Skąd wiadomo, że bóg jest dobry?

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Temat założony z mojej czystej ciekawości odnośnie sposobu ludzkiego myślenia. Wypowiadać może się każdy, ale ostatnią rzeczą, jaką chcę wywołać tym topiciem jest flame-war.

Nie jest żadną nowością, że w prawie wszystkich religiach, szczególnie monoteistycznych, bóg to omnipotencyjny, wszechmocny twór, ale - co jednak zdaje się być najważniejsze wobec aktu wiary, stanowi dobry i miłosierny byt. Działa nam na rękę, choć nie zawsze wiemy jakimi ścieżkami do owego celu dąży. Jahwe, Święta Trójca, Allah - wszyscy są sprawiedliwi, miłosierni i koniec końców, dają nam to, na co zasłużyliśmy.
Nie chcę mówić tutaj o samej wierze, ale też o aspekcie psychologicznym. Co was, wierzących zmusza do myślenia, że bóg jest dobry? Co konkretnie czujecie przekonującego was do podobnego stwierdzenia?

Jeśli bowiem bóg jest transcendentny i ludzkim umysłem nie idzie ogarnąć jego prawdziwych zamiarów, to skąd możemy mieć jakąkolwiek pewność o jego naturze? A może tak naprawdę jest złośliwy i wszystkie nasze porażki i zgryzoty są jego zasługą, bynajmniej nie w celu nauki, a dlatego, że nas nie lubi. To oczywiście hipoteza, ale czy nie mniej wiarygodna od koncepcji miłosierdzia? Jak powiedziałem, mówię to bez złośliwości, ale w moim przekonaniu istota boska zbyt często przyobiera się w postać jaka nam konkretnie odpowiada. Bóg jest pomocny w każdych okolicznościach, choć nie zawsze stricte pomaga; czasem karze lub milczy - zawsze jednak w jakimś szerszym celu. Co by się zatem nie stało, będzie na jego konto. A jeśli zaczynamy się w boskich działaniach gubić, to nie przeskoczymy tego, że jest przecież niepoznawalny.
Nikt bowiem nie chciałby żyć na świecie rządzonym przez cichego tyrana z zaświatów. Ale teraz wyobraźmy sobie, że faktycznie taka rzeczywistość zaistniała i sobie funkcjonuje. Co by myśleli tamtejsi ludzie? Pogodzilby się, że świat jest brzydki ze swoim niesprawiedliwym bogiem czy może perswadowali wizję symbolu miłości? Znając ludzką psychikę, która lubuje się w wygodnictwie zdaje się, że dostalibyśmy drugie rozwiązanie. I ostateczne pytanie: co sprawia, że świat, jaki podałem za przykład możemy odróżnić od naszego?
Na razie dość dociekań ode mnie, zapraszam do dyskusji.
 

terazalbonigdy

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2012
Posty
76
Punkty reakcji
0
Bog jest miloscia wiec jak ktos Cie spyta czym jest milosc odpowiedz mu:
Jak moge Ci pomoc?
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Bog to zjawisko ktore Czlowiek nie jest wstanie pojac ani ogarnac. Wiec nie jest wstanie okreslic "jaki jest Bog". Moze jedynie nieudolnie probowac przez pryzmat ludzkiego istnenia.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
No ale przeciesz wiekszosc ludzi czuje, ze jest on dobry.
Czuje czy chce czuć?
Anyway, proszę niczego abritralnie nie stwierdzać bez wyjaśnień, bo taka odpowiedź nic mi nie da. Mnie interesuje sam proces myślowy, który doprowadza do teorii wskazanej w temacie.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
No ale przeciesz wiekszosc ludzi czuje, ze jest on dobry. Czym jest dobroc?

Ja bym nie podejmowal sie wypowiadac za wiekszosc ludzi.

U wierzacych natoamist tendencja jest taka, jak sie dobrze wiedze to dziekuja dobremu i wspanialemu Bogu, a jak sie wiedze zle to kaplani wyjasniaja im ze "Bog ma Plan".
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
U wierzacych natoamist tendencja jest taka, jak sie dobrze wiedze to dziekuja dobremu i wspanialemu Bogu, a jak sie wiedze zle to kaplani wyjasniaja im ze "Bog ma Plan".

Zgadzam się z Tobą,z tym że nie zawsze kapłan to musi wyjaśniać.Wierzący powiniem wiedzieć sam,że taka jest wola Boża.
Ale jeżeli ktoś ma sparaliżowane dziecko to może powiedzieć...to bzdura,jeśli jest taka wola Pana Boga to On nie może być dobry.Ale,znowu ..... to ale,....jezeli zycie tu na ziemi jest tylko chwilą wobec wieczności ,....to to miałoby sens. :niepewny:
 

terazalbonigdy

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2012
Posty
76
Punkty reakcji
0
Huehuecoyotl - a ja bym nawet zaryzykowal, ze w glebi duszy wszyscy wiemy, nie tylko czujemy, ze chcemy dobra. Moim zdaniem dobro jest czyms jaknajbardziej naturalnym.


Ojej-ale tworca tego tematu chyba chce bardziej o Bogu pogadac i intelektualnie-naukowo rozkminic czy on dobry i jakie sa na to dowody. Ja bym jemu odpowiedzial: I love you.

ALAN06-ta chwila jest wiecznoscia. Nie masz niczego wiecej poza tym momentem. To fakt.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ojej-ale tworca tego tematu chyba chce bardziej o Bogu pogadac i intelektualnie-naukowo rozkminic czy on dobry i jakie sa na to dowody. Ja bym jemu odpowiedzial: I love you.
A ja taki nieuczesany :<.

Niekoniecznie dowody, a własne rozkminy.
 

Miłujący prawdę

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2008
Posty
429
Punkty reakcji
0
Najlepiej to czuli zydzi, cyganie i podobni w obozach koncentracyjnych,
pozdrawiam,
Właściwie nie spodziewałem się tu innej odpowiedzi. Jak tylko krańcowo złej i błędnej, wynikającej z braku rozeznania..
Ale tak naprawdę skąd masz mieć właściwą wiedzę, skoro wszelkie doniesienia o Bogu lekceważysz?
Czy to Bóg krzywdzi żydów, cyganów i innych?
Czy to On pobudował obozy koncentracyjne? Czy to On wywołuje konflikty zbrojne i nazistowską nienawiść?
Czy to On uczynił barbarzyńców, stojących - według ludzi - na szczycie rozwoju ewolucyjnego człowieka, decydentami, dyktatorami, przewodnikami tłumów? Czy to Bóg wywołuje konflikty na różnych szczeblach i kontynentach?
A co do środowiska. To czy Jehowa pobudował elektrownie atomowe, które ulegają awariom? Itp., itd.
A trzęsienia ziemi, to tez On jest ich przyczyną, czy raczej głupota ludzka? Kto powoduje wymieranie i likwidację wielu gatunków zwierząt na ziemi?
Czegokolwiek się nie dotkniesz, tam zawinił człowiek, a nie Bóg.
Lecz "bogiem" tych ludzi jest Szatana, bóg tego systemu rzeczy.
Tak na to spójrz.
 

dorkfargog

Bywalec
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
869
Punkty reakcji
31
Wiek
31
Miasto
Pomorze Zachodnie
Czy to Bóg krzywdzi żydów, cyganów i innych? Czy to On pobudował obozy koncentracyjne? Czy to On wywołuje konflikty zbrojne i nazistowską nienawiść? Czy to On uczynił barbarzyńców, stojących - według ludzi - na szczycie rozwoju ewolucyjnego człowieka, decydentami, dyktatorami, przewodnikami tłumów? Czy to Bóg wywołuje konflikty na różnych szczeblach i kontynentach?

Wystarczy, że stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje :)

Najlepiej to czuli zydzi, cyganie i podobni w obozach koncentracyjnych,

Ależ przecież Żydzi zostali przez miłosiernego JHWH de fakto przeklęci.
Z resztą z tego co wiem to nawet wśród samych Żydów funkcjonuje opinia, że holokaust był karą za sprzeniewierzenie się Torze.
 

ptak123a

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
1 071
Punkty reakcji
8
Ależ przecież Żydzi zostali przez miłosiernego JHWH de fakto przeklęci.
ale zanim ich przestał kochać
Jehowa zesłał cała armie komarów, gzów, szarańcze i żaby. (wojna biologiczna)
Zamienił wodę w krew ( wojna chemiczna)
Jehowa wymordował wszystkich pierworodnych w Egipcie ( wojna eksterminacyjna)
Zaraził przeciwników chorobami ( wojna bakteriologiczna)
Jehowa zesłał grad, grzmoty i ogień ( wojna meteorologiczna)
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Wystarczy, że stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje :)



Ależ przecież Żydzi zostali przez miłosiernego JHWH de fakto przeklęci.
Z resztą z tego co wiem to nawet wśród samych Żydów funkcjonuje opinia, że holokaust był karą za sprzeniewierzenie się Torze.

Niektorzy uwazaja/li, ze byla to jednoczesnie kara i laska bo wlasnie holocaust zdterminowal dostateczna liczbe Zydow do utworzenia wlasnego panstwa jednoczesnie budzac tyle zrozumienia we wladzach kilku wzanych panstw, ze na to pozwolily.

pozdrawiam,
 

Miłujący prawdę

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2008
Posty
429
Punkty reakcji
0
Wystarczy, że stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje
Stworzył człowieka doskonałego, ten zaś stracił tę doskonałość idąc za Szatanem, a przeciwko Bogu.
To jakiego dzisiaj widzisz człowieka to dzieło Szatana.
Ależ przecież Żydzi zostali przez miłosiernego JHWH de fakto przeklęci.
Z resztą z tego co wiem to nawet wśród samych Żydów funkcjonuje opinia, że holokaust był karą za sprzeniewierzenie się Torze.
Tak poszli za bałwochwalczymi praktykami, zabili Syna Bożego, zostali odrzuceni przez Boga - przestali byc narodem wybranym. To wszystko potwierdza fakt, że ludzie źli nie pochodzą od Boga a od Szatana. Tych Jehowa odrzuca. Czytasz:
(Powtórzonego Prawa 30:19) Powołuję dzisiaj niebiosa i ziemię na świadków przeciwko wam, że położyłem przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo; wybierz więc życie, abyś mógł pozostać przy życiu, ty i twoje potomstwo
 

dorkfargog

Bywalec
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
869
Punkty reakcji
31
Wiek
31
Miasto
Pomorze Zachodnie
Stworzył człowieka doskonałego, ten zaś stracił tę doskonałość idąc za Szatanem, a przeciwko Bogu. To jakiego dzisiaj widzisz człowieka to dzieło Szatana.

Czy Bóg tworząc człowieka wiedział, że pójdzie on za Szatanem ?
Czy Bóg tworząc Szatana wiedział, że zbuntuje się on i doprowadzi do tego do czego doprowadził ?
 
Do góry