Ubezpieczenie bez UP i pracy

VAdamV

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2014
Posty
70
Punkty reakcji
0
Witam.

Moja siostra jest samotną matką ma 2 letnią curkę i jest w 8 miesiącu ciąży niestety nie ma pracy i wyrejestrowali ją z urzędu pracy bo nie wstawila w wyznaczonym terminie bo była na badaniach w innym mieście był to piątek. Wiec wzięła od lekarza kartkę że byla u niego i w poniedziałek ją zaniasla do UP na miejscu powiedzieli jej że ich to nie interesuję że była u lekarza i zostanie wyrejestrowana.

Pytanie brzmi czy siostra może sie ubezpieczyć gdzieś indziej zamiast w Urzędzie Pracy ? Żeby nie płaciła ze lekarza i karetkę w razie porodu.

Wysyłane z mojego LG-E400 za pomocą Tapatalk 2
 

Gosia70

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2012
Posty
95
Punkty reakcji
10
Miasto
Małopolska
Witam :)

Nie wspomniałeś kiedy siostra utraciła status bezrobotnego...
pytam o to, ponieważ może ona wnieść w termninie 14 dni od daty otrzymania decyzji odwołanie.
Należy dołączyć dokumenty, które umożliwią roztrzygnięcie sprawy.
Gdyby okazało się, że termin ten minął, siosta musi zlożyć wniosek o przywrócenie terminu
do wniesienia odwołania...oczywiście musi uwiarygodnić przyczyny niewniesienia odwolania
w terminie np. choroba, pobyt w szpitalu ...itd.
Odwołanie musi złożyć w urzedzie, ktory wydał decyzję...mają oni czas 7 dni na rozpatrzenie
wniosku.

W sytuacji , w której znalazła się siostra wydaje mi się , że to najlepsze rozwiązanie.

Jest jeszcze jedno ...ubezpieczenie dobrowolne, ale wiąże się to z kosztami.
Należy zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnić wniosek o objecie dobrowolnym
ubezpieczeniem zdrowotnym.
Należy zabrać dokument tożsamości i dokument potwierdzający opłacanie skladek na ubezpieczenie
zdrowotne. Jest to ważne , gdyż od tego kiedy była opłacana składka bedzie ustalona kwota nowej
składki - ,, ubezpieczenie dobrowolne ,,
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny nie powoduje zwiększenia składki.
Dokładniejsze informacje uzyska siostra w NFZ , przedstawi swoją sytuację i dzięki temu będą oni

mogli pokierować Jej poczynaniami.

Powodzenia ...
 

borys27

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2015
Posty
6
Punkty reakcji
0
Chcę skomentować wpis.
Dawno politycy mówili o tym,że skończy się odnotowywanie .Jest to całkiem zbędne.W ten sposób utrzymuje si ę urzędników z naszych podatków,
i same z tym kłopoty.Urzędnicy myśla że są potrzebni ,tyle że napewno nie bezrobotnym.Mineły wybory i żadnych perspektyw na skonczenie z biurokracja.
Pozdrawiam
 
Do góry