System prezydencki, czy parlamentarno-gabinetowy?

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Bałagan, który sprawiła nasza konstytucja ze swoistą dwuwładzą w Polsce, musi zostać rozwiązany. Oczywiście wyjścia są dwa, choć mi się wydaje, że dużo większe szanse ma model parlamentarno-gabinetowy, który już de facto istnieje, jest tylko niepełny. Dla mnie to jest system gorszy od prezydenckiego. Dlaczego? Bo zaprzecza zasadzie trójpodziału władzy. Premier sprawuje władze wykonawczą i jednocześnie całkowicie odpowiada przed ustawodawczym sejmem. Co więcej głównie rząd pisze ustawy. Premier zaś, albo jest liderem większości parlamentarnej: Tusk, Kaczyński, albo jest marionetką tego lidera: Buzek, Marcinkiewicz.
Nie ma co się dziwić, ze tempo psucia prawa jest ogromne, kiedy nie ma mowy o jakimkolwiek wewnętrznym kontrolowaniu się władzy.
To moje zdanie, a co wy myślicie?
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Mogłeś dodać sondę.
Dla mnie obecnie do akceptacji jest tylko prezydencki, wydaje się że powinien być oszczędniejszy i mniej konfliktogenny ale u nas wszystko możliwe.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
@Lobbo
Ja się z tobą zgodzę. Nie ma mowy o trójpodziale władzy skoro parlament tylko podnosi łapki. To jest władza ustawodawcza, która w ogóle prawie nie podejmuje żadnej inicjatywy.

Już kiedyś pisałem, że jeśli w ogóle demokracja to w systemie prezydenckim. No i jakieś cenzusy. Sam wiek nie wystarczy.

@przecajo
Wydaje mi się że system prezydencki jest mniej konfliktowy bo skoro cała władza wykonawcza jest skupiona w jednym ręku to chociaż na tym polu nie ma problemów. Koalicji i innych.

Problem może się pojawić jeśli w parlamencie ukształtuje się większość nieprzychylna preziowi. Chociaż spory na tym tle można zminimalizować mądrą regulacją kompetencji zawartą w Konstytucji.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Zgadzam sie, ze nie moze dalej byc taka sytacja jak teraz, czyli niewiadomo jaka, niewiadomo kto ma wladzie i te jaja co sie dzieja z vetami i innymi kwestiami...

Trzeba by wybrac jeden z tych dwoch systemow, ktory lepszy ? Wsumie nie wiem, na moj gust chyba lepszy bylby system prezydencki cos jak w USA

Tak czy siak to co jest teraz w Polsce to dobra patologia
 

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Władza w rękach prezydenta jest dla mnie średnim pomysłem. Bez znaczenia, czy byłby to Kaczyński, Tusk, czy też ktoś inny.
Jestem przeciwny pozwalaniu decydować we wszystkich sprawach jednej osobie.
Model parlamentarno-gabinetowy może być znacznie lepszy, jeśli oczywiście wprowadziłoby się wiele poprawek (jak chociażby zmniejszenie parlamentu, powoływanie kompetentnych ministrów na określone stanowiska).
Do tego należałoby się zająć partiami - przydałby się jakiś porządek w nich.
Zmniejszenie rad miast także byłoby świetnym pomysłem.

W Polsce biurokracja strasznie się rozrosła, a co najgorsze, na każdym szczeblu mamy kłótnie partyjne, co jest praktycznie nie do przyjęcia.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Jestem przeciwny pozwalaniu decydować we wszystkich sprawach jednej osobie

To nie jest jedna osoba bo wtedy prezydent jest cos jak premier i prezydent w jedym, ma administracje do rzadzenia i tyle.. nie podobaja ci sie jego rzady to nie glosujesz nastepny razem i tyle

Jak dla mnie system troche prostszy i klarowniejszy niz obecny

Po cholere prezydent i premier dwa urzedy jak moze byc jeden
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
39
Miasto
Polska "b"
Powinno się odebrac preziowi wszystkie kompetencje prawodawcze i zostawic mu tylko prerogatywy <nadawanie odznaczeń, ułaskawienia itd>. Jako najwazniejsza osoba w państwie prezio nie powinien uczestniczyc w gierkach miedzypartyjnych bo to uwłacza temu stanowisku, chociaz tego do konca i tak nei da sie uniknąc.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Co to ma znaczyć do reprezentacji? Pojedzie gdzieś i nie będzie mógł nic zrobić, nawet deklaracji złożyć. Jeśli premier ma rządzić to niech też takie sprawy załatwia.
Chyba że chodzi ci o przecinanie wstęgi, ale czy do tego potrzebny jest urząd?
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
prezio do reprezentacji, premier do rządzenia
"Prezio" do rządzenia, prezes do reprezentacji. ;-) Może by jakąś bramkę chociaż strzelił?

Podoba mi się pomysł aby poczynić krok w stronę sys. prezydenckiego. Każde dodatkowe narzędzie kontrolujące funkcjonowanie innych elementów, zwłaszcza gdy są te narzędzia w rękach osób z różnych partii, może przynieść jakąś poprawę w kwestii stabilności władzy. Naturalnie pojawiają się tu problemy wynikające z prób nadużyć, manipulacji, w ramach walki między opcjami politycznymi, ale nie wytraca się przez nie całego spektrum zysków z nowej sytuacji.
Zdecydowanie warto byłoby popracować nad obecnym systemem, aby osiągnąć wyższą wydajność. Zyskalibyśmy dodatkową osobę, która mogłaby jechać gdzieś z wizytą i rozmawiać z innymi przywódcami dając im komfortowe wrażenie, że nie produkują się do człowieka, który i tak o niczym nie decyduje. Zyskalibyśmy wspomnianą już kontrolę.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Powinno się odebrac preziowi wszystkie kompetencje prawodawcze i zostawic mu tylko prerogatywy <nadawanie odznaczeń, ułaskawienia itd>. Jako najwazniejsza osoba w państwie prezio nie powinien uczestniczyc w gierkach miedzypartyjnych bo to uwłacza temu stanowisku, chociaz tego do konca i tak nei da sie uniknąc.
Wystarczy posąg jakiś przeznaczyć i urzędnika.
W prezydenckim wystarczyłoby dać mu doradców, ministrowie/z urzędu nie nadania, a Prezydent nadzoruje politycznie.
Prezydenta nadzoruje Sejm (też okrojony)
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Wystarczy posąg jakiś przeznaczyć i urzędnika.
W prezydenckim wystarczyłoby dać mu doradców, ministrowie/z urzędu nie nadania, a Prezydent nadzoruje politycznie.
Prezydenta nadzoruje Sejm (też okrojony)
Mogę się zgodzić, ale ministrów powinien sobie sam dobierać, lecz według kryterium wykształcenia, wiedzy, doświadczenia co może być zawarte w ustawie.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Dac Prezydentowi wszytsko, Premiera wyciac bo juz nie potrzebny i gra.. wszytsko jasne i klarowne bez balaganu
 

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Troll, myślimy podobnie.
Tylko ja usunąłem prezydenta, a władzę daję premierowi.
Bo po co przenosić wszystko na prezydenta, skoro urząd premiera obecnie się tym zajmuje?
 

TenebrosuS

Narodowy Liberał
Dołączył
16 Kwiecień 2008
Posty
1 020
Punkty reakcji
12
Miasto
Polesie / Magna Corona Regni Poloniæ
Troll, myślimy podobnie.
Tylko ja usunąłem prezydenta, a władzę daję premierowi.
Bo po co przenosić wszystko na prezydenta, skoro urząd premiera obecnie się tym zajmuje?
TO NIE JEST TO SAMO. Premiera wybiera Sejm. Prezydenta l*d. To tak jakbyś powiedział, że doktor honoris causa niczym się nie różni od doktora nauk.

Ja tam bym zlikwidował demokrację i nie bawił się w ten burdel.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
TO NIE JEST TO SAMO. Premiera wybiera Sejm. Prezydenta l*d. To tak jakbyś powiedział, że doktor honoris causa niczym się nie różni od doktora nauk.

Ja tam bym zlikwidował demokrację i nie bawił się w ten burdel.
Jak się nie ma co się lubi to można chociaż o ulepszeniu tego co się ma :)

wg. mnie premier powinien trzymać za mordę ministrów a nie brylować po palacach

Może robić to i to. Dalej nie wiem po co nam prezydent od imprez? Taka osoba nic nie robi.
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
39
Miasto
Polska "b"
nic nie robi powiadasz? chyba nie zdajesz sobie sprawy ile jest takich imprez i ile od nich tak naprawde zalezy
 
Do góry