SIEKIERA

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
siek-kl1.jpg

Siekiera to zespół powstały w 1982 roku. Założony został przez czterech punkowców, którzy łamali wszystkie zasady. "Jesteście punkami czy skinami"- padały pytania na widok łysego gitarzysty z brodą. Siekiera okrzyknięta została mianem najbrutalniejszego zespołu w historii polskiej muzyki punkowej. Zabłysnęli na festiwalu w Jarocinie w '84 roku, gdzie utworami takimi jak kultowa "fala" (która pojawiła się potem na składance nazwanej ty samym tytułem, obok zespołów takich jak Dezerter i Tilt) wywołali największe pogo w historii festiwalu. Rozmietli konkurencję i jako najbiedniejszy zespół dostali wzmacniacz(!). Po występie w Jarocinie z punkowych skór zniknęły napisy "ramones" i pojawiła się "Siekiera". Po niedługim czasie od zespołu odłączył się ekscentryczny wokalista i zespół się rozpadł. Wznowił swoją działalność w późniejszym okresie z nowym wokalistą ale z ostrego, apokaliptycznego punka poszedł w stronę muzyki nowofalowej i tak powstał znakomity album "nowa aleksandria". Znacie, słyszeliście?

Serdecznie polecam. Starsze kawałki jak "fala" "burek dobry pies" czy "idzie wojna" zwolennikom ostrego punkowego grania, a nową płytkę "nowa aleksandria" osobom lubiącym lżejsze granie. 100% rekomendacji!

(Na zdjęciu zespół za czasów pierwszej płyty- pierwszy wokalista po prawej z irokezem)
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
aa siekiera :D pewnie , ze znam swietny zespol i chyba nie trzeba nic dodawac ;)
 

R.F.

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2006
Posty
162
Punkty reakcji
0
heee mistrzowie z Puław :D
aż duma rozpiera xdd

oczywiście znam, bo jak można ICH nie znać.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
przesłuchałem chyba 1 płyte siekiery no i powiem że spoko zespół. dosyć mocne lecz proste punkowe brzmienie. najbardziej podoba mi się utwór misiowie puszyści :D normalnie prostota piosenki rozwala mnie w pozytywnym znaczeniu :)
Ale moim zdaniem zespół zbyt dużo eksperymentował w róznych klimatach i rozwalił się od środka... Powinien pozostac przy punku.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
A no to w takim razie słuchałeś drugiej płyty Siekiery już z nowym wokalistą (stary odszedł do Armii). Przesłuchaj pierwszych kawałków takich jak "fala" "idzie wojna" i inne. To jest hardcore punk :D
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
A no to w takim razie słuchałeś drugiej płyty Siekiery już z nowym wokalistą (stary odszedł do Armii). Przesłuchaj pierwszych kawałków takich jak "fala" "idzie wojna" i inne. To jest hardcore punk :D

Hehehe, Jacobbs, moja żonka znała obecnych punkowych dinozaurów osobiście. :phi:
Fajnie, co ?
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
A no to w takim razie słuchałeś drugiej płyty Siekiery już z nowym wokalistą (stary odszedł do Armii). Przesłuchaj pierwszych kawałków takich jak "fala" "idzie wojna" i inne. To jest hardcore punk :D


Ale z tym pierwszym wokalistą też słyszałem kilka kawałków i też były spoko...
Prosta muzyka, proste teksty...
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Dokładnie. Teksty proste, ale nie każdy połapie się o co w nich chodzi :D
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
Wczoraj w moje posiadane wpadla plytka "Na Wszystkich Frontach Swiata" , za 35zl ,ale az 30 utworow plus nagrane z koncertu "Bylo nas Tylko czterech". Bardzo spodobal mi sie utwor , ktorego wczejniej nie znalem , mianowice "Dzika Banda" . Podsumowujac niezla plytka , z tym , ze jest to bezideologiczna rzeznia(chociaz , na pudelku widnieje znak Anarchii). Siekera to dobry zespol , ale stanowczo wymieka przy takim zespole jak np. Wlochaty(moim zdaniem najlepsza kapela punkowa)
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Fragment wywiadu z Tomkiem Budzyńskim (pierwszym wokalistą Siekiery):
Siekiera to była zgrywa. Wtedy byłem o wiele młodszy, a każdy wiek ma swoje idee. Wtedy było - drzeć się na całego i wściekać się. O - ideologią Siekiery było "wściekać się", na pewno nie żadna walka z systemem czy z czymkolwiek."

Co do płytki, o której pisałaś, to ponad dwie trzecie utworów na niej zamieszczonych, to nagrania koncertowe. Pozostałe były nagrywane w domowym "studio".

Jak dla mnie to Włochaty zdecydowanie wymięka przy takich kapelach jak KSU, czy Dezerter, a może i nawet Siekiera. Szczególnie teraz, kiedy doszli do wniosku, że nie ma już sensu się buntować i trzeba zarabiać na życie. Jeż, który negatywnie śpiewał o Woodstocku sam na nim wystąpił śpiewając "credo" z kapelą Świadomość. A jeszcze byś widział jak był ubrany :bag:
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
Niemniej jednak sadze , ze to najwieksza legenda polskiego punka(wlochaty). Ich najmocniejsza strona jest tekst , szczegolnie starsze utwory jak np. "RAFF" , "Anarchia-moj zludny sen" itp. mam nagranie wlochatego z jarocina 84 albo 81 , coz za klimat , chcialbym w tamtym czasie miec tak 15 lat. Mi szczegolnie podoba sie plyta "Droga Oporu" , cos wspanialego , jak juz pisalem ta plytka Siekiery jest naprawde dobra ,ale ta plytka(Droga Oporu) poprostu powala ja na kolana.pisales o Jeżu , musze przyznac , ze ja najbardziej cenie paulussa.
Pozatym mam sentyment do tego zespolu ;)

PS. Akurat z Siekiery najbardziej lubilem Budzynskiego , natomiast denerwowal mnie Adamski(i nie chodzi tu o lysa glowe).
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Mój błąd, pomyliłem Paulusa z Jeżem :bag: wybacz. O tego wokalistę mi chodziło.

Owszem stare piosenki Włochatego cenię i to bardzo wysoko. Ale teraz trochę się zeszmacili.

Co Cię tak irytuje w Adamskim, jeśli można wiedzieć? Fakt faktem to on był głównym tekściarzem zespołu.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Teraz i mi wpadła w ręce płytka "Na Wszystkich Frontach Świata" i muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem ;) Ideologia? Faktycznie zero, no może poza piosenką "pociąg anarchistów" ;)
 

Dezerter 38

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2008
Posty
421
Punkty reakcji
0
Miasto
Inowrocław
Ta ...Siekiera
w 1984 roku w jarocinie to było wydzrzenie - wszyscy zauważyli tych wściekle łojących i ryczących puów, ta fala dźwięku ciężka niczym żelazna kurtyna, tekstu proste, nie zawsze zrozumiałe - ale czad był!
amiętam jak w pewnym momęcie w środku poga pojawił sie koleś z ...prawdziwą siekierą i zaczął z nią pogować!. Błyskawiczna akcja ochrony i było po strachu.
O ile Dezertera słuchali również nie punki, to siekiere już tylko oni.

Później pojawiła się w sprzedaży "Nowa Aleksandria" i szok! co to za siekiera? inny wokalista!, ale po przesłuchaniu - świetna!
A teraz po latach Uważam Nową Aleksandrię za jedną z najlepszych płyt polskiego rocka - obok czarnej Brygady Kryzys, pierwszej Klausa Mitfocha

wszystko o Siekierze

Siekiera w Jarocinie i nie tylko

Anarchisto coś namieszałeś pisząc :
mam nagranie wlochatego z jarocina 84 albo 81 , coz za klimat ,

włochaty to lata 90-te a nie 80-te, ale słyszałem i jest dobry!
 

tomek_1425211

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Miasto
Korzemowo małe
hmmm siekiera . nie lubie HC Punk dopiero od niedawna słucham punk`a i siekiera jest dla mnie troche za ciężka. Ale sie docieram :p
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
mam nagranie wlochatego z jarocina 84 albo 81
włochaty to lata 90-te a nie 80-te, ale słyszałem i jest dobry!
1 maja 1987, Szczecin - pierwszy koncert. wlochaty.most.org.pl
O ile Dezertera słuchali również nie punki, to siekiere już tylko oni.
I na tym polega piękno Siekiery. Do dziś jest znana tylko w środowisku punkowym. I bardzo dobrze, bo zasługuje na szacunek.
Później pojawiła się w sprzedaży "Nowa Aleksandria" i szok! co to za siekiera? inny wokalista!, ale po przesłuchaniu - świetna!
A teraz po latach Uważam Nową Aleksandrię za jedną z najlepszych płyt polskiego rocka - obok czarnej Brygady Kryzys, pierwszej Klausa Mitfocha
Nowa Aleksandria zaskoczyła i mnie. Najpierw spotkałem się z Siekierą w składance "Fala '84", potem wpadł mi w ręce album "Siekiera Jarocin live '84" i zakochałem się w ich muzyce od początku. Po jakimś czasie zetknąłem się z Nową Aleksandrią i spodziewałem się krzyków i łomotu. Zdziwiłem się, ale pozytywnie. Kawał dobrej, nowofalowej muzyki.
hmmm siekiera . nie lubie HC Punk dopiero od niedawna słucham punk`a i siekiera jest dla mnie troche za ciężka. Ale sie docieram
To posłuchaj właśnie "Nowej Aleksandrii". Potem przerzuć się na starsze piosenki :D
 

tomek_1425211

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Miasto
Korzemowo małe
No słyszałem że nowa aleksandria to tkie troche lżejsze piosenki bo słuchjąc tych starych myslłem że znajduje się posrodku hali montażowej kupa łomotu i krzyku.
 

turecky

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wiek
17
Miasto
Łódź xD
Słuchałem kilka utworków i jakoś nie mogę się do nich przekonać...nie wiem czemu,no ale cóż każdy ma inny gust :p
 
Do góry