Tkanki Przewodzące- Proszę O Pomoc!

zielka

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2005
Posty
838
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
.::Dobrze mi tu::.
Mam za zadanie poprowadzenie lekcji przez ok. 10 minut na temat tkanek przewodzących (tkanki roslinne->stałe->przewodzące->łyko,drewno). Mam zajać się łykiem. Bardzo was proszę o wszelkie rysunki, grafy i informacje na temat tych tkanek. Jest to dla mnie bardzo ważne.
Wielkie dzięki za KAŻDĄ wypowiedź na temat :*
 

lukas87

Nowicjusz
Dołączył
2 Listopad 2005
Posty
47
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Łyko (floem) jest jedną z tkanek przewodzących u roślin. Transportuje substancje organiczne (głównie cukry - przede wszystkim dwucukier sacharozę). W łyku (w przeciwieństwie do drewna) odbywa się transport aktywny - oznacza to że do transportu zużywana jest energia. Z tego powodu łyko jet tworzone przez żywe komórki. Zawierają one protoplast (żywą część komórki). Dzięki temu może być syntezowana energia potrzebna do transportu. Łyko składa się z rurek sitowych. tworzone są one przez człony rurek sitowych. W rurkach sitowych są przegrody poprzeczne (nie jest to jednak ściana komórkowa), w których są otwory. To jest właśnie owo sito. Przez te otwory przechodzą grube cytoplazmatyczne wypustki (grubsze od plazmodesmy - ale to mniej istotne) przez które odbywa się transport do następnego członu rurki sitowej. Oprócz rurek sitowych na łyko składają sie jeszcze: komórki przyrurkowe (tzw. towaryszące), miękisz łykowy i włókna łykowe. Komórki przyrurkowe odżywiają rurki sitowe, ściśle do nich przylegają. Miękisz łykowy pełni funkcję łącznika oraz spichrzową (np. u marchewki). Włókna łykowe pełnią funkcję wzmacniającą (mechaniczną).
opis może się wydawać zamieszany. Zapewniam jednak ze ma on sens, wystarczy tylko spojrzeć na rysunek (przekrój podłużny przez łyko). Poszukaj takiego rysunku, na pewno znajdziesz go w jakiejś książce :D
 
Do góry