Serum prawdy

Marvel90

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Słyszałam że popularny wykrywacz kłamstw można oszukać. Trzeba tylko zadać sobie mocny ból żeby mózg skoncentrował się na czymś innym. Może nie do tematu ale też ciekawe. :D
Słyszałem coś o tym :)
Przypomniał mi się przypadek Aldricha Amesa - rosyjski szpieg który miał być w USA skazany na śmierć a przeżył bo oszukał wykrywacz kłamstw.
Bodajże nie myślał o tym że kłamie i i skupiał myśli na czymś innym.
 

doraemonff

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2011
Posty
59
Punkty reakcji
3
Wykrywacz kłamstw można oszukać nawet przez przypadek. To bardzo mało wiarygodna aparatura, bo nie ocenia stanu logicznego zdań, tylko pobudzenie itp. Wystarczy zadawać pytania w odpowiedni sposób lub odpowiadać na nie raz niepewnie, raz pewnie (niezależnie od stanu prawda/fałsz). Dodatkowe bodźce (np. szczypanie się) zupełnie zmieniają wyniki, podobnie jak myślenie o emocjonującym wydarzeniu czy choćby o dowcipie. Ludzie, którzy korzystają z takiej aparatury profesjonalnie, ale nie w celach kryminalnych, często oceniają stan prawda/fałsz na podstawie wypowiedzi badanego przed i po badaniu, a potem stwierdzają, że opierają się wyłącznie na wynikach maszyny. Jeśli przygotowało się całą historyjkę wcześniej i z odpowiednią starannością (brak elementów, które trzeba wymyślać na bieżąco i dopasowywać do faktów), to nawet badanie aktywności mózgu przy użyciu EEG nic nie da, bo aktywność będzie normalna.
Ostatecznie, nie istnieje i nie może istnieć serum prawdy, bo ofiara może szczerze myśleć, że np. Księżyc jest z sera i po podaniu serum nadal będzie "kłamać". Żadna aparatura też tego nie wykryje.
Warto zauważyć, że podobnie działają wywiady - podają swoim agentom niekompletne dane, tylko tyle, ile trzeba, resztę podaje się fałszywą, ale różną innym agentom - np. jeden wie o 7 czołgach, drugi o 8. Potem śledzi się, która wartość pojawiła się w wywiadzie wroga i już wiadomo, kto jest wtyką, nawet nie potrzeba gościa pytać (i serum niepotrzebne).

--
Oj, właśnie zauważyłem, że ten temat jest trochę wiekowy :) Mam nadzieję, że tu nie biją za necroposting.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Necroposting. He, he. Nie, w tym dziale nie biją za to
 
Do góry