Tańsza benzyna - jest szansa?

mario.bros

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
38
Punkty reakcji
0
ostatnio zastanawiałem się jak można osiągnąć efekt, żeby paliwo było tańsze. I wgruncie rzeczy oczywiście dużo zależy od podatków. ale to są powiedzmy regulacje zewnętrzne, natomi istotne są regulacje rynkowe. i sądzę, że okazją do obniżenia cen benzyny byłoby gdyby polskie firmy, które zadeklarowały się poszukiwać gaz łupkowy przeznaczyły na całą akcję więcej kasy i zaczęły wreszcie wydobywać gaz z łupków. wtedy gaz trafiłby do sprzedaży i samochody przeszłyby na gaz więc benzyna była mniej chodliwa. przy okazji zyskałyby zakłady chemiczne, firmy farmaceutyczne i orlen, bo oni przede wszystkim czerpią gaz do produkcji. bo inaczej jeszcze wieki będziemy czekać na to, co dadzą lub czego nie dadzą nam rosjanie, bo znów przyjdzie zima stulecia i nam zakręcą gaz na trwałe, a ropę jak zacznie im się kończyć i wtedy wszyscy na rowery?
polecam tekst w kontekście kryzysu w polsce i sytuacji w polskiej gospodarce http://www.wiadomosc...616-1--1-d.html
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Podobno potanienie paliw samochodowych sygnalizuje chęć urządzenia przez rząd wcześniejszych wyborów...
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a była informacja że ceny rosną ? Skąd masz informacje że tanieją ?
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Moja uwaga jest natury ogólnej, a nie informacyjnej. A poświadczeniem jej słuszności jest wypowiedź Tuska P O wyborach, że teraz paliwo może sobie kosztować i 7 zł za litr
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tylko co ma wypowiedź ta do dzisiejszych cen paliw. Perspektywa 3 lat do bardzo dużo jak na rynek paliw
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Żeby używać gaz z łupków do samochodów trzeba robić instalację CNG a one są drogie w zastosowaniu i eksploatacji.
Stacje musiałyby powstać....infrastruktura....itd..
Ponadto samochody zasilane gazem tracą gwarancję producentów i nie można nimi parkować w garazach podziemnych nawet w galeriach handlowych....a niestety dziś wszystkie nowoczesne budynki powstają w oparciu o tego rodzaju rozwiązania parkingowe.

Zasilanie samochodów gazem to technologia lat 70....
Polska aby uniezależnić się energetycznie potrzebuje technologii 2020 r.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
Polska aby uniezależnić się energetycznie potrzebuje technologii 2020 r.
Napewno prawdziwy dziki kapitalizm prosto rodem z XIX wieku gdzie przedsiębiorcy narzekali że zakaz pracy dzieci będzie ograniczał "wolny rynek" przyniesie nam optymalne rozwiązania.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Napewno prawdziwy dziki kapitalizm prosto rodem z XIX wieku gdzie przedsiębiorcy narzekali że zakaz pracy dzieci będzie ograniczał "wolny rynek" przyniesie nam optymalne rozwiązania.
Podaj mi proszę chociaż jedno państwo na świecie w którym istnieje taka forma kapitalizmu.
Taki kapitalizm Tworzy się tylko w Twojej głowie....nic poza tym.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a to racja, takie w kółko wspominanie tego co było w XIX wieku nie jest konstruktywne
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Shogu ma jak zwykle rozdwojenie jazni. Ciekawy jestem co robily dzieci chlopow rzemieslnikow i mieszczanstwa w czasach gdy kapitalizm nie istnial? Zapierniczaly w polu od switu do nocy....ale dla shogu i tak winny bedzie kapitalizm. Ten typ tak ma
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a to jest faktycznie prawda. To zatrudnianie dzieci w XIX wieku to nie było jakieś zdziczenie obyczajów krwawego kapitalizmu. Dla ludzi żyjących w ówczesnym świecie było to normalne. Dzieci w tamtych wiekach nie miały dzieciństwa czy wakacji w dzisiejszym rozumieniu, Jak tylko podrosły zajmowały się pracą, nawet już w wieku 8-10 lat. Dzieci w tym wieku już zasuwały dzień w dzień i nikogo to nie dziwiło. Nawet dzieci arystokracji nie miały nadmiaru wolnego czasu, zajmując się nauką, nauką i jeszcze raz nauką. W sytuacji raptownego wzrostu demograficznego i zmniejszonej śmiertelności dzieci rodziny nie miały wyjścia i musiały zdobyć dodatkowe dochody. Poza tym ówczesne dzieci, w przeciwieństwie do dzisiejszych, szybciej stawały się dojrzałe i szybciej podejmowały samodzielne życie. To czy dziecko 12-13 letnie poszło do fabryki czy zaiwaniało na polu nie różniło się diametralnie z punktu widzenia wysiłku. A nawet praca w fabryce mogła być lepsza - lepiej płatna i do tego na głowę nie padało. Były oczywiście miejsca pracy lepsze i gorsze. Na pewno praca w kopalni była bardzo ciężka ale tutaj stawki były bardzo atrakcyjne. Co prawda można było w każdej chwili zginąć, ale nie pracując w tym miejscu też można było życie zakończyć w jednej chwili.

Czasem próbujemy spojrzeć na tamte czasy dzisiejszymi poglądami i sposobem pojmowania życia ale nie zawsze tak się da
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
Shogu ma jak zwykle rozdwojenie jazni. Ciekawy jestem co robily dzieci chlopow rzemieslnikow i mieszczanstwa w czasach gdy kapitalizm nie istnial? Zapierniczaly w polu od switu do nocy....ale dla shogu i tak winny bedzie kapitalizm. Ten typ tak ma
Tak bo porównanie

1. Pracy dzieci na rzecz rodziny i rodzinnego interesu.
2. Pracy w kopalni czy fabryce , w ultra długich godzinach, super niebezpiecznych warunkach , głodowych stawkach jednocześnie generując zysk i bogactwo obcemu właścicielowi

Ma sens :)




Herbatniczek napisał:
a to racja, takie w kółko wspominanie tego co było w XIX wieku nie jest konstruktywne
Chwila , chwila ale to nie ja chce zrobić z POlski Bangladesz jednocześnie coś bredząc o technologiach 2020 roku.

Tak się składa że w zaawansowanych technologicznie państwach , państwa mają około polowe udziału w wydatkach na R&D.
Skąd niby wziąśc na to pieniądze , gdy płacenie podatków przez superbogaczy i korporacje jest moralnie naganne ?
Infrastruktura też się sama nie zbuduje.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
w budowaniu infrastruktury zawsze masz u mnie sojusznika
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Tak bo porównanie
1. Pracy dzieci na rzecz rodziny i rodzinnego interesu.
2. Pracy w kopalni czy fabryce , w ultra długich godzinach, super niebezpiecznych warunkach , głodowych stawkach jednocześnie generując zysk i bogactwo obcemu właścicielowi
Ma sens
Po pierwsze to dzieci pracowały i to ciężko....tak zgadza się na rodzinę.
Bo Państwo nie zabierało im ponad połowy dochodów.

Po drugie nie wiem co porównujesz....sytuacje kapitalizmu...czy rozwój górnictwa w Bangladeszu?
Zdecyduj się bo to są dwie różne rzeczy.
W Bangladeszu nie ma prywatnych kopalni w których pracują dzieci....które rzekomo pracują na właściciela.
Tylko są tzw. kopalnie krecie, gdzie przychodzisz do właściciela terenu....płacisz mu symboliczną opłate i dostajesz kilof i wiadro.
Co ukopiesz to Twoje.
Pracują tak całe wioski....sam to widziałem na własne oczy w Indiach i innych krajach Azji.

Angazowanie dzieci do pracy nie ma nic wspólnego z kapitalizmem.
Od zarań dziejów tak było...
Możesz się ze mną spierać w kwestii tego co zmusza tych ludzi do ciężkiej pracy....ale motywy sa takie same jak 200-500 lat temu.
Kapitalizm nie ma tutaj nic do rzeczy.



shogu napisał:
Chwila , chwila ale to nie ja chce zrobić z POlski Bangladesz jednocześnie coś bredząc o technologiach 2020 roku.
Polska nigdy Bangladeszem nie będzie.
Nie jesteśmy krajem w którym na powierzchni naszych trzech województw mieszka 156 milionów ludzi.
Bieda w Bangladeszu to jest efekt dramatycznego wzrostu populacji na małym i nieuprzemysłowionym terenie.
Tam ludzie mieszkają w kartonach i lepiankach z gliny....bez bezrobocie i nie ma możliwości żyć na wysokich zasiłkach dla bezrobotnych.
Ja mam wrażenie, że Ty tego kompletnie nie rozumiesz...ale to już Twoja sprawa.



shogu napisał:
Tak się składa że w zaawansowanych technologicznie państwach , państwa mają około polowe udziału w wydatkach na R&D.
Skąd niby wziąśc na to pieniądze , gdy płacenie podatków przez superbogaczy i korporacje jest moralnie naganne ?
Infrastruktura też się sama nie zbuduje.
O których korporacjach mowa?
Philips zapłacił ok 100 mln zlotych podatku do skarbówki
LPP S.A (sieci sklepów m.in Reverved) ok 90 mln złotych
Biedronka - 300 mln złotych
Castorama 80 mln złotych

Setki korporacji płaci milionowe podatki.
Nie licząc tego ile tysięcy ludzi u nich pracuje i zarabia pieniądze.
Korporacje płacą najwięcej Polakom i odprowadzają uczciwie podatki co do złotówki.

Oczywiście, że Ty byś chciał, żeby oni oddawali 90% ...żeby nic dla ludzi i nic na rozwój nie było....
Tylko, żeby kłaść miliardy w to państwowe i dziurawe koryto.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
We Lwowi mówiło się niech kosztui co chce byle nie było drogo.
No i o to chodzi - niech kosztuje 7 zł za litr, ale nasze zarobki niech wzrosną dwukrotnie, wtedy będzie dla nas taniej
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Firma Dziewiątkowski załatwia wsadzenie do nowych Dacii instalacji zasilania silnika gazem za około 3500. W hybrydzie benzyny zużywa się mniej, co wpływa na zmniejszenie wydatków na to paliwo
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
O których korporacjach mowa?

Philips zapłacił ok 100 mln zlotych podatku do skarbówki

LPP S.A (sieci sklepów m.in Reverved) ok 90 mln złotych

Biedronka - 300 mln złotych

Castorama 80 mln złotych
Już ci te twoje dowody anegdotyczne orałem niejednokrotnie.


W 2013 r. statystyczna firma odprowadziła do budżetu nie ustawowe 19 proc., ale 12,9 proc. zysku.
Z roku na rok stawka maleje.

http://www.pb.pl/3688312,70278,przedsiebiorcy-placa-coraz-nizsze-podatki

No ale socjalizm i podatki zabijają przedsiębiorczość prawda ???
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Shogu jestes smieszny. Ja Tobie podaje liczby a Ty o procentach. To ufowodnij kto placi wiecej podatku korporacja czy szary Kowalski? Wiec nie pisz ze korporacje nie placa...bo placa miliony podatkow na ten zakichany kraj w ktorym minister zamawia obiad z tych podatkow za 1400zl.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Zbliżają się jakieś wybory (listopad) i benzyna TA NIE JE
Czy to nie oznacza, ze szansa na potanienie benzyny nie jest stwarzana tak silnie przez NIC JAK WYBORY
Może niech wybory będą częściej?
 
Do góry