Szkoła policealna a studia

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Daria, tylko ja znam osoby, które zdały maturę, ale z powodu problemow finansowych, po prostu nie stac było ich na wybranie innej ściezki rozwoju- czyli pójscia na studia wybrały szkołe policealną. Wiec ja nie wrzucałabym wszystkich uczących sie w szkołach policealnych do jednego worka :(
 

Daria*

Nowicjusz
Dołączył
25 Sierpień 2012
Posty
45
Punkty reakcji
7
modliszka23 napisał:
Daria, tylko ja znam osoby, które zdały maturę, ale z powodu problemow finansowych, po prostu nie stac było ich na wybranie innej ściezki rozwoju- czyli pójscia na studia wybrały szkołe policealną. Wiec ja nie wrzucałabym wszystkich uczących sie w szkołach policealnych do jednego worka :(
Ale czy ja kogoś tu wrzucam do jakichś worków? Chyba w ogóle nie zrozumiałaś mojej wypowiedzi. Uważam, że szkoły pomaturalne to bardzo dobry "wynalazek", stanowią doskonałą alternatywę dla studiów, dają tytuł technika i znakomicie uzupełniają wykształcenie. Powiem więcej: na niektórych kierunkach trzeba się więcej namęczyć niż na studiach. Napisałam tylko, że bardzo dużym błędem jest to, że w tychże szkołach mogą się uczyć osoby, które nie były w stanie zdać matury. Jest to absurd, ponieważ jeżeli ktoś nie mógł zdać matury, to dlaczego ma sobie poradzić w szkole pomaturalnej? Takie osoby niestety, ale zaniżają poziom w grupach i przez to szkoły pomaturalne mają taką bardzo złą opinię, często niesłusznie. Do żadnego worka nikogo tu nie wrzucam.
 

Yoshimitsu

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Daria* napisał:
dużym błędem szkół pomaturalnych jest to, że... wcale nie trzeba mieć matury, aby się w nich uczyć
Sęk w tym że nie ma czegoś takiego jak szkoła pomaturalna, tylko szkoła policealna. I zgadza się, w większości przypadków nie wymagana jest matura. Z tym zaniżaniem poziomu to też prawda, dlatego też "zawodówki" w opinii ogólnej to w ogóle coś strasznego i zupełna ostateczność, tylko że jakby siędobrze przyjrzeć to jest wiele zawodów ciekawych które można podjąć, później zrobić praktykę i zacząć pracować i zarabiać (np. na własnej firmie). Wtedy w porównaniu do absolwenta który własnie ukończył niepotrzebne studia, on będzie miał już 3 lata doświadczenia :)

To taka anegdotka, ale generalnie to czy chcemy robić wyższe wykształcenie zależy od tego czym chcemy sie zajmować. Technikum też jest dobrym rozwiązaniem, a aktualnie mamy zachłyśnięcie się studiami, tysiące absolwentów i brak miejsc pracy dla nich. Zobaczcie schemat kształcenia, studia, technika czy zawodówki http://www.sprawdzprace.pl/praca/studia/ .

A jeśli już studia to naprawdę trzeba dobrze sie zastanowić nad kierunkiem, a nie byle co, tam gdzie znajomi itp. :)
 

Daria*

Nowicjusz
Dołączył
25 Sierpień 2012
Posty
45
Punkty reakcji
7
Yoshimitsu napisał:
Wtedy w porównaniu do absolwenta który własnie ukończył niepotrzebne studia, on będzie miał już 3 lata doświadczenia
Żadna szkoła ani żadne studia nie są niepotrzebne ani bylejakie, jednak trzeba posiadać swego rodzaju dojrzałość, ambicję i chęć rozwoju, aby to zrozumieć (bez obrazy). Mówcie, co chcecie, ale na studiach człowiek poszerza zasób słownictwa, poznaje różne teorie i punkty widzenia, uczy się nowych pojęć i w związku z tym bardziej zaczyna dostrzegać pewne prawidłowości i analizować kwestie, których wcześniej nie dostrzegał. Powiecie pewnie, że teraz wszystko można znaleźć w internecie. Owszem, można, ale czy internet powie wam, których rzeczy macie w nim szukać, na co zwracać uwagę, jak je ze sobą zespalać w logiczną całość i jak oddzielać ziarna od plew (artykuły przydatne od nieprzydatnych, ważne od nieważnych, błędne od bezbłędnych, prawidłowo napisane od nieprawidłowo napisanych, zmanipulowane od prawdziwych)? Czy internet zapewni wam bezpośredni kontakt z wykształconymi ludźmi, pokieruje waszą ścieżką rozwoju intelektualnego, nauczy postrzegania otaczającej rzeczywistości w sposób bardziej świadomy? Nie sądzę. To tylko narzędzie, od człowieka zależy, jak nim pokieruje i w jaki sposób szuka w nim informacji. Internet myśleć za was nie będzie i myślenia was nie nauczy, zrobi to tylko szkoła.

Ostatnimi czasy trwa nagonka na studia, szczególnie humanistyczne, że są złe, niefajne, be i fe. Co by jednak, gdyby nikt nie kończył studiów i wszyscy byliby robolami po zawodówkach? Kto by zajmował się językoznawstwem, historią, kulturą, religioznawstwem, badaniem zachowań ludzkich, pewnych schematów występujących w określonych okolicznościach, a co za tym często idzie, wykrywaniem manipulacji, na które nasze społeczeństwo jest szczególnie podatne? No właśnie - nikt. Język by poważnie zubożał, nikt by nie znał historii własnego narodu (bo niby skąd, skoro nie miałby kto jej uczyć?), ludzie mieliby ograniczone horyzonty myślowe i można by wtedy manipulować nimi jak ciemną masą. Nad tymi konsekwencjami nikt się już nie zastanawia, bo właśnie władza usilnie dąży do tego, aby nikt się nad tym nie zastanawiał promując szkoły zawodowe zamiast wyższych. Lansują model człowieka bez ambicji, któremu wystarczy do szczęścia młotek w łapie i spawarka. Przykładem jest chociażby ostatnia reklama w telewizji z mamusią chcącą, by synek był lekarzem, ale on wiedział lepiej i wybrał zawodówkę. Na końcu dowiadujemy się z niej, że szkoły zawodowe mają przyszłość. Następna reklama pewnie będzie pod hasłem: "Młody człowieku, zakończ edukację na podstawówce, po co ci matura, studia, jakieś tytuły? Nie trać czasu na naukę, idź od razu kopać rowy!". Nie mówię, że zawodówki są złe, bo robotnicy w państwie muszą być, jednak jeżeli ktoś jest inteligentny, mądry, ambitny i chce się rozwijać, uczyć, to dlaczego na siłę robić z niego robola i wmawiać, że studia są niepotrzebne?

Brak miejsc pracy? W dzisiejszych czasach pracy nie gwarantuje absolutnie nic, ani studia ani technikum ani szkoła pomaturalna. Nie ma nic pewnego, nawet informatyków i ekonomistów jest teraz od ch*a i jeszcze trochę, a kiedyś te kierunki to były pewniaki. Nawet ochrona środowiska kiedyś była gwarantem pracy i bardzo prestiżowym kierunkiem zarówno w technikach, jak i na studiach. A teraz co? Nigdzie już nie ma dla absolwentów tego kierunku roboty. Wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie. Jeszcze 10 lat temu wszyscy szli na psychologię, socjologię i inne pokrewne dziedziny, bo to miało gwarantować później pracę. Wszystkie mądre gazety w stylu "cogito" czy GW zapewniały, że to strzał w dziesiątkę. Jak jest teraz? Sami widzicie. Nie wierzcie więc w bzdury, że po danym kierunku NA PEWNO będzie praca, nie ma nic pewnego w tych czasach. Najlepszą inwestycją w przyszłość są znajomości, a nie nauka ani nawet już nie doświadczenie (takich z doświadczeniem po stażach, praktykach itp. też jest od groma, więc i konkurencja spora), takie mamy czasy.
 

marika8

Nowicjusz
Dołączył
19 Maj 2011
Posty
67
Punkty reakcji
3
Dokładnie, najważniejsza jest dojrzałość, ambicja i chęci. Bez tego nawet studiowanie na Harvardzie nic nie da. Tak więc czy się uczymy w szkole policealnej czy na p[rywatnej czy na państwowej uczelni to po prostu musimy mieć chęci żeby cokolwiek z tych zajęć wynieść i czegoś się nauczyć.
 
S

syrenka33

Guest
Nie ma znaczenia czy ktoś się uczy w szkole policealnej czy "uczęszcza" na uczelnie wyższą. I na wyższej uczelni zdarzają się tumany. Kwestia wybrania odpowiedniej szkoły. Ja pracuję w zasadzie od poniedziałku do niedzieli (obsługa klienta) i miałam problem z chodzeniem do szkoły na zaoczne bo nie zawsze miałam wolne wtedy kiedy był zjazd. A wykładowcy tez nie za bardzo szli nam na rękę więc musiałam zrezygnować. Zapisałam się do proedukacji do szkoły policalnej na administrację. W zasadzie testowo bo pracę mam taką samą i nie do końca wiedziałam jak będzie z tymi weekendami. Okazało się, że nauczyciele jakoś inaczej podchodzą do uczniów i są bardziej elastyczni. Jak nie mogę być na zajęciach to dogaduję się z wykładowcą i on mówi mi kiedy i co mam zalicz\yć. Spoko. Jak mi się uda to może gdzieś się na jakiś język jeszcze zapiszę. Więc nie ma reguły, któraby potwierdzała, że np szkoły policealne są złe a wyższe uczelnie lepsze. Zależy od szkoły. Ja jestem zadowolona
 

Torus

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2013
Posty
9
Punkty reakcji
0
Nie wiem jak wy ale ja chciałem dostać się na dobre uczelnie dlatego sporo czytałem na ten temat a także o kierunkach jakie warto studiować. Dość duży zasób wiedzy o tym jest tutaj - studia.net, gdzie są opisy wybranych kierunków, przedmioty nauczania oraz lista miejsc, w których absolwenci najczęściej znajdują pracę.
 
M

mariolkaaa

Guest
Szkoły policealne mogą być też dopełnieniem studiow, zwłaszcza że teraz większość z nich jest darmowa. Kończe studia zaoczne i zapisałam się na administrację ale akurat do proedukacji w Katowicach. Kończę pierwszy semestr i jak na razie jestem zadowolona :) Plusem jest to, że nawet jak Ci nie wyjdzie albo stwierdzisz, że to nie dla Ciebie to nic nie tracisz.
 

hanka90

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2013
Posty
6
Punkty reakcji
0
Uczę się w szkole policealnej - dla mnie to szansa na szybkie zdobycie zawodu - nie mogę sobie niestety pozwolić na 5 lat studiów - wybrałam OMEGA Szkołę Policealną kierunek Administracja - jestem zadowolona. Cóż więcej można powiedzieć :)
 
S

syrenka33

Guest
Torus napisał:
Nie wiem jak wy ale ja chciałem dostać się na dobre uczelnie dlatego sporo czytałem na ten temat a także o kierunkach jakie warto studiować. Dość duży zasób wiedzy o tym jest tutaj gdzie są opisy wybranych kierunków, przedmioty nauczania oraz lista miejsc, w których absolwenci najczęściej znajdują pracę.
Można przecież wybrać jakiś bezpłatny kierunek. W pro na techniku administracji płacisz tylko za sesję egzaminacyjną więc chyba spoko. Poza tym mają też inne bezpłatne kierunki. Od września będą jakieś medyczne- czytałam na stronie pro. Jest dużo ofert pracy np. dla asystentki stomatologicznej czy opiekuna medycznego. Trzeba się rozwijać :tongue:
 

martyna213

Nowicjusz
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
3
Punkty reakcji
0
witam. Planuje podjąć naukę w Krakowskiej Szkole Medycznej im. Stanisławy Leszczyńskiej (technik elektroradiolog). Czy ktoś mógłby cokolwiek powiedzieć o tej szkole? I czy jest sens pójścia tam zamiast na studia?
 

gumbat

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2013
Posty
29
Punkty reakcji
0
Studia to takie liceum ogólnokształcące - jest dyplom jak matura, natomiast szkoła policealna daje jak technikum fach do ręki. Nie każdy musi być po studiach by dobrze ułożyło mu się życie zawodowe.
 

MarchelloM

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Będąc na 5 roku studiów na Uniwersytecie Śląskim zdecydowałem się na roczną naukę w Szkole Wizażu i Stylizacji "Artystyczna Alternatywa" na Piłsudskiego w Krakowie. Pisze o tym tylko dlatego, że dopiero wtedy zająłem się tym co tak naprawdę mnie interesowało. Dzięki fantastycznym wykładowcom i mnóstwo godzin spędzonych na praktykach zacząłem w naturalny sposób spotykać na swojej drodze przyszłych pracodawców. Od października otwierają się dwa nowe kierunki: Dekorator Wnętrz i Dziennikarz Mody. Stawiam teraz pierwsze kroki w blogowaniu i chce zapisać się ponownie do Szkoły.
 

Attachments

  • logo_AA.jpg
    logo_AA.jpg
    22,6 KB · Wyświetleń: 10

hanka90

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2013
Posty
6
Punkty reakcji
0
Szkoła Policealna daje możliwośc zdobycia wiedzy w węższym czysto zawodowym zakresie - czasami dopiero wtedy uświadamiamy sobie co tak naprawde chcemy w życiu robić - moim zdaniem na nauke nigdy nie jest zapóźno :)
Uczę się i planuje jeszcze to robić tym razem na kierunku nieco nowym - Technik ekspoloatacji portów i terminali - może odnajdę nowe powołanie :)
Oferta szkoły OMEGA - kusząca nie ma co :) a czytając charakterystyke kierunku jeszcze bardziej jestem ciekawa tego eksploatowania :)
 
K

KamilKA01

Guest
hanka90 napisał:
Szkoła Policealna daje możliwośc zdobycia wiedzy w węższym czysto zawodowym zakresie.



Zgadza się. Kończę studia i jakbym nic nie umiał, zawodowo zajmuję się tym czego się sam nauczyłem a studia to tylko taka podstawa żeby miec papierek. Dobrze porównać sobie programy nauczania różnych szkół i sprawdzi kto będzie prowadził zajęcia bo to ma duże znaczenie erudio.com.pl/a/kosmetyka-kolorowa/0 Lepiej zainwestowac w jakiś porządny kurs specjalizujący, albo włąśnie szkołę policealną wtedy masz ścisłą wiedzę ale przynajmniej Cię szkoła ukierunkuje jakoś bo ogólniaki po prostu produkują mądrych ludzi a cała nasza wiedza jest później niewykorzystana, a tu chodzi przeciez o umiejętności.
 
D

Dobr_zbanowany

Guest
Studia dają baze do awansu,w sensie wykształcenia wyższego i to w zasadzie tyle. Poza tym szkoły policealne nie bez powodu zyskują wielu zwolenników,ponieważ dają fach i konkretne uprawnienia,co moim zdaniem będzie tutaj bardzo potrzebne,trzeba wybrac tylko odpowiedni zawód na który jest zapotzrebowanie.
 
S

syrenka33

Guest
DobreRowery_pl napisał:
Studia dają baze do awansu,w sensie wykształcenia wyższego i to w zasadzie tyle. Poza tym szkoły policealne nie bez powodu zyskują wielu zwolenników,ponieważ dają fach i konkretne uprawnienia,co moim zdaniem będzie tutaj bardzo potrzebne,trzeba wybrac tylko odpowiedni zawód na który jest zapotzrebowanie.
Nie sposób się z tym nie zgodzić. Obecnie chyba lepiej mieć jakiś zawód niż poprostu papierek ukonczenia czegoś tam. Szkoły policealne dają dużo możliwości. Są kierunki płatne i bezpłatne w zależności co kto woli. Szkoła policealna może być też uzupełniem wykształcenia. W proedukacji jest fajnie- miła atmosfera, wykładowcy też ok. Nie stresuję się zajęciami. Ogólnie wszystko ok. Więc spokojnie mogę polecić pro innym. Jestem zadowolonym sluchaczem :)
 

bejbusia23

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja mogę polecić szkołę policealną GoWork. Bardzo szeroki wybór kierunków. Mają oddziały w całej Polsce. Myślę, że warto.
 

kiwki

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2012
Posty
45
Punkty reakcji
0
A no właśnie, szkoły policealne dają fach. Możesz dostać bez problemu tytuł technika i żaden pracodawca tego na pewno nie przeoczy. Moim zdaniem nie ma co udawać, że tylko studia są teraz potrzebne, wcale tak nie jest. Trzeba próbować na wielu płaszczyznach.


[SIZE=13.5pt]A no właśnie, szkoły policealne dają fach. Możesz dostać bez problemu tytuł technika i żaden pracodawca tego na pewno nie przeoczy. Moim zdaniem nie ma co udawać, że tylko studia są teraz potrzebne, wcale tak nie jest. Trzeba próbować na wielu płaszczyznach.[/SIZE]
 

mackk

Nowicjusz
Dołączył
12 Sierpień 2013
Posty
4
Punkty reakcji
1
Studia nie dają gotowych rozwiazań - uczą życia i dają jakąś bazę, którą potem trzeba samemu kreatywnie wykorzystać. Bez takiego nastawienia nie ma co myśleć o studiach.
 
Do góry