[tutorial] Tworzymy Bloga.

HeX

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
951
Punkty reakcji
1
Tak więc dzisiaj postanowiłem napisać tutka o robieniu blogów i ich administracji. Myśle że ci którzy biorą się za tego tutoriala mająopanowane już poruszanie sie po forum i wiedzą gdzie jest panel kontrolny. Wię pierwsze co robimy to:
1. Przechodzimy do panelu kontrolnego. Po lewej stronie widzimy menu w któym jest podmenu bloga:
1.gif
2. Klikamy na "Ustawienia Blogu". Gdy wczyta nam sięstrona jest tam kilka rzeczy do ustawienia:
* Nazwa Twojego Blogu - tutaj wpisujemy jak będzie się nazywał nasz blog
* Opis Twojego Blogu - tutaj wpisujemy opis (nazwa i opis blogu mozną porównać do tytułu tematu i opisu tematu - wyajśnienie gdyby ktoś niewiedział do czego opis).
* Rodzaj Twojego Blogu - tutaj możemy wybrać albo "Lokalny Blog" albo "Link do zewnętrznego Blogu":
** Lokalny Blog - Blog na forumowisku
** Link do zewnętrznego Blogu - Blog w innym serwisie
* Aktywuj przyjazne URL - zaznaczając to będziemy mogli korzystać z łatwego do zapamiętania adresu a nie długiego adresu pomiszanego z cyframi i literami.
* Twoja nazwa przyjaznego URL - tutaj wpisujemy nazwe naszego przyjaznego URL (np. jeśli wpiszesz xxx to adres będzie wyglądał www.forumowisko.pl/blog/xxx)
Dalsze ustawienia są zależne od tego jaki wybierzemy rodzaj blogu. Jeżeli wybierzemy lokalny blog to:
* Prywatny Blog - oznacza to że tylko właściciel będzie miał do niego dostęp, taki blog możę służyć jako pamiętnik lub coś innego.
* Zezwolić gościom na oglądanie Blogu - pozwala niezarejestrowanym osobom przeglądanie bloga (niedziałą jeżeli blog jest prywatny)
* Zezwolić gościom na pisanie komentarzy - niezarejestrowane osoby będą mogły pisać komentarze (niedziała jeżęli goście niemogąprzeglądać bloga)
* Zablokowac komentarze - jeżeli zaznaczyć nikt niebędzie mógł zamieszczać komentarzy
* Powiadomienie o nowych komentarzach - jeżeli zaznaczysz na twój email będą przychodziły powiadomienia o tym żę ktoś zamieścił komentarz na blogu
* Zablokuj skórkę - można wybrać jaka skórka ma być na blogu
* Standardowy stan nowych wpisów - można wybrać czy nowy wpis ma być projektem czyli nikt oprócz autora niebędzie go widział czy odrazu ma być publikowany czyli wszyscy mogą go widzieć.
* Opcje wpisu - Ukryj automatycznie/ Zawsze pokazuj Są to ustawienia typu usuń edytuj itp.
Reszta chyba niejest trudna. Jak pewnie już zauważyłeś/aś nieopisałem co oznacza Allow others to syndicate your Blog i Allow Blog entry Trackbacks. Nie opisałem bo nieznam j. Angielskiego więc niewiem dokładnie co to oznacza.
Jeżeli natomiast wybierzemy rodzaj bloga jako link do zewnętrznego bloga to możęmy tylko w polu "URL do strony Twojego Blogu" wpisać adres do naszego bloga.

Teraz zajmiemy się ustawianiem bloków w blogu. W menu po lewej stronie (tam gdzie klikaliśmy na link ustawienia bloga) znajduje sie link "Ustawienia bloków zawartości". Klikamy na niego.
Pierwsze co widzimy to " Szerokość bloku zawartości ( w pixelach)" Chyba niemusze tłumaczyć co to oznacza.
Niżej znajdują się bloki zawartości. Możęmy kilka dodać albo stworzyć swój.
Jeszcze niżej znajduje siętabela w której są wypisane bloki jakie używamy. W kolumnie "Kolejność wyświetlania" możemy przesunąć dany blok w dół lub w góre. Druga kolumna (Pokaż blok) odpowiada za to czy na blogu dany blok ma być widać czy też ma być niedostępny (ukryty). Trzecia odpowiada za to po której stronie blogu ma sie dany blok znajdowac (lewa albo prawa) w czwartej widzimy nazwe bloku a w piątej znajduje się przycisk do usunięcia bloku.

W menu po lewej znajduje się także link do "Ustawiania strony O mnie" czyli ustawiamy tam treśż strony "O mnie" chyba więcej nietrzeba tłumaczyć.
Link "Twój Blog" przenosi nas do naszego blogu a link Tracker Blogu wyświetla nam listęblogów które śledzimy.

Przejdźmy teraz do naszego blogu. Na samej górze widzimy takie przyciski: Menu użytkownika, Twoje ustawienia Blogu, Zawartość Bloków, Wpisów, Ocena. Najbardziej interesuje nas przycik "Wpisów" gdy na niego klikniemy możemy wybrać Dodaj wpis (piszemy nową notke) lub ukryj projekty. Wybieramy dodaj wpis. Widok jest taki sam jak przy pisaniu postu czy wiadomości PW jednak jest kilka innych rzeczy. Jest coś takiego jak : Album załączony do wpisu. Jeżeli mamy jakiś album obrazków to możemy tutaj go wybrać. Na samym dole możemy wybrać czy wpis ten ma być projektem (później można go opublikować) czy odrazu go opublikujemy.

To tyle o blogu. Jest jeszcze kilkanaście rzeczy któych nieomówiłęm ponieważ są one proste i nietrzeba raczej omawiać. Jeżeli jednak ktoś niemógłby sobie w czymś poradzić piszcie do mnie na PW.
 
Do góry