średniowiecze

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Witam chciałbym Was prosić o polecenie mi książek z okresu średniowiecza na ziemiach Europy im więcej tym lepiej.
Interesuje mnie wszystko z zwłaszcza militaria, jakie bronie można było spotkać w tamtych czasach, jakie mieli nowatorskie pomysły oraz twierdze i ich architekturach. wiem, ze średniowiecze to jakieś 1.000 lat ale ciekawi mnie cały ten okres od początku do końca.


Pozdrawiam.
 

Oxar

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2011
Posty
205
Punkty reakcji
5
Jacques Le Goff Człowiek średniowiecza.
Co do militariów polecam Zdzisław Żygulski Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Hmm ... Dyskutować na Twój temat ...
Klengel. Hetyci i ich sąsiedzi (niewiele o wyposażeniu)
Pastoureau: Życie codzienne we Francji i Anglii w czasach rycerzy okrągłego stołu.
Gibbon: Zmierzch cesarstwa rzymskiego
Lamb:Hannibal.

Najlepiej korzystać z encyklopedyj tzw wielkich, tam pod hasłem (np hyksosi) można znaleźć bibliografię, dotyczącą wojowniczych ludów. Albo po prostu pod - "broń" "uzbrojenie" "rycerstwo" itp.
Niestety - trzeba szukać (przeglądać) lub czytać całość dla odnalezienia szczegółów
 

Oxar

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2011
Posty
205
Punkty reakcji
5
Najlepiej jednak posłuchać opinii tych,którzy już ją przeczytali i wiedzą,że książka jest dobra.
Jeżeli chodzi o realia,politykę i mentalność ludzi czasów średniowiecza to jeszcze:Johan Huizingi Jesień średniowiecza;Steven Runciman Dzieje wypraw krzyżowych;Pierre Barret Templariusz z Jeruzalem.
O uzbrojeniu:Andrzej Nadolski Polska broń;broń biała;Jerzy Werner Polska broń łuk i kusza;Włodzimierz Kwaśniewicz 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym;Ryszard H. Bochenek 1000 słów o inżynierii i fortyfikacjach;Bohdan Guerquin Zamki w Polsce.
 
B

babyblue

Guest
Serdecznie polecam wędrówki szlakami polskich zamków i warownii, może uda się spotkać właścicieli - to, tak jak w przypadku zamku Świecie - archeolodzy - kopalnia wiedzy w temacie, który cię interesuje, i do tego są chętni do rozmów i dzielenia się wiedzą z prowadzonych przez siebie, i to we własny zamku :), wykopaliskach; Ostatnio, podczas takich wędrówek, pokazywano nam odnalezione artefakty militarne z czasów Chrobrego; dalej dobrym sposobem na zebranie informacji o zwyczajach dawnych to wędrówki z licencjonowanymi przewodnikami PTTK'u. Oni też organizują pokazy strojów i zwyczajów dawnych m.in czyszczenie i wyrób bronii - z mojego doświadczenia wynika, że są w stanie zaczarować młodą widownię swoimi opowiadaniami opartymi na rzetelnej wiedzy (sprawdziłam), przez co najmniej 2 godziny, a to nie lada sztuka w świecie wszechobecnej cyfryzacji, gdzie utrzymanie uwagi potrzebne jest zaledwie na kilka sekund, jeśli tylko masz czas, by słuchać oczywiście - to pasjonaci. Kolejnym źródłem rzetelnej wiedzy mogą być spotkania pasjonatów bronii i strojów dawnych - szukaj w internecie, zwykle działają przy zamkach lub muzeach i zazwyczaj są to przewodnicy - po prostu napisz do nich na pewno udzielą informacji co do źródeł swojej wiedzy. Przygotowując się do wyjazdów szlakami zamków i warownii polskich a następnie również angielskich, w przypadku Polski, korzystałam z następujących pozycji książkowych: "Dolny Śląsk jakiego nie znacie" - J. Lamparskiej a także:
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Magia Dolnośląskich Zamków. Rezydencje i ich losy
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Wojenne tajemnice Dolnego Śląska
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Dolnego Śląska skarby, osobliwości i cuda
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Dolnego Śląska miejsca niezwykłe, lecznicze i mało znane. Przewodnik dla dociekliwych
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Dolny Śląsk - mapa zabytków architektury
[background=rgb(153, 134, 108)]•[/background][background=rgb(153, 134, 108)] [/background]Tajemnice, zamki, podziemia

Interesujących Cię zagadnień trzeba szukać, ale pamiętam, że temat militariów był poruszany w przytaczanych pozycjach.
Polecam również filmy z miejsc, które udało mi się zwiedzić podczas organizowanych warsztatów krajoznawczo-historycznych. Nazwy i zabytki zostały utrwalone na filmach ze Szklarskiej i Świeradowa, skąd wyruszaliśmy, by zwiedzać i wracać na nocleg:
lub
http://www.translato...&idArtykulu=204

lub

http://www.translato...&idArtykulu=206

www.translatorkl.pl - Tłumaczymy i uczymy





 
Do góry