Strajk polskich uczniów na Litwie.

serwor

Bywalec
Dołączył
2 Maj 2007
Posty
5 518
Punkty reakcji
116
Miasto
Polska
Na Litwie od dzisiaj rozpoczął sie rok szkolny, ale nie dotyczy to dzieci które chodzą do polskich szkól w tym kraju.
Polacy zdecydowali że trzeba rozpocząć strajk szkolny, ma on na celu powstrzymynie dyskryminacji polskiej mniejszosci na Litwie.
Polacy chcą miec na Litwie takie prawa jakie mają Litwini w Polsce.
Dotychczasowe działania rzadu Litewskiego dążą do wynarodowienia mniejszosci polskiej.
Z dniem 2 września rodzice i uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie ogłaszają strajk powszechny.
Ta decyzja została poprzedzona następującymi faktami:
w 2011 roku pomimo protestów społeczności polskiej na Litwie zostały przyjęte poprawki do Ustawy o oświacie, które znacznie pogarszają warunki nauczania szkół mniejszości narodowych.
zostało zebranych 60 tysięcy podpisów protestujących przeciwko poprawkom do ustawy. Podpisy zostały przekazane do Sejmu, Rządu i Prezydentury Republiki Litewskiej. Zostało to całkowice zignorowane przez wszystkie władze.
2 września 2011 roku został ogłoszony strajk szkół polskich na Litwie.
4 września 2011 r. do Wilna przybył ówczesny Premier RP D. Tusk. Strajk został zawieszony. Zostało uzgodnione z rządem Litwy stworzenie międzyrządowego zespołu ekspertów do zbadania skutków przyjętej ustawy i opracowania rekomendacji tej sprawie.
w listopadzie 2011 r. po pięciu posiedzeniach, polsko-litewski zespół ekspertów zakończył pracę bez żadngo porozumienia. Nie uzgodniono nawet wspólnego komunikatu. Komunikat strony litewskiej wskazuje, że władze Litwy nie zamierzają niczego zmieniać.
w grudniu 2011 r. Ministerstwo oświaty RL tworzy zespół ministerialny do rozpatrzenia spraw, związanych z Ustawa o oświacie. Prace zespołu kończą się niczym, gdyż odrzucana jest nawet myśl o poprawkach do Ustawy o oświacie.
Jak widać Tusk znów pokazał sie jako polityk który duży mówi, dużo obiecuje a nic nie robi.
Przez ostatnie 4 lata polskie władze martwiły sie o ukraińców, pomagały im, dawały stypendia ale o rodakach z Litwy zapomniały.

1 września rozpoczyna się rok szkolny, a nasze dzieci nie mają żadnej informacji, do jakiej szkoły mają się udać i jak będzie wyglądał rok szkolny. Szczególnie skomplikowana jest sytuacja klasy maturalnej, która już na początku roku szkolnego ma zakłócony proces edukacyjny.
W związku z powyższym, z powodu dyskryminującej polityki władz względem szkół mniejszości narodowych, z powodu naruszenia ustaw Republiki Litewskiej przez władze, jak również z powodu łamania swych zobowiązań międzynarodowych przez władze Republiki Litewskiej, rodzice nie widzą innego wyjścia, jak ostro zaprotestować przeciwko bezprawiu i dyskryminacji.
2 września rozpoczyna się strajk powszechny szkół polskich na Litwie.
http://zw.lt/opinie/szejbak-strajk-szkolny-na-litwie/
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
171
no zobacz wszyscy nasi sąsiedzi nas nie szanują i dyskryminują
 

serwor

Bywalec
Dołączył
2 Maj 2007
Posty
5 518
Punkty reakcji
116
Miasto
Polska
Cóż, rzady w innych krajach starają sie przede wszystkim dbac o swój naród, kosztem mniejszosci narodowych.
Rząd w Polsce robi odwrotnie, dba o Ukrainskich studentów ktorzy uciekli przed poborem na Ukrainie, wspiera ich dając im stypendia itd.
Marti sie o mniejszosci narodowe, seksualne.
Buduje za setki milionów muzea żydów polskich, polacy dla polskiego rządu to mało ważna czesc spoleczenstwa.
 
M

MacaN

Guest
Litwini przeginają pałę moim zdaniem, gdyby Polski rząd miał jaja, to pokazałby im, gdzie jest ich miejsce.

To są sojusznicy ? To im bronimy nieba ? A proszę bardzo - wystarczy, by prezydent RP stanął na mównicy i powiedział do mediów " Jeśli Litewski rząd nie będzie się opiekował Polakami jak należy, to Polska nie będzie się opiekowała Litwą, niniejszym wycofuję Polskie samoloty broniące nieba na Litwie do kraju. "

Koniec. Ciekawe, jak zareagowałaby opinia publiczna na Litwie, hmmm ?
 
P

profes

Guest
Nie wiem czy ten strajk przyniósł jakieś efekty. Ale rzeczywiście, gdyby Litwa nie była tak szowinistyczna, bo wspólnie moglibyśmy dużo więcej zdziałać.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
171
to co się dzieje na Litwie to też kubeł zimnej wody na głowy fantastów którzy tak pragną aby Polska była regionalnym mocarstwem z grupą państw, które by wspierały nasz kraj w tej wizji. Litwa ma gdzieś nas i nasze wzniosłe plany
 
Do góry