Taniec Ludowy ;)

Lubisz folklor?


  • Total voters
    4

Kate.007

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2013
Posty
13
Punkty reakcji
0
Witam,
ten temat kilka lat temu pojawił sie na forum, ale postanowiłam go trochę odświeżyć ;)
Zastanawiam się, co o nim sądzicie. Kicz? Piękno? Najwspanialszy dorobek polskiej kultury?
Zdania sa podzielone, wiadomość, że ktoś tańczy w takim zepsole wywołuje szacunek, litość lub zażenowanie. Zazwyczaj.
Tańczę od 5 lat, a odkąd jestem w liceum, traktowane jest to pozytywnie lub najwyżej obojetnie, dla mnie zaszczytem jest tańczyć w jednym z najbardziej prestiżowych zespołów w Krakowie.
Problemem niestety wg mnie jest mała ilośc czy też jej brak, młodziezy, która chciałaby coś takiego poznać.
Trudno w 21. wieku znaleźć chętnych /szczególnie chłopaków/. Do tańca. Bo jeżeli juz, to te współczesne /breakdance, hip-hop itd itp./.
Trafiłam do zespołu przez przypadek, ale pokochałam od razu. Skład sie zmianił, ja zostałam i kilka osób. Stroje sa wspaniałe - tworzą caly klimat. Przeglądy, wymiany, wyjazdy, wszystko co kocham. na zawsze.

Zatem, co myślicie?

btw, jak się wypowiadacie to konkretnie, z uzasadnieniem.
 

ForeverYoung

Bywalec
Dołączył
4 Grudzień 2012
Posty
1 695
Punkty reakcji
139
Wiek
30
Ehhh okej więc przyznam się ,że tańczyłam tańce ludowe przez jakieś 5 lat od 3 podstawówki do 1 gim. Później zespół się rozpadł . ( na szczęście :] )
A co o tym myślę? w sumie to sama nie wiem. Jakoś specjalnie mnie to nie jarało. Tańczyłam bo tańczyłam.
Mimo wszystko dobrze to wspominam , wycieczki ,wyjazdy , występy ehh fajnie było ,ale raczej na krótszą metę teraz mam inne zainteresowania . (sport:D)

Nie mam nic przeciwko temu ,ale jakiegoś szczególnego zainteresowania to we mnie nie wzbudza - jest mi to obojętne.

No i zgadzam się ,że chłopaków trudno znaleźć , u mnie połowa odeszła do sekcji piłki nożnej:) w sumie to im się nie dziwie.
Nie można pominąć też faktu ,że zawsze znajdą się tacy co będą się śmiać (bynajmniej u mnie tak było - stado rozwydrzonej młodzieży trzymającej się za brzuchy)
 

ramonaona

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2012
Posty
120
Punkty reakcji
0
Może kogoś kto ma w sobie dusze etnologa, antropologa czy nawet historyka takie tańce mogą kręcić (ich oglądanie). Mnie osobiście to zupełnie nie interesuje. Być może zabawa jest przednia, tak jak z każdym innym tańcem, kiedy się go uprawia, ale dla mnie jako osoby z zewnątrz nie wydaje sie to inetresujące.
 

carbidovva

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2013
Posty
40
Punkty reakcji
1
Kate.007 napisał:
Witam,
ten temat kilka lat temu pojawił sie na forum, ale postanowiłam go trochę odświeżyć ;)
Zastanawiam się, co o nim sądzicie. Kicz? Piękno? Najwspanialszy dorobek polskiej kultury?
Zdania sa podzielone, wiadomość, że ktoś tańczy w takim zepsole wywołuje szacunek, litość lub zażenowanie. Zazwyczaj.
Tańczę od 5 lat, a odkąd jestem w liceum, traktowane jest to pozytywnie lub najwyżej obojetnie, dla mnie zaszczytem jest tańczyć w jednym z najbardziej prestiżowych zespołów w Krakowie.
Problemem niestety wg mnie jest mała ilośc czy też jej brak, młodziezy, która chciałaby coś takiego poznać.
Trudno w 21. wieku znaleźć chętnych /szczególnie chłopaków/. Do tańca. Bo jeżeli juz, to te współczesne /breakdance, hip-hop itd itp./.
Trafiłam do zespołu przez przypadek, ale pokochałam od razu. Skład sie zmianił, ja zostałam i kilka osób. Stroje sa wspaniałe - tworzą caly klimat. Przeglądy, wymiany, wyjazdy, wszystko co kocham. na zawsze.

Zatem, co myślicie?

btw, jak się wypowiadacie to konkretnie, z uzasadnieniem.
trochę wstyd dla faceta. szczególnie młodego który niekoniecznie widzi w tym piękno, a właśnie durne podskakiwanie. współcześnie nie promuje się tańców ludowych a szkoda. zobaczysz, jak ruszy jakiś "taniec ludowy z prostytutkami" to dopiero wtedy chłopki się rzucą na kursy:))
 

Kate.007

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2013
Posty
13
Punkty reakcji
0
carbidovva,
"taniec ludowy z prostytutkami" hmmm... jako treść ogłoszenia.... dobre dobre, dzięki za podpowiedź ;DD myslę, że kwestia wstydu zalezy od osoby /jej podejścia/, u nas jest kilku chłopaków w moim wieku i jest okej ;))
 

krystynadal

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2014
Posty
107
Punkty reakcji
1
10 lat tańczyłam w takim zespole i jedyne co powiem, to to, że jest to pienne przeżycie. Tańczyłam też towarzyski na poziomie B klasy ale to nie to samo. Zespół jest jak rodzina, która razem ciężko pracuje, bawi się :). Co do samego tańca to gdyby nie ludowy, nie byłoby towarzyskiego, gdyż cały towarzyski mowa o poszczególnych tańcach ( samba, cha-cha) to zlepek ludowych tańców wszystkich tańców. Tak więc trochę szacunku dla naszej zapomnianej kultury by nam się [przydało. Po zakończeniu tańczenia w zespole poszłam na występ Mazowsza... płakałam jak bóbr :).
 
Do góry