tam w UM wystawia zezwolenie na działalność rozrywkową i jest to wstepnie badane czy nie zakłóci wypoczynku nocnego z uwagi na charalter rozrywkowy i lokalizację. Pozatym większość raczej działa w pomieszczeniach zamkniętych a nie plenerze. Na typowy plener potrzebne jest dodatkowe zazwolenie władz maista, gminy lub powiatu. Generanie zasadą prawa jest chronić obywatela i utrzymywać pożądek nawet kosztem typu i rodzaju działalności. Zdażały się przypadki jak czytałem odebrania kocesji czy zezwolenie na działalność przy nadmiernych skargach obywateli.

To nie Teksas.



MacaN napisał:
Natomiast opuszczanie klapy w ciężarówce, by wywieźć jakieś łądunki to charakterystyka działalności tej właśnie firmy, a nie zakłócanie ciszy nocnej
No i tu właśnie może być problem nie rozwiązywalny.
 
Do góry