Sikhowie

odeon

Laudare Rhinocerotidae
Dołączył
2 Grudzień 2005
Posty
4 108
Punkty reakcji
7
Wiek
35
Nie ma tematu o sikhach, co wyraźnie powoduje zubożenie wartości tego forum.
Ale proszę was, nie śmiejcie się z nazwy religii, to poważny temat.
Wiara skupia około 25 mln ludzi, została założona przez Guru Nanaka.
Nie wykształcili żadnych rytuałów, bazując na Pani Księdze.
Sikhizm, jest swoistą mieszanką islamu, zaratustarianizmu, chrześcijaństwa i hinduizmu.​
 

Martyna;)

Pani Prezes
Dołączył
16 Sierpień 2005
Posty
3 948
Punkty reakcji
0
rozumiem, że mamy wypowiadać się na temat 'co sądzicie o Sikhach?'.
Otóż nie mam pojęcia co to za religia i mam nadzieje na przybliżenie tego tematu.
;) oT [:p] co.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Odkąd tu jestem nie spotkałem Muzułmanina.

A Ci Twoi sojusznicy to wiesz :p Ja akurat wolę radykalnych Islamistów gdyż oni są przeciwko xianom :p
 

*Madzia*

Neurotyczna sadystka
Dołączył
17 Październik 2006
Posty
1 521
Punkty reakcji
25
Nie ma tematu o sikhach, co wyraźnie powoduje zubożenie wartości tego forum.
Ale proszę was, nie śmiejcie się z nazwy religii, to poważny temat.
Wiara skupia około 25 mln ludzi, została założona przez Guru Nanaka.
Nie wykształcili żadnych rytuałów, bazując na Pani Księdze.
Sikhizm, jest swoistą mieszanką islamu, zaratustarianizmu, chrześcijaństwa i hinduizmu.​


Bardzo ciekawe... Tylko wątpię żeby ktoś tutaj wyznawą tę religię. <_<
 

olenka102

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2006
Posty
309
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Z twoich ukrytych marzeń
Religia ta jest przeciwna wojnom religijnym. Nie chce dzielić ludzi na muzułmanów, hinduistów, chrześcijan. Uważa, że Boga można kochać nazywając go Allah, Kryszna itp.

Sikhizm jest rodzajem kompilacji islamu i hinduizmu. Z islamu pochodzi nie posiadającego żadnego wizerunku ani wcieleń Boga, który jednak posiada „miliony imion”. Z hinduizmu pochodzą praktyki medytacyjne, wiara w możliwość uzyskania bezpośredniej łączności z Bogiem poprzez medytację prowadzącą do oświecenia, wiara w reinkarnację, i wreszcie wiele innych, zewnętrznych przejawów kultu.

Centralnym punktem tej religii jest kult pierwszych dziesięciu Guruz których według wierzeń każdy był kolejnym wcieleniem Guru Nanaka i miał bezpośredni kontakt z Bogiem. Guru ci przekazali to objawienie na piśmie w formie Pani Księgi, którą każdy z nich uzupełniał o kolejny rozdział. Ostatni, dziesiąty Guru Gobind Singh uznał, że dzieło pisania Księgi jest ukończone i ustanowił ją „ostatnim, jedenastym Guru”. Według wierzeń Pani Księga jest obecnie guru Sikhów w znaczeniu dosłownym. W momencie, gdy między wyznawcami dochodzi do sporu religijnego o kluczowym znaczeniu otwiera się Pani Księgę na losowo wybranym cytacie, którego słowa rozstrzygają spór, tak jakby to mógł zrobić żywy guru. Pani Księga „udziela” też ślubów, jest „obecna” przy narodzinach i pogrzebach.

Sikhizm jest religią wymagającą od swoich wyznawców szczegółowego przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Ważnymi punktami etyki sikhizmu są: wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców. Sikhizm nie posiada ścisłej liturgii, a aktywność religijna koncentruje się na czytaniu Pani Księgi.

Bardzo mi się podoba ta religia. Zachęcam innych do jej głębszego poznania.
 

odeon

Laudare Rhinocerotidae
Dołączył
2 Grudzień 2005
Posty
4 108
Punkty reakcji
7
Wiek
35
Religia ta jest przeciwna wojnom religijnym. Nie chce dzielić ludzi na muzułmanów, hinduistów, chrześcijan. Uważa, że Boga można kochać nazywając go Allah, Kryszna itp.

Sikhizm jest rodzajem kompilacji islamu i hinduizmu. Z islamu pochodzi nie posiadającego żadnego wizerunku ani wcieleń Boga, który jednak posiada „miliony imion”. Z hinduizmu pochodzą praktyki medytacyjne, wiara w możliwość uzyskania bezpośredniej łączności z Bogiem poprzez medytację prowadzącą do oświecenia, wiara w reinkarnację, i wreszcie wiele innych, zewnętrznych przejawów kultu.

Centralnym punktem tej religii jest kult pierwszych dziesięciu Guruz których według wierzeń każdy był kolejnym wcieleniem Guru Nanaka i miał bezpośredni kontakt z Bogiem. Guru ci przekazali to objawienie na piśmie w formie Pani Księgi, którą każdy z nich uzupełniał o kolejny rozdział. Ostatni, dziesiąty Guru Gobind Singh uznał, że dzieło pisania Księgi jest ukończone i ustanowił ją „ostatnim, jedenastym Guru”. Według wierzeń Pani Księga jest obecnie guru Sikhów w znaczeniu dosłownym. W momencie, gdy między wyznawcami dochodzi do sporu religijnego o kluczowym znaczeniu otwiera się Pani Księgę na losowo wybranym cytacie, którego słowa rozstrzygają spór, tak jakby to mógł zrobić żywy guru. Pani Księga „udziela” też ślubów, jest „obecna” przy narodzinach i pogrzebach.

Sikhizm jest religią wymagającą od swoich wyznawców szczegółowego przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Ważnymi punktami etyki sikhizmu są: wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców. Sikhizm nie posiada ścisłej liturgii, a aktywność religijna koncentruje się na czytaniu Pani Księgi.

Bardzo mi się podoba ta religia. Zachęcam innych do jej głębszego poznania.

Treść słowo w słowo z wikipedii.
Tylko że ja chciałbym, dowiedzieć się czegoś wiecej <_<​
 

Martyna;)

Pani Prezes
Dołączył
16 Sierpień 2005
Posty
3 948
Punkty reakcji
0
ocg Odeon się zdenerwował ? :D
Sama religia podoba mi się pod względem tolerancji, jednak troszeczkę śmiesyz mnie Pani Księga... :p
 

mała*czarna

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2006
Posty
5 681
Punkty reakcji
6
mała kobietka - dzięki za objaśnienie tej religi. Po przeczytaniu tej "definicji" jestem skłonna do tego że zgadzam sie z zasadami tej religi bo mi odpowiadają. Lecz przyznam sie że usłyszałam o niej całkiem nie dawno.
 
Do góry